nadogradnja bickla

• 11 replies
  • 1051 views
*

Offline nik4cro

• *
  • 32
  • 0
  • Spol: Muški
nadogradnja bickla
« u: 03 Lipnja , 2020, 11:10 »
Kako ne bi htio ništa dirati na svojemu putnom biciklu koji je opremljen za vikend i duža putovanja odlučio sam prosječni KTM bicikl 28" od svoje kćeri koji samo stoji malo modificirati kako bi mogao malo sa frendovima i po makadamu. Upravo sam dobio prvu nadogradnju, zadnje zupčanike. Srednji pogon neću dirati jer ima samo dva zuba više od minimalno koji se može nabaviti. Nadalje ću zamijeniti pedale i gume, mislim da ću staviti Schwalbe Land Cruiser 1.75 ili slične. Ne treba mi bicikl za ništa zahtjevno. Za 10 dana idemo na Parenzanu, dva dana malo uživati i kupati pa se nadam to pošarafiti do tada. Imate li kakav savjet? Hoće li biti problema sa dužinom lanca obzirom na veliku šajbu? Možda sa položajem mjenjača? Hoću li ga trebati možda spustiti sa dužim onim "kljunom" na kojemu mjenjač stoji i sl? Svaki savjet je dobro došao, tnx.
Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi ILI Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi!

Samo pozitiva!

*

Offline Nik

• *
  • 356
  • 4
Odg: nadogradnja bickla
« Odgovori #1 u: 03 Lipnja , 2020, 11:41 »
Duzinu lanca odredis tako da novi lanac stavis na najveci prednji i najveci straznji lancanik bez provlacenja kroz masinicu i na to dodas 2 karike, i dobijes adekvatnu duzinu lanca.

Posto uopce nisi napisao sto tocno modificiras sa cime, i sto tom modifikacijom zelis postici onda ti samo Vidoviti Milan moze odgovoriti  :D

Kad god stavljam novu kazetu, mijenjam i lanac, pa ako si mislio staviti stari lanac na novu kazetu - ne preporucam (osim ako lanac ima malo kilometara). Po kazeti vidim da je lanac 8sp, oni su jeftini, bez previse dvojbi odmah bi gore isao novi.
Obrnuto moze.
« Zadnja izmjena: 03 Lipnja , 2020, 11:44 od Nik »

*

Offline nik4cro

• *
  • 32
  • 0
« Odgovori #2 u: 03 Lipnja , 2020, 12:13 »
Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi
Duzinu lanca odredis tako da novi lanac stavis na najveci prednji i najveci straznji lancanik bez provlacenja kroz masinicu i na to dodas 2 karike, i dobijes adekvatnu duzinu lanca.

Posto uopce nisi napisao sto tocno modificiras sa cime, i sto tom modifikacijom zelis postici onda ti samo Vidoviti Milan moze odgovoriti  :D

Kad god stavljam novu kazetu, mijenjam i lanac, pa ako si mislio staviti stari lanac na novu kazetu - ne preporucam (osim ako lanac ima malo kilometara). Po kazeti vidim da je lanac 8sp, oni su jeftini, bez previse dvojbi odmah bi gore isao novi.
Obrnuto moze.
Hvala! Znači dužinu znam odrediti. Bicikl je kao novi, vjerujem da nema 500 km ukupno pa će stari lanac biti OK, a imam i onaj mjerač za opuštenost pa ću baciti mjerenje. Pedale ću kupiti u Vlaškoj Rog Joma, uvalili su mi za 300 tinjak kuna mislim prije par godina nekakve sa pinovima no fantastične su, kao imaju neke industrijske ležajeve... kao da to meni treba koliko ću se voziti na njemu...
Što želim postići? Da se mogu lakše popeti makadamom ili zemljom npr. na Gorščicu ili da prodjem svoju najdražu jednodnevnu stazu Donja Planina - Jablanovec biciklom, možda kakvim makadamom malo po Velebitu ali ništa prezahtjevno, o težim stazama ne razmišljam, već čisto da mi bude manja tlaka uzbrdo, ono vrtim brže - idem sporo - ali mi je lagano, i da mi gume ne klize na kakvim zemljanim dijelovima baš previše u slučaju kiše ili jutarnje rose.  :D. Najviše me muči kako će mjenjač to odrađivati obzirom na veličinu najveće šajbe i hoće li biti kakvih problema.
Samo pozitiva!

