Gojzerice

• 75 replies
  • 11435 views
*

Offline andy991

• *
  • 6
  • 0
  • Spol: Muški
Odg: Gojzerice
« Odgovori #60 u: 28 Lipnja , 2021, 11:17 »
Pozdrav ekipa!

Pojavili mi se problemi sa gojzericama, nakon 4-5km planinarenja uzbrdo, dobijem žulj na peti - koliko sam čitao to bi bila pozicija haglundove pete. Kod mene to nije tako jako izraženo, ali ipak je kao manje izbočenje koje me nažulja prilikom uspona.
Izgleda da mi peta radi gore-dolje kod hodanja i to baš osjetim.

Zanimljivo je da iste gojzerice imam cca 2 godine i tek prije mjesec-dva se ovo pojavilo.

Gojzerice nisu neke vrhunske ali služile su me dobro do sada + ove čarape.
https://www.decathlon.hr/cipele-mh500-mid-wtp-muske-id_8493840.html
https://www.decathlon.hr/carape-nh500-high-2-para-crne-id_8493499.html

Planinarenje se svodi na jednodnevne vikend ture - max 25km. Radim li nešto krivo ili da ih mijenjam?
Nije mi problem izdvojiti do 1000kn za nove, samo da mogu planinariti bez žuljeva. :)

*

Offline Brdski

• **
  • 22
  • 0
« Odgovori #61 u: 02 Srpnja , 2021, 19:27 »
Tesko je tu reci bilo sto pametno. Ako su izdrzale dvije godine bez problema, a sad najednom krenulo, mozda je neka deformacija potplata.
Eventualno novi ulozak i dvoje carape da smanje trenje (u slucaju da nema vidljive deformacije), ili jednostavno odradis jednu turu u drugim gojzama da vidis rezultat.

*

Offline andy991

• *
  • 6
  • 0
« Odgovori #62 u: 05 Srpnja , 2021, 12:36 »
Hvala na odgovoru!
Ne vidim nikakve deformacije.
Isprobati ću za početak zamijeniti uložak pa ćemo vidjeti kako se ponaša peta. Ako ništa, potražiti ću nove gojzerice.

*

Offline worbrc

• *
  • 220
  • 4
« Odgovori #63 u: 05 Srpnja , 2021, 22:17 »
S17   9A0UZZ 9A0USA PMR3

*

Offline poljičanin

• *
  • 2605
  • 24
« Odgovori #64 u: 06 Srpnja , 2021, 19:18 »
Andy991, jesi li siguran da nisi pogriješio pri izboru obuće?

Ovo su naputci kojih se trebaš pridržavati pri izboru obuće.

Usput, u ljekarnama imaš samoljepive jastučiće kojima možda možeš spriječiti plesanje pete u gojzerici. To plesanje pete ti uzrokuje žuljeve.

Jednom sam tako preplakao čitav Risnjak, iz istog razloga, i po povratku uzeo nove gojzerice.

« Zadnja izmjena: 06 Srpnja , 2021, 20:21 od poljičanin »

*

Offline andy991

• *
  • 6
  • 0
« Odgovori #65 u: 07 Srpnja , 2021, 11:23 »
Moguće, ali nisam siguran pošto su se dobro držale 2 godine.
Ili su se pošteno razgazile i stvaraju luft zbog kojeg peta bježi točno kao na zadnjoj slici, baš osjetim kako peta radi gore-dolje.

Probati ću sa novim ulošcima i vidjeti za te jastučiće.

Iako, najradije bi uzeo nove i gotovo, ali nešto kvalitetnije samo mi je to uvijek problem što uzeti da ispadne dobra kupovina.
Kako su vam se pokazale gojze iz Regatte? https://regatta.hr/shop/prodaja/cipele-za-muskarce

*

Offline poljičanin

• *
  • 2605
  • 24
« Odgovori #66 u: 22 Srpnja , 2021, 23:08 »
Nemam isustvo s ovim modelima, pa ti ne mogu u tome pomoći, ali ni cijene nisu niske...

...za relativno sitnu nadoplatu mogu se kupiti ozbiljne cipele!

*

Offline andy991

• *
  • 6
  • 0
« Odgovori #67 u: 23 Srpnja , 2021, 12:31 »
Nemam isustvo s ovim modelima, pa ti ne mogu u tome pomoći, ali ni cijene nisu niske...

...za relativno sitnu nadoplatu mogu se kupiti ozbiljne cipele!

Može slobodno preporuka za neku ozbiljniju srednje-visoku cipelu uz nadoplatu. Protegnuti ću se :)

Iako, ubacio sam vatice iza na petu da stopalo nema lufta i bilo je dobro, nisam dobio žuljeve ni nakon 10km.
Zaključio bih da su se gojzerice razgazile i postale prevelike.

