Štapovi za nordijsko hodanje

• 26 replies
  • 3691 views
*

Offline poljičanin

• *
  • 2515
  • 24
Štapovi za nordijsko hodanje
« u: 04 Lipnja , 2015, 23:28 »
Pod ovim imanom kriju se štapovi za planinarenje (vulgaris) Do prije 5 godina rugali su se ljudima sa štapovima u planini, a dans je teže vidjeti nekog bez štapova u planini, nego onog sa štapovima.

Ja ih koristim 10-tak godina i postali su mi nezaobilazni alat pri planinarenju. Ne samo što pomažu pri hodanju (osobito pri strmim spuštanjima kada prebacim težinu na njih kako bi štedio koljena), nego i za različite druge namjene: kao konstrukcija za improvizirani šator, kao štapovi za nosila (ne bi izdržali odrasle, ali djecu svakako bi, za ne daj Bože), kao štap za pretraživanje trave pri berbi šparoga, kao konstrukcija za improvizirani suncobran, kao oslonac pri gledanju dalekozorom ili za foto-aparat sa zumom, kao vješalica za ruksak, kao sušilo za mokre majice...

GOSTI NE VIDE SLIKE, Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi ILI Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi!

*

Offline Gorštak

• 3468
  • 12
  • Spol: Muški
Odg: Štapovi za nordijsko hodanje
« Odgovori #1 u: 04 Lipnja , 2015, 23:48 »
teleskopski ili fiksni,sa amortizerom ili bez ?? koja je preporucena duzina stapa za osobu visine 190 cm ??

Via Tapatalk

*

Offline poljičanin

• *
  • 2515
  • 24
« Odgovori #2 u: 05 Lipnja , 2015, 00:04 »
U trgovinama veće klase imaju samo fiksne, ali ja koristim one teleskopske s amortizerima.

Za sve o nordijskom hodanju:
Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi

*

Offline Preppy

• *
  • 4897
  • 24
« Odgovori #3 u: 05 Lipnja , 2015, 09:32 »
Ja imam 2 teleskopska s amortizerima i mogu reći da su veoma korisni u šetnjicama uzbrdo i nizbrdo. Za postavljanje tarpa su prvi izbor jer ih možeš variirati u visini. Ja imam neke jeftine, na njima ove vezice za ruke ništa ne valjaju. Ali meni to nije previše bitno. Platil sam ih čini mi se 100 kuna u nekom trgovačkom lancu. Dosta sam ih koristio već, još su dobri.

Na nekim turama gdje imaš velike spuste ih nikad više neću zanemariti

*

Offline ssverko13

• 766
  • 6
« Odgovori #4 u: 05 Lipnja , 2015, 13:04 »
Ja ak mi trebaju uzmem bratu.. Teleskopski od black diamonda..

Poslano sa mog C1505 koristeći Tapatalk

Gluplji seljak, veći krompir

*

Offline poljičanin

• *
  • 2515
  • 24
« Odgovori #5 u: 05 Lipnja , 2015, 19:28 »
Teleskopski su dobri zbog toga što se u transportu skrate na duljinu dovoljnu da ne smeta.

Osim toga, kada se penjete, skratite ih, a kada se spuštate produljite ih.

Ono što me fascinira je kako dobro drže kada se njima uprem u kosi kamen, često se prepadnem da će pod tim kutom proklizati štap preko kamena, ali nije nikad.

Jedna od važnijih stvari je dobro namjestiti traku oko ruke, češće mi ona preuzima opterećenje nego samo držanje za ručke.

*

Offline poljičanin

• *
  • 2515
  • 24
« Odgovori #6 u: 05 Lipnja , 2015, 22:24 »
Kada idete na dugačka putovanja s velikim teretom na leđima, nakon nekog vremena prsti na rukama, neopterećeni, oteknu i postanu kao velike kobasice, ako vjenčani prsten nisam ranije prebacio na mali prst baš me počne stezati.

Kada hodam sa štapovima toga nema, cirkulacija u rukama je uredna.

Rekreativno gledano, hodanje sa štapovima je 40 do 50%  učinkovitije nego hodanje bez njih zbog toga što se aktiviraju mišići čitavog tijela.

Međutim, pogledmo li reverzno, u slučajevima oskudice hrane, izbacimo li štapove iz hodanja uštedjeti ćemo popriličnu količinu energije (onih 20 % kalorija koje potrošimo više u hodanju sa štapovima nego bez njih).

*

Offline poljičanin

• *
  • 2515
  • 24
« Odgovori #7 u: 20 Lipnja , 2019, 19:51 »
Kupio sam nove štapove za nordijsko hodanje.

To mi je valjda treći ili četvrti par, međutim, razlog zbog kojeg to spominjem je slijedeći:

Svi dosadašnji štapovi su se zaključavali nakon razvlačenja zavrtanjem, odnosno, otključavali odvrtanjem. To je često znalo biti traumatično iskustvo, ili zbog proklizavanja pa se ne bi mogli zaključati, ili zbog prečvrstog zaključavanja, pa se oznojenim rukama ne bi moglo otključati.