*

Offline Nik

• *
  • 356
  • 4
« Odgovori #3 u: 03 Lipnja , 2020, 14:58 »
Ako si kupio adekvatnu kazetu onda neces imati problema sa mjenjacem. Kazeta je 8 brzinska, za pretpostaviti je da si znao sto kupujes, pa bi shodno tome i mjenjac trebao biti za 8 brzina. Na trzistu postoje 7/8/9/10/11 i 12 brzinski sistemi. Kao sto vidis lako ze zeznuti  :D.

Znaci tebi treba laksi omjer za uzbrdo, najjeftinije je staviti manji prednji lancanik sa manje zubaca, posto je to neki treking model pretpostavljam da je to 26 ili 28 zubaca, MTBi imaju najcesce 22 ili 24, a po novome imaju sam 1x12 brzina i iza cirkular a ne kazetu sa 50 zubaca.

Posto nisi napisao koji su ti omjeri zbaca naprijed i nazad nemam pojma sto je to tebi tesko, kuzis.
Konkretno ja vozim 11-34 kazetu iza, i naprijed mala sajba 22 zubaca, omjer za uzbrdo u prvoj brzini mi je prema tome 22x34.

Ako mislis ici po Bidroveckom makadamu i nekim velebitskim odmah stavljaj 2.1" gume (provjeri stanu li u okvir, trebali bi), i da imaju kakve takve ripne. Ne trebaju preagresivne pogotovo ako mislis po cesti ali da ih imaju. Schwalbe Smart sam su ti dobar kompromis za cestu i sumu, dobro se kotrljaju po cesti a imaju gripa po terenu, i nisu skupe a traju.
« Zadnja izmjena: 03 Lipnja , 2020, 15:01 od Nik »

*

Offline nik4cro

• *
  • 32
  • 0
« Odgovori #4 u: 03 Lipnja , 2020, 19:04 »
Stara kazeta je takodjer sa 8 zupcanika, to sam provjerio prije narudzbe. Na prednjem pogonu je najmanji zucanik sa 28 zubaca, a zadnji najveci na novoj kazeti ima 46, znaci 28x46 sto bi omjer bio 1:1,64, a tvoj je 1:54 sto god to znacilo  :D. E sad imam upitnik, gledao sam felgu i na njoj pise 622X19 i postavlja se pitanje moze li se na tu usku felgu kako mi se cini staviti guma 2.1?  Na gumi pise 700 X 35C pa 28 X 1.4 sto je ista stvar i pise da se pumpa na 2.5 -4.5 bar. Od ruba gume do vilice na prednjem kraju ima mjesta sigurno za gumu 2.1 koju si mi preporucio iako nisam provjerio ima li je u dimenziji 28" ali me brine zadnja strana jer od ruba gume do vilice ima cca 1.5 cm i ako izracunamo 2.1X2.54=5,33 pa 5.33-3.5=1.83 / 2=0,92 cm sa svake strane ostane u teoriji kad se nova guma stavi. Jel to dosta obzirom da ce guma "raditi" tj. siriti se vjerujem pod opterecenjam pa da kupim ipak malo uzu?
« Zadnja izmjena: 03 Lipnja , 2020, 19:09 od nik4cro »
Samo pozitiva!

*

Offline Nik

• *
  • 356
  • 4
« Odgovori #5 u: 03 Lipnja , 2020, 20:29 »
Kompic mi ima 2.1" gume na 19mm obrucu, znaci stanu, ali ne stavljaj sire od toga.
Na MTBu za prednje lancanike se ne preporuca da je razlika veca od 14 zubaca, vec sa 16 bude problema, ti imas razliku od 18 zubaca.
To znaci da ako budes stavljao manji lancanik sa manje zubaca, morat ces staviti i veci lancanik sa manje zubaca jer inace mjenjac nece moci prebacivati s jednog na drugi.

