Vojni radio uređaji

• 29 replies
  • 5425 views
*

Offline poljičanin

• *
  • 2616
  • 24
Odg: Vojni radio uređaji
« Odgovori #20 u: 07 Listopada , 2020, 00:37 »
Transformator 220 na 24 V. S obzirom na to da je oznaka za izmjeničnu struju iznad utičnica, a i s obzirom na to da da su utičnice bez zaštite u slučaju krivog spajanja istosmjerne struje - nije ispravljač,  nego samo transformator.

S obziromna bakelitno-keramičke utičnice, staro njamanje 50 godina.

Uređaj, ako je vojni, za JHA, nije namijenjen za uporabu na bojišnici, nego u nekakvim stacionarnim objektima, ili brodu - nije zelen.

Robusnost metalne kutije također govori - između 1950. i 1970. Ako je onaj sivi kabel originalan, onda je bliže 1970.

Ovo je najvjerojatnije bio dio nekog složenijeg sustava, uređaja veze ili radara.

*

Offline bartul_9

• **
  • 42
  • 1
  • Spol: Muški
« Odgovori #21 u: 07 Listopada , 2020, 15:14 »
Jel postoji neka vrijednost za to? Hvala na odgovoru.
Ride till i die.

*

Offline poljičanin

• *
  • 2616
  • 24
« Odgovori #22 u: 08 Listopada , 2020, 09:46 »
Pretpostavljam 1 kg bakra i 2 kg željeza.

Taj transformantor generacijski odgovara zenitu cijevne tehnologije (a što je sad pak to? :D) u trenutku početka strmoglavog pada te tehnologije i početku masovnijeg korištenja tranzistorske tehnologije u vojskama Istoka = Varšavski pakt + Jugoslavija.

Takva tehnologija temeljena na mnogobrojnim cijevnim uređajima, relejima, transformatorima, s pojedinim tranistorskim modulima, žaruljicama sa žarnom niti kao indikatorima, mehaničkim prekidačima - to su bila golema postrojenja i volumenski i energetski. To su rackovi duljine na stotine metara dužnih, kako bi se tom inferiornom tehnologijom pariralo digitalnoj tehnologiji koja upravo eksplodira na Zapadu.

Tako je taj Vaš uređaj jedan minorni kotačić iz golemog postrojenja koje nema nikakvu kolekcionarsku vrijednost, kao što i nema čitav takav uređaj nikakvu kolekcionarsku vrijednost, zbog svoje glomaznosti.

Pa, eto, možete možda iskoristiti kutiju za nekakvu namjenu, ili iskoristiti kao transformator za nekakvu namjenu, ili pretvoriti uređaj u sekundarne sirovine i počastiti se kavom u čast prohujalih tehnologija.

*

Offline Marin

• 242
  • 0
« Odgovori #23 u: 08 Listopada , 2020, 13:02 »
Kakve uredjaje koristi vojska na terenu, odnosno na oklopnim vozilima tipa Patrija i koliki domet je tim uredjajima? U ravnicama bilo kakva stanica radi ok. Al na brdovitom terenu?

*

Offline poljičanin

• *
  • 2616
  • 24
« Odgovori #24 u: 16 Listopada , 2020, 10:14 »

Ova slika ti to objašnjava. Tvrtke Harris L3 ili Rockwell Collins imaju na svojim stranicama zanimljive edukacijske materijale u kojima se to može pronaći. Kad se tamo pogleda, jasno je kako su moderni vojni uređaji odavno nadišli  talkie-walkie standard, to su sada mrežni sustavi s velikom količinom protoka podataka, od kojih svaki služi ko ruter - kako imaš ljude i vozila po terenu, tako se mreža širi i povećava doseg komunkacije. Tako se nadilaze fizička ograničenja propagacije elektromagnetskog vala.

*

Offline Marin

• 242
  • 0
« Odgovori #25 u: 16 Listopada , 2020, 14:03 »
A za vrijeme DR vojska na terenu je koristila cini mi se VHF uredjaje.
Moglo se slusat i protivnicku stranu.

*

Offline poljičanin

• *
  • 2616
  • 24
« Odgovori #26 u: 18 Listopada , 2020, 21:39 »
JHA je bila tehnološki zaostala vojska, s golemim parkom naoružanja koje je uključivalo i oružje iz I.sv.rata (austro-ugarski obalni topovi 280 mm). Jednostavno, dizajnirana za održavanje kakve-takve ravnoteže u Hladnom ratu i ustrojena s političkom zadaćom održavanja sustava, bila je to masovna vojska s nevjerojatnim šarenilom opreme. Novca, zapravo, nije bilo dovoljno ni za što od široke game planiranih sredstava, pa se novac usmjeravao u ono što su mislili da je najprioritetnije (npr. razvoj A-bombe početkom 80-tih), pa je ostalo bilo tehnološki zaostalo, osobito s obzirom na koliko je toga trebalo. Tako su i uređaju veze bili tehnologija 60-tih i koristili FM modulaciju. Kriptozaštita se uglavnom temeljila nakorištenju razgovornika, ali koristili su se u vezi i nekakvi kriptozaštitni uređaji, uglavno sporadično (RUP2/2K ili RUP12/2K s kriptozaštitnim uređajem KZu 63). Takva situacija je omogućila slušanje njihovih veza.

*

Offline poljičanin

• *
  • 2616
  • 24
« Odgovori #27 u: 18 Listopada , 2020, 21:45 »
https://www.radista.info/vhf_radio.htm

Ovdje možeš vidjeti što je sve koristila JHA, a shodno tome, možeš i sam shvatiti kako se to moglo slušati - pa i preradom kućnog radija.

*

Offline Metuzalem

• *
  • 1
  • 0
  • Spol: Muški
« Odgovori #28 u: 04 Studenoga , 2020, 11:35 »
U njegovon slučaju i koloni se radilo o kampanjolama. To bi trebao bit sistem RTU-100/v, iz njegovih karakteristika se vidi da nije baš sjajan, još u tekstu spominju velike nedostatke...

Nadam se da nije smetnja, ova me rečenica potakla da se malo javim. Bio sam vezist u JNA, radio sam na takvim RTU-100/V montiranima u kampanjoli i u pinz gaueru, tamo 85 i 86-e. Problem je bio što smo tijekom vožnje koristili RUP za međusobne komunikacije, jer se je RTU-100 kod nas koristio kad vozilo nije bilo u pokretu, dakle staneš u šumi, digneš antenu, pospajaš sve kutije, upališ agregat i  to je to. Za ilustraciju, iz šume  u Sloveniji sam na 3,5 MHz oko 23 h odradio amatersku  vezu sa UA8 i nešto, antena je bila dipol, jer sa onom štapnom antenom nisam mogao ništa ozbiljnije.
Bilo nas je tada par radioamatera u vodu, pa  smo  svašta isprobavali  :D

*

Offline poljičanin

• *
  • 2616
  • 24
« Odgovori #29 u: 06 Studenoga , 2020, 09:48 »
Ja sam u JHA bio telefonist, ali sam bio u jedinici sa teleprinteristima, i u stacionarnom objektu, pa se nisam susretao s radio vezom, makar onoliko koliko me to interesiralo.

Postavljali ste samo štapne antene, ili ste koristili i razvučene žične?

Outdoor Hrvatska

« u: »