Divlje kampiranje

• 57 replies
  • 32208 views
*

Offline Preppy

• *
  • 4899
  • 24
  • Spol: Muški
Odg: Divlje kampiranje
« Odgovori #40 u: 01 Kolovoza , 2018, 16:33 »
Stari članak ali možda još ipak aktualan: Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi
Naime radi se o tome da hamokiranje ne spada pod podizanje šatora, jeli to istina ili su redari zakazali u zadatku? Kako je ljeto skoro prošlo, još si nisam ispunio želju da hamokiram uz samu obalu Jadrana, negdje na divljoj plaži. Budući da je Krk najbliža destinacija a ima dosta "divljih" lokacija, sve me više pecka da odem na 3 dana jednostavno da razvućem hamok i bushcraftam uz ljepotu kamena i mora.
Jeli to zabranjeno? U zakonu, kolko se zmislim kad sam ga čitao prije, nigdje ne piše da je spavanje vani zabranjeno, već podizanje šatora. :zbunjen: :zbunjen2:  :hammock:

*

Offline outsider76

• **
  • 82
  • -2
« Odgovori #41 u: 01 Kolovoza , 2018, 20:06 »
Ajmo ovako budući da smo mi tamo negdje devedesetih 94-95 pa nadalje često znali "divlje kampirat" tj spavat na plaži ili u blizini i to u Baški gdje je uvijek bilo krcato ljudi iz cijele RH u to vrijeme obično su se ekipe smijenjivale jer su masu njih potjerali policajci nema spavanja na javnoj površini (zakon je glup kao i ova gore nego banana tvorevina ). Uglavnom ležao ti u mreži , vreći ili na podu ako te ulove letiš otuda i još možeš kaznu pokupit, no sve ovisi gdje si i ima li tamo obilazaka ako si u nekoj zabacenoj poziciji mozda ti uspije no zakonski sigurno nije dozvoljeno ... Divlje kampiranje je i kad jedan se prijavi u kampu po šatoru a unutra po 5 ljudi spava hahah koji se nisu prijavili da izbjegnu plaćanje... Ovo za kamp je pak druga priča sad mi je jasno zašto nema skoro uopće stabala u kampovima u Baški ( nisu boduli ludi da im netko otima lipu iz usta ),,,

*

Offline GoranM

• 119
  • 2
« Odgovori #42 u: 29 Prosinca , 2018, 23:09 »
Zakon je kakav jest, ali je li itko uopce cuo da je ikada bilo kaznjavanja za divlje kampiranje van turistickih centrara?

Komunalci i policija znaju uredovati na obali, ali ne znam za slucajeve u planinama.

Osobno sam cak u nacionalnim parkovima spavao sa uocljivim satorom. Doduse to je bilo usljed mladosti, naivnosti i nepoznavanja zakona, ali nikad bio uhvacen. Nema bas toliko redara da detaljno pretrazju i uoce sator postavljen pred mrak i skinut ujutro.

Danas bas ne spavam veni, a ako budem isao na visednevne ture to se svakako biti nesto minimalno i odgovarajucih boja poput zelene, smedje ili crne. Ne ocekujem u tom slucaju nekih problema, nije zakon uostalom radjen za domace low-impact planinare nego pijane turiste u japankama.

*

Offline Šumnik

• *
  • 5
  • 0
« Odgovori #43 u: 19 Rujna , 2019, 14:15 »
Ne znam da li je sad pravilno da oživim temu ali valjda bolje to nego novi thread. Ja sam inače u Švedskoj gdje vlada zakon koji nam dozvoljava da uživamo u prirodi. I u to ide kampovanje i paliti vatre (osim po nekad u nekim lokacijama zavisi koje doba godine). Pa sam se navikao na tu slobodu. No nekad sam u Hrvatskoj pa me ovo muči.

Ali ja razmišljam da je ovaj zakon valjda najviše zbog turizma i za turiste i za obalu (Dalmacija, Istra itd). Ja čisto sumnjam da sad ako se ja zabacim u neku neznanu šumu negdje u Lici, Slavoniji šta ja znam da će me tu tko doći tražiti. Pogotovo ako je teško tuda proći i hodati onda ne vidim kako bi se to moglo desiti. Ja bi se više plašio da me nađe taj koji je vlasnik zemlje pa da misli da sam ja neki divljak došao mu krati drva ili nešto tako. Postaviti šator, pa možda i neku malu vatricu za kuhanje i grijanje valjda nebi trebao biti problem van obale/turističkih lokacija? Ako nisam u pravu onda molim vas da mi objasnite situaciju kakva jeste i popravite.
« Zadnja izmjena: 19 Rujna , 2019, 14:18 od Šumnik »

*

Offline poljičanin

• *
  • 2529
  • 24
« Odgovori #44 u: 19 Rujna , 2019, 17:38 »
Ovo s paljenjem vatre u primorju, mislim kako ti je to jasno: dovoljan je opušak i malo vjetra, da da se i životima plaća takva slučajnost, a kamoli loženje vatre. U borovoj šumi pri jako suncu mirišeš otopljenu smolu u zraku, jednaka je vjerojatnost da se to zapali kao i za benzin. Jednom sam prolazio pored požarišta od prethodnog dana, s nekim prijateljima sam gasio taj požar, i gledam kako, pri poprilično jakoj buri, iz jednog panja izbija plamen. Troja vatrogasna vozila sa tri šmrka i 10 vojnika gase taj plamičak, ali ja sam znao da to ne mogu izgasiti - slijedeća dva dana, sa svim kanaderima i stotinama gasilaca jedva je požar obuzdan. U ovu klasu spada Velebit, i s primorske i s ličke strane, jako rizičan prostor za loženje vatre. Što se tiče kampiranja, ne bi te itko dirao ili prijavljivao na Mosoru, a to mi je blizu pa znam, ali na Biokovu, Velebitu ili na Risnjaku, mislim da bi tamo mogao nabasati na rendžere, a to bi moglo povući i kakvu kaznu, međutim, to su zaštićeni parkovi prirode ili nacionalni parkovi, pa je svugdje i navedeno kako je zabranjeno kampiranje.

Što se tiče kontinenta, tu ne znam kakvo je stanje.

*

Offline Šumnik

• *
  • 5
  • 0
« Odgovori #45 u: 19 Rujna , 2019, 19:34 »
Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi
Ovo s paljenjem vatre u primorju, mislim kako ti je to jasno: dovoljan je opušak i malo vjetra, da da se i životima plaća takva slučajnost, a kamoli loženje vatre. U borovoj šumi pri jako suncu mirišeš otopljenu smolu u zraku, jednaka je vjerojatnost da se to zapali kao i za benzin. Jednom sam prolazio pored požarišta od prethodnog dana, s nekim prijateljima sam gasio taj požar, i gledam kako, pri poprilično jakoj buri, iz jednog panja izbija plamen. Troja vatrogasna vozila sa tri šmrka i 10 vojnika gase taj plamičak, ali ja sam znao da to ne mogu izgasiti - slijedeća dva dana, sa svim kanaderima i stotinama gasilaca jedva je požar obuzdan. U ovu klasu spada Velebit, i s primorske i s ličke strane, jako rizičan prostor za loženje vatre. Što se tiče kampiranja, ne bi te itko dirao ili prijavljivao na Mosoru, a to mi je blizu pa znam, ali na Biokovu, Velebitu ili na Risnjaku, mislim da bi tamo mogao nabasati na rendžere, a to bi moglo povući i kakvu kaznu, međutim, to su zaštićeni parkovi prirode ili nacionalni parkovi, pa je svugdje i navedeno kako je zabranjeno kampiranje.

Što se tiče kontinenta, tu ne znam kakvo je stanje.

Naravno ne pričam ja sad ložiti vatru kad je suša i vruće. Ja je ne ložim pod vrućom sušom ni u Švedskoj a kamoli doli. Ja pričam o proliću, zimi, jeseni itd. Ja sam svjestan šta znači vatra I kako brzo može postati požar. Što se tiče kampiranja, na divlje. Ja isto ne bi išao tamo po nacionalnim parkovima i zaštićenim područima jer razumim da tamo imaju rendžeri. Od cile Hrvatske je 43% pa i do 45% sama šuma, dakle ima šume koliko hoćeš ne mora biti park nikakav. I u toj situaciji. Da si u običnoj šumi da kampuješ i izvršavaš bushcraft vještine valjda ne bi trebao bit problem? Ja inače skupljam gljive, biljke itd te pravim od drveta razne figurice ali samo ako je već mrtvo drvo. I iztraživam onaj fatwood. Valjda u sred zime zapaliti kakvu vatru nije problem?

*

Offline FrankyRC

• 244
  • 3
« Odgovori #46 u: 19 Rujna , 2019, 19:35 »
po svim tim parkovima postoje tzv. odmorišta, mjesta sa več ograđenim ložištem, klupama i sl. gdje je dozvoljeno ložiti vatru. A i mimo tih mjesta ako je propisno ograđeno i osigurano ložište nebi nitko trebao praviti probleme (normalno nečemo po jakom vjetru palitii vatru). A glede renđera nema baš koristi od istih, večinom uhljebi koji ne rade ni 10 % svojih radnih obaveza, i nije ih baš briga za okoliš i prirodu a kamli za parkove i zaštičena područja.

*

Offline FrankyRC

• 244
  • 3
« Odgovori #47 u: 19 Rujna , 2019, 19:44 »
zaboravih, inače je u Dalmaciji (neznam za druge krajeve) ljeti ( mislim da je od 1.5 do 1.10) na snazi zabrana paljenja bilo kakve vatre, tako da paziš jel inače ti neginu sankcije od policije i vatrogasca.

*

Offline Šumnik

• *
  • 5
  • 0
« Odgovori #48 u: 19 Rujna , 2019, 19:51 »
Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi
po svim tim parkovima postoje tzv. odmorišta, mjesta sa več ograđenim ložištem, klupama i sl. gdje je dozvoljeno ložiti vatru. A i mimo tih mjesta ako je propisno ograđeno i osigurano ložište nebi nitko trebao praviti probleme (normalno nečemo po jakom vjetru palitii vatru). A glede renđera nema baš koristi od istih, večinom uhljebi koji ne rade ni 10 % svojih radnih obaveza, i nije ih baš briga za okoliš i prirodu a kamli za parkove i zaštičena područja.

Ma problem sa tim mistima je da tudi bude naroda općito. Ili je tu ili dolazi ili prolazi međutim nisi sam. Ja idem u šumu zato što mi se jebe za ljude. Neću ih okolo ni u 500 metara. Općito u Švedskoj ja se zabacim u šumu kilometre ni žive duše nema. Ja znam da je moguće to i u Hrvatskoj, Hrvatska ima šuma što bi se u Bosni reklo kijamet (ja sam iz Bosne inače). Ima i kod nas.. Ali da ostanemo na temi, mene zanima "wild camping" i biti sam, sam sebi napraviti vatricu kakvu. Naravno ne pod sušom i vrimenom kad se lako nesreća kakva desi.

*

Offline Preppy

• *
  • 4899
  • 24
« Odgovori #49 u: 19 Rujna , 2019, 19:57 »
Kod nas u Zagorju je jedina opasnost ak netko naleti da moraš podjelit jesti i piti
Spao puno puta po šumama, nikad imao ikakvih problema.

Via Tapatalk

*

Offline stanky069

• *
  • 1128
  • 11
« Odgovori #50 u: 19 Rujna , 2019, 20:44 »
Također nikad nikakvih problema...

Poslano sa mog SM-G965F koristeći Tapatalk

The world is big and I want to have a good look at it before it gets dark...

*

Offline houdini

• 313
  • 4
« Odgovori #51 u: 19 Rujna , 2019, 22:11 »
Da, ovo i mene zanima, u biti to je razlog zašto sam i došao na forum. Vatrica je sve. Ako si ne mogu vatricu zapaliti onda mi cijela priča nema smisla.