Ako mijenjas lancanike moras paziti koliki je razmak izmedju rupa na pogonu. Nema potrebe mijenjati cijeli pogon, to kosta.
Po meni imas dosta prostora za 2.1 gumu, kotac mora biti u centru a ne lamatati lijevo i desno - ako nije, pravac k majstoru.
Smart Sama imas u 29x1.75 i 2.1 pa biraj.
28" i 29" je isto, odnosno unutrasnji promjer gume 622mm, a vanjski je razlicit. Znaci kad pise guma dimenzija 29xnesto ide na tvoje 28" obruce.

*

Offline nik4cro

• *
  • 32
  • 0
« Odgovori #6 u: 03 Lipnja , 2020, 21:22 »
Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi
Kompic mi ima 2.1" gume na 19mm obrucu, znaci stanu, ali ne stavljaj sire od toga.
Na MTBu za prednje lancanike se ne preporuca da je razlika veca od 14 zubaca, vec sa 16 bude problema, ti imas razliku od 18 zubaca.
To znaci da ako budes stavljao manji lancanik sa manje zubaca, morat ces staviti i veci lancanik sa manje zubaca jer inace mjenjac nece moci prebacivati s jednog na drugi.

Ako mijenjas lancanike moras paziti koliki je razmak izmedju rupa na pogonu. Nema potrebe mijenjati cijeli pogon, to kosta.
Po meni imas dosta prostora za 2.1 gumu, kotac mora biti u centru a ne lamatati lijevo i desno - ako nije, pravac k majstoru.
Smart Sama imas u 29x1.75 i 2.1 pa biraj.
28" i 29" je isto, odnosno unutrasnji promjer gume 622mm, a vanjski je razlicit. Znaci kad pise guma dimenzija 29xnesto ide na tvoje 28" obruce.
Kompic mi ima 2.1" gume na 19mm obrucu, znaci stanu, ali ne stavljaj sire od toga. - OK
Na MTBu za prednje lancanike se ne preporuca da je razlika veca od 14 zubaca, vec sa 16 bude problema, ti imas razliku od 18 zubaca.-
ovdje se nismo razumjeli, pisao sam o zadnjoj najvećoj šajbi na kazeti i najmanjoj na prednjem pogonu, ja prednji pogon ne diram, ostaje kakav je i ima tri šajbe, najmanja ima 28, srednja nisam zapamtio, a najveća šajba 48 zubi[/b]
28" i 29" je isto, odnosno unutrasnji promjer gume 622mm, a vanjski je razlicit. Znaci kad pise guma dimenzija 29xnesto ide na tvoje 28" obruce. - OK, super
Za sada toliko, puno hvala, dužan sam pivicu i kakav roštilj!
Samo pozitiva!

*

Offline Nik

• *
  • 356
  • 4
« Odgovori #7 u: 03 Lipnja , 2020, 22:47 »
Znam ja da ti ne diras pogon jer si vec kupio kazetu koja nije jeftina. Jeftinija varijanta ti je bila zamijeniti najmanji lancanik na pogonu po sistemu da izmedju njega i slijedeceg nije razlika veca od 14 zubaca. I sad na kraju smo saznali da imas triple pogon  :D

Na koncu ako ne vozis bajk uz brdo, otegnut ces papke koji god omjer da imas  :D.
IMHO brdski treninzi su zakon, bike/hike/run svejedno, ali u brdo...i kad se tijelo pripremi na takve napore, sve ostalo je pjesma.

Meni sad predstoji zamjena kompletnog pogonskog dijela - kazeta, tri lanca, dva lancanika i bottom bracketa + jos svasta nesto, ide generalka, al ce to sve kostati.