*

Offline poljičanin

• *
  • 2605
  • 24
« Odgovori #68 u: 16 Kolovoza , 2021, 23:41 »
Uh, teško je dati neki prijedlog, zato što bi ti ga morao potvrditi iz vlastitog iskustva, a odavno nisam ništa novo kupovao. Nezahvalno je nešto preporučiti, a da to ne možeš potvrditi.

Dopunski je problem što ja imam dosta široku nogu, pa moj izbor nije relevantan za druge, koji nemaju takve fiziološke konture stopala.

Osobito kada uzmem u obzir kako ni neka marka nije preduvjet za dobar proizvod, i tu varira od modela do modela.

Ono što je meni nekako prioritetno, uz ove testove koji su opisani na onim slikama: pleše li mi peta u gojzerici, kakav je pregib na prstima - upravo točka na kojoj mi gojzerice najčešće propadnu, pogledam kakvi su prošivi i lijepljeni spojevi, kloliko je kruta gojzerica, kakva je na torzijska uvijanja, kako stisne oko noge, koliko su mekani ulošci, koliko su oklopljene sprijeda na prstima, pogotovo s obzirom na tio da ih koristim gotovo isključivo na kamenjaru. Bacim i pogled na šaru potplata i nekako vizualiziram kako bi to držalo na različitim podlogama: škrape, sipar, blato, penjanje uzbrdo, spuštanje nizbrdo...

*

Offline Preppy

• *
  • 4968
  • 24
« Odgovori #69 u: 11 Ožujka , 2022, 13:21 »
Da podjelim moja iskustva sa sprejom za impregnaciju.
Kupio sam si prije oko 10 godina HAIX slapice u Cakovcu, imale su malu greskicu sa jednim savom. Uopce se ne skuzi i dobio sam ih skoro pola jeftinije. Od onda su me pratile na svim bushcraft avanturama i planinarenju!
I sada sam neki dan htio ovdje u AT malo otici sa zenom i psom u planine pa reko, ajd idem ih impregnirat sa nekim sprejom kojeg sam kupio , ako naletim na snijeg da necu imat mokre noge!
Dan prije sam ih napsricao dobro i pustio preko noci i iduci dan idemo mi planinarit. Nakon 2-3 km dzon kompletno otpao  :-o
I nakon 5 minuta se i drugi kompletno odljepio!

Bio sam ljut, i nekako mi cudno bilo kako je kompletno lijepilo otpustilo odjednom i onda jos na drugoj.. Vec sam sumnjao da je u pitanju sprej. Bio ovdje kod sustera za popravak, racunao je 110 eur. Reko pozabi.
Onda smo otisli u Hervis, na popustu niske gojze od Salomona i piknuo sa popustom za 550kn. Goretex membrana, zakon gojze! Stabilne i kao imao ojacanje za spustanje nizbrdo. I pitamo prodavacicu jel da ih sprejam i ispricao sta se dogodilo sa zadnjim cipelama, veli ona da da, nesmije se to spricat s tim. Mora biti kak ti original goretex sprej (iako mi nije jasno zasto bi goretex uopce morao spricat, on je sam po sebi vodonepropusan. Ali na HAIX mi je uz dzon voda ulazila, pa sam mislio ucinit cu dobro) inace reagira sa lijepilom ovo ono...

Kako god bilo, ovo su mi nove slape i bas me zanima kako ce biti duza hodnja u njima  :D

*

Offline stanky069

• *
  • 1196
  • 11
« Odgovori #70 u: 11 Ožujka , 2022, 13:45 »
Ja sve špricam sa sprejom i nisam imao takvih problema... budem odsad pripazio.

Ali zato sam imao situaciju sa skroz novim gojzericama koje su stajale u ormaru,nikad nošene 5g.
Kad sam ih prvi put obukao,otpala oba džona, jednostavno sloj na koji je džon bio zalijepljen,kao da se počeo mrviti,a nikad nošene. Ostarile,koji li vrag već.
The world is big and I want to have a good look at it before it gets dark...

*

Offline Mucko

• *
  • 5
  • 0
« Odgovori #71 u: 11 Ožujka , 2022, 16:42 »
Imam Salomonke sa gortexom, nikad spricane, nema govora o propustanju. Imam i gojze iz Dechatlona koje su u 2 godine prosle cuda, isto vodonepropusne iako bez gortexa, i isto nikad nisu propustile.
Ove s gortexom prvi put cujem da bi se spricale al ja ih necu sigurno jer ocigledno nema potrebe.

