NOŽ kao primarni alat

• 4 replies
  • 1138 views
*

Lakeman

NOŽ kao primarni alat
« u: 13 Listopad , 2016, 15:27 »
U sveopćoj utrci izmedju onoga što nam treba i onoga što se reklamira, zaboravljamo da za većinu stvari treba gledati koja im je osnovna svrha. Vikendom odeš u šumu, zezaš se sa ekipom, sa obitelji na neki roštilj itd. Ja smatram da 99% stvari nije bitno kod recimo odabira noža. Uzmeš kuhinjski nož i sjekiru iz drvarnice i biće ti super . Nije potreban ''baš taj nož'' da bi se nešto odradilo. Naravno da je sa specijalnim alatima lakše nešto specijalno odraditi, ali govorim o 95% potrebe. Obična ''basic'' potreba.
Polako sve zajedno počinje izgledati kao da će netko ostati gladan na roštiljadi jer nema dobar ''slicer''.  :LOL:
Malo se spustiti na zemlju, sagledati potrebu i uzivati u prirodi. Ja bih radije 100 puta isao u šumu sa svojom Tramontina mačetom od 36kn, nego sjedio doma i gledao online fotke recimo Ontario mačete (samo primjer)
Izadjite i uzivajte. Oprema u 95% slučajeva nije bitna. Ima nas ovdje raznih dobnih skupina ali ja ovo pisem 23 godine nakon prvih izleta u prirodu i tek sada mi neke stvari ''sjedaju''.  :sline:
I ja volim imati dobar noz i jednog sam si zapikirao na ''wishlist'' i bice mi ga skoro zao koristiti svaki put u sumi, ali to je neka druga pobuda a ne da mi je bas jako ''potreban''. Danas sam opet kupio jedan jaftiniji noz koji je od upitnog čelika ali bas me briga, meni se sviđa i koristiću ga sto vise, i ako ga izgubim, nece mi biti zao.
Po meni najbolji nož je: neki nož, oblika koji ti odgovara, nekog čelika koji sa da naoštriti bez visoke tehnologije, koji se koristi što više i koji se može naoštriti kad god to zatreba pa makar bilo i svakih par dana, i koji ti se svidja. Ono bitno je da se tebi sviđa. Pa makar bio i od pleha sa garaže.  :grdiples:

Evo kako čika Mors radi nož. To je to. Čista osnovna svrha noža kao ''alata za rezanje''

*

Offline Preppy

• *
  • 3946
  • 19
  • Spol: Muški
  • Osnivač
Odg: NOŽ kao primarni alat
« Odgovori #1 u: 13 Listopad , 2016, 15:39 »
Problem je u tome sto ne postoji neki dobar allround noz. Noz koji je dobar za radnju s drvom nije dobar za lov, noz za lov nije dobar za drvo. Noz za pripremu hrane nije dobar za drvo. Moj Esee je bi bio dobar za gulit kozu, mozda i sa hranu pripremit tipa rezanje luka. Ali sa drvom? Katastrofa. Moji Scandi nozevi su za drvo majka, ali priprema hrane nema sanse sa Scandijem. Odi probaj rezat luk sa Scandi i ostricom od 5mm kicme? Ja recimo nosim 2 noza u prirodu. Jedan za posao, jedan za pripremu hrane ako mislim kuhat, ili jednostavno EDC. Do sad je to bio moj mali svicarac, ali njega sam izgubio, sad je to Ganzo.

Ali mene zasad nikad nije sprijecilo tako nesto da ne idem u prirodu...

*

Offline Gorštak

• 3279
  • 10
« Odgovori #2 u: 13 Listopad , 2016, 15:49 »
Slazem se s tobom,ali jedno je survival situacija kad ti ovakav noz od cika Morsa dobro dodje,a drugo kad ides s gustom u sumu i oces u logorsku vatru i caj od borovih iglica recimo rezuckat drvenu zlicu hahah to s njegovim nozem bi se debelo namucil

Poslano sa mog GT-I9505 koristeći Tapatalk

*

Offline Bushcraft Wolf

• 887
  • 10
« Odgovori #3 u: 14 Listopad , 2016, 16:52 »
Istina ovo za luk... Onaj nož od Joze,5mm u leđima,oštar ko britva...sranje za pripremu hrane...mslim ide..ali s morom ide milijun puta bolje...
The world is big and I want to have a good look at it before it gets dark...

*

Offline Bushcraft Wolf

• 887
  • 10
« Odgovori #4 u: 14 Listopad , 2016, 22:58 »
Pa necu...snađem se ja...hehehe... ali stvar je u tome da stvarno nemas allround nož... Ili je prevelik za neke zadace ili je premalan... Debljina je negdje mana,negdje plus...

Ali ako pogledamo noževe koji nama trebaju...za bushcraft neka mora ili tako nesto je čisto dosta uz malu sjekiricu ili manju mačetu...samo tržište nas pokusava uvjeriti da nam trebaju svemirski brodovi...

Meni jedino nikako ne sjedaju preklopni,ne znam zasto... Stalno hocu da si ubodem Ganza,da probam,,a nikako... Da ne prođe ko švicarac,leži u ladici,rijetko ista radi...
The world is big and I want to have a good look at it before it gets dark...