Priprema ljute zimnice

• 17 replies
  • 1092 views
*

Offline dado-Lepoglava

• **
  • 84
  • 2
  • Spol: Muški
  • Preživi, ako ne želiš da umreš...
Priprema ljute zimnice
« u: 08 Rujan , 2016, 21:47 »
Pozdrav...
Evo i moje prve teme.

Uz sve aktivnosti u kojima sudjelujem, ja i moja supruga Sonja obrašujemo i vrt. Pa ću se malo osvrnuti na dio koji je meni najdrži.

Bavimo se amaterski uzgojem čili papričica i ljutih feferona. Počelo je sve, kad mi je frend rekao da čili može samo rasti u teglama. Ja sam rekao, e baš ću probati. I tako je sve počelo, i traje zadnje 4 godine.

Probat ću opisati kako mi dolazimo do finalnog proizvoda.

Pa evo...

Sjeme uzimam od prošle godine, kada sam odvojio najljepše primjerke i posušio. Stavljam ga u čaj od kamilice, da opna malo omekša da klica lakše izađe.

Nakon toga sjeme se sadi u kontejnere, gdje stavljam po dva zrna. Kasnije kod presađivanja, odabirem jaču stabljiku.

Biljke traže konstantnu temperaturu i dovoljno svijetlosti, ia nakon određenog vremena biljke počnu klijati. Klijanje počinje ovisno o vrsti, nema neko određeno vrijeme.

A ovako nakon 3 mjeseca.

Presađujemo ih u zemlju oko 1.5., svake godine se pokušavamo držati otprilike tog vremena.

Prvi dani u prirodnom okruženju.

Da nebi bilo sve idealno, moram napomenuti da se borimo sa sušom, sa previše vode, sa ušima, sa krumpirovim zlaticama, sa puževima i slučajnim prolaznicma koji tuđe svojataju pod svoje pa uzmu koji komad. Borba je svakodnevna, ali se ne odustaje

Nakon mjesec i pol dana, već su dobro vidljivi plodovi.

Prva košara...

Faza sazrijevanja naših ljutih zvijerčica...

Ove godine sam krenuo i u eksperimente pravljenja umaka i soseva...i kaj ja znam. Ljudi kažu da su OK. :-)

...i kiselimo ih.

Kuhanje ajvara...jako ljutog ajvara.

Evo, ovo bi bila moja kratka priča o našem vrtu. On nam ne pruža samo plodove, nego i ispušni ventil nakon radnog tjedna... Mi smo zadovoljni.

Hvala na pozornosti i volji što se pročitali ovaj text.

Pozdrav iz Lepoglave...
Neću ništa napisati...utvrdite sami kad me upoznate...

Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi

Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi

*

Offline Gorštak

• 3279
  • 10
Odg: Priprema ljute zimnice
« Odgovori #1 u: 08 Rujan , 2016, 22:14 »
Svaka cast i ja sam ih neko vrijeme uzgajao na balkonu,ali nedostatak prostora je potisnuo to tako da sam odustao

Koje su ti ovo najljuce papricice ?
Kolmi skovila imaju ???

Poslano sa mog GT-I9505 koristeći Tapatalk

*

Offline dado-Lepoglava

• **
  • 84
  • 2
« Odgovori #2 u: 08 Rujan , 2016, 22:30 »
Bhuto jolokia 2 000 000 scovila
Habanero 200 000 - 300 000
scotch bonnet 200 000 - 350 000

obična feferona ima 2500

:-)

*

Offline Preppy

• *
  • 3909
  • 19
  • Osnivač
« Odgovori #3 u: 08 Rujan , 2016, 23:34 »
Da nemam kronični gastritis, znaš da bi kupio par flašica, jer sam inače bio ljubitelj ljutine. Ali kad vidim kolko scoville ima već mi se kapi znoja javljaju na čelu :)
Ali zaista lijepo i zdravo izgledaju.

Via TapaTalk

*

Offline Lakeman

• 888
  • 0
« Odgovori #4 u: 09 Rujan , 2016, 00:06 »
Odlično. Ja sam lud za ljutim! :)  :LOL:
"The More You Know, The Less You Carry"  - Mors Kochanski

*

Offline dado-Lepoglava

• **
  • 84
  • 2
« Odgovori #5 u: 09 Rujan , 2016, 10:09 »
Da nemam kronični gastritis, znaš da bi kupio par flašica, jer sam inače bio ljubitelj ljutine.

