Ruksak KROKO M-100 - 60Litara - OSRH

• 33 replies
  • 2846 views
*

Offline Lakeman

• 888
  • 0
  • Spol: Muški
Ruksak KROKO M-100 - 60Litara - OSRH
« u: 19 Listopad , 2016, 14:43 »
Kako je mom trenutnom ruksaku krajnje, ali krajnje vrijeme za mirovinu, trazio sam novo nešto. Ovaj što ide u mirovinu sam kupio 1997 rabljenog. Neki NoName crni ruksak. I sluzio me jako jako dobro, dok ga nisam jednom oprao u mašini i ogulio mu se unutrašnji sloj. Tako da više nije bio vodootporan, ali i vrijeme mu je. Imao sam ruksake i prije i nakon njega ali ovaj je najviše izdržao.

Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi

Iako nisam baš mislio da ću opet naći ruksak koji bi me mogao služiti godinama, mislim da sam uspio.

KROKO M-100 je ruksak radjen po NATO standardima za našu vojsku. KROKO ima više modela što manjih, što većih, pa čak i sustava koji idu do 130 litara  :LOL:
Ono što me ponukalo da tražim domaći ruksak je ustvari recenzija koju je napisao kolega Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi  (Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi).
Tehničke podatke ću skinuti sa službene stranice, fotografije su 90% moje a nakon prvog korištenja ću dodati i mišljenje o nošenju.

Na službenoj stanici stoji:
Osnovna namjena: nošenje veće količine opreme potrebne za duže vremensko razdoblje boravka vojnika u terenskim uvjetima:
    -Volumen naprtnjače: 60L
   - Osnovni materijal: Cordura© 1500 - 100% polyamid
    -Gurtna - 100% polyamid
    -Podstava - 100% polyamid
Link na proizvođača: Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi
Dakle Cordura 1500D bi mogla stajati na kiši danima i da ne promoči a osim toga materijal je gotovo nepoderiv.

Ajmo malo na oblik. Dakle, postoji glavni pretinac koji u sebi ima samo jednu dodatnu podjelu za CamelBak mijeh za vodu.
Sa svake strane je dodatni pretinac, naprijed jedan, na poklopcu jedan.
Bočni pretinci su posebno zanimljivi. Nisu potpuno pričvršćeni za stijenku naprtnjače pa se može iza njih nagurati duga oprema. Npr, štapovi za šator, sjekira, itd.. Ono što je zanimljivo je to da se izmedju pretinca i stijenke ruksaka nalazi unutra jos jedan mali džep. Tako da opremu koju gurnete možete progurati skroz tako da dolje viri, ili mozete tu unutra nagurati donji dio opreme u taj mali dzep pa oprema ne propadne (recimo sklopiva pila). Probao sam to dočarati ovom zelenom cijevi što se vidi na nekim fotkama.

Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi

Na samom dnu naprtnjače se nalazi odvojeni veliki pretinac za recimo cipele ili slično. Taj pretinac ima ravno dno od tvrde plastike. Na sebi ima džep za identifikaciju koji se može i prekriti sa poklopcem na čičak. Ispod poklopca je unešen kod OSRH (oružane snage RH). Ispod samog dna dole se nalaze dodatna dva remena koji služe sa nošenje opreme izvana. npr idealno za nošenje šatora ili klasičnog karimata u roli.

Na poklopcu se nalazi spomenuti veliki džep, zatim jedan dodatni džep u kojem je rain-cover koji je bijele boje (pustinjski camo), i neobični džep u ''duploj stijenci'' poklopca.

Pri otvaranju poklopca, gore se nalazi proširenje od najlona koje dodaje 10Litara zapremine po potrebi.

Leđa i sistem nošenja mi je za sada jako dobro legao. Nosio sam ga napunjenog po stanu i ono što se ističe na ovom ruksaku je to što nemaš osjećaj da će ti nešto pasti s ledja. Sav teret se kreće sa tobom, stajao, čučnuo, nagnuo se ili što god...Tu postoje neki komentari da bi bilo bolje da ima podesivi sistem za nošenje za različite visine. To je istina ali ne u mom slučaju. Svaki ruksak koji sam ikada nosio, sam podesio na najveću veličinu sa svojih 191cm i preko 120kg. Tako da meni osobno nema smisla plaćati sustav za podešavanje, ako ću ga svejedno staviti na max veličinu tamo gdje se i nalaze naramenice ruksaka koji nemaju podesavanje. :)
Ruksak se nosi malo višlje nego planinarski. Više je kao alpinistički, samo ovdje to nije zbog opreme za vezanje već zbog nošenja opasača sa oružjem i ostalom opremom. Meni paše jer mi fino legne na kukove.

Remenje je vrlo kvalitetno što je i za očekivati. Ono što je super je taj mali komad čičak trake koja se nalazi sa svom remenju koje se ne podešava stalno. Znači nema na remenima koji su za stavljanje opreme jer to ne bi imalo smisla stalno rolati, ali se nalazi na remenju kojim se podešava nošenje naprtnjače.. Remen za nošenje na kukovima je odlično podstavljen ali nije pre širok pa se tako ne znojiš ispod previše. Ono što je zanimljivo je da su naramenice na kopču (koja je dole) pa se teže napunjen ruksak moze skinuti i ako samo otkopčaš kopču.

U KOMPLETU sa naprtnjačom dolazi i CamelBak mijeh model STORM od 3L. Cijeli je presvučen u tanju corduru i toplinski izoliran uz dodatak da je i cijev toplinski izolirana neoprenom. Ima odličan ventil za zaustavljanje vode, veliki otvor za pranje. Do sada sam nosio moj mijeh od 1L i onda jos 1-2L u bocama. Ovako ću riješiti svu vodu za piće kroz mijeh a dodatna litra samo za kuhanje kave ili jela itd... Na naremenici se nalaze ušice kroz koju ide crijevo za hidrataciju. Provukao sam opet onu zelenu plastičnu cijev samo kao demonstraciju. Koliko sam shvatio, model STORM nije u slobodnoj prodaji.

Fotke sa službene stranice:

I na kraju cijena.
Cijena je malo rečeno šokantna.
Uzorak kao moj nema u prodaji (ako se ne varam radjen je za afganistanske misije), ali postoje dva uzorka u  prodaji:
Zeleni digital - 4,375 kn Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi
Sivi digital - 2,240 kn  Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi

Naprtnjače su identične, samo je razlika za koje svrhe ide koja boja pa sukladno time idu i cijene. Sada će biti aktualni zeleni ako se ne varam, pa su sivi po sniženim cijenama.

Ja sam svoju kupio nekidan preko njuskala. Čovjek je stavio oglas i ja sam odmah odjurio i uzeo. Novi primjerak, nekorišten, izvadili iz najlona zajedno. Kada sam platio, izasao sam van u auto i imao osjećaj da sam ga ukrao. Naime platio sam ga 650kn sve zajedno sa mijehom. Novo iz najlona. Nisam želio ulaziti u raspravu da li ga čovjek duži u svojoj postrojbi ili što, ali to nije moj problem. Uglavnom, dobro meni, a izgleda dobro i njemu.

Nadam se skorom korištenju i nekoj detaljnijoj recenziji.
« Zadnja izmjena: 19 Listopad , 2016, 14:52 od Lakeman »
"The More You Know, The Less You Carry"  - Mors Kochanski

*

Offline SurvivalPrepper

• 142
  • 2
Odg: Ruksak KROKO M-100 - 60Litara - OSRH
« Odgovori #1 u: 19 Listopad , 2016, 15:08 »
Stvarno prava stvar. I vrlo detaljistički opisano. Ima li on kakvu potkonstrukciju u leđima? Koliko je težak prazan.

*

Offline ssverko13

• 766
  • 6
« Odgovori #2 u: 19 Listopad , 2016, 17:05 »
Sviđaju mi se rjeci i slike a posebno i bekpek :)

Poslano sa mog GT-I9195 koristeći Tapatalk

Gluplji seljak, veći krompir

*

Offline Lakeman

• 888
  • 0
« Odgovori #3 u: 19 Listopad , 2016, 17:45 »
Stvarno prava stvar. I vrlo detaljistički opisano. Ima li on kakvu potkonstrukciju u leđima? Koliko je težak prazan.

Ima cjevasti aluminijski okvir. Prazan je malo preko 2.5kg.

