Dronovi

• 28 replies
  • 2453 views
*

Offline Preppy

• *
  • 3875
  • 19
  • Spol: Muški
  • Osnivač
Dronovi
« u: 25 Kolovoz , 2016, 10:24 »
Zbilja sad neznam jeli bi to mogao svrstati u opremu za outdoor aktivnosti, ali buduce da se s time bavis outdoor, mislim da moze proci  :D :fucka:
Jeli tko od vas ima dronu? Ili dronu sa kamerom? Netko na internetu komentiral da su zakoni dosta strogi kaj se toga tice u HR, tko ima kakvih iskustva? Mene vec jedno vrijeme fascinira snimanje sa 100 metara visine  :sline:

*

Offline Migach

• 149
  • 2
Odg: Dronovi
« Odgovori #1 u: 25 Kolovoz , 2016, 10:30 »
Zakon je vrlo jednostavan =)
Za svaki let moraš tražiti dozvolu od civilnog zrakoplovstva ako želiš da bude po ps-u.
Realno ti možeš kupiti dron i dignuti ga gdje god želiš u nadi da te nitko neće prijaviti i da se nikakvo sranje neće desiti :)
Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi
Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi

*

Offline Preppy

• *
  • 3875
  • 19
  • Osnivač
« Odgovori #2 u: 25 Kolovoz , 2016, 10:36 »
Si siguran? Onda bi svi modelari koji lete sa avioncekima na daljanski non stop trebali uzimat dozvole  :zbunjen:

*

Offline Migach

• 149
  • 2
« Odgovori #3 u: 25 Kolovoz , 2016, 10:48 »
Što se tiče dronova za snimanje da jer sam i sam provjeraval i informiral se.
Sve ovisi o vrsti drona i lokaciji na kojoj bi se snimalo, jer različiti uvjeti su za grad il recimo za neki zabačeni dio.

*

Offline Preppy

• *
  • 3875
  • 19
  • Osnivač
« Odgovori #4 u: 25 Kolovoz , 2016, 11:20 »
Uf. Dobro ima smisla taj zakon, ako neki klinac leti dronom iznad mjesta gdje je puno ljudi pa mu rikne nekaj i padne dron nekome na glavu pa ga ubije.. Ja bi takinak vise snimal prirodu i sve to. Nije mi jasno zakaj bi snimanje terena moral poslati geodetskoj upravi da oni pregledaju snimku  :blabla: Vjerojatno da ne krsis neka pravila privatnosti. Bas je banana. Ali ak bi si dron nabavil, onda cu ga sigurno regat i sve po propisima delat.
Za moje svrhe bi trebalo samo:
Citat:
1. Klasa I - Neizgrađeno područje: Područje u kojem nema izdignutih građevina ili objekata i u kojem nema ljudi, osim rukovatelja i osoblja koje je nužno za letenje.

2. Klasa II - Izgrađeno nenaseljeno područje: Područje u kojem postoje pomoćni gospodarski objekti ili građevine koje nisu namijenjene za boravak ljudi i u kojem nema ljudi, osim rukovatelja i osoblja koje je nužno za letenje. Dozvoljen je samo povremeni prolazak, bez zadržavanja, ljudi kroz područje (biciklisti, šetači i sl.).

Za to bi mi trebalo:

Citat:
(d) Za kategorije A i B letačkih operacija, dokaz o poznavanju primjenjivih zrakoplovnih propisa, psihofizičkoj sposobnosti i osposobljenosti za upravljanje tipom/modelom sustava bespilotnog zrakoplova u skladu s Dodatkom 5 ovoga Pravilnika.
  :gleda:

*

Offline Benger

• 363
  • 4
  • Družina od vješala
« Odgovori #5 u: 25 Kolovoz , 2016, 12:49 »
Prilikom sljemenarenja sam u više navrata sreo dronere i cijela stvar mi se uopće nije dopala, ponajviše zbog likova i loše usmjerenog entuzijazma, bez neke koristi na vidiku. U Albaniji sam  rukovao sa profi dronom dometa 3 km, 200 m max visine, 3.5 h autonomije i hawkeye kamerom koja zumira nekoliko stotina puta. Pošto se radi o uređaju za sigurnosni nadzor oduševila me opcija praćenja. Označite metu, a zujalica preko autopilota očitava i prati kao oko terminatora.

Da zaključim, kao nadzorni uređaj dron je vrh, ali kao hobi sprava otvara veliku mogućnost zlouporabe.
Bolje visit u šumi, nego na mobitelu...

