Generator na drva

• 39 replies
  • 8576 views
*

Offline Gorštak

• 3468
  • 12
  • Spol: Muški
Re: Generator na drva
« Odgovori #20 u: 09 Siječnja , 2015, 14:03 »
NBe izgleda lose, prek moba sam sitno mi za citat ... dimenzije i tezina su ?? ne zgleda malo
« Zadnja izmjena: 01 Siječnja , 1970, 01:00 od Guest »

*

Offline poljičanin

• *
  • 2515
  • 24
Re: Generator na drva
« Odgovori #21 u: 09 Siječnja , 2015, 14:26 »
Za detalje imaš link u dnu posta.
« Zadnja izmjena: 01 Siječnja , 1970, 01:00 od Guest »

*

Offline poljičanin

• *
  • 2515
  • 24
Odg: Generator na drva
« Odgovori #22 u: 01 Studenoga , 2016, 15:33 »
Još jedan BioLite-ov proizvod:

GOSTI NE VIDE SLIKE, Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi ILI Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi!

GOSTI NE VIDE SLIKE, Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi ILI Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi!

*

Offline Antun

• *
  • 1147
  • 11
  • 9A3AZY
« Odgovori #23 u: 18 Siječnja , 2018, 20:35 »
Kaj se tiće punjenja moba i GPS-a ovo je bolja solucija. Radi i po kiši i vjetru...jedino kaj zuji, a ima i lampicu...
Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi

Štetnost rakije.
Ima li rakije?
Nema...
Šteta!

*

Offline Gorštak

• 3468
  • 12
« Odgovori #24 u: 18 Siječnja , 2018, 21:26 »
Kaj je bilo s onim projektom kaj ti je alternator od auta trebal ??? Si zgrunfal to do kraja uopce ??

Poslano sa mog SM-G920F koristeći Tapatalk

*

Offline poljičanin

• *
  • 2515
  • 24
« Odgovori #25 u: 18 Siječnja , 2018, 23:03 »
Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi
Kaj se tiće punjenja moba i GPS-a ovo je bolja solucija. Radi i po kiši i vjetru...jedino kaj zuji, a ima i lampicu...

Spominjali smo to čudo po forumu, svakako je i učinkovitije od one peći, ali ona peć ima prednost što je pasivna, u smislu da je ne treba mehanički napajati snagom vlastitih mišića (istina, je leđa jer je treba nosati). Iako su i jedno i drugo više interesantne stvari da o njima možemo piskarati po forumu, nego što je njihova uporabna vrijednost. Opet, u nevolji bi to vrijedilo zlata.

*

Offline Antun

• *
  • 1147
  • 11
  • 9A3AZY
« Odgovori #26 u: 19 Siječnja , 2018, 07:54 »
Mislim da je lakše okrenuti 100 puta ručkicu nego nositi kvrgu u ruksaku. Mada vjerujem da ta peč i nije pretjerano teška.
Štetnost rakije.
Ima li rakije?
Nema...
Šteta!

*

Offline poljičanin

• *
  • 2515
  • 24
« Odgovori #27 u: 19 Siječnja , 2018, 09:31 »
Nekom prigodom sam se, budala, oslonio na lampu s ručnim generatorom (istina, nisam ni mislio ostati do mraka, ali, eto dogodilo se), ovako nešto:

Kako se mogla puniti i preko USB punjača, a napunio sam je možda mjesec dana ranije, bio sam uvjeren kako će to neko vrijeme raditi. E, pa je, 2 minute. I onda sam slijedećih sat vremena svjetlio s njom po škrapama. Prvih 3 - 4 - 5 minuta još kako tako, ali onda dalje katastrofa. 10 sekundi nakon prestanaka vrtnje ona bi se izgasila, a da ne pričam kako se ne možeš pridržati za stjenu jer moraš vrtiti. Zato sam skeptičan koliko dugo bi trebalo vrtiti da se baterija nešto napuni.

Nakon tog iskustva, samo za ljutu nevolju. Doduše i poklonio sam tu lampu. Sad od takvih imam samo onu malu koja ide na privjesak iz Dechatlona.

*

Offline poljičanin

• *
  • 2515
  • 24
« Odgovori #28 u: 19 Siječnja , 2018, 09:32 »
A i ništa manje nisam skeptičan koliko bi trebalo onoj generator-peći da napuni mobitel.

*

Offline Antun

• *
  • 1147
  • 11
  • 9A3AZY
« Odgovori #29 u: 19 Siječnja , 2018, 10:03 »
To znači da ta baterija ima vrlo mali kapacitet i li jr njena unutarnja baterija krepala. Jesi možda razmišljao o zamjeni unutarnje baterije?
Ja baš sad nešto kemijam s čelijama iz stare batreije od laptopa...pokušavam ih oživiti
Štetnost rakije.
Ima li rakije?
Nema...
Šteta!

*

Offline Preppy

• *
  • 4897
  • 24
« Odgovori #30 u: 19 Studenoga , 2019, 17:41 »
Baš sam gledao par videa o tim bioLite kuhalima. Svi su oduševljeni ali nitko ne ide u specifikacije toga generatora. Koliko u biti on može Ampera frknut na taj USB port? Zna li netko?

*

Offline Preppy

• *
  • 4897
  • 24
« Odgovori #31 u: 19 Studenoga , 2019, 17:46 »
Evo da sam sebi odgovorim na pitanje, možda nekome koristi.

