Solarni panel/punjač

• 48 replies
  • 8178 views
*

Offline margo

• *
  • 130
  • 1
  • Spol: Muški
Odg: Solarni panel/punjač
« Odgovori #40 u: 30 Travnja , 2020, 14:38 »
Pozdrav ljudi, kako me nije bilo duze vremena evo da pokazem sto sam u medjuvremenu nabavio. Radi se o Suaoki solarnom punjacu sa monokristalnim panelima snage 24w cijena mu je 48 dolara na koju sam platio 82.59 kn carine, a mislio sam da se carina placa preko 100 dolara. Spojio sam mob na njega i za nekih 20 min je napunio za 10% bateriju jos ga nisam testirao kako treba, ali mislim da nece biti los. Slobodno bacite koji komentar ili savjet.

Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi ILI Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi!

Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi ILI Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi!

*

Offline worbrc

• *
  • 205
  • 4
« Odgovori #41 u: 30 Travnja , 2020, 22:32 »
Carina se placa na sve preko 22 eura.

Ne poznam tvoj solar a iz ovaga sto vidim nemogu shvatiti kakav je. Ja imam standardni 20W solar. Najjaca struja koju daje je 1,2A uz napon 12 do 14V. Deklariran je 20W ali to nemozes nikad dobiti. Snaga je umnozak napona i struje. Struja je otprilike uvijek jednaka znaci 1,2A. Maksimalni napon je oko 17V. To nemozes iskoristiti jer uz 17V unistis akumulator.

Ono sto je tebi (a i svakome) vazno je koliko mAh mozes dobiti. Uz 5V koliko je napon na usb i 24W struja bi trebala biti malo manja od 5A ili 5000mA. Za jedan sat, uz MAKSIMALNO sunce, bi trebao dobiti 5000mAh. To je plus ili minus, kapacitet baterije mobitela.

Ono sto si svi zamisljaju (a i ja sam) da solari daju stalno puno struje. Nase oci mozda cak nece primjetiti da se osvjetljenje smanjilo alisolaru ce pasti struja za pola ili vise.

Za ilustraciju. Imam nekakav stup promjera cca 5cm udaljen 20m od mog solara. Sjena koju taj stup radi je dovoljna da smanji struju za 20 posto.

Da li si pogrijesio sto si kupio? Nisi. Da li ces biti u pocetku razocan? Hoces. Zasto? Zato jer si imao nerealna ocekivanja. Isto kao i ja kad sam kupio svoj solar
« Zadnja izmjena: 30 Travnja , 2020, 22:34 od worbrc »
R0   S17   9A0UZZ

*

Offline poljičanin

• *
  • 2529
  • 24
« Odgovori #42 u: 30 Travnja , 2020, 23:52 »
Ovo je prokletstvo ovog posla - reklama!

Dobra reklama te uvjeri kako je nešto svemoguće, pa onda naivno to kupiš, sa svojom vizijom kako bi to trebalo izgledati i funkcionuirati.

Worbrc je ovo savršeno dobro opisao: nakon euforije koja vlada kad otvaraš kutiju s novom igračkom, kreće totalno razočaranje jer ona nije ništa ni približno blizu onomu kako smo to mi zamišljali, ali nakon nekog vremena korištenja shvatiš kakve su realne mogućnosti te igračke i budeš i zadovoljan i tim ograničenim mogućnostima i pouzdanosti.

Zato, ako ne bude na razini tvojih očekivanja, nemoj se razočarati, nego vidi kako iz ovog što imaš izvući maksimum.

*

Offline margo

• *
  • 130
  • 1
« Odgovori #43 u: 01 Svibnja , 2020, 15:44 »
Sto se tice razocaranja i nisam razocara, vec sam naucio da nista nije kako izgleda, tako da sto se tice solara vec sad sam zadovoljan jer na kraju krajeva nije da mi se mob ili power bank puni na na kucno mrezno napajnje. Pravi test tek slijedi, kad bude suncan dan jer znam da i mala promjena u jakosti sunca veliki je pad napona na solaru tako da sve cemo vidit i bit cete obavjesteni. Gledao sam na youtubu recenzije za suaoki i znam da bi trebao nabaviti mozda onu spravicu za mjerenje napona koju daje solar na izlazima, ali za sad ce i ovako bit dovoljno.
Ovih dana bi mi trebao doci i Ankerov power bank 26800 mAh to bi mi trebalo napuniti bateriju moba lagnih 5 puta i jos bi trebalo malo ostati, jedino sto ne znam je dali je bolje power bank najprije isprazniti do kraja pa ga puniti ili ga prvo napuniti,prije prve upotrebe, pa ga onda koristiti kakva su vasa iskustva i misljenja.

*

Offline worbrc

• *
  • 205
  • 4
« Odgovori #44 u: 01 Svibnja , 2020, 16:22 »
Govorim opcenito. Kad imas punjac koji odgovara akumulatoru onda ti nije bitan napon nego struja. Struja su oni mAh, ne napon.

Struja se mjeri u amperima (A). 1A je 1000 mA. Ako struja od 1A tece 1 sat  (h) dobio si 1000mAh ili 1Ah.

Konkretno. Moj solar je za 12V akumulator. Spojen je na 55Ah. Najvise moze dati 1,14A. Znaci da bi potpuno napunio prazan 55Ah akumulator treba mu 48,25 sati maksimalnog sunca.

Isto se odnosi i na usb solar. On treba davati 5V na izlazu. Koliko ce dati struje ovisi o suncu i kako padaju zrake na solar. Najvise daje kad zrake padaju okomito.

Usput, solari imaju drugaciju spektralnu osjetljivost na sunce nego oci. Tako da ako si vise nad morem, solar na istoj osuncanosti daje vise.

Nabavi si nesto sto mjeri struju a ne napon. Tako ces lakse vidjeti kad je solar bolje usmjeren
R0   S17   9A0UZZ

*

Offline Frosty

• 149
  • 4
« Odgovori #45 u: 01 Svibnja , 2020, 20:16 »
Nije carina nego PDV. Ako je izvan EU.

*

Offline margo

• *
  • 130
  • 1
« Odgovori #46 u: 02 Svibnja , 2020, 14:15 »
Frosty u pravu si PDV je 82kn i Worbrc sorry moj bed struja je u pitanju ne napon.
Kakva je procedura sa power bankom, ne bi htio napravit pizdariju pa da ga sjebem odma u startu, dakle dali ga najprije isprazniti pa onda napuniti i koristiti ili ga najprije napuniti pa tek onda koristiti tko ima iskustva sa time.

*

Offline Nik

• *
  • 359
  • 4
« Odgovori #47 u: 02 Svibnja , 2020, 16:56 »
Nova baterija ili nesto sto radi na punjive baterije se uvijek prvi puta napuni do kraja.
Ako je rijec o starijim Ni-Cd i Ni-MH pozeljno je tako napraviti prvih par puta, znaci napuniti i isprazniti do kraja - da se baterija formira.
Kod danas najcescih Li-ionskih dovoljno je samo prvi puta napuniti do kraja, a kasnije punis kad hoces i prekines punjenje kad hoces - bateriji nece biti nista.

*

Offline margo

• *
  • 130
  • 1
Odg: Solarni panel/punja%u010D
« Odgovori #48 u: 02 Svibnja , 2020, 20:20 »
Iskreno nemam pojma koje su baterije u Ankeru i nigdi nisam uspio pronac nista o tome pise samo koliko se puni, koliko puni druge uredaje itd, itd. Jedino ne znam dali s njim dolazi ona uticnica u koju se spoji usb da se moze puniti na "kucnu struju" ili se to kupuje posebno