Imam frenda koji ima problema sa gastritisom, i jede čili...kaže da mu se popravilo stanje. Inače čiliju pripisuju ljekovita svojstva. Malo sam proučavao sve te navode, i svašta piše...jako malo toga negativnog sam pronašao. Naravno, u ničemu netreba pretjerivati...tako niti u ljutini.

*

Offline Lakeman

• 888
  • 0
« Odgovori #6 u: 10 Rujan , 2016, 00:09 »

Poslano sa mog LG-D855 koristeći Tapatalk

*

Offline loser

• **
  • 72
  • 0
« Odgovori #7 u: 12 Rujan , 2016, 19:41 »
Da se ubacim... Ja već godinama nemam gastritis, ljuto obožavam i tamanim kad stignem. Nakon više promašenih terapija i puno izgubljenog vremena riješio sam se gastritisa bez lijekova, a nedugo nakon toga i moja supruga je uspjela u tome. U većini slučajeva gastritis ne kreće iz želuca nego iz glave. Kad smanjite razinu stresa automatski nestaju tegobe. Nije lako izvesti niti je 100 % uspješno, ali kad upali... :-o

*

Offline Gorštak

• 3279
  • 10
« Odgovori #8 u: 12 Rujan , 2016, 21:18 »
Dadooo salji ljutine malo, upravo spremamo ajvar i skuzili da nam fali ljutog   :jao: :jao::grdiples:

*

Offline dado-Lepoglava

• **
  • 84
  • 2
« Odgovori #9 u: 31 Listopad , 2016, 10:54 »
Nastavak eksperimentiranja :-) :

Ljuto ulje - (lij. na des.) sjeckane i sušene cayenne pepper, bonnet scotch pepper, carolina reaper - u maslinovom ulju sa prepečenim suhim tabasco papričicama, češnjakom i sušenim bosiljkom. Dodatak jelima i salatama, nakon što odstoji minimalno mjesec dana.

*

Offline Preppy

• *
  • 3909
  • 19
  • Osnivač
« Odgovori #10 u: 31 Listopad , 2016, 11:25 »
To kad pojedeš nemoraš opće nosit firesteel sa sobom  :D

*

Offline blinddog

• *
  • 437
  • 14
  • VKV brico
« Odgovori #11 u: 31 Listopad , 2016, 11:31 »
Što bi rekli moji susjedi iz Mađarske: Jedeš peče, sereš peče!
CB 328CT001
BE SMART - GET PREPARED

*

Offline dado-Lepoglava

• **
  • 84
  • 2
« Odgovori #12 u: 31 Listopad , 2016, 11:39 »
Pošto radim u firmi gdje često mijenjam mjesta rada, tako se i susrećem sa različitim načinima pripremanja hrane. Ali ja sve sve to začinim sa svojim "otrovima" :-) i onda uvijek stvorim svoj okus :-)

*

Offline Gorštak

• 3279
  • 10
« Odgovori #13 u: 31 Listopad , 2016, 20:19 »
Jel to ulje kasnije profiltriras?

Poslano sa mog GT-I9505 koristeći Tapatalk

*

Offline dado-Lepoglava

• **
  • 84
  • 2
« Odgovori #14 u: 31 Listopad , 2016, 20:32 »
Ne... ovo sitno je bosiljak i komadići čilija, sve je jestivo. Tko želi može kroz sito procijediti.

*

Offline Lakeman

• 888
  • 0
« Odgovori #15 u: 01 Studeni , 2016, 08:03 »
Wow. Izgleda odlicno. Ja imam kupovno chilli ulje, ali ovo je sigurno super.

*

Offline dado-Lepoglava

• **
  • 84
  • 2
« Odgovori #16 u: 01 Studeni , 2016, 09:33 »
Probao sam kupovno i od frenda kod  kuće napravljeno...ovo kod kuće je slabije, ali tako meni odgovara. Kupovno mi je malo jače, ali ima neki sastojak koji mi malo uništava okus. Svašta stavljaju unutra, zbog boje, okusa, trajnosti... Druge godine budem napravil malo više vrsta ulja s okusom, pa ću isprobavati...

*

Offline Lakeman

• 888
  • 0
« Odgovori #17 u: 01 Studeni , 2016, 09:51 »
Sad trenutno imamo ovo:

A super kombinacije mozes dobiti sa raznim paprikama i raznim uljima. :)