U misiji za fatwoodom

• 28 replies
  • 3977 views
*

Online Preppy

• *
  • 3910
  • 19
  • Spol: Muški
  • Osnivač
U misiji za fatwoodom
« u: 01 Ožujak , 2014, 18:44 »
Pozdrav forumaši.
Eto ja sam danas bio malo u šumi. Odlučio sam da i ja malo potražim taj famozni fatwood. I budući da nemam nikakvih iskustva sa fatwoodom, ja sam pretpostavio da se radi o drvu koji dosta smolu pušta. A ja znam za smreku da to radi, pa sam obišao pozicije od kojih znam da smreke rastu. I našao sam staru granu na podu. Imala je intenzivno miris po smoli. I kada sam sjekirom zasjekao vidio sam da ima na nekim mjestima dosta masno drvo i drvo je bilo jako ljepljivo. Spilio granu i odnesel doma jer je počela kišica.

Evo ovdje se vidi da ima jako masnih komadića.

Samo treba do njih doći.

I to je sve kaj sam napravil. Naravno, nisu svi masni jednako. Ima nekih koji su cijeli narančasti od smole a ima i nekih koji su djelomično. Sada ću je stavit uvijek na sunce da se lijepo posuši do kraja. I onda od najmasnijih cu radit velike špene koje mogu hvatat iskru. Baš kao kolega Vikingr u temi "mokar ambijent".

_________
Poslano sa mobilnog uređaja.
« Zadnja izmjena: 01 Siječanj , 1970, 01:00 od Guest »

*

Offline Vikingr

• 766
  • 2
Re: U misiji za fatwoodom
« Odgovori #1 u: 01 Ožujak , 2014, 20:10 »
Svidja mi se ona slika sa par dosta masnih komadica.
Ja imam metodu dva fatwooda. Stvar je u tome da jace masno drvo treba duze vremena da primi plamen, ali bolje i duze gori, dok manje masno lako uhvati plamen ali krace gori.  Pomjesaj ih malo i imas super plamen. Takoder imas i sirovu smolu u grumencicima, ali to ti je kralj sto se tice fatwooda
Wake early if you want another man\'s life or land.
No lamb for the lazy wolf.
No battle\'s won in bed.

- The Havamal

*

Online Preppy

• *
  • 3910
  • 19
  • Osnivač
« Odgovori #2 u: 02 Ožujak , 2014, 00:18 »
Baš gledam malo i čitam o fatwood. Ajd dobro, malo je pretjerano reći da je ovo moje neki fatwood. Ali ima nešto smole. Vele da je najbolje da nađeš neki truli panj od iglice.

_________

*

Offline Vikingr

• 766
  • 2
« Odgovori #3 u: 02 Ožujak , 2014, 07:57 »
Iduci put kad budem isao u borovu sumu, pokupit cu fatwooda i malo poslikat gdje i kako. Nema kruha od americkih fora. Fatwood mozes naci i na zelenom drvu, tako ga ja u vecini slucajeva i skupljam.
No battle\'s won in bed.

- The Havamal

*

Offline Gorštak

• 3279
  • 10
« Odgovori #4 u: 11 Travanj , 2014, 22:27 »
kaj je bolje fatwood ili breza tj kora brezina ??

*

Online Preppy

• *
  • 3910
  • 19
  • Osnivač
« Odgovori #5 u: 12 Travanj , 2014, 12:56 »
Pa fatwood je dobar da primi iskru (špene) a breza gori kao luda kada već imaš mali mali plamen.
Dobra kombinacija svakako  :D

*

Offline Gorštak

• 3279
  • 10
« Odgovori #6 u: 12 Travanj , 2014, 13:34 »
ja sak breze nabral ko u prici

*

Offline Gorštak

• 3279
  • 10
« Odgovori #7 u: 12 Travanj , 2014, 16:36 »
ispravak netocnog navoda, prek moba nabrzaka tipkal ... budem nabral idem sad granu jednu zrezat i gulit to  :fucka:  :D  ... ak bu ko trebal koru mu posaljem  :goodday:

*

Offline Gorštak

• 3279
  • 10
« Odgovori #8 u: 12 Travanj , 2014, 18:15 »
evo me iz berbe, nabral pol konzumove vrecice za povrce i voce, brezine kore  :smiley_emoticons_ugly-dance: ... nasel sam zrussenu granu, pa sam ju obrstil do kraja

*

Online Preppy

• *
  • 3910
  • 19
  • Osnivač
« Odgovori #9 u: 12 Travanj , 2014, 18:32 »
Najz! Bus videl kak to gori. Ja sam se totalno začudio!

_________

*

Offline Gorštak

• 3279
  • 10
« Odgovori #10 u: 12 Travanj , 2014, 18:34 »
Vec dugo ja koristim brezinu koru, jako sam zadovoljan ... samo nikad nisam palil fire starterom, nego sibicom il upaljacem ... zadovoljan sam jako brezom, i ima onaj specifican miris kad se zapali

*

Online Preppy

• *
  • 3910
  • 19
  • Osnivač
« Odgovori #11 u: 15 Svibanj , 2014, 11:46 »
Evo da oživim malo temu i da ispričam svoje doživljaje dojmove sa fatwoodom kojeg sam nabrao kada sam snimao video.

