Skracen Dipol za 40 metara, duzine samo 4,8 m

• 2 replies
  • 349 views
*

Offline Delta

• **
  • 42
  • 0
  • Spol: Muški
  • 9A3BEY
Skracen Dipol za 40 metara, duzine samo 4,8 m
« u: 18 Siječnja , 2022, 22:30 »

Ova  skracena antena može omogućiti  rad  radioamaterima koji imaju malo prostora za postavljanje antene za 40 metara.
Projekt je izvorno dizajnirao F6CYV !   Prema njegovom iskustvu, sa ovakvom antenom unutar doma, svi europski signali su vrlo čitljivi, radio je u preko 150 zemalja.
Antena se sastoji od žice od 2 mm.
2 zavojnice se sastoje od 18 zavoja žice od 2 mm,
Udaljenost između zavoja je također 2 mm.
Promjer zavojnica je 7,8 centimetara.
Dipol se napaja s TV koaksijalnim kabelom od 75 ohma.
Balun 1/1 bi bio preporuka za ispravno usmjeravanje koaksijalnog kabela do dipola.
Podesite dipol tako da ima nizak SWR na 7100 mhz i što je najvažnije obratite pozornost na to da su duzine  obe  strane dipola identične.

*

Offline worbrc

• *
  • 220
  • 4
Odg: Skracen Dipol za 40 metara, duzine samo 4,8 m
« Odgovori #1 u: 20 Siječnja , 2022, 19:02 »
To sto Francuz kaze da je radio sa antenom u sobi ja, u svom slucaju, mogu objesiti macku o rep. Zivim u armirano betonskoj zgradi koja se ponasa kao dosta dobar Faradejev kavez. Signali u sobi su prilicno slabi. Tako da se ne iznenadite. Ali ako je postavvite negdje van, da, bit ce slabljenje prema normalnoj duzini ali ce se moci raditi. I ocekujte uzak opseg u kome ce swr biti prihvatljiv. Bez tjunera nista
S17   9A0UZZ 9A0USA PMR3

*

Offline Delta

• **
  • 42
  • 0
  • 9A3BEY
Odg: Skracen Dipol za 40 metara, duzine samo 4,8 m
« Odgovori #2 u: 22 Siječnja , 2022, 12:05 »
a to si u pravu.. ako su betonski zidovi,   onda neide ..
Ali uvijek postoji neka mogucnost postaviti je na Balkon ili u Podkrovlje / Tavan  ako nije izloriran sa Alu-folijom onda ide jako dobro..

Ovu antenu jos nisam pravio ali onu sto sam prije par dana postavio ovdje u Forum (PD7MAA)  sad sam je ponovo napravio (radi izgleda) , od plasticnih cijevi koje se koriste za struju i  malo deblje zice .. i  dosad sam zadovoljan !! 

Naravno da to nije isto kao velika Antena na krovu,  ali  bolje i ovako QRV  nego nikako .. :smrc:

Outdoor Hrvatska

« u: »