Autonomni izvori napajanja (solari i ostalo)

• 31 replies
  • 4422 views
*

Offline houdini

• 313
  • 4
  • Spol: Muški
Odg: Autonomni izvori napajanja (solari i ostalo)
« Odgovori #20 u: 27 Studenoga , 2019, 21:51 »
Zanimljive igračke.

Ja sam uzeo ovo:

Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi

Postoje i solarni paneli za uzeti, ali za sada mi ne trebaju. Ovo je lagano i praktično, i stane u svaki ruksak. Još moram temeljito istestirati na terenu, ali za sad služi odlično.

Sent from my iPhone using Tapatalk
9A3DBX

9A0UZG: 438.750/431.150
9A0UZZ: 439.400/431.800
9A0LZG: 145.600/145.000 (FER)
S17: 145.425
PMR 8: 446.09375

Nemoj mi ić prstima po monitoru.

*

Offline MarkoG29

• *
  • 34
  • 0
« Odgovori #21 u: 27 Studenoga , 2019, 22:19 »
Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi
Kako postoji power bank, a ja ne idem na neka planiranje koja traju dulje od 4 dana, nemam ni neku potrebu za dopunskim izvorom nenergije, dovoljni su mi power bankovi.

Naletio sam na ovo, jako je zanimljivo, a zapravo me FrenkyRC inspirirao da ubacim na Forum.

Naime, spomenuo je kako ide na neko dugo planinarenje (zato se raspitivo za filtar za vodu), pa mi je onda palo na pamet kako bi za takvu avanturu ovo izvrsno poslužilo.

Riječ je o solarnom punjaču, u ovom slučaju Anker PowerPort 21W.

Bio sam skeptičan prema solarnim punjačima, ali ove nove generacije očito nude puno.

GOSTI NE VIDE SLIKE, Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi ILI Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi!

Nisu to više ni maleni uređaji:

GOSTI NE VIDE SLIKE, Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi ILI Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi!

Ali, njihove mogućnosti me oduševljavaju, kao da ste spojeni na gradsku mrežu: za 30 minuta Anker 21W punio je iPhone 6 od 0 do 33%!

Jasno, ima on svoj volumen (370 x 170 x 15 mm) i svoju težinu, ali tih 370 grama je zanemarivo u odnosu na ono što nudi.

Istina, 65 $ nije malo, uz shiping i drugo, što je najgore - ne treba mi, ali ako budem planinario na neke dulje vremenske okvire (7 dana, npr.) ozbiljno ću razmisliti o ovome.

Koga više zanima, evo recenzija:

Kolega imaš taj Anker na mall.hr za 479kn

*

Offline FrankyRC

• 243
  • 3
« Odgovori #22 u: 27 Studenoga , 2019, 22:23 »
Zanima me jel ti solarni paneli u praksi stvarno daju iskoristivih 20W. Znam da je kod fiksnih solarni panela podatak o max snazi ostvariv samo u idealnim uvjetima (idealno sunčan dan, sunce pod točno određenim kutem u odnosu na panel).
Sad se dosta radi na mogučnostima solarnih panela da ne samo da iskorištavaju sunčevo zračenje nego i toplinu. Tako da imaju puno veči stupanj učinkovitosti u proizvodnji el. energije. Za takav način rada koriste princip Peltier elemenata koji su spominjani na temi o BioLite kuhalima.

*

Offline Preppy

• *
  • 4897
  • 24
« Odgovori #23 u: 27 Studenoga , 2019, 23:08 »
Ja imam anker 15w,daje 10W. Nedaju nikad kolko piše.

Via Tapatalk

*

Offline FrankyRC

• 243
  • 3
« Odgovori #24 u: 27 Studenoga , 2019, 23:23 »
Znam, zato i pitan. 40% gubitaka nije baš malo, al sigurno da ima i gorih. Kome treba struja osuđen je na kompromis.

*

Offline Preppy

• *
  • 4897
  • 24
« Odgovori #25 u: 28 Studenoga , 2019, 09:36 »
Jedni od najboljih su od PowerFilm Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi
Njih narocito radioamateri koriste. Daju dovoljno struje da sa akumulacijskom baterijom mogu furat 20A stanicu bez prestanka.

*

Offline worbrc

• *
  • 199
  • 4
« Odgovori #26 u: 28 Studenoga , 2019, 11:03 »
Proizvođači i lažu i ne lažu. Na mom solarnom panelu piše da je maksimalna struja 1,2A i napon nešto viši od 17V. Kad to dvoje pomnožiš dobiješ 20W. I tako je panel deklariran. Ono što je dobro je što svi rade na isti način pa se različiti paneli mogu uspoređivati.

Što se dešava? Sa tim panelom punim 12V akumulator. Napon NIKAD nije iznad 14V. A struja ostaje ista. Znači, da nemogu dobiti 20W iz tog panela.