9A3DBX

9A0UZG: 438.750/431.150
9A0UZZ: 439.400/431.800
9A0LZG: 145.600/145.000 (FER)
S17: 145.425
PMR 8: 446.09375

Nemoj mi ić prstima po monitoru.

*

Offline poljičanin

• *
  • 2529
  • 24
« Odgovori #52 u: 19 Rujna , 2019, 22:38 »
zaboravih, inače je u Dalmaciji (neznam za druge krajeve) ljeti ( mislim da je od 1.5 do 1.10) na snazi zabrana paljenja bilo kakve vatre, tako da paziš jel inače ti neginu sankcije od policije i vatrogasca.

...a u ostatku godine možeš ložiti, ali moraš prijaviti loženje vatrogascima (u biti, ne odnosi se na roštilj, nego na paljenje u polju, iako, ako bi se roštilj oteo kontroli, teretili bi vas i za neprijavljivanje loženja). I usred zime bura je veliki problem za paljenje bilo kakve vatre.

*

Offline Preppy

• *
  • 4899
  • 24
« Odgovori #53 u: 19 Rujna , 2019, 22:46 »
Ja u Dalmaciji nebi nit prdnuo nakon ljute papričice a kamoli ložio vatru. Tu kod nas nema nikakvih problema. Jedino na Strahinjcici ne smiješ ložit otvoreno. Jer je jednom gorjela pa su strogi. Ali inače sve ok.

Via Tapatalk

*

Offline poljičanin

• *
  • 2529
  • 24
« Odgovori #54 u: 19 Rujna , 2019, 23:15 »
Da, ovo i mene zanima, u biti to je razlog zašto sam i došao na forum. Vatrica je sve. Ako si ne mogu vatricu zapaliti onda mi cijela priča nema smisla.

Jako lijepo rečeno. Pucketanje vatrice u vedroj noći je doživljaj koji se malo s čim može usporediti.

Međutim, kako je Franky spomenuo, uvijek i u Dalmaciji imaš nekakva ozidana ložišta, osobito pored planinarskih domova i skloništa, koja se tradicionalno koriste i oko kojih je obično kameni pojas koji spriječava eventualno širenje vatre (ne pomaže ako je burno).

Ja sam osobno imao tri ružna iskustva s vatrom u planini, od kojih čak dva nisu imala nikakve veze samnom (jedno je bilo izdvojeno društvo, pored nas, koje je imalo svoju vatru, premalo godina i previše alkohola, a drugo je kad su budale izazvale požar pored puta kojim smo prolazili i onda ostavili stvari i pobjegli, srećom, nije jako puhalo i vatru je odnijelo prema stijeni na kojoj nije imalo što se zapaliti - 20 kvadrata izgorene makije je bila čitava šteta, ali mi smo ostali bez vode i umjesto dalje, ujutro smo se morali vratiti - umorni nakon čitave noći bdijenja uz opožareno). Moje iskustvo je vezano za grijanje konzerve s koje se zapalila etiketa i vjetar je odnio u suhu travu - tu sam ostao bez svoje vijetnamke M65.

Zato sam jako oprezan s vatrom.

*

Offline Šumnik

• *
  • 5
  • 0
« Odgovori #55 u: 24 Rujna , 2019, 14:37 »

Tu se slažemo. Bez vatrice, barem u jesen ili zimi nema smisla. Mislim nije to to. A u ostalom da se može kampirati divlje je jako fino.

*

Offline Antun

• *
  • 1153
  • 11
  • 9A3AZY
« Odgovori #56 u: 24 Rujna , 2019, 18:06 »
Pozdrav Šumnik :pivo: Dobrodošao
Štetnost rakije.
Ima li rakije?
Nema...
Šteta!

*

Offline Šumnik

• *
  • 5
  • 0
« Odgovori #57 u: 25 Rujna , 2019, 15:41 »
Pozdrav Šumnik :pivo: Dobrodošao

Hvala lipa, odličan je forum