Android aplikacije za prirodu

• 9 replies
  • 1370 views
*

Offline poljičanin

• *
  • 2529
  • 24
Android aplikacije za prirodu
« u: 21 Travnja , 2020, 01:24 »
Ako i zanemarimo Covid - 19, nekako, čudno je ovo vrijeme...

...a pri tome na mislim na meteorološko vrijeme.

Ako postoji jednastvar koja nas veže na Forumu, to je priroda. A priroda znači - otrgnuti se od betona i asfalta, odmaknuti se od struje i tehnike, pa onda uživati u hodanju Zemljom, ali tako da tu zemlju osjetiš, mirišeš, slušaš ono što ti govori kroz žuborenje, cvrkut ili riku.

A u konačnici, postali smo previše vezani s tom nesretnom tehnikom, tako da imamo dva paralelna života, jedan je fizički u kojem živimo, a drugi je virtualni u kojem boravimo. Odnosno, više ni u prirodu ne možemo bez mobitela, a još je gore što se više osvrćemo na njega, zbog socijalnih mreža, nego na prirodu u kojoj boravimo.

Bojim se da nema previše ljudi koji isključe mobitel i ne nose ga sa sobom kad dođu u divljinu.

Iskreno, zato obožavam Velebit, jer samo tamo možeš hodati čitav dan, a da nemaš signala.

Nego, kad je već mobitel uz nas, možda ga možemo iskoristiti na pametan način. Danas već postoji more aplikacija za prepoznavanje svega i svačega. Nedavno je Houdini na Forumu predstavio aplikaciju PlantNet za prepoznavanje biljaka - jednostavnim fotografiranjem aplikacija prepozna biljku. A milijun sam se puta zapitao koja je to biljka, pa čak i fotografirao kako bi kući odgonetnuo, što najčešće zaboravim.

Zapravo, nije to novo, korištenje Android aplikacija na Forumu, jedna od prvih tema je bila OruxMaps, GPS aplikacija. Preppy, onda još Croprepper, je napravio i izvrstan video-tutorial za isti.

*

Offline poljičanin

• *
  • 2529
  • 24
Odg: Android aplikacije za prirodu
« Odgovori #1 u: 21 Travnja , 2020, 01:58 »
Moj prvi odlazak na - Velebit, tamo 1997., bio mi je zanimljiv i zbog mog prvog susreta s ljudima koji promatraju ptice. To je bila skupina momaka iz Zadra, njih četvorica, koju godinu mlađi od mene, taman da su bili premladi za odlazak u rat, s fotoaparatima i dalekozorima. Iskreno su me oduševili, svojim poznavanjem ptičjeg svijeta, njihovim navikama, staništima, prehrani. Tim više što nisam niti znao da takva zanimacija uopće i postoji.

Taj put sam prvi put vidio bjeloglavog supa na Anića kuku, prvi put sam i vidio djetlića kako buši stablo (zapravo nas je probudio na Ivinim vodicama). Od tada u prirodi volim se osvrnuti i za pticama, i opet s upitnikom: koja je to vrsta koju sam susreo?

I, da se vratimo na temu, otkrio sam i kako postoji nekoliko aplikacija koje prepoznaju ptice, ali, ili nisu besplatne, ili ne rade baš najbolje, poigrao sam se ovom aplikacijom: Merlin Bird ID App. Testirao na golubu, i goluba je prepoznao. Za vikend idem alo u prirodu, a da to nije vrt, i pokušat ću vidjeti kako ovo radi u realnim uvjetima.

Ako koga zanima, evo malo i op tom sportu:

ttps://www.biom.hr/wp-content/uploads/2019/10/Prirucnik-promatranje-ptica_BIOM.pdf

*

Offline kantonac

• *
  • 67
  • 1
  • Spol: Muški
« Odgovori #2 u: 21 Travnja , 2020, 11:34 »
Hvala na priručniku.. U zadnje vrijeme ganjam wildlife fotke, posebno ptice, pa ce mi dobro doći.
 Sad imam idem u nabavku 150-600mm objektiva pa ce biti prilike za izbliza proučavati ptice

Poslano sa mog ELE-L29 koristeći Tapatalk

*

Offline poljičanin

• *
  • 2529
  • 24
« Odgovori #3 u: 26 Travnja , 2020, 23:52 »
Nije baš prava aplikacaja, ali je knjiga za Android: Offline Survival Manual, zapravo američki vojni priručnik FM 21-76.

Najbolja knjiga uopće koja se bavi tom problematikom.

*

Offline poljičanin

• *
  • 2529
  • 24
« Odgovori #4 u: 27 Travnja , 2020, 00:03 »
Još jedna zanimljiva aplikacija je Orienteering Compass & Map.

