Dinara 2016

• 12 replies
  • 791 views
*

Offline zvonjola

• 641
  • 9
  • Spol: Muški
Dinara 2016
« u: 03 Studeni , 2016, 17:46 »
Prošli vikend sam se sa tri frenda uputio na najviši vrh Hrvatske ,Sinjal na Dinari!Krenuli smo oko 4 u jutro iz Kutine i uz dva stajanja (pekara u Slunju i kava u Macoli) starom cestom došli do sela Kijevo poslije Knina, u podnožju Dinare.Planinarska staza kreće iz malog sela Mirkovići i duljine je 13,6 km do vrha+3,5km od vrha do planinarskog skloništa Martinova košara (noćenje) +4 km do planinarskog skloništa Glavaš u podnožju Dinare. Markacija je na početku bila dobra i po uputama uspon je trebao trajati cca 4,5 sata, što se uz stajanja i dva/tri vračanja do zadnje markacije odužilo na 8 sati.Na oko sat i pol do vrha nas je počeo hvatati mrak i bura kakvu u životu nisam doživio!Puhala je oko 120 km/h i pred sam vrh smo na djelovima puzali na sve četiri, da nas nebi otpuhalo. Oko 19:30 smo bili na vrhu i uz brzinsko slikanje i upisivanje u knjigu, započeli smo noćni spust od dva sata prema skloništu.U skloništu je na sreću bilo malo drva za zapalit peć i bunar sa pitkom vodom.Sklonište ima desetak ležajeva,peć,stol i klupe na kojima smo većerali i popili vrući čaj.U jutro nakon doručka i kave uputili smo se nizbrdo do sela Glavaši gdje me je vrlo ljubazan gospodin povezao 12 km do auta.Nakon što sam pokupio ekipu bilo je vrijeme za još jednu poslasticu i to izvor rijeke Cetine u neposrednoj blizini.Na kraju je sve prošlo dobro,a moglo je biti svašta!Dosta kasno smo krenuli prema vrhu,uspon se odužio i nakon što smo se odlučili da ipak idemo do kraja,uhvatio nas je mrak.Svakako jedno nezaboravno iskustvo i za svaku preporuku!Samo krenuti od jutra,jer ne znaš šta te čeka na putu!

Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi

Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi

« Zadnja izmjena: 03 Studeni , 2016, 17:50 od zvonjola »

*

Offline Gorštak

• 3352
  • 10
Odg: Dinara 2016
« Odgovori #1 u: 03 Studeni , 2016, 20:06 »
Krasna je Dinara .. malo malo ju gledam kad odem u Vrliku zeninoj baki ... morat cu jednom natjerat se pa prosetat malo po njoj kad budu dani duzi ...

Izvor cetine ne kod one pravoslavne crkvice jelda??

Poslano sa mog GT-I9505 koristeći Tapatalk

*

Offline zvonjola

• 641
  • 9
« Odgovori #2 u: 03 Studeni , 2016, 21:24 »
Krasna je Dinara .. malo malo ju gledam kad odem u Vrliku zeninoj baki ... morat cu jednom natjerat se pa prosetat malo po njoj kad budu dani duzi ...

Izvor cetine ne kod one pravoslavne crkvice jelda??

Poslano sa mog GT-I9505 koristeći Tapatalk
Je,ima jedna slika na mom profilu sa crkvom u pozadini!

Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi ILI Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi!

*

Offline zvonjola

• 641
  • 9
« Odgovori #3 u: 03 Studeni , 2016, 21:24 »
odlično! :) Jel koristis aplikaciju WikiLoc?
Ne koristim,probat ću!

*

Offline Benger

• 365
  • 4
  • Družina od vješala
« Odgovori #4 u: 03 Studeni , 2016, 21:33 »
Svaka čast! Kad si me zvao i rekao da ti se hoda i kempa nisam mislio da je u tolikoj mjeri, ali si stvarno izguštirao do kraja. Izvrstan izlet za prave muže. Velik posao je i skupit ekipu za takav pothvat. Ma, izvrsno!

...o m m p...
Bolje visit u šumi, nego na mobitelu...

*

Offline zvonjola

• 641
  • 9
« Odgovori #5 u: 03 Studeni , 2016, 21:37 »
Da je samo jedan odustao,vjerovatno ne bi išli!Baš se poklopilo i slobodni dani i prognoza,plaća!

*

Online bartul_9

• **
  • 36
  • 1
« Odgovori #6 u: 17 Travanj , 2019, 20:32 »
Nije me bilo vec par mjeseci, imao sam neke problemcice i nisam se mogao posvetit prirodi, niti malo.

Napokon se to mjenja, doslo je proljece i poceo sam opet sa svojim aktivnostima u prirodi.

Sutra se spremam popet na ovu predivnu mitsku planinu i najvisi vrh Hrvatske. Odabrao sam ovu takozvanu jogurt stazu koja traje oko 3 sata jer je najkraca, a opet cu izgubit cijeli dan na putovanje, s tim da krecem oko 8 i 30 iz Splita.

Vrijeme je dobro, malo oblaka, al sve bi trebalo bit odlicno. Nemogu nigdje nac jel ima jos snjega na vrhu, al nadam se da nema, to jest nebi ga trebalo biti. Sa sobom nosim obican ruksak, oko 4 litre vode, tavu, malo govedeg gulasa, kruha, lovacki noz, i opremu za palit vatricu, pa planiram nesto pojest negdje gore na planini, na sigurnom mjestu, ako ne bude vjetra normalno. Samnom ide i prijatelj.

