Općenito o antenama

• 72 replies
  • 8673 views
*

Offline worbrc

• *
  • 220
  • 4
  • Spol: Muški
Odg: Općenito o antenama
« Odgovori #60 u: 30 Prosinca , 2021, 07:14 »
Moze imati
S17   9A0UZZ 9A0USA PMR3

*

Offline poljičanin

• *
  • 2605
  • 24
« Odgovori #61 u: 30 Prosinca , 2021, 09:54 »
Uh, a ja mislim: ni pod razno, ni 3 dB. Ovo je inačica GPA antene, dakle 1/4 valna antena koja s dipolima ima podignuto polje zračenja paralelno s površinom Zemlje. Gledano u odnosu na izotropnu antenu, to znači da je za cca 50% umanjen volumen zračenja, što nas vodi na otrprilkie nešto više od 2 dB.

Govorim o ovome, crveno je vodoravni dijagram zračenja antene, a plavo okomiti:

*

Offline Marin

• 242
  • 0
« Odgovori #62 u: 30 Prosinca , 2021, 15:40 »
Ako je tako, ako je to samo malo vise od 2dB... zasto onda lazu da je 5,5dB?
Kao bolje ce se prodavati?
Mislim to im je bezveze, samo se brukaju.

*

Offline worbrc

• *
  • 220
  • 4
« Odgovori #63 u: 30 Prosinca , 2021, 15:59 »
Ovaj dijagram sa crvenim i plavim poljem neznam sto pokazuje. Ako pokazuje dijagram gp antene onda je u redu. Kako iz njega prokuziti kakav je dijagram antene duzine 1,3m? Ja neznam. Ja mogu shvatiti kad su dijagrami dviju antena nacrtani jedan preko drugog i kad su im tocke 0 dB na istom mjestu.

Moja procjena: Ova antena ima radijale. Znaci, nesto kao gp. Za 70 cm je ugrubo 4 puta lamdba/4 duzine. Svaki put kad se broj elemenata udvostruci mozemo ugrubo racunati sa 3 dB pojacanja. Znaci 2 elementa 3 dB, 4 elementa 6 dB. Minus gubici, to je 5,5 dB na 70 cm. Na 2m ima 3 dB. Znaci, dva elementa.

Moj je odgovor zato bio kratak. Moze imati. Trebao sam dodati ali nemora. Ovisi o tome kako je izvedena.

Na ovom linku koji si poslao pise dB. Ne pise dBi. Da to pise onda bi to bio dobitak prema izotropnom radijator (od tuda i u dBi). Dipol ima 2,15 dB dobitka prema izotropnom radijatoru. Ako ne pise nista, nego samo dB onda bi to trebao biti dobitak prema dipolu. Posteno bi bilo napisati prema cemu se mjere decibeli. Ali, antena bi mogla imati 5,5 dBd (dobitak prema dipolu).

Moje misljenje: ako ti je cijena povoljna kupi. Bit ces zadovoljan. Jedini problem je sto ako budes zadovoljan onda ces baciti oko na onu duzine 5m :LOL: :LOL:
S17   9A0UZZ 9A0USA PMR3

*

Offline Marin

• 242
  • 0
« Odgovori #64 u: 08 Veljače , 2022, 23:14 »
A recimo ova usmjerena yagi antena?
https://www.mar-elektronika.hr/product_details.php?id=877

Jel ona funkcionira na nacin da samo prima signal iz nekog pravca, ili da i kod odasiljanja salje usmjereni, jak signal?
Do mene dolazi preko refleksija jedan UHF signal, odbija se od gornje, brda donjeg...i tko zna kuda sve ne... i hvatam ga slabo. Jedva razumijem sto osoba govori. Al ona mene cuje jako dobro. Dal bi ja sa ovom antenom taj njegov slab signal "pojacao" da bi osobu jako dobro razumio sto prica? Sad tu osobu cujem kao da je u Africi. :D a ona mene skoro pa cisto. Problem je sto su uokolo brda. Kod mene dva visoka, a kod te osobe samo jedno nize. I signal se nekako odbija. Ako bi ja njegov signal "pojacao" sa ovom yagi antenom, da odasiljem preko nje, mozda ta osoba vise mene nebi cula, a ja nju bi. Onda bi morao koristiti 2 radija. Jedan da slusam na kojem je ova yagi antena, a drugi uredjaj sa omni antenom za slanje signala. Mada nije ni to problem. Samo da znam bil pojacao njegov jako slab signal sa ovom yagi antenom.
« Zadnja izmjena: 08 Veljače , 2022, 23:41 od Marin »