Citat:
Leider können wir die vom Hersteller angegebene Ausgangsleistung nur bedingt bestätigen. Die Spannung bleibt zwar bis zu einer Last von 1 A (viele ältere Smartphones ziehen diesen Ladestrom) recht konstant auf 5 Volt, bricht aber bereits ab 1,3 A auf ca. 4,5 Volt ein. Die 10 Watt werden zwar mit 2,2 A bei 4,5 Volt erreicht, aber der Spannungseinbruch ab ca. 1,3 A führt dazu, dass viele Geräte, die durchaus einen Ladestrom von 2 A ziehen würden (moderne Smartphones, Tablets, USB-C-Geräte wie Macbook mit Adapterkabel usw.), den Campstove nicht als 2-A-Lader einstufen und eine 1-A-Ladung (z.B. Apple Tablets) oder gar eine 0,5-A-Ladung (z.B. Macbook 2015) als Fallback verwenden und somit deutlich langsamer geladen werden als mit einem entsprechend leistungsfähigen Netzteil.

Kada struja pređe 1.3A, napon padne na 4.5V i mobiteli koji inače se pune na fast-charge (2A) prešaltaju na 1A ili pak s prekidima pune bateriju. Dakle možemo rezimirati da su te pećnice obično govno. Bolje da kupiš solarni panel za USB koji ti daje 5V s 2A i na oblačnom danu za 1/5 cijene tog šrota.  :pipe:

*

Offline Antun

• *
  • 1147
  • 11
  • 9A3AZY
« Odgovori #32 u: 19 Studenoga , 2019, 17:48 »
A ne znam. Nutra je Peltjerov članak. Sve ovisi vjerojatno o njemu, te o temperaturi grijanja s jedne strane i hlađenja s druge strane....
Odgovorio sam dok si ti pisao...
Slažem se s tobom
Štetnost rakije.
Ima li rakije?
Nema...
Šteta!

*

Offline FrankyRC

• 243
  • 3
« Odgovori #33 u: 19 Studenoga , 2019, 17:53 »
takvi generatori koriste peltierov element, a njemu nije bog zna koja iskoristivost. Ima ih i sa večom stopom učikovitosti, samo njihova cjena i dimenzije nisu baš optimalne. Solarne čelije, vjetrogenerator i vodena turbina su najiskorišteniji izvori el. energije u prirodi. Solarne čelije su daleko najpraktičnije i cjenovno dostupne.

*

Offline poljičanin

• *
  • 2515
  • 24
« Odgovori #34 u: 21 Studenoga , 2019, 23:02 »

Ovo je zanimljivo rješenje, i solarno, i ručno i baterija pristojnog kapaciteta, manje nezgrapno, iako vjerojatno i nešto teže.

Ovi BioLite generatori bi, iako slabog kapaciteta, bili zanimljivi na dugotrajnim putovanjima kroz šume, kad je insolacija slaba, a goriva ima dosta na raspolaganju. Nezgrapan je i volumenski zahtjevan, ali nije težak.

*

Offline Neven

• **
  • 15
  • 0
« Odgovori #35 u: 09 Rujna , 2021, 14:14 »
Pozdrav ekipa,
Imam Biolite Camp stove 1,kupljen od jednog lika u Kranjčevićevoj potpuno novo nikada koristeno, bila mi je zanimljiva koncepcija peci na drva s mogućnošću punjenja mobitela i na prvu sam bio oduševljen, medutim ,koristio sam je samo jednom i to bez punjenja mobitela,ima dosta recenzija na YouTubeu vezano uz to kuhalo, istina je da posao kuhanja radi dobro,ali da se ista pec mora drzati u zaklonu od vjetra jer plamen moze ostetiti onaj plasticni dio od napajanja u kojem je ventilator,sam ventilator je vrlo bucan,cuje ga se, a kako su se vremenom pojavile baterije sa velikim kapacitetom punjenja pitanje je koliko ovo zaista zelite nositi u svom ruksaku jer nije bas malih dimenzija i tezine, razmišljam o nabavi plinskog plamenika na navoj,onaj sa malim nogicama a boca za to ima koliko hoćeš,evo uglavnom stoji doma

*

Offline poljičanin

• *
  • 2515
  • 24
« Odgovori #36 u: 14 Rujna , 2021, 18:02 »
Imam čitavu hrpu različitih kuhala, ali najzahvalnijim mi se pokazalo jednostavno alkoholno kuhalo, u prvom redu zbog jednostavnosti uporabe.

Zanimljiv je i taj dio priče o tome kako treba paziti na vjetar. Dakle, zanimljivo tehničko rješenje, ali u praksi vrlo nepraktično.

*

Offline Neven

• **
  • 15
  • 0
« Odgovori #37 u: 14 Rujna , 2021, 18:37 »
Moze se staviti komad alu folije sa strane da se odvoji dio od napajanja od dijela na kojem se kuha u etui stane dosta toga pa sada koliko ce to nekome pomoći ako se odluci za takvu stvacicu

*

Offline poljičanin

• *
  • 2515
  • 24
« Odgovori #38 u: 14 Rujna , 2021, 18:51 »
Dobro rješenje, ali opet nije garancija da ga toplina neće oštetiti.

Da sad ne kopam, nemam volje ni vremena, što govore iskustva s Youtube, kolika je učinkovitost u idealnim uvjetima?

*

Offline Neven

• **
  • 15
  • 0
« Odgovori #39 u: 15 Rujna , 2021, 11:24 »
Učinkovitost!!! Dobro pitanje ,ono što je dobro to je neograničeni izvor drva s kojim mozete napraviti kuhanu hranu, za nekakvu kavu cca 8 minuta, koja se zapravo ne isplati ako imaš namjeru ne zadržavati se dugo na jednom mjestu jer moras pricekati da sva drvena masa izgori i da se ono sto je ostalo ohladi,da ne dode do pozara,kod plinskih kuhala to nije problem kao i regulacija plamena, ovdje to nije moguće,dobra stvar na dulje staze sa zadrzavanjima npr nocenje.