Alergija na ubode kuakaca

• 2 replies
  • 340 views
*

Offline poljičanin

• *
  • 1709
  • 15
Alergija na ubode kuakaca
« u: 19 Kolovoz , 2016, 16:58 »
Kao prvo, pri skupnim odlascima u prirodu, mora se sam identificirati onaj tko je alergičan na ubode osa, pčela, stršljena...

Naime, do sada me nikada nije ubola ni jedna takva živina tijekom planinarenja, ali da se to dogodi osobi za koju ne znate da je alergična, možete reagirati potpuno krivo i dovesti je u još goru pogibelj.

*

Offline poljičanin

• *
  • 1709
  • 15
Odg: Alergija na ubode kuakaca
« Odgovori #1 u: 19 Kolovoz , 2016, 17:15 »
Alergijske reakcije:
- od oko milijun vrsta insekata, samo manji broj njih uzrokuje alergijske reakcije prilikom uboda;

- u našim krajevima najčešće su uzrokovane ubodima opnokrilaca (pčele, bumbara, ose, stršljena) i mrava;

- učestalost alergijskih reakcija na ubode insekata u zemljama umjerenog klimatskog pojasa javljaju se u 0,4 - 1,2 %  ukupnog pučanstva;

- pčele i bumbari ubadaju kada su uznemireni, a otrov pčele i bumbara sastavom su slični  i najotrovniji su u proljeće, kako sadrže različite štetne tvari, u osjetljivih osoba mogu uzrokovati alergijske reakcije;

- nakon uboda pčele, na mjestu uboda ostaje žalac s mjehurićem otrova, a otrov se postupno oslobađa uzrokujući lokalizirane i/ ili opće simptome, stoga se mora žalac pčele što prije ukloniti;

- alergijske reakcije na ubod pčele obično se javljaju nakon višekratnih prijašnjih uboda, pa su češće u profesionalno izloženih osoba (pčelari);

- za razliku od pčela, ose i stršljeni ne ostavljaju žalac u koži, te mogu ubosti više puta; često su agresivni, napadaju i kada nisu uznemireni, posebice u kasno ljeto i jesen;

- otrovi ose i stršljena sadrže kemijski aktivnije tvari, pa su alergijske reakcije teže, osobito pri ubodu stršljena, kada je i količina otrova veća;

- alergijske reakcije na ubod ose mogu se javiti nakon prvog uboda iako su češće nakon 2-3 prijašna uboda;

- alergijska reakcija na otrov mrava znatno je rjeđa, sam sastav otrova mrava mijenja se ovisno o godišnjem dobu i "najotrovniji"  je u rano ljeto.

*

Offline poljičanin

• *
  • 1709
  • 15
Odg: Alergija na ubode kuakaca
« Odgovori #2 u: 19 Kolovoz , 2016, 17:41 »
E, sad, postavlja se pitanje: kako ćemo mi, medicinski neobrazovani, prepoznati kako se manifestiraju alergijske reakcije na ubod insekata?

Na mjestu uboda dolazi do različito velike reakcije na ubod, a koju vidimo i osjećamo kao oteklinu, crvenilo, bol, a koja je toksične, a ne alergijske prirode.

Naime, alergijske reakcije se javljaju samo u osjetljivih osoba. Takve reakcije mogu biti lokalizirane na mjestu uboda ili sustavne, koje se pak, prema težini, mogu stupnjevati od 1 do 4:

1 - koprivnjača ( kožna manifestacija kod koje na koži izbijaju promjene na koži koje odgovaraju onima pri kontaktu s koprivom);

2 - koprivnjača, oteklina, mučnina, povraćanje i proljev;

3 - otežano i čujno disanje, sviranje u prsima, otežano gutanje i smetenost;

4 - uz sve navedeno javljaju se i kolaps, pad tlaka, gubitak svijesti, tamnoplava boja kože i sluznica, inkontinencija stolice ili mokraće.