Više se i ne opterecujem time. Meni trebaju ampersati. Ako ih dobivam više nego što trošim akumulator će biti pun i regulator će prekidati punjenje. Ako je vrijeme kao zadnja tri tjedna, akumulator ce biti prazan i morat ću ga puniti iz mreže
R0   S17   9A0USA

*

Offline Preppy

• *
  • 4897
  • 24
« Odgovori #27 u: 28 Studenoga , 2019, 12:50 »
Ja imam taj Anker. Za sad ga imam za punjenje mobitela, prijenosne baterije i 18650 baterija koje koristim za radio stanicu. S tim da mi stanica vuce 2A na 5W u predaju, a pojacalo od 70W ukopcam koje vuce oko 10A kad treba. Pojacalo mi napaja 4x18650 baterije u seriji sa 3.5Ah. Tako mogu dosta dobro autonomno radit, s obzirom na to da na 5W mi stanica lagano odradi cijelu Evropu, dio Azije pa cak ide do Brazila kad je dobro vrijeme. Pojacalo mi samo treba kad fali onih par dBa da se probijem. Za mobitel i te stvari je super. Puni ga na "fast charge".

*

Offline 9alpha

• 247
  • 8
« Odgovori #28 u: 29 Studenoga , 2019, 10:36 »
Ništa dečki moramo ovakve nabavit :D
Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi ILI Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi!

*

Offline poljičanin

• *
  • 2515
  • 24
« Odgovori #29 u: 29 Studenoga , 2019, 23:04 »
Ako ste bacili pogled na onu recenziju, čiji sam link stavio, mogli ste pročitati nekoliko zanimljivih stvari:

1. Kako smo nastavili učiti tijekom cijelog razdoblja ispitivanja, moćniji paneli stvaraju manje stresa pri pokušaju punjenja uređaja pomoću solarne tehnologije. Budući da je već uključeno toliko vanjskih čimbenika, kao što su vrijeme, naoblaka, vjetar, orijentacija prema suncu i vrijeme, lijepo je imati mali panel, kako bi što više sunčevih ćelija visoke efikasnosti bilo izloženo suncu. Otkrili smo da smo manje vremena provodili baveći se orijentacijom panela poput 21W od Ankera ili PowerGreen 20W jer su oni već hvatali više snage nego što su ploče manjeg kapaciteta bile sposobne, čak i uz mnogo podešavanja.

2. Ploča također dobro djeluje i u oblačnim danima, dok neki od manjih panela nisu mogli puniti kad se pojave oblaci nad glavom. Ploča veće snage znači brže vrijeme punjenja, manje prekida i stabilniju opskrbu energijom. Nakon isprobavanja tako velikog spektra panela, shvatili smo da u ovom slučaju veća snaga čini ipak veliku razliku.

3. Opet je Anker isporučio kreiran trajan, dobro napravljen proizvod. Baš kao i njegov lakši rođak, Anker 15 W , 21W ima isti PET polimer industrijske čvrstoće uokviruje solarne ćelije izdržljivim platnenim poliesterom. Ova konstrukcija čini ploče Anker izdržljivim i sposobnim izdržati teške uvjete na otvorenom. Oni imaju i politiku vraćanja u roku od 30 dana ako imate problema s panelom i dobit će vam puni povrat. Također, imaju 18-mjesečno jamstvo. Garancija je još jedna od prednosti kupnje od pouzdane tvrtke. Anker je iznova i iznova dokazao da stvaraju dobro izrađene, trajne proizvode. Instapark Mercury 10, Renogy E.Flex5 i Goal Zero Nomad 7  nude sličnu razinu trajnosti.

*

Offline poljičanin

• *
  • 2515
  • 24
« Odgovori #30 u: 29 Studenoga , 2019, 23:05 »
Ništa dečki moramo ovakve nabavit :D
Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi ILI Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi!

Ovo sam vidio na vjestima, energetska jedinica za napajanje termovizijske kamere, autonomna 6 mjeseci, domaći proizvod.

*

Offline poljičanin

• *
  • 2515
  • 24
« Odgovori #31 u: 29 Studenoga , 2019, 23:10 »
Proizvođači i lažu i ne lažu. Na mom solarnom panelu piše da je maksimalna struja 1,2A i napon nešto viši od 17V. Kad to dvoje pomnožiš dobiješ 20W. I tako je panel deklariran. Ono što je dobro je što svi rade na isti način pa se različiti paneli mogu uspoređivati.

Što se dešava? Sa tim panelom punim 12V akumulator. Napon NIKAD nije iznad 14V. A struja ostaje ista. Znači, da nemogu dobiti 20W iz tog panela.

Više se i ne opterecujem time. Meni trebaju ampersati. Ako ih dobivam više nego što trošim akumulator će biti pun i regulator će prekidati punjenje. Ako je vrijeme kao zadnja tri tjedna, akumulator ce biti prazan i morat ću ga puniti iz mreže

Pa, ako i ima gubitke 1/3 ili i više, u odnosu na deklariraniu snagu, to je još uvijek dovoljno za punjenje mobitela ili power banka kao da je spojen na gradsku mrežu. Dakako, u podne.