*

Offline nik4cro

• *
  • 32
  • 0
« Odgovori #8 u: 04 Lipnja , 2020, 13:10 »
E pa nije baš da nisam u kakvoj takvoj kondi  :D. Pješačke ture do 35 km dnevno po brdima, biciklom za cestu, (guma Michelin Protek sam poderao već podosta i samo jedno bušenje čavlom br. 8 u toliko godina), odvezem se često do Pokupskog na onu plažu, dobra je i za prespavati u šatoru, preporuka jer nitko ne gnjavi, vatrica, zatim često odem krug preko Martinske Vesi cca 110 km,
Ovo će biti čisto da malo razbijem monotoniju i ništa žestoko, više šoder i šumske ceste jer je za brdski bicikl potrebna sasvim "drugačija" kondicija nego za ugodne touring vožnje po asfaltu ili hodanja po bregima bez obzira na kilometražu i kilažu na plećima. "Test" je Parenzana za 10 dana koja je "žestoka" tura... ima dva puta penjanje na previsokih 300 m nadmorske visine i 160 km u oba smjera  :D. Gume koje si preporučio me čekaju u Dugom selu u Vivasport dućanu, ipak sam uzeo 29 X 1,75 kn=149,99 jer mi je nekako usko kod zadnje vilice i nisam htio riskirati jer su ove gume nešto više, a vilica u gornjem dijelu ide na uže ...tnx
E a kakav je to bajs sa tri lanca?  :neznam:  :D
Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi ILI Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi!

Samo pozitiva!

*

Offline Nik

• *
  • 356
  • 4
« Odgovori #9 u: 04 Lipnja , 2020, 14:55 »
To ti je sistem gdje rotiras tri lanca odredjeni broj kilometara.
Konkretno ja svakih 500km, taman kad zarotiram 3x, to ti je 4500km i tada rikne i kazeta i onda sve skinem s bajka i stavim novo i deri ponovno. Obicni zamijenim i lancanike jer su jeftini.

*

Offline nik4cro

• *
  • 32
  • 0
« Odgovori #10 u: 10 Lipnja , 2020, 11:26 »
To ti je sistem gdje rotiras tri lanca odredjeni broj kilometara.
Konkretno ja svakih 500km, taman kad zarotiram 3x, to ti je 4500km i tada rikne i kazeta i onda sve skinem s bajka i stavim novo i deri ponovno. Obicni zamijenim i lancanike jer su jeftini.
Kak je krenulo nebum ja ništ rotiral  :ljut2:, a uzrečica moga staroga je opet točna: "Kad se mudar zaj... debelo se zaj...! Gume na knap, zadnja malo stoji na lijevu stranu i oni ciceki za mm još ne grebuckaju... To zapravo i nisu gume, to su Durex proizvodi, tanjušno nešto po boku, kao da su od debljeg najlona napravljene. Svijet je otišao totalno u krivo.
Pravi problem je u tome što se mjenjač opasno približi zupčaniku na novoj kazeti kad je lanac na "trećoj brzini", a kad ubacim u "drugu" zapinje po zupčaniku tako da o najvećoj mogu samo maštati i laganici uz brijeg  :gleda:. Trebam izgleda duži nosač mjenjača? Niče, ti sigurno znaš dućan koji ima najveći izbor tih alu nosača jer su im webovi netočni, a na telefon se ne javljaju. Ili možda neki strani web?

Samo pozitiva!

*

Offline Nik

• *
  • 356
  • 4
« Odgovori #11 u: 10 Lipnja , 2020, 12:07 »
Nema tu duzi/kraci dropout, trebas tocno takav za tvoj bicikl, ako je iskrivljen poravnas, ako pukne ides po novog - istog takvog. Ako je sve s njime u redu u necem drugom je trik, a da se skuzi u cemu treba na licu mjesta to sve skupa pogledati.

Ako su sve komponente "usuglasene" to kaj se tebi dogadja se jednostavno ne moze dogoditi. Mozda tvoj mjenjac jednostavno nije za tu novu kazetu, ili obrnuto.