*

Offline Miroslav kadlec

• **
  • 21
  • 0
« Odgovori #72 u: 14 Ožujka , 2022, 10:33 »
Vidis, i meni se dogodilo otpadanje oba dzona isti dan.

*

Offline poljičanin

• *
  • 2605
  • 24
« Odgovori #73 u: 30 Ožujka , 2022, 00:01 »
Da podjelim moja iskustva sa sprejom za impregnaciju.
Kupio sam si prije oko 10 godina HAIX slapice u Cakovcu, imale su malu greskicu sa jednim savom. Uopce se ne skuzi i dobio sam ih skoro pola jeftinije. Od onda su me pratile na svim bushcraft avanturama i planinarenju!
I sada sam neki dan htio ovdje u AT malo otici sa zenom i psom u planine pa reko, ajd idem ih impregnirat sa nekim sprejom kojeg sam kupio , ako naletim na snijeg da necu imat mokre noge!
Dan prije sam ih napsricao dobro i pustio preko noci i iduci dan idemo mi planinarit. Nakon 2-3 km dzon kompletno otpao  :-o
I nakon 5 minuta se i drugi kompletno odljepio!

Bio sam ljut, i nekako mi cudno bilo kako je kompletno lijepilo otpustilo odjednom i onda jos na drugoj.. Vec sam sumnjao da je u pitanju sprej. Bio ovdje kod sustera za popravak, racunao je 110 eur. Reko pozabi.
Onda smo otisli u Hervis, na popustu niske gojze od Salomona i piknuo sa popustom za 550kn. Goretex membrana, zakon gojze! Stabilne i kao imao ojacanje za spustanje nizbrdo. I pitamo prodavacicu jel da ih sprejam i ispricao sta se dogodilo sa zadnjim cipelama, veli ona da da, nesmije se to spricat s tim. Mora biti kak ti original goretex sprej (iako mi nije jasno zasto bi goretex uopce morao spricat, on je sam po sebi vodonepropusan. Ali na HAIX mi je uz dzon voda ulazila, pa sam mislio ucinit cu dobro) inace reagira sa lijepilom ovo ono...

Kako god bilo, ovo su mi nove slape i bas me zanima kako ce biti duza hodnja u njima  :D

Ovo s raspadanjem, o tome smo već pisali. Rieč je o PU izolacijskom sloju (poliuretan), kojeg su, sa stajališta industrije obuće, napravili genijalno: nakon nekih 5 godina počinje se mrviti i nikakvo ljepilo to ne može zalijepiti. Ako ste kupili gojzerice, trošite ih i ne čuvajte, jer će se nakon nekih 5 godina doslovno raspasti.

Prošle zime, išli smo na Biokovo, a moj sin je nosio izvrsne GEOX gojzerice, stare nekih 8 godina. Presvukao ih je, napravio krug oko automobila, a na nogama više nije imao ništa.

A svi proizvođači, ma zamisli!, upravo koriste taj materijal, bez iznimke.

Dođe vam da zaplačete kad vidite takve gojzerice: odozgo kao nove, potplat još nepotrošen, a ona se raspala, u tom međusloju.

Kad vam se dogodi da vam se raspadnu gojzerice, samo prođite prstom po tom materijalu i vidjeti ćete kako se materijal truni, a na prstu vam ostaje fini sloj crne prašine, e pa to je onda to.

*

Offline Neven

• **
  • 72
  • 0
« Odgovori #74 u: 30 Ožujka , 2022, 11:24 »
Meni su nakon 6mjeseci Alpina gojze popucale po vanjskim savovima prema prstima i to tako da se ne mogu vise sasiti kod podstolara totalno sam pop...reklamirao ih i nula bodova,iz inata sam uzeo Mamut GTX pa sad koliko ce trajati , vise ne mozes racunati da ti gojze traju godinama kao prije

*

Offline poljičanin

• *
  • 2605
  • 24
« Odgovori #75 u: 31 Ožujka , 2022, 23:28 »
Ima tu još jedan problem.

Prije 30-tak godina ako ste uzeli perilicu, ona vjeojatno još i sada radi. Ove nove, 5 do 7 godina i - krupni otpad. Međutim, moji roditelji su za nju sredinom 80-tih dali polugodišnju plaću jednog od njih, a bili smo nekakav solidan srednji sloj. Prije nekih 5 godina crkla mi je perilica, otišao sam u trgovinu i od plaće kupio novu - nekih 30% moje mjesečne plaće, ali ni ona nije bila baš jeftina, a moja plaća je nešto viša od državnog prosjeka. Dakle, realno gledano, ne traje dugo, ali je nekih 20 puta jeftinija.

E, pa te analogije nema kod gojzerica: em su sve skuplje, em sve kraće traju.

Outdoor Hrvatska

« u: »