*

Offline Preppy

• *
  • 3875
  • 19
  • Osnivač
« Odgovori #6 u: 25 Kolovoz , 2016, 15:01 »
Po mojem kao hobi stvar bi bila prvoredno za snimanje prirode i gradevina. Nazalost imamo dosta djece koja zloupotrebljava dronove da spijunira gole susede  :grdiples:

*

Offline Lakeman

• 888
  • 0
« Odgovori #7 u: 26 Kolovoz , 2016, 09:48 »
Zakoni su već citirani pa neću ulaziti u to.
Moji frendovi i fotoklub isto, koriste dronove, da ne pretjeram, svaki vikend. Zakon je jasan ALI, do sada još nije bilo nikakvih problema. Koliko se dalo zaključiti, zakon je napisan iz razloga da ne možeš recimo dići dron i letit iznad aktivne vojarne. Ili naprimjer Banskih dvora ili aerodroma. Znači, zabrana je nastala radi spriječavanja snimanja, ne letenja. Kako kod nas to funkcionira, treba sve zabraniti a ne regulirati način upotrebe. Tj, regulirano je, ali da im nosis snimke. :(
Dakle, ako letiš negdje gdje ''zakon nema interesa'' da te kontrolira (šuma, livada, nebitni objekti itd...) neće ti nitko doći i kazniti te. Ako ga bez dozvole dignes iznad ''područja od neke vaznosti'', dobićeš kaznu.
Mi smo i na našoj svadbi imali dron . :)
"The More You Know, The Less You Carry"  - Mors Kochanski

*

Offline Bushcraft Wolf

• 852
  • 10
« Odgovori #8 u: 26 Kolovoz , 2016, 13:08 »
Po mojem kao hobi stvar bi bila prvoredno za snimanje prirode i gradevina. Nazalost imamo dosta djece koja zloupotrebljava dronove da spijunira gole susede  :grdiples:

Ja mislio da dron tome i služi... :lick: :lick: :lick:
The world is big and I want to have a good look at it before it gets dark...

*

Offline Preppy

• *
  • 3875
  • 19
  • Osnivač
« Odgovori #9 u: 26 Kolovoz , 2016, 13:13 »
hahahaha  :LOL:

Danas mi dolazi potencijalni kupac za el. gitaru i imao bi za dron. Samo kaj sam videl jednu lijepu elektricnu gitaru koja bi mi dobro zgledala u mojoj maloj kolekciji  :ljut3:

*

Offline Bushcraft Wolf

• 852
  • 10
« Odgovori #10 u: 26 Kolovoz , 2016, 15:03 »
Znaci dilema je ili letjeti ili svirati...hehehe...
A koliko uopće kosta "prosječan" dron?? Ne sad neki high end,neka srednja klasa recimo...

*

Offline Gorštak

• 3279
  • 10
« Odgovori #11 u: 26 Kolovoz , 2016, 20:02 »
5000 kn da vredi

Poslano sa mog GT-I9505 koristeći Tapatalk

*

Offline Benger

• 363
  • 4
  • Družina od vješala
« Odgovori #12 u: 26 Kolovoz , 2016, 21:12 »
Off topic:

Preppy gitara? Mogli bi onda i neki session nabacit na nekom prespavancu.
Bolje visit u šumi, nego na mobitelu...

*

Offline Bushcraft Wolf

• 852
  • 10
« Odgovori #13 u: 26 Kolovoz , 2016, 21:24 »
5 somova???! Sunce ti kalajsano... Ne zanima me vise... Bas sam gledao neki dan ponudu zračika,za tu lovu u odem sebi zračiku,klincima zračnu,15 000 dijabola,kofere za obje,optike i jos dosta opreme dodatne... Ovo mi je korisnije...

*

Offline Gorštak

• 3279
  • 10
« Odgovori #14 u: 26 Kolovoz , 2016, 21:51 »
Srednja klasa drona il bolje se ne isplati kupovat ako nemozes unovcit to ... frend se bavi fotografijom snima evente i to,i isplatio ga je u roku 2 mj,pricamo o dronu od 2 000 eura

*

Offline Bushcraft Wolf

• 852
  • 10
« Odgovori #15 u: 26 Kolovoz , 2016, 22:56 »
Skup sport,sto bi rekli...

*

Offline Preppy

• *
  • 3875
  • 19
  • Osnivač
« Odgovori #16 u: 27 Kolovoz , 2016, 00:47 »
Odkud ti 5000kn? DJI phantom 3 Standard kosta 500 eur. I to je već viša srednja klasa. Ma odustal sam od dronarenja za sad, zakoni su pre glupi. Budući da još i pikiram neki šator za dvoje (mene i Lanu). Moram si dobro razmislit prije nek kupim nekaj da mi nebude žal. Bengeru, moremo hdrapit jedan blues onda :)

Via TapaTalk

*

Offline Gorštak

• 3279
  • 10
« Odgovori #17 u: 27 Kolovoz , 2016, 12:02 »
Popratna oprema je jos 2000 baterije tablet case za transport ...

*

Offline Preppy

• *
  • 3875
  • 19
  • Osnivač
« Odgovori #18 u: 27 Kolovoz , 2016, 14:36 »
Pa dobis sve. Ako nemas pametni telefon onda s toga tak i tak nista. A dobro, case ti bas i netreba. Ali gledam u HR su drone opcenito 25% skuplje nego vani. Klasika.

*

Offline Gorštak

• 3279
  • 10
« Odgovori #19 u: 29 Kolovoz , 2016, 06:03 »
Kod nas je sve skupo