*

Offline Lakeman

• 888
  • 0
« Odgovori #4 u: 19 Listopad , 2016, 17:49 »

*

Offline dado-Lepoglava

• **
  • 84
  • 2
  • Preživi, ako ne želiš da umreš...
« Odgovori #5 u: 19 Listopad , 2016, 18:09 »
Imam ga i nisam baš zadovoljan. Nosio sam ga u misiju Afgan i Siriju, i poprilično mi je bio neupotrebljiv. Bolji mi je onaj manji patrol ranac, isto od KROKA. Ovo je kao neka alpinistička verzija, sa mogućnošću nošenja skija na njemu (iza bočnih đepova su rupe za provlačenje skija). Imam ga samo jer nevolim prodavati stvari možda zatrebaju, inače bih ga već frknul.

Ali svatko ima svoje prohtijeve, tako i svezi ovog ranca. Recenzija je super. 
Neću ništa napisati...utvrdite sami kad me upoznate...

*

Offline Gorštak

• 3279
  • 10
« Odgovori #6 u: 19 Listopad , 2016, 18:54 »
Opa Dado rivjua s terena .. znaci onaj m110 od 30 litara je po tebi bolji?

Poslano sa mog GT-I9505 koristeći Tapatalk

*

Offline dado-Lepoglava

• **
  • 84
  • 2
« Odgovori #7 u: 19 Listopad , 2016, 20:42 »
Meni osobno da...budem napravil recenziju, kad zapadne snijeg pa nem imal vani posla.

*

Offline Lakeman

• 888
  • 0
« Odgovori #8 u: 19 Listopad , 2016, 22:26 »
Vjerujem ti da tebi bolje odgovara M110 (od 30 litara), ali to nije za usporedbu. 30L ili 60 Litara. Razlika je duplo vise mjesta i služe za dvije različite namjere.  :thumbs:

Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi :
Pada mi na pamet usporedba: Jedna osoba kaze da koristi za voznju kombi, a druga osoba kaze da je imao kombi ali da mu bolje odgovara Golf. Što je sasvim normalno, ali iz toga treća osoba ne moze izvuci zaključak da je golf ''bolji'' vec samo bolje odgovara necijim potrebama. Recimo nema šanse da u 30L stane šator, vreća, karimat i hrana i voda za 2-3 dana. Sve ima svoju svrhu.

« Zadnja izmjena: 20 Listopad , 2016, 10:19 od Lakeman »

*

Offline dado-Lepoglava

• **
  • 84
  • 2
« Odgovori #9 u: 20 Listopad , 2016, 15:23 »
u pravu si...totalno... a sad o količini potrebnoj za 3 dana, da se raspravljati...mi nosimo M117, 45 litara i to je dovoljno za tri dana. Manji je, kompaktniji za stavljati u borbena vozila, i možeš ga olakšati skidajući mu okvir i umetak za leđa. Kroz cijelu karijeru se susrećem sa minimalizmom po pogledu opreme i zato imam takvo mišljenje. Ali, svatko ima svoje prohtijeve. Ja nisam zadovoljan niti izvedbom, niti namjenom...ali zbog specifičnosti posla, a ne zbog boravka u prirodi. Iako, i u prirodu sam ga nosio, i ustanovio da mi je onaj od 30 litara dovoljan. A to se onda veže na količinu opreme...i tako u krug o mišljenjima :-) .

Samo rasprava, ništa drugo...nema zle krvi.

*

Offline poljičanin

• *
  • 1760
  • 16
« Odgovori #10 u: 20 Listopad , 2016, 15:30 »
Postoji i model M 117-ice s još jednim pretincem na dnu, nekih 10-tak litara. Koja je njegova oznaka?

*

Offline dado-Lepoglava

• **
  • 84
  • 2
« Odgovori #11 u: 20 Listopad , 2016, 15:42 »
pretinac na dnu je mali i sadrži bijelu navlaku za snijeg i prilikom forsiranja vodenih prepreka jer je vodonepropusna,ali je mali pretinac. A ovaj sa 10 litarskim pretincem, to nisam vidio.

*

Offline Lakeman

• 888
  • 0
« Odgovori #12 u: 20 Listopad , 2016, 16:58 »
Ma Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi  , hehe naravno da je rasprava, samo moj komentar je isao ustvari Gorstaku jer smo nekidan raspravljali da li je M110 (30 litara) dovoljan za vikend a da sve nosis (šator, vreća - bez kompresije, karimat, odjeća, hrana, voda, sitnice) . Na to sam mislio kad sam rekao da nije dovoljan.   :pivo: :pivo:

*

Offline poljičanin

• *
  • 1760
  • 16
« Odgovori #13 u: 20 Listopad , 2016, 17:06 »
pretinac na dnu je mali i sadrži bijelu navlaku za snijeg i prilikom forsiranja vodenih prepreka jer je vodonepropusna,ali je mali pretinac. A ovaj sa 10 litarskim pretincem, to nisam vidio.