Koristim ga uvijek kada zakurim u centralnom, kaminu, roštilju ili otvorenoj vatri. Dosta je jedna treščica da uzmem sa sobom. Sa nožem ju rastvorim na tanke šibice i posložim kao akcelerator prvog plamena kojeg dobiš. Ako imaš suhi materijal za potpalu koji prime iskru, možeš direkt na njega stavit fatwood i to gori kao benzin. Čak pola sekunde plamena sa upaljača je dosta da se zapali fatwood. To zbilja gori kao gorivo.

Isplati se svakako malo potražit za tim. Dosta je smrekina stara suha grana koja leži pokraj smreke. Skoro uvijek nađeš. Nju spiliš na male komadiće i razcjepaš. Imaš prirodne "kocke" za potpalu.
Jedino za što nisu u redu, da prime iskru, još nisam uspio da špene ili prašina fatwooda  prime iskru. Izgleda da treba baš plamen da prime smola vatru. Ali dobar svakako kao 2. korak u stvaranju vatre i kao jako dobra podloga za gorivo koje su sakupljao i koje dođe na početnu vatricu. Gori sa jakim plamenom i velikom vručinom.

Na početku videja se vidi praktična primjena fatwood-a. Sve to sam izrezao iz jedne treščice.

I također se vidi da nisam uspio sa fatwoodom da prime iskru nego sam morao upaljač izvadit jer nije u blizini nigdje bilo suhog materijala sposobnog da prime iskru.

[youtube:3bcfdav8]Vh1H6ntAPw8[/youtube:3bcfdav8]

*

Offline Gorštak

• 3279
  • 10
« Odgovori #12 u: 15 Svibanj , 2014, 11:58 »
Moral bum ja malo bor onaj svoj scjepat, imam neku granu u vikendici ... pa testirat, do sad sam baratal brezovom korom uvijek

*

Online Preppy

• *
  • 3910
  • 19
  • Osnivač
« Odgovori #13 u: 15 Svibanj , 2014, 12:40 »
Citat: "Gorštak"
Moral bum ja malo bor onaj svoj scjepat, imam neku granu u vikendici ... pa testirat, do sad sam baratal brezovom korom uvijek

Onaj moj video sa smolom. Nju sam uzeo od bora, i nekako mi se čini kao da ne gori tak jako kao smola od smreke. Još moram baš usporedbu napraviti, ali nikak da prejdem u šumu. Sve u blatu i mokro, vjetar jaki. Malo mi je bed po jakom vjetru ić kroz šumu radi trulih grana koje padaju. Nemora se izazivat nevolja.

Imam panj koji je ostao u šumi kada sam rezao smreku, več je sav u smoli nakon 2 tjedna bil. Sad još počekam par mj. i da vidiš. Fatwood prve klase. Sve ću iskopat, skup sa korjenom. Ali bilo bi zanimljivo vidjeti kak gori borov-fatwood.

*

Offline Vikingr

• 766
  • 2
« Odgovori #14 u: 15 Svibanj , 2014, 17:53 »
Nije da kuham nesto, ali bor iznad svega.  :ymsigh:

Brezu koristim kad je ima, smreku isto tako al bor je uvijek u kutiji. Tolko sam jebeno vezan za to drvo u kutiji da ga ne bi dao nizasta...

Bor koristim u 80% paljenja vatre, a smolu i brezu ako ju nadem on the track onda palim s njom :)
No battle\'s won in bed.

- The Havamal

*

Offline Gorštak

• 3279
  • 10
« Odgovori #15 u: 15 Svibanj , 2014, 18:02 »
prepperu ocemo kontest napravit, ciji bu fatwood od bora bolje goril zagorski ili moslavacki  :D  :smiley_emoticons_ugly-dance:

*

Online Preppy

• *
  • 3910
  • 19
  • Osnivač
« Odgovori #16 u: 15 Svibanj , 2014, 18:27 »
haha fatwood contest  :facepalmxd:

Zanima me zbilja usporedba. Nemreš vjerovati da se fatwood tj. Maya sticks prodaju po internetu i ljudi to kupuju a imaš ga u šumi samo treba malo potražiti.

*

Offline Okibex

• 1023
  • 11
« Odgovori #17 u: 15 Svibanj , 2014, 18:45 »
Moslavački rulz  :vertex_Schild_Smiley_LOL1:
Sljedeći put kad se budem išao pentrati po Moslavačkoj gori potražim koji bor da ga iscijedim  :D
Trust me, I\'m an engineer

*

Offline Gorštak

• 3279
  • 10
« Odgovori #18 u: 15 Svibanj , 2014, 19:15 »
Okibex: slobodno i foto i video evidentiraj, da vidimo kak gori  :smiley_emoticons_ugly-dance:

Prepperu: da vidio sam, nisam mogel vjerovat hahahahah nekih 20ak kuna 5 ili 10 stapica  :facepalmxd:

*

Online Preppy

• *
  • 3910
  • 19
  • Osnivač
Odg: U misiji za fatwoodom
« Odgovori #19 u: 07 Ožujak , 2015, 16:13 »
Jučer sam bio u potrazi za fatwoodom budući da je prekojučer tako jako puhao vjetar bile su dobre šanse da vjetar skine suhe grane sa stabla koje bi bile pune smole. I našao sam jednu lijepu granu koju sam uzeo doma.

Dosta je bilo otpada ali je bilo i lijepih komada: