Monokular

• 3 replies
  • 765 views
*

Offline poljičanin

• *
  • 2515
  • 24
Monokular
« u: 19 Srpnja , 2019, 18:59 »
Imam dalekozor s kojim sam jako zadovoljan, Nicon Aculon A211 7 x 35, koji je jako kompaktan, izvrsne slike, osobito dobre slike u sumrak. Ali, koliko god bio kompaktan i lagan, pokazao mi se kao suvišan teret - zbog svoje veličine ipak ga nosim u naprtnjači. To onda podrazumijeva zaustavljanje vađenje iz naprtnjače, vraćanje natrag - najčešće ga ne bih koristio, iako sam ga nosio, nego ga vadio iz naprtnjače.

Zbog toga sam nabavio daleko lošiji dalekozor, ali malen, kompaktan, vodootporan i sad ga nosim na remenu od hlača - brzo se vadi, lako se vraća...

GOSTI NE VIDE SLIKE, Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi ILI Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi!

Međutim, na poslijednjih nekoliko planinarenja nosio sam monokular (ovakav kao na gornjoj slici). Zapravo sasvim slučajno, želio sam nešto pogledati s brda, a to je jako udaljeno, pa sam ponio sari ruski monokular 20 x 30. Zbog malog promjera leće nije lako stabilizirati sliku, ali s osloncem na stablo ili kamen - to se lako riješi. Ako zanemarimo nedostatak širine i stabilizacije slike, monokular ima prednosti u daleko jednostavnijoj konstrukciji, manjem volumenu i u daleko većem povećanju (jasno, ako koristite takav monokular).

Iako je najčešća konstrukcija bez prizmi (zbog čega se onda mora razvući u poprilično dugu cijev)...

GOSTI NE VIDE SLIKE, Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi ILI Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi!

...mogu se pronaći i oni s prizmama, jako kompaktni:

Dosta zgodnije rješenje od dalekozora, s praktične strane, ali i lošija slika, s tim da su moguća velika povećanja slike.
« Zadnja izmjena: 19 Srpnja , 2019, 19:01 od poljičanin »

*

Offline outsider76

• **
  • 82
  • -2
  • Spol: Muški
Odg: Monokular
« Odgovori #1 u: 19 Srpnja , 2019, 20:12 »
Ovi Ruski plastičnjaci iz Sovjetske Turist serije i nisu toliko loši s obzirom na svoju nisku cijenu imao sam ih par komada dok ovo zadnje na slici što si stavio prije spada u kazališno pomagalo jer je povećanje jako slabo bez obzira na kvalitetu slike koja je super jer imaju dobru optiku (imam takav japanski dvogled 8x17) no eto povećanje po mom testu je jednako tome da iz kupaonice koja je dva tri koraka od sobe mogu vidjet normalno monitor od kompa s nekim malim povećanjem i to je to... Početkom devedesetih sam imao Bushnellov dalekozor iliti kako neki zovu durbin koji se bio prodavao za nekih 600 do 800 kn i bio je kvalitetan komad opreme sa svojom težinom ali i kvalitetom slike koja je nadmašivala one plastične igračke od teleskopa koje su onda bile vrlo popularne u prodaji ...  Svi u navici zovemo  dvogled dalekozorom iako se naziv dalekozor ne odnosi na dvogled...

Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi ILI Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi!
Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi ILI Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi!

*

Offline poljičanin

• *
  • 2515
  • 24
« Odgovori #2 u: 19 Srpnja , 2019, 23:19 »
Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi
Ovi Ruski plastičnjaci iz Sovjetske Turist serije i nisu toliko loši s obzirom na svoju nisku cijenu imao sam ih par komada...

Ovaj kojeg ja koristim je metalni.

Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi
Početkom devedesetih sam imao Bushnellov dalekozor iliti kako neki zovu durbin...  Svi u navici zovemo  dvogled dalekozorom iako se naziv dalekozor ne odnosi na dvogled...

Durbin je tucizam, u prijevodu dalekovid, tako da pojam dalekozor, slažem se, odnosi se i na dvoglede i na jednoglede, s ti da je u narodu uvriježeno izjednačavanje dalekozor = dvogled.

Sto se tiče ovog malog monokulara, istina s 8x povećanjem i lećom manjom od 20 mm nedobije se baš neka slika, ali i to može poslužiti. Zapravo, ovaj prije spomenuti ruski Turist je poprilično zadovoljavajuće rješenje ako pogledamo omjere: volumen / povećanje / cijena. Jasno, s ograničenjem vidnog polja kao najvećom manom.

*

Offline outsider76

• **
  • 82
  • -2
  • Spol: Muški
« Odgovori #3 u: 20 Srpnja , 2019, 02:21 »
Nebitno baš jer svi kažemo većinom dalekozor za dvogled - binokular ili kako bi tu kod nas rekli kanoćal.  Ruski plastični i metalni su isti jedina razlika im je materijal kućišta i razlika u cijeni onda zbog istog no tu kako si spomenuo plastika ima čak i plus zbog manje težine dok kvaliteta nije loša jedino sve mora biti mirno. Ove kineske igračke s interneta od 5 do 10 dolara koje sam imao u rukama su doslovno igračke ne bi dugo naprezao oko kroz njih.
Ironija je da većina mobitela danas ima bolje povećanje na ugrađenoj optici aparatu nega ti jeftini monokulari koji se prodaju po internetu.
Meni je od optičkih stvari koje sam imao jedino Ruski NSPU bio super zbog gledanja u mraku, no šteta što nije nešto manjih dimenzija (savršena igračka za noćno voajerski orijentirane gusare ).