U misiji za fatwoodom

• 38 replies
  • 4349 views
*

Offline ssverko13

• 766
  • 6
  • Spol: Muški
Odg: U misiji za fatwoodom
« Odgovori #20 u: 07 Ožujak , 2015, 19:15 »
Ljepu zalihu tega si si ti prontal :D Ja imam 1 komadic u mojem kompletiću :D
Gluplji seljak, veći krompir

*

antun

Odg: Re: U misiji za fatwoodom
« Odgovori #21 u: 07 Ožujak , 2015, 20:34 »
Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi
Pa fatwood je dobar da primi iskru (špene) a breza gori kao luda kada već imaš mali mali plamen.
Dobra kombinacija svakako  <!-- s:D -->:D<!-- s:D -->

Kriva tvrdnja. Brezina kora itekako dobro lovi iskru firestila. Nakupi tankih listića brezine kore i probaj.

*

Offline Preppy

• *
  • 3969
  • 19
  • Osnivač
« Odgovori #22 u: 07 Ožujak , 2015, 20:37 »
Pa ne tvrdim da ne prime. Znam da prime, palio sam već.

Via Tapatalk

*

antun

« Odgovori #23 u: 07 Ožujak , 2015, 20:47 »
Oprosti, krivo sam shvatio.

*

Offline Gorštak

• 3283
  • 10
« Odgovori #24 u: 07 Ožujak , 2015, 21:58 »
Brezina kora se obicno nozem nastruze po povrsini u sitni prah, i to primi iskru ... da nebi bilo da se zapali iskrom ko da upaljacem potpalis  :fucka:

Prepperu ovo si dobro nabral, bus mi malo donesel ... robna razmjena ?? ja bum sa bora u viksi pocupal curke smole ak trebas  :thumbs:

*

Offline Preppy

• *
  • 3969
  • 19
  • Osnivač
« Odgovori #25 u: 07 Ožujak , 2015, 22:08 »
Antune nema frke. Gorštak budem. Imam cijelu smreku koja se pacala godinu dana srušena. Nju bum spilil imal bum metar fatwooda valjda

Via Tapatalk

*

Offline Gorštak

• 3283
  • 10
« Odgovori #26 u: 07 Ožujak , 2015, 22:30 »
Napravis dil, prodajes fatwood po army shopovima ko ultimativno sredstvo za potpalu vatre  :smiley_emoticons_ugly-dance: biznis kuzis, ko Delboy iz Mučki

*

Offline ssverko13

• 766
  • 6
« Odgovori #27 u: 08 Ožujak , 2015, 01:16 »
HAhahahahah ak bude ko Delboj mislim da nebude dobro finilo :D
Gluplji seljak, veći krompir

*

Offline Preppy

• *
  • 3969
  • 19
  • Osnivač
« Odgovori #28 u: 24 Svibanj , 2018, 17:00 »
Jeli se još netko s tim pozabavio? Meni panj stoji u šumi od srušene smreke već jedno 3 godine, valjda sad ide čak u 4. Razmišljam da skoknem idući puta do njega sa lopatom i sjekirom da iskopdam korjene i vidim jeli to kakav pravi fetvud ili ne.

*

Offline kresgor

• *
  • 7
  • 2
« Odgovori #29 u: 06 Siječanj , 2019, 20:49 »
Obzirom da sam tek nedavno prvi put čuo za fatwood, drago mi je da postoji ova tema jer sam baš danas bio u potrazi za stablima borova. Nažalost ja ih na Medvednici jako rijetko viđam, barem na ovom zapadnom dijelu u kojem se krećem. Našao sam jedan stari srušeni bor kojem je kora već dobrano otpala ali su se grane zadržale. Pilio sam par komada raznih dužina. Ono što sam primjetio jest da bez obzira bila grana duža ili kao batrljak na deblu, maščobe ima tek par cm gledajući od smjera debla. Pilio sam i korijen jer na YT kažu da u korijenu se koncentrira sva ta maščoba, međutim kad sam ih prepilio nije bilo ni traga. Moguće je da se veća količina nalazi u samom srcu debla, ali ja nemam prikladan pribor za takav ozbiljniji zahvat kao što je otvaranja debla :) Šteta da u ovoj temi nema kojeg Dalmatinca ili više njih obzirom da u Dalmaciji ima borovine na svakom koraku, kao ovdje bukovine. Bilo bi zanimljivo napraviti usporedbu između geografskih lokacija čisto da vidimo ima li ikakve razlike. Kako sam prvi put to vidio kod jednog Šveda kako riba komad drveta i jednim potezom po firestilu odma zapali gomilicu, bio sam i ja uzbuđen kako ću dobiti odma lijepu vatricu od nečeg što prvi put upotrebljavam. Međutim uopće nije bilo lako...
1. pokušao sam zapaliti ostatke piljevine no nije bilo uspjeha

2. nakon što sam skupio par komada preselio sam na drugu lokaciju koja će mi biti kao kamp i tu procesirati izrezane komade u listiće. Prva metoda je bila rezanje nožem na tanko, onako da dobijem listiće kao nakon poteza sa blanjom. No nakon 15-ak poteza firestilom nije bilo uspjeha.

3. Druga metoda je bilo struganje sa leđima noža, na taj način se dobiju sitni komadići poput praha. Također tu mi je trebalo opet 15-ak do 20 poteza i konačno sam dobio plamen, a firestil je smršavio za duplo :)

Obzirom da sam ovo radio prvi put htio bi čuti mišljenja ovih koji imaju to iskustvo. Po meni je ovo jako naporan način dobivanja vatre kad se uzme u obzir brezina kora koja pali iz prve. Istina bog na YT također ima ekipe koja iz prve dobije plamen. Moguće je da mi i tehnika nije dobra zato bi volio da se javi netko tko ima iskustva. Uglavnom i dalje ću pokušavati i istraživati ostale dijelove stabla jer šteta je ne imati pri ruci i ovaj način kad već imamo domaću borovinu.

Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi

*

Offline Preppy

• *
  • 3969
  • 19
  • Osnivač
« Odgovori #30 u: 06 Siječanj , 2019, 21:12 »
Probaj sa smrekom. Kada ja narežem tanke komadiće ili špene, meni uhvate drugi il treću iskru. A i možda ti treba bolji firesteel, koji baca vrućije iskre.

*

Offline kresgor

• *
  • 7
  • 2
« Odgovori #31 u: 06 Siječanj , 2019, 21:35 »
Probaj sa smrekom. Kada ja narežem tanke komadiće ili špene, meni uhvate drugi il treću iskru. A i možda ti treba bolji firesteel, koji baca vrućije iskre.
Moguće, i meni je palo na pamet da je možda do firestila. Pilio sam par grana i od smreke, ali niti jedna nije imala maščobu, a kako sam čuo da samo bor ovdje igra ulogu, ja se eto namećio u potragu za borovinom. A i uvjeti su danas bili baš ne uvjeti. Ali to ipak ne bi smjelo biti prepreka. Ajde daj sliku tvog firestila i gdje si ga uzeo. Imam doma još jedan drugi pa ću slijedeći put probati sa njim.

*

Offline Preppy

• *
  • 3969
  • 19
  • Osnivač
« Odgovori #32 u: 07 Siječanj , 2019, 09:12 »
Uzeo sam neki malo veci preko Ebay-a (kineski). Budem ga slikao pa stavim.

*

Offline Antun

• 363
  • 5
« Odgovori #33 u: 07 Siječanj , 2019, 11:13 »
Sigurno je problem u firestilu. Ja sam jednom kupio kineza na ebayu i imao je bolju iskru od bilo kojeg ovdje kupljenog po armyshopovima. Stvar je u tome da neki imaju samo navučen sloj koji iskri i nakon nekog vremena se ostruže i imaš drek. Imao sam i Primusovog kojeg sam bacio jer je imao iskru kao istrošeni plinski upaljać
Moj mi je psihijatar rekao da vi ne postojite. Imam dobre ideje, al mi ne dozvoljava da ih ostvarim.

