Koax i gubitak..

• 6 replies
  • 736 views
*

Offline Delta

• **
  • 34
  • 0
  • Spol: Muški
  • 9A3BEY
Koax i gubitak..
« u: 04 Lipnja , 2020, 09:35 »
evo jedne jako intresantne teme..   

Neznam dali ste se pitali:   Koliko wati stigne do moje Antene ?
Mene je intresiralo, sam sam malo  skupljo informacije po netu..  i mogu vam reci da sam ostao iznenadjen.

Evo napravio sam jednu malu  Tabelu :

Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi ILI Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi!

znam da nitko od vas nema 100 m Koaxa, ali tako nam prodavaci napisu za Koax ...

*

Offline Preppy

• *
  • 4899
  • 24
Odg: Koax i gubitak..
« Odgovori #1 u: 04 Lipnja , 2020, 17:59 »
Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi

*

Offline Preppy

• *
  • 4899
  • 24
« Odgovori #2 u: 04 Lipnja , 2020, 18:13 »
Zato najrađe koristim open wire feeder. Gubitak na 35 metara je manje od 5W. Koax je najgori izbor za feeder. Ali je najlakše koax razvući tak da se ide u kompromis.

Ovdje radim na doublet antenu napajanu s open wire feederom na 12m visine. Dodao sam i 20 metara na štekere da mogu u kuću speljat feeder.

Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi ILI Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi!

*

Offline Delta

• **
  • 34
  • 0
  • 9A3BEY
« Odgovori #3 u: 05 Lipnja , 2020, 15:38 »
da, to je ok.
ali ne mogu ja  open wire Feeder  u mom slucaju koristit,  ja imam oko 20 metara RG 58 MIL , sproveden kroz dimnjak .. (koji se vise ne koristi)   
Postoji altenativa: Aircell 7 ,  Ecoflex 10/ 15   i jos neki  ali su dosta skuplji. 

*

Offline Marin

• 234
  • 0
« Odgovori #4 u: 21 Studenoga , 2021, 23:01 »
Mogu nabaviti 20ak metara kabela RG 11 A/U.
Moze li on posluziti za VHF, UHF ili CB?
Vidim po kalkulatoru da ima mali gubitak. Slican je kabelu RG-213 po tim parametrima.

*

Offline worbrc

• *
  • 205
  • 4
« Odgovori #5 u: 22 Studenoga , 2021, 10:40 »
To je 75 oma kabel. Uređaj je 50 oma, antene se nacelno podesavaju na 50 oma.

Ako ga stavis povecat ce ti swr u sistemu. Koliki ce se povecati, nemam pojma. Ja ne koristim 75 oma kabel za svoje stanice. Ako nemas nista drugo pokusaj. Ali ja nebi. To je kemijanje.

Jedini, ali jedini slucaj kad taj kabel nece povecati swr je ako je duzine lambda/2 ili umnozak lambda/2 puta faktor skracenja. Ali to je samo za jednu frekvenciju
R0   S17   9A0UZZ

*

Offline worbrc

• *
  • 205
  • 4
« Odgovori #6 u: 25 Studenoga , 2021, 17:05 »
Kad danas citam svoj odgovor izgleda mi birokratski i da se iz njega nista ne razumije. Meni je jednostavno, razumljivo, shvacam stvari ali ti mozda ne.

Antene i radio stanice se iz nekih razloga rade 50 oma. Ovaj tvoj kabel je 75. Znaci, unosi neprilagođenje u sistem.

Nemoj ga uzeti. Kupi dobar 50 oma kabel.

Ako ga stavis, radit ce ti ali cijeli sistem nece biti optimalno slozen
R0   S17   9A0UZZ