Da, taj ruksak je veći, mislim 55 litara, a donji pretinac se otvara sa zadnje strane.
« Zadnja izmjena: 20 Listopad , 2016, 17:42 od poljičanin »

*

Offline poljičanin

• *
  • 1760
  • 16
« Odgovori #14 u: 20 Listopad , 2016, 22:05 »
Evo pronašao sam, to je M-118, 55 litara.

*

Offline Preppy

• *
  • 3909
  • 19
  • Osnivač
« Odgovori #15 u: 21 Listopad , 2016, 09:19 »
Moze netko objasniti zasto se cijene tih KROKO ruksaka krecu u tim apsurdnim visinama?

*

Offline Lakeman

• 888
  • 0
« Odgovori #16 u: 21 Listopad , 2016, 11:44 »
Kada otvoriš tvornicu opreme i dobijes ugovor sa drzavom, onda ti je ''upala sjekira u med'' tj, samo nebo je granica za cijene.
Da, su dobri - jesu. ali ne bas 4,500kn :/

*

Offline blinddog

• *
  • 437
  • 14
  • VKV brico
« Odgovori #17 u: 21 Listopad , 2016, 14:08 »
Kada otvoriš tvornicu opreme i dobijes ugovor sa drzavom, onda ti je ''upala sjekira u med'' tj, samo nebo je granica za cijene.
Da, su dobri - jesu. ali ne bas 4,500kn :/

:thumbs:
Cijena nije bitna kad kupac ne plaća iz svog novčanika.
Kao u stara vremena. Nije ničije, cijena je takva kakva je a tržište osigurano.

Ovih 4500 kn je otpilike 620 US$. Garantiram da strani kupci, ministarstva obrane NATO članica ne plaćaju više od 100 US$ po komadu. Ako i toliko.
CB 328CT001
BE SMART - GET PREPARED

*

Offline Bushcraft Wolf

• 860
  • 10
« Odgovori #18 u: 22 Listopad , 2016, 15:06 »
Zato sto to kod nas ide po sistemu ruka ruku mije... Od tih 4,5 soma treba ubosti onome tko je ugovor s OSRH omogućio...komisije,nekome iz ministarstva i slično... Isto kao sto su nekad davno kupovali paštete po cijeni od 5,5 kn direkt od proizvođača...a maloprodajna cijena u trgovini bila 4,5 kn...
The world is big and I want to have a good look at it before it gets dark...

*

Offline CroFoX

• **
  • 22
  • 0
« Odgovori #19 u: 19 Listopad , 2017, 08:44 »
Moja recenzija spomenutog ruksaka..

Kao što sam ranije pisao i prijašnjim postovima je.e me nerast  :LOL: :LOL: pa muku mučim s opremom..

Unazad 3 godine koristio sam Snugpak endurance 40 l za moja leđa sasvim idealne mjere, ali...
Zbog samo jednog velikog džepa i 2 mala poćeo me živcirati, ponajviše kad nešto nabrzinu tražim a ne mogu naći. Nisam stavljao na njega molle dodatne džepove jer mi je uvijek bilo vani zakačeno nešto drugo, vreća za spavanje, karimat ili šatorsko krilo..

Prije 2 mjeseca dobio sam od kolege Kroko M-100 i nakon prvog korištenja ostao sam oduševljen.. Prvo uspio sam si organizirati po svim džepovima, pa sam znao gdje mi je hrana, gdje rezervna odjeća, prva pomoć i pribor za kakicu... Puno mi ga je lakše punog stavit i nosit na leđima nego snugpak, vjerovatno zbog konstrukcije koja je ugrađena u njemu. Donji dio koji je namjenjen za obuću u njega sam stavio dekicu u slučaju da zatreba lako ju izvadim van. Kad ga stavim na leđa čak mi i nije toliko velik koliko sam ja mislio da će bit.. Sve u svemu ruksak se može nabaviti za male pare, a jako jako dobar...