*

Offline Marin

• 242
  • 0
« Odgovori #65 u: 14 Veljače , 2022, 23:17 »
Ne znam, dal itko vise ovu temu prati, ali da kazem da sam isao napraviti sam jednu Yagi antenu. Sa njom tu osobu sad jako dobro cujem. :D Kuda se odbija taj signal... pojma nemam, ali zadovoljan sam. Nisam potrosio 500-600kn za antenu, sam sam je napravio. Yagi za UHF sa 7 elemenata. Za elemente sam koristio alu šipke od stare tv antene. Jednu drvenu letvu od 1 m duzine. A elemente sam pricvrstio na brzinu na letvu sa onim malim zakovicama sto imaju ćavlić. One plasticne prirubnice sa rg-6 kabel od TV-a. Njjima sam obuhvatio šipke i zabio tako na letvu. Prvo sam morao dodati malo izolira na svaku šipku da bi ona bila deblja i da bi prirubnica drzala. Jos je moram malo doraditi da bude cvrsca, da mi se ne raspadne. Mada je necu koristiti vani. mjerio sam swr ali na manjoj snazi od 1,4w sa BF888s radiom. Na 70cm je swr odlican. 1:10 i manje. dok je na PMR 1:28 - 1:30. Sad ne znam dal ce i koliko swr porasti ako povecam snagu na 22w. Mozda na 70cm bude odlicno, a PMR od 1:30 ode visoko preko 2. Ako je oko 2 biti ce to ok. Jer koliko sam citao, radio se moze koristiti kad je swr oko 2 ili nesto malo preko 2. Ali nije idealno. Testirati cu pa javim. Ali iznenadilo me je koliko je ta Yagi antena poboljsala signal kojeg primam. Sad osobu cujem jako dobro, dok je prike sve krčalo i jedva bi se culo.

Antenu sam napravio po ovom projektu.
https://sites.google.com/view/kn9b/yagi

*

Offline Pepi

• *
  • 8
  • 0
« Odgovori #66 u: 16 Veljače , 2022, 22:26 »
Da ne otvaram novi temu, pitat ću ovdje.
Na koji način spriječit da ti grlica, a pogotovo vrana ne savija dijelove antene, poglavito dipol. Razmišljao sam da bi mi tu možda najbolje pomogao neki flaks koji je otporan na atmosferske uvjete (UV, sunce, kiša, snijeg, mraz itd.). Vidim da UV najloni-flaksovi postoje, ali ne znam koliko vremena bi izdržao na krovu. Mislio sam povezat rubove direktora, dipola i reflektora sa takvim flaksom.

*

Offline poljičanin

• *
  • 2605
  • 24
« Odgovori #67 u: 17 Veljače , 2022, 00:17 »
Zračna puška?

Šalim se, naravno, ali razmisli o puno čvršćoj konstrukciji, za dipol, recimo od starih pocinčanih vodovodnih cijevi? Kolika frekvencija?

*

Offline stanky069

• *
  • 1196
  • 11
« Odgovori #68 u: 17 Veljače , 2022, 20:48 »
Nabavi plastičnog orla,jastreba,sokola...i postavi blizu...
The world is big and I want to have a good look at it before it gets dark...

*

Offline Pepi

• *
  • 8
  • 0
« Odgovori #69 u: 19 Veljače , 2022, 19:53 »
Zračna puška?

Šalim se, naravno, ali razmisli o puno čvršćoj konstrukciji, za dipol, recimo od starih pocinčanih vodovodnih cijevi? Kolika frekvencija?
Jedna TV malo skuplja antena i 2m. I ne znam zašto baš sjedaju na dipole. Mislio sam vrh dipola povezat tim UV flaksom za prvi direktor i reflektor. Pitao sam to svuda i nitko ne zna odgovor, pa ću ja to prvi isprobat.

*

Offline poljičanin

• *
  • 2605
  • 24
« Odgovori #70 u: 23 Veljače , 2022, 17:45 »
Sjedaju na dipole jer im liče na grane.

Pokušaj plastičnom mrežom s velikim okom omotati čitavu antenu, tako da ne vide golu grančicu i nabockaj u to plastične slamke, kako bi izgledalo što negostoljubljivije za slijetanje.

*

Offline zelina007

• **
  • 12
  • 0
« Odgovori #71 u: 11 Travnja , 2022, 15:11 »
Da li je netko testirao antene za Baofang BF-666/777/888?

Netu ima svakakvih savjeta od toga da je najbolja tvornička pa da je bolja ova pa ona.....

*

Offline Marin

• 242
  • 0
« Odgovori #72 u: 16 Travnja , 2022, 00:12 »
Ne mijenjaj nista, jer stanice su jeftine same po sebi, a nekakvo eksperimentiranje sa drugim antenama bi te samo bacilo u trosak.

Ako "dobacuju" na nekih 7-8km, ako postoji opticka vidljivost i imas vezu izmedju dvije stanice... nikakve drugacije antene ti ne trebaju.

Outdoor Hrvatska

« u: »