Dakle, ovo nije ništa drugo nego objedinjavanje kompasa iz mobitela i satelitskih snimaka, ali je jako korisna, makar meni. Naime na ekranu GPS odredi vašu lokaciju i prezentira je morom točkom. Pomakete crticu s nulom u tu točku i izaberete u desnom izborniku da Vam se karta okreće. Sada će Vam crta pokazati smjer na satelitskoj snimci, ali će vam dati i mjerilo na toj crti, što Vam omogućava brzo određivanje i azimuta i zračne udaljenosti do željenog objekta. Za ostale mogućnosti, morati ćet istraživati sami.

GOSTI NE VIDE SLIKE, Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi ILI Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi!

*

Offline poljičanin

• *
  • 2529
  • 24
« Odgovori #5 u: 29 Travnja , 2020, 23:28 »
Kako što postoji aplikacija za prepoznavanje biljaka o kojoj smo govorili, tako postoji i za gljive - prepoznaje vrstu gljiva na temelju fotografije.

Mushroom Identify - Automatic picture recognition

Do sada sam uvijek zaobilazio gljive, jer mi se nije dalo vući literaturu sa sobom, a iskreno me strah od onih gljiva koje su jestive samo jednom.

S ovom aplikacijom mislim slijedći put, kad budem išao u prirodu, testirati je, u prvom redu za prpoznavanje o kojoj je gljivi riječ, a dalje je lakše, na bespućima interneta puno je eksperata koji onda daju detalje na koje treba paziti prilikom identifikacije, branja, pripreme i serviranja. Jasno, i tu se može naći nadobudnih neznalica, ali i onako mi je u krvi najmanje potvrda iz 3 izvora prije nego što donesem konačnu odluku.

GOSTI NE VIDE SLIKE, Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi ILI Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi!

*

Offline poljičanin

• *
  • 2529
  • 24
« Odgovori #6 u: 08 Svibnja , 2020, 09:35 »
Još jedna zanimljiva aplikacija: MyNature Animal Tracks!

Ova aplikacija služi za prepoznavanje životinjskih tragova: otisaka nogu ili njihovog izmeta.

*

Offline Antun

• *
  • 1153
  • 11
  • Spol: Muški
  • 9A3AZY
« Odgovori #7 u: 08 Svibnja , 2020, 09:41 »
Ja sam pokušao s nekoliko aplikacija za pametne telefone i nisam zadovoljan niti sjednom. Imao sam neku za prepoznavanje gljiva. Ja slikam gljivu, a ona mi izbaci nekoliko rezultata pod mogućim vrstama na osnovu fotografije. Od toga 3 otrovne i 2 jestive. Bolje se ne igrati time.
Štetnost rakije.
Ima li rakije?
Nema...
Šteta!

*

Offline poljičanin

• *
  • 2529
  • 24
« Odgovori #8 u: 08 Svibnja , 2020, 09:43 »
Da, nesavršenost tehnologije, kada su u pitanju tako opasne stvari, kao što su gljive, traži izniman oprez. Kod prepoznavanja ptica samo su u pitanju naši živci jer to ne radi kako smo mi zamislili.

*

Offline poljičanin

• *
  • 2529
  • 24
« Odgovori #9 u: 25 Lipnja , 2021, 11:52 »
Možda nije materijal za ovu temu, ali da ne otvaram novu temu...

Danas svi imamo uzase nevjerojatno koristan komad opreme, univerzalan, multifunkcionalan - naš mobitel. Zamijenio je ogromne količine skupe opreme koju smo do sada vukli sa sobom, ili o kojoj uopće nismo mogli sanjati: fotoaparat, kompas, karte, GPS, dobili smo moućnost komuniciranja na gotovo svakoj točki, trenutni uvid u vremensku prognozu, hrpa priručnika bez težine, ma nema što na njemu sve nema.

Međutim, na stranu što smo izgubili neke vještine koje je dobro znati u prirodi, postali smo i previše vezani na tu kutiju. Prije nekoliko dana, zbog grešeke u Google aplikaciji, moj mobitel je postao neupotrebljiv, jednako kao i milijunima korisnika diljem svijeta.

Ne mogu ne postaviti pitanje: a što da ste se oslonili samo na mobitel u planini, recimo za karte, a sustav padne?

Ako niste sami, i nije toliko problematično ako vas se mobitel razbije, uvijek ga ima netko ko ide s vama, ali svejedno.

Zato, kad godim idem u planine, uz mobitel, obvezatno idu i karte i kompas, i to karte isprintane u nekoliko primjeraka (i ovo je iz iskustva :LOL:: išao sam s prijateljem i nekom njegovom ekipom na Biokovo, ali, kako je prije padala kiša, kad smo stali, nije bilo lako zapaliti vatru, pa je čovjek, bez pitanja, uzeo moju kartu sa stola i njome naložio vatru :zauho:).