Kompas i mobiteli

• 3 replies
  • 217 views
*

Offline worbrc

• *
  • 205
  • 4
  • Spol: Muški
Kompas i mobiteli
« u: 13 Listopada , 2021, 21:08 »
Procitao sam na jednom forumu kako se ljudi zale da im je mobitel unistio kompas. Premagnetizirao im iglu i ona vise ne pokazuje sjever. Ima li netko takvog iskustva?

Meni se tako nesto nije desilo. Kompas i mobitel nosim i razlicitim đepovima. Ali jednom davno (jako davno) nepaznjom sam stavio disketu uz mobitel i disketa vise nije radila. Tako da mozda ima nesto u tim pricama, ali stvarno neznam
R0   S17   9A0UZZ

*

Offline poljičanin

• *
  • 2529
  • 24
Odg: Kompas i mobiteli
« Odgovori #1 u: 22 Listopada , 2021, 21:53 »
U mobitelu postoji ugrađen kompas. Točka. I uvijek dobro radi.

Teoretski, mobitel generira magntesko polje što stvarno može utjecati na kompas, ali riječ je o promjenljivom magnetskom polju, pa to i ne bi trebalo imati takav utjecaj.

Kompas i nije baš sprava koja se da uništiti. Ako izuzmemo mehaničko oštećenje, jedini drugi kvar može biti demagnetizacija igle. To se popravlja njenom remagnetizacijom.

O tome smo već govorili, pa da se ne ponavljam, evo:

Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi

*

Offline worbrc

• *
  • 205
  • 4
  • Spol: Muški
« Odgovori #2 u: 23 Listopada , 2021, 09:38 »
Hvala na linku. Nisam ga vidio. Izvrsno

Kompas u mobitelu? Prva vijest. Kako doci do njega i podataka?

Kompas koji meni pokazuje smjer u mobitelu vadi ga iz uzastopnih mjerenja gps-om. Predpostavlja da se krecem u ravnoj liniji. Ali to nije magnetski kompas
R0   S17   9A0UZZ

*

Offline poljičanin

• *
  • 2529
  • 24
« Odgovori #3 u: 26 Listopada , 2021, 17:19 »
Da, je, riječ je o vrsti magnetskog kompasa.

Naime, uključi nekakvu aplikaciju za kompas na mobitelu i odmah nakon instairanja će ti zatražiti kalibraciju - naprvavi nekakvu osmicu s mobitelom ili ga možda okreni oko svoje osi. Da je riječ o GPS-u,  to ne bi bilo potrebno.

Zapravo, riječ je o uređaju zvanom magnetometar, a komapas je samo jedna od vrsta magnetometra - uređaj koji mjeri smjer zemljinog magnetskog polja.

U mobitelima su poznati kao MEMS - mikroelektromehanički senzor. Obično mjere polje u tri osi, pa tako definiraju položaj mobitela.

GOSTI NE VIDE SLIKE, Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi ILI Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi!

za više o MEMS:
Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi