Prijenosna ložišta na kruta goriva

• 20 replies
  • 1659 views
*

Offline Preppy

• *
  • 3918
  • 19
  • Spol: Muški
  • Osnivač
Prijenosna ložišta na kruta goriva
« u: 06 Listopad , 2016, 12:08 »
Nedavno mi došla Bushbox (od Bushcraft Essentials) u ruke. Normalna verzija, znači nije mikro nit XXL.
Dolazi u malenoj pamučnoj vrečici veličine kutijice za set karata recimo za Belot.

Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi

Sastavljanje je dosta prčkarenja jer spojevi imaju male zubiće koji spriječavaju da se Bushbox razleti tokom korištenja. Kod rastavljanja ti zubići znaju pojest zadnji živac i dođe ti da baciš taj bushbox u idući grm.

Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi

Dakle, jučer uzeo bushbox, nešto vode i pičim ja u šumu da isprobam to malo slatko limeno čudo. Kod kuće sam ga isprobao već jednom pa se malkice savio od temperature, što je otežavalo sastavljanje - k tome dolaze ti zubići koje ću najvjerojatnije sa turpijom izbrusit.

I idem ja zakurit, narežem nešto fetvuda unutra, zapalim, sve lijepo. Baš je slatka bushboxica, i baš je pshički odmor ložit tu malu slatku pečicu  :vatrica:

Počinju prvi problemi loženja, kada guraš malo veće grančice unutra (duže), žele se prevagnut prema otraga tako da vrhovi u komori za sagorjevanje stoje u vis. Dovodi do toga da se plamen nemože razvit i počinje strašno dimit i čađi posuđe. Znači moraš rezat/trgat manje komadiće koje češ gurat u komoru. Ako ne, dođe do toga da vrh izgori a ostatak grane sa žarom ispadne i možda pokrene neki mali lokalni požarić (borove iglice recimo ili lišće - Bože sačuvaj!).

Jučer je dosta puhao vjetar pa je dosta otežavao kuhanje vode na ložištu. Nisam imao nikakav štit za vjetar pa je sve to malo duže trajalo.

Kad mi dopizdilo uzo sam malo veću grančicu, suhu, i izrezo je na komadiće koji su trunkicu duži nego dužina ložišta u bushboxu.

Kada sam počeo sa tim materijalom hranit vatru, voda je zakuhala za čas. Valjda i zato jer baš u tom trenutku nije više puhao vjetar. Tko zna  :neznam:

Što mi se jako sviđa da u taj Bushbox stane alkoholno kuhalo od Trangije. Ja mislim da i druga recimo Esbitova, jer su svi istog promjera i iste veličine. (Moram priznat da mi se Esbitovo alkoholno kuhalo sviđa više nego od Trangije). Iako neki stavljaju čep pod kuhalo da ga podignu, mislim da je nepotrebno. Treba i računat da je u čepu brtva koja bi se mogla radi prijenosa temperature rastopit.

Još zanimljiva činjenica, mogu se kopčat više bushboxa zajedno pa imaš pravi pečnicu u koju stanu duge grane!

Dali je za kuhanje? Neznam, sumnjam. Dakle ja sam jučer bio okupiran loženjem vatre, trganjem grančica, i svim time tokom kuhanja vode da nisam imao baš i slobodnog vremena. Ako misliš s tim ić kuhat neki obrok (loženjem na drvo), nečeš se baš usrećit. Osim ako si te sreće da nađes 100% suho granje koje možeš rascijepat na točne dužine i širine da drže vatru dugo vremena i da imaš slobodnog vremena da se baviš kuhanjem, mješanjen, dodavanjem i pripravom sastavaka.

Rastavljanje bushboxa je tortura. Vjerojatno zbog temperature se materijal "zalijepi" jedan za drugog, k tome dolaze ti ominozni zubići koji otežavaju stvar. I treba imat neke rukavice sa sobom, jer nakon korištenja, box je začađen kao 10 godina stari dimnjak. Uprljaš se cijeli ako nemaš rukavice.

Jel bi ga opet kupio? Ne! Tu verziju sigurno ne, uzeo bi BushBox XXL. A kao stalak za alkoholno kuhalo ima i jeftinijih rješenja.
« Zadnja izmjena: 05 Srpanj , 2017, 09:43 od Preppy »

*

Offline Lakeman

• 888
  • 0
Odg: BushBox ložišta na drva
« Odgovori #1 u: 06 Listopad , 2016, 12:16 »
... i dođe ti da baciš taj bushbox u idući grm.

Heheh pa zato se i zove Bush box .  :LOL:

Dobar review  :thumbs:
"The More You Know, The Less You Carry"  - Mors Kochanski

*

Offline dado-Lepoglava

• **
  • 84
  • 2
  • Preživi, ako ne želiš da umreš...
« Odgovori #2 u: 06 Listopad , 2016, 19:34 »
Odlična recenzija, i hvala ti...skoro sam ga danas kupio.  :thumbs:
Odlučio sam se na alkoholno kuhalo sa stalkom...kad ga dobijem napisat ću recenziju...
Neću ništa napisati...utvrdite sami kad me upoznate...

*

Offline Preppy

• *
  • 3918
  • 19
  • Osnivač
« Odgovori #3 u: 06 Listopad , 2016, 19:40 »
Dado, hvala. Kakav stalak ćeš uzeti? Ako ideš na alkohol uzmi esbit ima u Replikartu. Kod Esbita možeš štelat jačinu plamena preko pričvrstenog drota.

Via TapaTalk

*

Offline dado-Lepoglava

• **
  • 84
  • 2
  • Preživi, ako ne želiš da umreš...
« Odgovori #4 u: 06 Listopad , 2016, 20:17 »
Imam nekoliko komada na izbor, pa moram izabrati najprikladnijeg...moram malo prošvrljati po forumima i recenzijama.
Neću ništa napisati...utvrdite sami kad me upoznate...

*

Offline Bushcraft Wolf

• 860
  • 10
« Odgovori #5 u: 07 Listopad , 2016, 19:28 »
I moja Trangia ima to za štelanje...
The world is big and I want to have a good look at it before it gets dark...

*

Offline Preppy

• *
  • 3918
  • 19
  • Osnivač
Odg: Prijenosna ložišta na kruta goriva
« Odgovori #6 u: 05 Srpanj , 2017, 09:46 »
Naišao sam na zanimljivu pečnicu na kruta goriva. Helsinkipop sa Youtube-a (kojeg redovito pratim) koristio neku novu pečnicu. Pitao sam ga koja je to, radi se o G2-5 firebox stove.

Cijena je 60$, ali kada pogledam video što se sve može  sa njom raditi, zaista razmišljam o nabavi  :zbunjen:
Iako mi se lagano gomilaju kuhala doma, drvo je drvo. A budući da ljeti nemožeš ložit vatru baš otvoreno radi opasnosti od požara, takva alternativa dobro dođe. U nekom smislu zamjeni logorsku vatru.

*

Offline Benger

• 363
  • 4
  • Družina od vješala
« Odgovori #7 u: 06 Srpanj , 2017, 12:51 »
Kolega pjer sa drugog foruma mi je pokazao vrhunac ovakvog ložišta. Kućište od kompjuterskog napajanja. Samo izvadite sve iznutra i eto kuhala na grančice ili bilo koje kruto gorivo.
Bolje visit u šumi, nego na mobitelu...

*

Offline Lakeman

• 888
  • 0
« Odgovori #8 u: 06 Srpanj , 2017, 14:15 »
Kolega pjer sa drugog foruma mi je pokazao vrhunac ovakvog ložišta. Kućište od kompjuterskog napajanja. Samo izvadite sve iznutra i eto kuhala na grančice ili bilo koje kruto gorivo.

Ali to kuciste nije sklopivo?
"The More You Know, The Less You Carry"  - Mors Kochanski

*

Offline ssverko13

• 766
  • 6
« Odgovori #9 u: 07 Srpanj , 2017, 06:40 »
Nije sklopivo.

Poslano sa mog GT-I9195 koristeći Tapatalk

Gluplji seljak, veći krompir

*

Offline Benger

• 363
  • 4
  • Družina od vješala
« Odgovori #10 u: 07 Srpanj , 2017, 17:06 »
Učinio ga je sklopivim. Špicange čuda rade.
Bolje visit u šumi, nego na mobitelu...

*

Offline ssverko13

• 766
  • 6
« Odgovori #11 u: 07 Srpanj , 2017, 17:06 »
Sto je to?

Poslano sa mog GT-I9195 koristeći Tapatalk

Gluplji seljak, veći krompir

*

Offline poljičanin

• *
  • 1760
  • 16
« Odgovori #12 u: 07 Srpanj , 2017, 23:36 »
Ovo:

*

Offline beginner

• *
  • 2
  • 0
« Odgovori #13 u: 22 Ožujak , 2018, 19:53 »
vidim neko upozorenje ali ovo mi svejedno izgleda kao prikladno mjesto za ovo pitanje - decki imate kakvo iskustvo s ovim kelly kettle-om, i kakvo je vase misljenje o toj stvarcici

*

Offline Bushcraft Wolf

• 860
  • 10
« Odgovori #14 u: 22 Ožujak , 2018, 21:31 »
Iskreno,ne vidim u tome nesto posebno... Dati tu lovu za "čajnik", ne znam kako da ga nazovem... Ja sam vise za nesto miltifunkcionalno,u ovome možes prokuhati vodu i to je to... Radije bih neki billy can, možes prokuhati vodu,možeš skuhati neku klopu unutra...

Ne vidim smisao vuci to za prokuhati vodu,nepotebna težina... Jedino ako ne kuhaš neku " pravu" klopu pa trebas samo vodu,za caj,za piti,za kavu i slicno...onda ok...ali opet, prilicno ograničena iskoristivost,barem po meni...
« Zadnja izmjena: 22 Ožujak , 2018, 21:34 od Bushcraft Wolf »

*

Offline poljičanin

• *
  • 1760
  • 16
« Odgovori #15 u: 22 Ožujak , 2018, 21:38 »
I zauzima dosta volumena.

*

Offline Bushcraft Wolf

• 860
  • 10
« Odgovori #16 u: 22 Ožujak , 2018, 21:49 »
Može se kupiti i dodatni set za kuhanje,tavica,dva mala lončića.. Ali to te izađe cca 130€... Jako glomazno je i skupo...za tu lovu ima puno boljih stvari... Radije ubosti Zebra Billy Can cca20-30€  i neko sklopivo ložište cca20-30€... I opet si ispod te cijene,manji volumen...i svestranije je... Dapače,ide i jeftinije od ovih 40-60€...  Recimo ja sam sebi naručio jucer ložiste za 13-14€...

*

Offline Preppy

• *
  • 3918
  • 19
  • Osnivač
« Odgovori #17 u: 22 Ožujak , 2018, 22:57 »
Sa cijenom od 150 dolara preeee skupo.. A u tome samo možeš kuhati vodu. Pametnije da kupiš neko plinsko kuhalo ili alkoholno + neka porcija.

Via Tapatalk

*

Offline Preppy

• *
  • 3918
  • 19
  • Osnivač
« Odgovori #18 u: 17 Travanj , 2018, 11:42 »
Još me uvijek pecka taj FireBox stove...
Kolko od vas zaista stalno koristi takva ložišta i zašto njih preferirate umjesto kuhala ili čak samo stvaranja ognjišta i vatre?
Meni se vide prednosti kada sam na terenu na kojem je zabranjeno loženje otvorene vatre. Ali za takve slučajeve nosim sklopivu lopatu koja i može poslužiti za druge poslove, dok takvo kuhalo samo služi loženju vatre. S obzirom da je taj FireboxStove oko 1kg, moja lopatica je skoro iste težine. Ne vidim još točno krajnje tržište i ciljnu grupu tih ložišta .. valjda sam zato tolko skeptičan.
Kada idem planinarit, tj dnevne ture onda većinom uzimam alkoholno kuhalo ili na plin za kuhanje obroka. A za prespavanac većinom se koristi vatra. Zanimaju me još razni pogledi na tu temu pa ako netko želi djelit svoja iskustva i mišljenja, samo naprijed  :kokice:

*

Offline Bushcraft Wolf

• 860
  • 10
« Odgovori #19 u: 17 Travanj , 2018, 16:42 »
Ja sam sebi nedavno nabavio...Lixada sklopivu peć...nisam ju još testirao... Pogledao sam dosta testova...i čini se ok...

Draža mi je prava vatra,ali ovo sam uzeo više kao stalak za Trangiju i kad mi se ne da praviti sistem za objesiti lonac iznad vatre...

Dolazi s platnenom vrećicom za spremanje...
Podnosi teret do 10kg...

Visina-19,5cm
Širina gore-11,5cm
Širina dolje-16,6
Težina-360g