PLANIRANJE ODLASKA U PRIRODU

• 6 replies
  • 875 views
*

Offline poljičanin

• *
  • 1621
  • 14
PLANIRANJE ODLASKA U PRIRODU
« u: 29 Srpanj , 2016, 19:38 »
Evo, sve mi se čini kako od Okupljanja 2016 nema ništa.

Što ne znači da ja neću na Velebit... :grdiples:

Nema veze, tema svakako ide dalje.

Planiranje

Nije jednostavno niti odabrati kamo ići. Ako nije neka baš planirana tura na određeno mjesto, nego prvenstveno odlazak u planine, pa onda izabrati kamo ići, moramo uzeti u obzir nekoliko važnih čimbenika: vrijeme, teren, godišnje doba, raspoloživa oprema, raspoloživost vode na planiranoj ruti (osobito u ljetnim avanturama), raspoloživost skloništa (osobito u zimskim avanturama) i, najvažnije, tko, i s kakvim motoričkim sposobnostima, ide.

Prvi korak je, nakon što je odabrana lokacija, proučavanje rute. Dakle, uzeti zemljovid i dobro proučiti teren, moguće smjerove kretanja, visinske razlike, skloništa, izvore vode, alternativne smjerove kretanja, moguće smjerove evakuacije. I to treba uzeti u obzir s određenom zadrškom, često zemljovidi imaju podatke koji više nisu validni, temeljeni na još austrougarskim ili JHA originalima (zamislite iznenađenje kada vam planiranu rutu presječe autocesta :D, jednom mom poznaniku se upravo to dogodilo). Nije loše ni malo zaviriti na internet i vidjeti tuđa iskustva na tom smjeru.

Sada, kada ste odabrali rutu, pogledajte s kim planirate ići: mogu li svi taj put izdržati? Nikad se nemojte precjeniti, ni sebe, ni druge koji idu s vama. Iz mog iskustva: krenuli smo na trodnevni izlet po Biokovu, a nakon 500 m odustali. Bolje je odstraniti problematične prije nego što krenete, nego nakon što krenete.

*

Offline Lakeman

• 886
  • 0
  • Spol: Muški
Odg: PLANIRANJE ODLASKA U PRIRODU
« Odgovori #1 u: 29 Srpanj , 2016, 20:46 »
Meni super zvuče sva okupljanja, ali nikako nisam pobornik da to MORA biti u najtoplijem mjesecu u godini i još na visinama. :) Daj neku nižu lokaciju u nekom 9 mjesecu ili tako nešto. Neko okupljanje gdje nije mrtvi podvig uopće stići :)    :D :D
"The More You Know, The Less You Carry"  - Mors Kochanski

*

Offline poljičanin

• *
  • 1621
  • 14
« Odgovori #2 u: 29 Srpanj , 2016, 23:03 »
Ljeto je doba godišnjih odmora, pa sam ga zato preferirao.

Kolovoz na Velebitu nije vruč, nego ugodan, noći su jedva iznad nule (dobro, ne baš toliko, ali 5 - 7 stupnjeva C).

Sjeverna, šumska strana, to je taman ugodno.

Ako imate drugi prijedlog, ja ga u potpunosti prihvaćam (jasno, ako mi posao dozvoli).

*

Offline poljičanin

• *
  • 1621
  • 14
« Odgovori #3 u: 29 Srpanj , 2016, 23:35 »
Nego, vratimo se temi.

Do sada smo odabrali rutu, odabrali ekipu. Sada idemo isplanirati putovanje po etapama. Za taj dio planiranja uzimamo u obzir stazu, vodu, sklonište i kondiciju. Ovisno o uvjetima, ključ planiranja je voda ljeti i skloniošte zimi. Ono što ni u kojem slučaju ne smijemo napraviti je precjeniti svoje sposobnosti ili sposobosti ljudi s kojima idemo. U ovoj fazi planiranja planiramo i staze evakuacije u slučaju ozlijede, požara ili neke druge nepogode koja nam se ispriječi. Mislim, nije to sada da će se raditi precizni planovi izvlačenja, ali u svakom trenutku moraju postojati određene stožerne točke prema kojima ćemo u takvim situacijama ići (automobili s kojima smo došli, postaja HGSS-a, točka na kojoj ima signala za mobitel).

U planiranje hodnje moraju se uvrstiti i točke za odmor i vrijeme za odmor.

Također, i vrijeme za: pripremu hrane, prikupljanje ogrijeva i izradu tabora.
« Zadnja izmjena: 30 Srpanj , 2016, 00:05 od poljičanin »

*

Offline poljičanin

• *
  • 1621
  • 14
« Odgovori #4 u: 29 Srpanj , 2016, 23:54 »
Slijedeći korak je planiranje logistike. Za sve ljude koji idu potrebna su tri obroka dnevno. Na višednevnim putovanjima to su značajne količine hrane, osobito u pogledu težine. Hrana mra biti raznolika i uravnotežena, dobro odmjerena da se ne vuče previše i da je ne bi nedostajalo. Ne morate sve ni nositi, možete vršiti popunu na dogovarajućim točkama. Tu su sredstva prve pomoći, alat i oprema koji ne moraju biti idividualni, nego čitava skupina raspolaže dovoljnim brojem alata/opreme; recimo troje ljudi nosi šator po sekcijama, a možda nam trebaju dvije sjekire i jedna lopata. Na temelju planiranih potreba raspodjeli se skupna opreme i individualne zalihe tako da sve bude ponešeno, ali tako da ljudi budu podjednako opterećeni sukladno svojim sposobnostima.

Na temelju planiranih potreba napravi se popis provjera, sve potrebe se stave na papir i križaju kako se podjele, tako da ništa ne bude preskočeno.

Oprema mora biti planrana sukladno terenu na kojeg idete i s obzirom na vremnske uvjete koje možda i ne očekujete.

*

Offline poljičanin

• *
  • 1621
  • 14
« Odgovori #5 u: 30 Srpanj , 2016, 00:03 »
Poseban dio planiranja se odnosi na dolazak do polazne točke. Naime, ako idete vlastitim automobilom ili javnim prijevozom, morate izračunati do kada doći do polazne točke, da se ne dogodi (kao meni) da prekasno dođete na polaznu točku i onda satima hodate po mraku s osobama koje to baš ne podnose lako. Planirajte i više vremena nego što vam je optimalno dovoljno, nikada ne znate na što ćete naići: kolone, prometne nesreće, radovi na putu, kašnjenje autobusa....

*

Offline poljičanin

• *
  • 1621
  • 14
« Odgovori #6 u: 30 Srpanj , 2016, 19:06 »
Kada idem sam, ili s iskusnom ekipom, u planinu, planiranje je kratko i neozbiljno, ali kada idem s djecom, planiranje je dugotrajno i detaljno.