Skakavci kao hrana

• 13 replies
  • 572 views
*

Offline Lokalni

• *
  • 6
  • 0
  • Spol: Muški
  • Sve ovisi od situacije
Skakavci kao hrana
« u: 11 Kolovoza , 2021, 12:21 »
Ekipa, pozdrav.

U posljednje vrijeme, korak po korak, prikupljam znanja i činjenice, kao i - naravno - iskustva o jedenju skakavaca pa bih ovdje zasad ukratko iznio nekoliko bitnih opažanja i volio ako bi netko od vas uskočio komentarom ili možda, još bolje, crticom iz osobnog iskustva.

Dakle, što se tiče "naših" skakavaca, generalno su svi jestivi. Određene vrste koje ne žive na našem području a koje nisu jestive imaju tijelo izrazito jarkih boja što je, kao i kod nekih drugih biljnih i životinjskih vrsta, indikator da ih je bolje preskočiti.

Skakavci nisu vezani uz teritorij nego migriraju često u potrazi za boljim uvjetima no nije vjerojatno da će migrirati tolikim površinama da bi se s našima pomiješao koji od ovih otrovnih. Međutim, upravo radi ovih "migriranja", treba imati u vidu da se mogu kretati po terenima bio-otpada ili drugog otpada pa mogu usput pokupiti kakvog parazita.

Otklanjanje opasnosti po čovjeka vrši se putem pripreme za jelo - prženje u ulju ili pečenje na vatri.

Postupak je vrlo jednostavan - ulovljene skakavce cijele ubaciti u posudu s malo ulja i poklopljene pržiti. Nisam našao podatak koliko dugo bi ih trebalo pržiti, ali vjerujem da se primjenjuju pravila kao kod druge hrane (dok 'porumeni', postane hrskavo).

Druga varijanta je pečenje iznad vatre. E sad, kad sam ovo istraživao vidio sam da ljudi uklanjaju glavu (jednostavnim povlačenjem) i za njom budu povučena crijeva, odnosno unutrašnjost pa se skakavac automatski "smatra" očišćenim (ovo nisam našao kao neophodno pri prženju; valjda visoka temperatura prodire njihovu tanku opnastu ljušturu).

Jedan od savjeta koje sam čuo jest da je dobro otkinuti im i noge dok neki to ne rade. Razlog je vrlo jednostavan - da ne omete gutanje, odnosno da ne izazove davljenje.

Za jedan solidan obrok je dovoljna šaka skakavaca. Neću ovdje pisati hranjive vrijednosti jer se ni sam njima ne zamaram, ali vrlo su vrijedni kao obrok (energijski i dr.).

Skakavci se hvataju ručno (možda nekim trikom) i najlakše ih je spremiti u neku staklenku do trenutka kada će ih biti potrebno pripremati (ipak, treba obratiti pažnju jer kod otvaranja poklopca mogu lako iskočiti a smatram nehumanim uklanjati im nožice prije nego što ih "skladištim" u staklenku).

Obzirom da se hrane travom, često ih se može naći na livadama no ni drugdje u šumi nije rijetkost na njih naići. Prije nekoliko dana, u tumaranju šumom, prolazio sam dijelom terena i nisam mogao od njih proći, bili su posvuda. Kada sam, nekoliko dana kasnije, prolazio u blizini vidio sam ih svega 4-5 komada, a ulovio samo jednoga (pušten naknadno).

Jedan kuriozitet je i to da im okus može biti različit - ovisnost staništa hrane/biljki kojima se hrane jer npr. teren Hercegovine ima biljke koje su više gorke od nekih po Zagorju (hvala frendu na ovoj informaciji).

Osobno ih još nisam probao, ali to predstoji pa ću rado prenijeti i svoje iskustvo ovdje ukoliko bude interesa za temu.
« Zadnja izmjena: 11 Kolovoza , 2021, 12:24 od Lokalni »

*

Offline Antun

• *
  • 1147
  • 11
  • 9A3AZY
Odg: Skakavci kao hrana
« Odgovori #1 u: 14 Kolovoza , 2021, 12:10 »
fuj...
Štetnost rakije.
Ima li rakije?
Nema...
Šteta!

