Kao zaštita od kiše, pončo je jako problematičan.
Naime, obično je dug do koljena i to je zapravo dobra duljina. I, istina, sasvim dobro štiti od kiše. A sad ide ono: "ali". A "ali" govori slijedeće: Sva kiša koja otklizi s ponča nađe put do tvojih hlača, od koljena na niže. Tako da ti se čizme napune kišom u tren oka. A vjeruj mi, danima biti u mokrim čizmama i nije neka fora.
Relativno je upotrebljiv i ako stojiš na mjestu: na leđima smo obično nosili ruksak, pa stvori nekakv balkon za pončo s leđa i tu nije smetao puno, a onda bi nekako zakačili pušku da pridržava prednji dio ponča, pa da se voda ne cijedi u čizme. Međutim, ako hodaš to je uglavnom nemoguće. Uz to kada se penješ po kamenjaru, često se dogodi da nogom zgaziš rub ponča, pa kad se još odraziš za penjanje, s ruksakom, streljivom i puškom treba ti još veći odraz, zapneš na način da te pritegne pončo na stražnjem dijelu vrata, pa je još dobro ako ne izgubiš ravnotežu i ne padneš.
Također, ako je kiša sama, tu je još OK, ali ako puše s kišom, e to je onda posebna priča: prebaciti ga s leđa, stalno smeta, čitav postaneš jedro, stalno pridržavaš neki kraj, a onda onaj drugi negdje leti i smeta.
Ako ideš na nekakve dulje hodnje s njim, a mi smo se do položaja znali penjati po sat vremena, tako se oznojiš ispod njega, da si u dvojbi bi li više bio mokar s njim ili bez njega.
Ukupno gledano, koristan predmet, bolju zaštitu od njega za kišu nismo imali, ali s tim nekim problematičnim detaljima.