ESBIT kuhala

• 11 replies
  • 3637 views
*

Offline Preppy

• *
  • 4983
  • 24
  • Spol: Muški
  • 9A5ALX / OE6ALK
ESBIT kuhala
« u: 15 Prosinca , 2016, 09:49 »
Svi poznamo ESBIT kuhala i ESBIT tablete. Ali znate povijest tih kuhala? Nedavno sam naletio na slike iskopavanja na Ruskim frontama. Dakle decki se bave ratnom arheologijom i iskopali su ESBIT kuhala koja su, nakon 70 godina, jos u vrlo dobrom stanju! Kada sam vidio natpise onda sam skuzio da se radi o Njemackom fabrikati. Do onda nisam znao da je rijec o Njemackom inventoru.

Dakle, idem ja malo resersirat po internetu i da podjelim informacije o tom fascinantnom kuhalu.

Esbit tablete su iz urotropina, ili exametilentetramin C6H12N4. Tu tvar je otkrio 1859 Alexander Michailowitsch Butlerow. Koristenje u svrhe goriva u obliku tableta je otkrio Njemac Erich Schumm, koji je 1933 osnovao tvrtku Schumm i od onda proizvodio gorivo u obliku tableta zvane Esbit. Erich Schumms Brennstoff in Tablettenform. Erich Schummovo gorivo u obliku tableta (prijevod).

To kuhalo se koristilo od strane Wehrmachta u 2. svijetskom ratu. I od onda nije promjenilo oblik. Tko danas proizvodi neznam i jeli se ista promjenilo, ali vidim po obliku da su kuhala ista.

« Zadnja izmjena: 15 Prosinca , 2016, 09:58 od Preppy »

*

Offline Preppy

• *
  • 4983
  • 24
  • 9A5ALX / OE6ALK
Odg: ESBIT kuhala
« Odgovori #1 u: 15 Prosinca , 2016, 10:52 »
Pitam se koliko smisla onda ima nosit alkoholno kuhalo + alkohol ako mogu nosit i ove tablete. Bas si gruntam jeli bi mogao koristit tablete sa onim mojim "kuhalom/stalkom" na porciji. Mislim da bi bio prevelik razmak izmedu tablete i porcije. Jeli se tablete daji ugasit i ponovno palit?

*

Offline SurvivalPrepper

• 142
  • 2
« Odgovori #2 u: 15 Prosinca , 2016, 20:03 »
Ja imam odlična iskustva za manje količine tipa 500-600ml. Ako se podgrijava mala količina napitka, hrane i zakuhava voda onda je praktično jer ne zauzima puno prostora. Za 1,5-2 L praktičniji mi je alkohol, plin i drva.

*

Offline Preppy

• *
  • 4983
  • 24
  • 9A5ALX / OE6ALK
« Odgovori #3 u: 04 Srpnja , 2017, 20:55 »
Evo baš sam isprobao Esbit mini sa velikom 14g tabletom. Na kutiji piše da jedna velika tableta zakuha pola litre vode za oko 7 minuta.
Sad neznam kolko ima JNA porcija volumena, ali mislim da pola porcije ima oko pola litre.
Znači, sa jednom velikom tabletom nisam uspio zakuhat pola litre vode, bilo je blizu. Da sam imao poklopac bi išlo. Sa cijenom od 30 kn za 6 tableta, to je 5 kn po tableti. Skup sport.

via Tapatalk

« Odgovori #4 u: 30 Ožujka , 2022, 15:19 »
Inace moze i esbit gorionik da se prepravi da radi na alkohol.Treba mala metalna posudica koja ide u njega i  u koju se stavi vata i onda malo 70 ili 96% alkohola i to dosta lepo radi.

*

Offline poljičanin

• *
  • 2616
  • 24
« Odgovori #5 u: 31 Ožujka , 2022, 23:40 »
Sa 70%-tnim alkoholom ne daje dobar i jednoličan plamen. Međutim, ne bih je ja koristio s alkoholom kao gorivom.

Dakle, i kada koristiš originalno gorivo za ESBIT, ono će u nekom trenutku postati teško za kontroliranje (sve se jako ugrije, pa i hlapljenje postane veće, plamen se povećava i još više se zagrije i hrani ciklus povećavanja plamena, pa sve to u nekom trenutku postane i opasno), osobito ako time nešto griješ sredinom ljeta u Dalmaciji. Ako bi koristio alkohol, kad se sve to ugrije, nisam siguran da bi se uopće mogao kontrolirati plamen.

Ovakva alkoholna kuhala su jeftina i pouzdana:

...a daju se napraviti i u samogradnji:

Evo i naputak:

https://www.survivopedia.com/diy-alcohol-stove/
« Zadnja izmjena: 31 Ožujka , 2022, 23:42 od poljičanin »

« Odgovori #6 u: 01 Travnja , 2022, 19:24 »
imam i ja pravo alkoholno.U srbiji 250rsd kosta 96% alkohol 1l samo kazem kako se moze iskoristiti gorionik imam kopiju esbita sa aliexpresa 1:1 kopija samo esbit ne pise ali isti je.A 190din placam na jednom mestu 70%.

*

Offline Neven

• **
  • 79
  • 0
« Odgovori #7 u: 02 Travnja , 2022, 10:33 »
Imam to Esbit kuhalo i ono , ni lijevo ni desno sto se tice misljenja , za podgrijavanje nekakvog gotovog jela .Druga prica je sa špiritom ali je preskup ako ga negdje uopće ima, one tablete ista stvar, ne isplati se .

*

Offline stanky069

• *
  • 1196
  • 11
« Odgovori #8 u: 02 Travnja , 2022, 12:24 »
Ja špirit uzimam po 1,99€/L.
Tako da je samo kod nas preskup.
The world is big and I want to have a good look at it before it gets dark...

« Odgovori #9 u: 02 Travnja , 2022, 12:40 »
Ja špirit uzimam po 1,99€/L.
Tako da je samo kod nas preskup.
u srbiji oko 2.12E/L placam 1l 96% alkohola kad preracunam iz rsd.Radi bez problema u raznim gorionicima.I za ovaj kazem kako sam pravio diy za alkohol.Metalna kutijica od bombona i parcence vate i natopi se sa 96% alkoholom i dosta lepo radi tacno se spakuje posudica u gorionik kao da je fabricko.

*

Offline Neven

• **
  • 79
  • 0
« Odgovori #10 u: 02 Travnja , 2022, 15:28 »
 57-60 kn oko 8€ ako je to čisti špirit

*

Offline stanky069

• *
  • 1196
  • 11
« Odgovori #11 u: 02 Travnja , 2022, 18:54 »
Kod nas je oduvijek bio skup...ja se bi ponesem iz DE...14-15kn po litri nije puno.
The world is big and I want to have a good look at it before it gets dark...

Outdoor Hrvatska

« u: »