*

Offline Preppy

• *
  • 3969
  • 19
  • Osnivač
« Odgovori #34 u: 07 Siječanj , 2019, 11:27 »
Igra ulogu koja je legura. Cim je meksi (vise magnezija u njemu), tim vise materijala potegnes i tim je jaca iskra. Zato najbolje uzeti neku debelu cijev preko ebay-a i to kreses cijeli zivot.

*

Offline Preppy

• *
  • 3969
  • 19
  • Osnivač
« Odgovori #35 u: 07 Siječanj , 2019, 12:48 »
Moguće, i meni je palo na pamet da je možda do firestila. Pilio sam par grana i od smreke, ali niti jedna nije imala maščobu, a kako sam čuo da samo bor ovdje igra ulogu, ja se eto namećio u potragu za borovinom. A i uvjeti su danas bili baš ne uvjeti. Ali to ipak ne bi smjelo biti prepreka. Ajde daj sliku tvog firestila i gdje si ga uzeo. Imam doma još jedan drugi pa ću slijedeći put probati sa njim.

Prvi kojeg koristim u videu je kineski.

*

Offline kresgor

• *
  • 7
  • 2
« Odgovori #36 u: 13 Siječanj , 2019, 19:38 »
Opet sam se išao igrati sa borovinom i firestilom, ajmo reći da sam danas imao više uspjeha. Nije bilo potrebno
20-ak puta strugati po firestilu ali jest jedno 10-ak :) Ovaj put sam uzeo drugi komad borovine i ono što je ključno
mislim da je upotreba tvorničke pločice za struganje umjesto leđa noža. Primjetio sam da upotrebom pločice dobijam
više i jače iskre. Koristio sam 2 firestila i ovaj kraći i deblji daje dosta dobre iskre, ali uspio sam dobiti plamen sa oba.
Također, na putu sam naletio i na suhe biljke koje na vrhovima ima rascvale suhe sjemenke, kao maslačak ali manje i gusto formirane. Nažalost ne znam o kojoj biljci je riječ, ali ako netko zna neka javi. Probao sam ih zapaliti i odlično love iskre, iz prve. Tako da su odličan izvor materijala za potpalu usred zime, isto kao i povitina ili pavitina (Clematis vitalba).

*

Offline Gorštak

• 3283
  • 10
« Odgovori #37 u: 17 Siječanj , 2019, 21:09 »
Jesi voljaaa .. hehe da znas da si me navuko sad na to da bum isel u viksu i pregledal cijeli bor stari osteceni,imal je kvrge ko lopte od smole .. stepel ga je grom i skratil ga na pola pa je dobil dve spice .. onda se oporavil i nakon 6 godina ga zima i snijeg ubili posusil se skroz trebal bi ga zrusit

Poslano sa mog SM-G920F koristeći Tapatalk

*

Offline kresgor

• *
  • 7
  • 2
« Odgovori #38 u: 18 Siječanj , 2019, 11:26 »
Jesi voljaaa .. hehe da znas da si me navuko sad na to da bum isel u viksu i pregledal cijeli bor stari osteceni,imal je kvrge ko lopte od smole .. stepel ga je grom i skratil ga na pola pa je dobil dve spice .. onda se oporavil i nakon 6 godina ga zima i snijeg ubili posusil se skroz trebal bi ga zrusit

Poslano sa mog SM-G920F koristeći Tapatalk

Ajde super, baš me zanima ishod. Mislim da je to idealna situacija, jer stablo je mrtvo, a još u zemlji. Navodno najveća koncentracija maščobe je u sredini pri dnu debla. Sinoć sam u "kontroliranim" uvjetima u kuhinji rezao najtamnije komadiće iz sredine i nakon toga sam uspio dobiti plamen iz prvog poteza. Poslije sam rezao komadiće sa vanjske strane i bilo je nemoguće ih zapaliti. Nažalost, imam samo male komade mrtvih grana tj. batrljke koji nisu cijelom sredinom ispunjeni maščobom, pa iz tog razloga su nepraktični za baratanje. Ti bi čak mogao ako imaš alat izvuči iz sredine lijepe komade sa kojim bi se lako dalo manipulirati. Ja ću od ovog što imam probati sa sjekiricom i nožem izvući samo srž i još malo eksperimentirati, pa ako to bude to onda imam još jedan alternativni materijal za paljenje :)