Nadam se lijepom izletu i osvajanju najveceg vrha Hrvatske, pa krecemo na susjede pomalo :)

Ako imate kakve preporuke rado ih prihvacam.

Pozdrav ekipa.
Ride till i die.

*

Offline Gorštak

• 3352
  • 10
« Odgovori #7 u: 17 Travanj , 2019, 21:54 »
Obavezno jos koju majcu za presvuc se,vruce je znojit ces se .. da te nebi propuhalo gore

Poslano sa mog SM-G920F koristeći Tapatalk

*

Offline zvonjola

• 641
  • 9
« Odgovori #8 u: 17 Travanj , 2019, 22:08 »
Najkraća staza znači i najteža!Pazite se poskoka!

*

Online bartul_9

• **
  • 36
  • 1
« Odgovori #9 u: 17 Travanj , 2019, 22:11 »
Moze, hvala na savjetima, svakako cemo pripazit.

Bas gledam temperature i gore bi trebalo kao bit 3,4,5 stupnjeva po danu, znaci dosta hladno ako je ovo tocna prognoza.
Ride till i die.

*

Offline zvonjola

• 641
  • 9
« Odgovori #10 u: Danas u 00:37 »
Preporučam ti da napraviš jednodnevnu kružnu rutu Glavaš-sklonište Drago Grubać-Sinjal-sklonište Martinova košara-Glavaš.U selu Glavaš imaš parking,sat vremena od Glavaša imaš izvor na 1000 m,odmor u skloništu Drago Grubać,do Sinjala pola sata i dva sata nizbrdo do Glavaša.

Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi ILI Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi!

*

Offline Nik

• **
  • 36
  • 0
« Odgovori #11 u: Danas u 01:03 »
Dinara mi je fantasticna planina!

Krajem 10.og mjeseca prosle godine sam bio s ekipom.
Najzanimljivije od svega je sto sam se spremao na Sinjal godinama, ko gladan srat - valjda 5 godina odlazim i nikako otici, i napokon odem s frendom, vikend prije ovog kad smo se popeli - i taj vikend je bila ona famozna vojna vjezba na razini cijele Hrvatske. Vojna policija stoji stoji na cesti i nikoga ne pusta gore. Jel mozete to vjerovati  :D - poludio sam.
Otisli smo na Velebiti, i prvi tjedan iza opet na Dinaru, imali smo savrseno vrijeme, bolje nije moglo biti.

Evo fotki da vidite kako se jos moze doci na najvisi vrh HR, i spustit se s njega ;)

*

Online bartul_9

• **
  • 36
  • 1
« Odgovori #12 u: Danas u 20:18 »
Vratio se sa putovanja i bilo je odlicno, mada moram priznat da se nismo popeli do vrha, iskljucivo radi moje greske jer sam potpuno promasio stazu. :)

Krenuli smo oko 9 iz Splita, a uspon smo zapoceli oko 11 sati, sto je vec samo po sebi greska jer smo kasno dosli. Odabrao sam put preko stranice planinarenje.hr koja ima nekoliko staza za Dinaru i sve su redom oznacene na Google Earth tako da ih stvarno nije problem pratit.

Problem je bio taj sto sam ja slucajno odabrao stazu za vrh Badanj cija staza krece sa istog mjesta kao i ova staza za Sinaj. Tako smo setali tom stazom do nekih 11:50 kad smo shvatili da idemo u krivom smjeru te smo odlucili pronac pravi put tako sto cemo sjec put kroz sikaru i jako nezahvalan teren. Tu smo izgubili oko 3 sata te smo tek oko 15:00 uspjeli doc do pravog puta.

Kad smo dosli do samog puta vec smo bili izmoreni i mrtvi, iako sam ja imao zelju i volju za nastavit pravim putem do vrha kolega je bio preumoran, a i problem je bilo vrijeme. Do vrha su nam trebala sigurno jos 2 sata i jos barem 2:30, 3 sata natrag do auta i postojala je opasnost da ce nas uhvatit mrak.  Na kraju smo odlucili odustat od vrha, krenuli natrag do auta, do kojeg smo stigli oko 17 sati. Spakirali smo se i krenuli kuci te ostavili Dinaru i vrh Sinaj za neki drugi put, koje ce biti sljedeceg vikenda ako sve bude u redu, al ovaj put odmah idemo pravim putem i krecemo barem 3 sata ranije.

Inace lijepa tura. Ubila nas je sikara i penjanje iz dna nekog klanca gdje smo na jedan manji uspon izgubili sat vremena i bas smo ispuhali jer je bio dosta zahtjevan uspon. Al Dinara je predivna i jedva cekam opet doc u taj krajolik, bas je savrseno. Jogurt staza kojom smo trebali ic je odlicno oznacena i nemoze se skrenut sa puta, dan je bio odlican. Vidio sam gustere kakve nisam u zivotu vidio, znaci ogromni, neka zelena zmija i to je to, zivotinja nista nema, kao da je mrtvo sve.

Bilo kako bilo jako lijep izlet, imao sam ja neke pocetnicke greske koje su nas umele, al zato sam naucio i sljedeci put cu puno vise vremena posvetit samoj stazi i pravom putu, gadno je kad se skrene. :)

Ako ima neko da bi se pridruzio za sljedece putovanje, javite se.

Ovako je putovanje izgledalo.

GOSTI NE VIDE SLIKE, Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi ILI Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi!

Ovim putem smo trebali ic.

A zavrsili smo na ovom putu.

Ride till i die.