*

Offline Lokalni

• *
  • 6
  • 0
  • Sve ovisi od situacije
« Odgovori #2 u: 15 Kolovoza , 2021, 23:23 »
Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi
fuj...

i to je mišljenje...

*

Offline poljičanin

• *
  • 2515
  • 24
« Odgovori #3 u: 17 Kolovoza , 2021, 00:01 »
Antune, a ja sam baš mislio kako će ti ovo biti zanimljiva tema, još od nekih, davno zaboravljenih foruma, sjećam se kako si bio ekspert za poznavanje različite alternativne prehrane!

Svojevremeno sa gledao nekakv dokumentarac o skakavcima: 17 godina žive u zemlji i onda u beskonačnim rojevima, veličine oblaka, anihiliraju čitav biljni svijet na kojeg naiđu. Radnja se događala u Kini i skakavci su se zaputili prema milijunskom gradu. A u gradu panika! Svaki kinez s malom posudom čeka da se taj oblak pojavi. I svi su nasmijani, jer dolazi ukusni ručak!

*

Offline worbrc

• *
  • 199
  • 4
« Odgovori #4 u: 17 Kolovoza , 2021, 07:46 »
Ako Kinezu jedu juhu od sljepih miseva ne cudim se da su im skakavci delikatesa
R0   S17   9A0USA

*

Offline Antun

• *
  • 1147
  • 11
  • 9A3AZY
« Odgovori #5 u: 17 Kolovoza , 2021, 20:25 »
Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi
Antune, a ja sam baš mislio kako će ti ovo biti zanimljiva tema, još od nekih, davno zaboravljenih foruma, sjećam se kako si bio ekspert za poznavanje različite alternativne prehrane!

Svojevremeno sa gledao nekakv dokumentarac o skakavcima: 17 godina žive u zemlji i onda u beskonačnim rojevima, veličine oblaka, anihiliraju čitav biljni svijet na kojeg naiđu. Radnja se događala u Kini i skakavci su se zaputili prema milijunskom gradu. A u gradu panika! Svaki kinez s malom posudom čeka da se taj oblak pojavi. I svi su nasmijani, jer dolazi ukusni ručak!

Hahahah pa šalim se naravno...
štošta se može iz prirode uptrijebiti kao alternativna ishrana u slučajevima preživljavanja i oskudice regularne hrane. O tome kad će biti više vremena za tipkanje.
« Zadnja izmjena: 17 Kolovoza , 2021, 20:27 od Antun »
Štetnost rakije.
Ima li rakije?
Nema...
Šteta!

*

Offline Antun

• *
  • 1147
  • 11
  • 9A3AZY
« Odgovori #6 u: 17 Kolovoza , 2021, 20:34 »
Skakavce možeš nanizati na tanku žicu, Prije počupaš kako si već rekao noge ali i krila. Glava nije obavezna. Pečeš ik dokle god ima u njima vlage...možeš ih posuti čilijem ili nečim što voliš...
Čuda možeš s njima...
Štetnost rakije.
Ima li rakije?
Nema...
Šteta!

*

Offline worbrc

• *
  • 199
  • 4
« Odgovori #7 u: 17 Kolovoza , 2021, 22:11 »
Alternativna prehrana nisu skakavci nego srne, fazani i tako to
R0   S17   9A0USA

*

Offline Preppy

• *
  • 4897
  • 24
« Odgovori #8 u: 18 Kolovoza , 2021, 14:50 »
Meni pase Jegerus Primitivus. Nade se u bukovoj sumi, vecinom kada je toplo pred vecer i kad se zakuri. Njega lijepo napiknes na stapic i peces dokle god ima masti u njemu.

