Pojačanje za Lansky

• 7 replies
  • 1270 views
*

Offline Benger

• 363
  • 4
  • Spol: Muški
  • Družina od vješala
Pojačanje za Lansky
« u: 21 Svibanj , 2016, 01:01 »
Lansky oštrač posjedujem već nekoliko godina ali nažalost, do unazad 6 mjeseci sam ga slabo koristio. Razlog tome je nezadovoljstvo dobivenom oštrinom i vrijeme potrebno za naoštrit noževe. Kad sam krenuo u outdoor vode morao sam naoštriti noževe pa kako bilo. Uzeo sam par jeftinih kuhinjskih da uhvatim ruku pa nakon toga oštrio ove ozbiljnije. Iako nisam baš bio zadovoljan oštrinom ispostavilo se da ovaj sustav rastura, jer su drugi bili oduševljeni oštrinom.

Pogledao par videa od kojih me se najviše dojmio od Gough Custom, gdje pajdo oštri svoj nož sa zelenom drškom. Prvo par puta reznim bridom potegne po turpiji da ga učini nožem za maslac i nakon toga oštri. I sam postignem takvu oštrinu, ali za triput više vremena. Kvaka je da lik koristi dijamantne bruseve.

I tako sam krenuo nabavljati pojedinačne dijamantne bruseve. Trenutno imam Coarse i Fine, a u dolasku su Extra Coarse, Medium i keramički Ultra Fine.

Definitivno preporučujem dijamantne bruseve za Lansky, jer rade odličan posao koji po nožu ne uzima puno vremena, a oštar je da dlake pucaju na dodir. Danas sam oštrio Toru 702 i malo me nagnjavio tvrdi 440C, jer nisam imao Extra Coarse dijamant da mu postavim bevel. Ide i sa Coarse, ali treba više vremena.

Savjet korisnicima Lansky sustava... Dijamantne bruseve ne treba pritiskati. Težina ruke je sasvim dovoljna. Osim toga nemojte brzati dok ne uhvatite ruku, jer se događa da se brus previše povuče prema sebi pa je sljedeći pokret udarac u oštricu (brusom, naravno) ili odizanje brusne plohe od oštrice, koja u slučaju većeg pritiska može napraviti i seraciju.

Sve u svemu, odličan sustav za oštrenje i održavanje oštrine. Ako nož nije skroz tup obradi se finijim gradacijama i opet je oštar ko britva.
Bolje visit u šumi, nego na mobitelu...

*

Offline Bushcraft Wolf

• 850
  • 10
Odg: Pojačanje za Lansky
« Odgovori #1 u: 21 Svibanj , 2016, 23:25 »
Sve je to pet,ja sam bas neki dan gledao Lansky,na lansky.de...ali nekako mi puno dati 100 eura(plus 20 za stalak,stegu) da ostrim More od 100 kuna na njega... Tako da kontam da cu ipak ubosti obicni deluxe set...50-60 eurica...sa stalkom(stegom)... Ne znam ima li kakve svrhe onaj strop njihov...
The world is big and I want to have a good look at it before it gets dark...

*

Offline Benger

• 363
  • 4
  • Družina od vješala
« Odgovori #2 u: 22 Svibanj , 2016, 08:14 »
Za tu cijenu sigurno nema svrhe. Komad kože na daščicu zna i malo dijete zalijepiti, a i ekipa većinom ne baca lovu već im je strop odvojen od sustava.

*

Offline Gorštak

• 3278
  • 10
« Odgovori #3 u: 22 Svibanj , 2016, 11:54 »
Taman kad se spraksate poslat cu vam nozeve na brusnju

Poslano sa mog GT-I9505 koristeći Tapatalk

*

Offline Benger

• 363
  • 4
  • Družina od vješala
« Odgovori #4 u: 22 Svibanj , 2016, 12:07 »
Evo, kad mi stigne jos ostatak bruseva javim pa se nađemo za brušenje.

*

Offline Bushcraft Wolf

• 850
  • 10
« Odgovori #5 u: 22 Svibanj , 2016, 16:15 »
Ma to i ja kontam... Ono uvijek noz vuces po stropu,ovdje strop po nozu... Ali sve mi to nekako skupo... Moram pronjuskati po ebayu sta kinezi nude...
The world is big and I want to have a good look at it before it gets dark...

*

Offline Okibex

• 1023
  • 11
« Odgovori #6 u: 22 Svibanj , 2016, 17:02 »
Imaju kinezi svoje jako slične naprave...a i uz malo truda se može napravit i doma sa šmirglom, al to je samo za održavanje
Trust me, I\'m an engineer

*

Offline Benger

• 363
  • 4
  • Družina od vješala
« Odgovori #7 u: 22 Svibanj , 2016, 17:49 »
Ima frend tog kineskog. Nabavio ga za oštrenje britvi. Svaki kamen je trebalo ravnati. Lažu sa gradacijama. Kontinuitet brusa im je izgleda strani pojam. Najjača fora su upute isto kao za Lansky. Kap ulja rasporedi prstom i nakon pol minute obriši krpom. Kamenje mu svo ulje popilo. Prst masan a čestica nigdje. Na kraju je nabavio Lansky i prezadovoljan je, a kinez lijepo u smeće, gdje je smeću i mjesto.