Posteri s temom preživljavanja

• 7 replies
  • 1395 views
*

Offline poljičanin

• *
  • 1760
  • 16
Posteri s temom preživljavanja
« u: 02 Listopad , 2016, 18:48 »
Prethodnih nekoliko godina smo imali, kao posljedicu medijskog napada na nas, eksploziju zanimanja za survival, outdoor, bushcrat – izgenerirane su zvijezde tih show emisija i nastao je taj bum.

Međutim, stvarni bum je bio 50 – 60 godina ranije. Pod dojmom mogućeg atomskog rata, zemlje Zapada i Istoka, suočene s pripremama za totalni i apsolutni rat, nastojale su i zaštiti  vlastito stanovništvo.  Kako su glavni cilj uništenja bili veliki gradovi kao industrijska središta, intencija je bila disperzirati neangažirano stanovništvo u nenaseljene krajeve (kao što to su proveli britanci s djecom iz gradova u WWII). To je zlatno doba skautskih pokreta s obje strane Željezne zavjese, angažirana su sva djeca, kampovi u prirodi su bili obveza. Kao posljedica toga nastale su mnogobrojne knjige i brošure, tom problemu se pristupilo i s iskustvenog, i sa znanstvenog stajališta.  Jedan od tih relikata su i zidni posteri, napravljeni toplom grafikom 50-tih godina, za tada popularni način propagande, takozvanih „zidnih novina“.

Evo nekoliko primjera:

*

Offline Bushcraft Wolf

• 860
  • 10
  • Spol: Muški
Odg: Posteri s temom preživljavanja
« Odgovori #1 u: 02 Listopad , 2016, 18:58 »
Dosta tih postera imam skinuto na kompu...meni su bas fora...
The world is big and I want to have a good look at it before it gets dark...

*

Offline Preppy

• *
  • 3918
  • 19
  • Osnivač
« Odgovori #2 u: 06 Listopad , 2016, 12:23 »
Lakeman mi prošli puta na overnightu pokazao svoju malu knjižicu koju još ima iz vremena kad je bio aktivan član izviđača. Dakle, knjižica je u veličini kutije cigareta i stane u prednji džep košulje.
A sadržaj?
Neka se skriju survival guidovi i knjige Ray Mearsa, sadržaj te male izviđačke knjižive je vrh vrhova. Moljakao sam ga neka mi pokuša jednu nabavit, kada ju dobijem ću malo poslikat što je unutra.

*

Offline Lakeman

• 888
  • 0
« Odgovori #3 u: 06 Listopad , 2016, 12:47 »
Knjižica ''Izviđač u prirodi'' je ono pravi početak bushcraft / survival literature. Moja je izdanje iz 1986 god kada sam se učlanio u izviđače i dobio ju. Zadnje, VII. izdanje je izašlo 1999.g. i više se nije tiskala pa je postala raritet i nije ju lako nabaviti. Jedino preko veza vezica, poznanstava.
Da bi ju kvalitetno skenirao i uvećao, vjerojatno bi pukla jer je ljepljena na hrbatu (nije vezana) tako da nažalost ništa od toga.

Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi
"The More You Know, The Less You Carry"  - Mors Kochanski

*

Offline Gorštak

• 3279
  • 10
« Odgovori #4 u: 16 Listopad , 2016, 17:32 »
Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi imate to na forumu već dvije godine  :streber:

Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi

*

Offline Lakeman

• 888
  • 0
« Odgovori #5 u: 16 Listopad , 2016, 17:40 »
Fora. I to je cenzuriana verzija. :) .

Poslano sa mog LG-D855 koristeći Tapatalk

"The More You Know, The Less You Carry"  - Mors Kochanski

*

Offline Gorštak