Knjiga o planinarenju i planinama

• 8 replies
  • 1537 views
*

Offline base

• **
  • 16
  • 0
  • Spol: Muški
Knjiga o planinarenju i planinama
« u: 17 Kolovoza , 2020, 22:43 »
Popravite %u010D i %u0107 molim vas :D
« Zadnja izmjena: 17 Kolovoza , 2020, 22:49 od base »

*

Offline base

• **
  • 16
  • 0
Odg: Knjiga o planinarenju i planinama
« Odgovori #1 u: 17 Kolovoza , 2020, 22:44 »
Zanimaju me opisani neki osnovni termini koje bi trebao znati svatko tko planira češće ići na penjanje ili duže boraviti u planinama..

Trenutno me recimo zanima kako i kada se javlja visinska bolest i kako je izbjeći, koja je osnovna oprema a i ostali termini kao npr. tokpografska istaknutost.
Ovo sam proučio ali me zapravo zanima što bi još trebalo proučiti.

Mora postojati neki zgodan priručnik, engleski ili hrvatski (a idealno bi bilo da je svaki pojam na hr i eng, za se sporazumjet sa strancima:).

Imate li preporuke?

*

Offline poljičanin

• *
  • 2529
  • 24
« Odgovori #2 u: 17 Kolovoza , 2020, 23:32 »
Imam nekakvih kratkih planinarskih ili alpinističkih priručnika, ali jedino što mi pada na pamet da ima na engleskom i prijevod na hrvatskom, to ti SAS-ov priručnik za preživljavanje.

Ovo ti je na hrvatskom:

Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi

...a ovo na engleskom:

Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi

Može se pronaći i uredniji pdf na engleskom od ovog, pa ako imaš volje pronađi, ako nemaš, mogu ti ja poslati.

*

Offline base

• **
  • 16
  • 0
« Odgovori #3 u: 18 Kolovoza , 2020, 13:44 »
Hvala, vidio to već a ti me podsjetio.

Skidam-čitam.

*

Offline FrankyRC

• 244
  • 3
« Odgovori #4 u: 18 Kolovoza , 2020, 23:29 »
Imaš za kupiti odličnu knjigu Planinarstvo i Alpinizam - Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi. Navodno je izašla i nova verzija prije koju godinu, al je nisam imao u rukama tako da ne znam kvalitet joj.
Ne znam baš da ima neke komplene literature te tematike na Hr jeziku. Ono što mi je poznato se svodi na interne skripte planinarskih klubova i društava namjenjenje planinarskim školama. Imao sam nešto takvoga, al u papirnatom izdanju.
Možda ti je najbolje pridružit se nekoj planinarskoj organizaciji/klubu/društvu te po mogučnosti završit planinarsku školu. Tu češ na najlakši način upoznat se sa osnovnim teorijama i praksama, te steč poznanstva i iskustva.
Na stranicam hps-a i gss-a imaš neke osnovne informacije

*

Offline poljičanin

• *
  • 2529
  • 24
« Odgovori #5 u: 19 Kolovoza , 2020, 15:52 »
Zapravo, literature ima dosta, ali je znanje razbacano po nekakvim malim priručnicima, ali i specijaliziranim knjigama.

Planinarstvo i apinizam od Z.Smreke su nekakva biblija, ali ako tu knjigu rastaviš po poglavljima, pronaći ćeš jako zanimljivih kniga iz pojedinog područja.

Recimo, palo mi je sad na pamet: Vrijeme i klima gora i planina od M. Sijerkovića, izvrsna knjiga, ali usko specijalizirana.

Tako da, zapravo, se može svašta interesantnog pronaći, samo bi trebalo prokopati.

Ima i po forumu dosta literature:

...ali malo provrti, tko zna što ćeš sve otkriti.
« Zadnja izmjena: 19 Kolovoza , 2020, 15:56 od poljičanin »

*

Offline base

• **
  • 16
  • 0
« Odgovori #6 u: 19 Kolovoza , 2020, 21:14 »
Naručio s Amazona već i soft i hard copy SAS vodiča, a na hrvatskom osim pdf-a ga zapravo i nema u knjiga izdanju.

Pogledam i ostalo.

*

Offline poljičanin

• *
  • 2529
  • 24
« Odgovori #7 u: 19 Kolovoza , 2020, 23:56 »
... a na hrvatskom osim pdf-a ga zapravo i nema u knjiga izdanju.

Pogledam i ostalo.

Ima, ako me sjećanje dobro služi, u nešto izmijenjenom obliku, ali to je, mislim, vojni priručnik, pa zato nije došao na tržište.

*

Offline margo

• *
  • 130
  • 1
« Odgovori #8 u: 24 Kolovoza , 2020, 19:04 »
SAS priručnik je bio tiskan u 500 primjeraka i to samo za vojsku tj. za neke cinove i one koji su isli na spec. obuku. Znam to iz povjerljivih izvora.

Poslano sa mog Armor_2 koristeći Tapatalk