Poseban je problem što to obično radim u hodu, a na to skraćivanje ili produžavanja zna se otegnuti i po kojih stotinu ili dvjesto matara (2 x 2 vika na svakom štapu).

Ove nove štapove sam uzeo u Inersporta i imju drugačiji način zaključavanja, daleko brži, da ne opisujem evo slika:

GOSTI NE VIDE SLIKE, Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi ILI Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi!

Sad se jako brzo oključavaju, sklapaju/rasklapaju i zaključavaju. Oduševljen sam.

Jedini nedostak ovih štapova je to što nemaju amortizer, na kamenu je jako korisatan.

*

Offline Nik

• *
  • 356
  • 4
« Odgovori #8 u: 20 Lipnja , 2019, 20:11 »
Ja sam prije, mislim, 12g na preporuku frenda uzeo Black Diamond štapove sa njihovim flick lock sistemom.
Nakon toga nema teorije da više uzmem štapove sa klasičnim zavrtanjem.

U to vrijeme sam sa frendom picio po zimskim turama, i meni je najveći problem bio što se štap smrzne i onda ga na vrhu ne mogu sklopiti, nema šansi da ga odvrnem. I onda mi strše stapovi ko antene dok boardam s nekog 2-tisućnjaka.

*

Offline poljičanin

• *
  • 2515
  • 24
« Odgovori #9 u: 20 Lipnja , 2019, 20:26 »
Do prije godinu dana nisam ni znao da postoja štapovi s takvim zaključavanjem.

*

Offline FrankyRC

• 243
  • 3
« Odgovori #10 u: 20 Lipnja , 2019, 23:08 »
Dosad sam probao 7-8 sklopivih štapova, od vrhunskih modela do nekih jeftinara. Bilo je tu svega od Salewe, Lekia, Campa, Ferrina,... jednostavno sam odustao od istih, jer sa svakim nakon određenog vremena problemi (neki prije neki kasnije) oko zavrtanja, propadanja,.... Zadnji slučaj posudim Campove karbonske štape (cjena im ko kajgana svetog petra)i na prvom zatvaranju se pokaže da se nemogu zatvorit jer je puknut onaj koomad unutra. Jednostavno koristim skijaške fiksne štapove, sa hand made dodatkom obloge od pluta ispod ručki( radi lakšeg tj. optimalnijeg držanja na velikim usponima). Baš me zanima kakve če se pokazati ove nove generacije (novi sistem zatvaranja) u odnosu na stare, pa se možda i vratim sklopivim štapima.

*

Offline Nik

• *
  • 356
  • 4
« Odgovori #11 u: 20 Lipnja , 2019, 23:52 »
Meni je Black Diamond zakon.
Znači, kad to nitko nije imao oni su patentirali taj flick lock sustav sa polugicom i to prije 10+ godina.

Onda su prvi imali 3/4 krpljicu za snijeg sa zupcima koji bi se hvatali na led, što je genijalna umotvorina jer bi normalna okrugla krpljica na velikoj strmini radila probleme u vidu da bi zapela za podlogu pa šiljak ne bi dovoljno duboko ušao u snijeg.
Ta njihova krpljica je bila "izrezana" za tu 1/4  pa bi se šiljak na većim strminama dublje zapikavao, i još bi ti zupci s donje strane krpljice dodatno stabilizirali štap, i na sve to su imali i još uvijek imaju malo duže špiceve. I krpljice nisu od tvrde plastike već mekše, blago savitljive pa ne pucaju.

Ovi moji imaju ispod rukohvata dodatnih pedalj, kao produženi rukohvat od te neke tvrde spužve - a to je bitno kad se dođe na neku kratku a strmiju dionicu gdje bi trebalo skratiti štapove, i onda tih par desetaka metara se štapovi drže za taj dodatni dio ispod rukohvata (to je čest slučaj u grapama prilikom zimskih uspona kad ti treba oslonac a cepin nije nužan).

Na vrlo niskim temperaturama, aluminijski jeftikaneri kad ih se pošteno optereti, puknu samo tako, uz uobičajene probleme loših sistema za sklapanje.

Mislim, ako se ozbiljno hoda po brdima, onda treba kupiti i ozbiljne štapove.

*

Offline worbrc

• *
  • 199
  • 4
« Odgovori #12 u: 21 Lipnja , 2019, 07:55 »
Po mom mišljenju ti štapovi su bez veze i samo moda. Ako si zdrav, ne trebaju ti. Samo ti daju lazan osjecaj sigurnosti i kvare ti osjecaj za ravnotezu. Nisu potrebni i od zdravog covjeka rade nekog invalida koji vise bez stapova nemoze hodati.

Gledao sam ljude koji cijeli život žive u planini. Oni ili hodaju bez štapa ili koriste jedan. Tako da je moj savjet svakome tko je zdrav neka ih zaboravi i odbaci
R0   S17   9A0USA

*

Offline Preppy

• *
  • 4897
  • 24
« Odgovori #13 u: 21 Lipnja , 2019, 09:15 »
Nordijsko hodanje je zdravo za kraljesnicu i vjezbanje cijelog tjela. Pogotovo ramena, vrat i misice koje drze glavu. Zato se i koristi za rehabilitacijske svrhe. Ja imam problema sa kronicno ukocenim misicima u ramenima i vratnom kraljesnicom. Kada hodam nekam u brdo, puno mi je lakse sa stapovima i ne muci me vrat niti ramena. Takoder smanjuju teret na koljenima kod spustanja. Ja bez stapa vise nit ne hodam duze ture. Kod uskih puteljaka ih pospravim jer mi smetaju, ali inace su uvijek u akciji.
Ja imam nekakve iz Lidla, kupio davno, davno. Imaju mehanizam na zavrtavanje. Nisam nikad imao problema s njima.

*

Offline worbrc

• *
  • 199
  • 4
« Odgovori #14 u: 21 Lipnja , 2019, 09:52 »
Da, to je ono sto kazem. Zdravom čovjeku ne trebaju. Ali bolesnom da. I ako mu štapovi omoguce da ode u prirodu i diše čisti zrak onda rade dobro djelo. Pozitivni su. Ono što neznam pa dozvoljavam da su dobri, to je snijeg. Ali, u normalnim okolnostima nisu potrebni.

Ja imam samo 2x po 30 godina. Pa zašto bi onda ja, kao jedan tridesetogodišnjak koristio štapove?   :rofl2::rofl2:
R0   S17   9A0USA

*

Offline Nik

• *
  • 356
  • 4
« Odgovori #15 u: 21 Lipnja , 2019, 10:50 »
Zanimljivo mi je kako se neki ljudi drže čvrsto krivih uvjerenja, od toga da stapovi zdravim ljudima nisu potrebni do toga da korištenje istih kvare osjećaj ravnoteže.

Evo ja odgovorno tvrdim da ću biti brži, stabilniji, manje ću se umoriti , i kasnije brže oporaviti od osobe iste mase i recimo približne fizičke spreme i godina na istoj stazi, ja sa štapovima on bez  :fucka:

*

Offline Preppy

• *
  • 4897
  • 24
« Odgovori #16 u: 21 Lipnja , 2019, 12:20 »
Normalno da ćeš se manje umorit jer energija se raspodjeli na cijelo tijelo umjesto na dvije noge.
Problemi sa kraljesnicom su neizbježni ak se radi u uredu i gleda u ekran 40 sati tjedno. Nordijsko hodanje bi se i moglo smatrati profilaktičnom mjerom za usporavanje degradiranja kičme. Sreća, ja ne smatram nikoga nit manje nit više muževnim ako ide sa štapovima ili bez, ak ide bos ili sa gojzericama.

Via Tapatalk

*

Offline worbrc

• *
  • 199
  • 4
« Odgovori #17 u: 21 Lipnja , 2019, 19:26 »
Vidi Nik, tvoja primjedba se odnosi i na  samog tebe. Zanimljivo je da se i ti čvrsto držiš svog uvjerenja. Tako ispada da smo jako slični, makar smo na suprotnim stranama. Ali ja raspravu sa tobom necu nastaviti. Nema potrebe. Svako je rekao svoje i to je to.

Kad odeš van nema muževnosti. Ima samo onih koji se sami vraćaju i onih koje traži HGSS.
R0   S17   9A0USA

*

Offline Nik

• *
  • 356
  • 4
« Odgovori #18 u: 21 Lipnja , 2019, 20:23 »
Gle nismo mi isti, jer sam ja u prvom postu komentirao štapove, po sistemu svatko svog konja hvali, jel :D, a u drugom postu sam te spomenuo jer to što pišeš jednostavno nije točno.

Ali se slažem da se može u planine bez štapova, nisu nužni i nije ih sila imati. Ali ih je dobro imati, evo Preppy je naveo razloge.

Tvoje povezivanje zdravstvenog stanja planinara i godina sa potrebom korištenja štapova stvarno je smiješno.

Što ti pak znači rečenica u svezi GSSa?
Pa top klasu alpinista je GSS  tražio i skidao s visokih brda, svakom se može dogoditi iz ovog ili onog razloga da zatreba pomoć.

*

Offline GoranM

• 119
  • 2
« Odgovori #19 u: 21 Lipnja , 2019, 21:25 »
Jedna od korisnijih stvari u brdima.

Pomalo me zivcira ekipa kojima je to gej ili koji vec iracionalni klinac, pa se onda ne mogu izvuc uzbrdo ili dograbe neke grane i od njih prave improvizirane stapove.

Naravno da se moze i bez njih, ali prilicno olaksavaju hodanje.