Kaj se tice skakavca, mislim da svaka kultura ima svoje tradicije. I ne treba kopirati kineze ili neka plemena iz dzungle. Ako prezivljavas mozes doslovno i govno jesti jer u njemu isto jos ima nesto hranjivog.

Ali vidim da dolazi trend prehrane sa insektima. Ima cak i tvrtki koje rade tjesteninu sa brasnom od insekta. Dakle izmelju susene insekte i s njega rade tjesteninu. Ajme kud smo dosli. Sve me podsjeca na onaj film "soylent green".

GOSTI NE VIDE SLIKE, Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi ILI Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi!
« Zadnja izmjena: 18 Kolovoza , 2021, 14:53 od Preppy »

*

Offline Antun

• *
  • 1147
  • 11
  • 9A3AZY
« Odgovori #9 u: 18 Kolovoza , 2021, 20:36 »

Ako prezivljavas mozes doslovno i govno jesti jer u njemu isto jos ima nesto hranjivog.

GOSTI NE VIDE SLIKE, Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi ILI Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi!

Mmmm pohano  govno u umaku od parmezana sa njokima od blata kuhanim u veprovoj mokraći...mmmm  :rofl2: :rofl2: :rofl2: :rofl2: :rofl2:
Štetnost rakije.
Ima li rakije?
Nema...
Šteta!

*

Offline Lokalni

• *
  • 6
  • 0
  • Sve ovisi od situacije
« Odgovori #10 u: 19 Kolovoza , 2021, 08:44 »
Skakavce možeš nanizati na tanku žicu, Prije počupaš kako si već rekao noge ali i krila. Glava nije obavezna. Pečeš ik dokle god ima u njima vlage...možeš ih posuti čilijem ili nečim što voliš...
Čuda možeš s njima...

hvala Antune! od tebe čujem da ih treba peći dok ima vlage, nisam to znao niti bi mi palo na um, a vrlo je važno jer nisam još našao koliko bi se dugo trebali pržiti/peći

*

Offline poljičanin

• *
  • 2515
  • 24
« Odgovori #11 u: 19 Kolovoza , 2021, 21:07 »
Alternativna prehrana nisu skakavci nego srne, fazani i tako to

A, ne, ne, to je povremena, ali redovna prehrana. Alternativni su mi ipak ovi skakavci ili zmije.

Usput, lokalni alkoholikukus kronikus, prije koju godinu-dvije dana, u širokom društvu, se hvali kako je konzumirao zmiju. Nakon salve podsmjeha i upadica je li bila pečena ili kuhana, izvukao je bocu s nekom rakijom i zmijom u njoj.

*

Offline poljičanin

• *
  • 2515
  • 24
« Odgovori #12 u: 19 Kolovoza , 2021, 21:29 »
Čuda možeš s njima...

hvala Antune! od tebe čujem da ih treba peći dok ima vlage, nisam to znao niti bi mi palo na um, a vrlo je važno jer nisam još našao koliko bi se dugo trebali pržiti/peći

Malo sam pogledao, Kinezi daju more specijaliteta sa skakavcima na Youtube, pa, možda pronađeš neki jednostavni recept, primjenjiv u prirodi, ima i s engleskim titlovima, nisam se previše interesirao, nekako mi skakavci nisu trenutno u fokusu.

*

Offline Lokalni

• *
  • 6
  • 0
  • Sve ovisi od situacije
« Odgovori #13 u: 24 Kolovoza , 2021, 12:51 »
Čuda možeš s njima...

Malo sam pogledao, Kinezi daju more specijaliteta sa skakavcima na Youtube, pa, možda pronađeš neki jednostavni recept, primjenjiv u prirodi, ima i s engleskim titlovima, nisam se previše interesirao, nekako mi skakavci nisu trenutno u fokusu.

Hvala, vidio sam da toga ima dosta. Jedino što me ponekad "odbije" jest što se zapitam ima li razlika kod njihovih vrsta ili kod naših (mada generalno mislim da je kod nas manje otrovnih vrsta).