Samogradnja - solarno grijanje vode

• 13 replies
  • 2358 views
*

Offline poljičanin

• *
  • 1709
  • 15
Samogradnja - solarno grijanje vode
« u: 02 Svibanj , 2016, 19:48 »
Jedno jeftino prepper rješenje za grijanje vode, napravljeno od plastičnih boca, brazilsko iskustvo:

Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi
(Ovo je jeftino samo ako skupljate boce stranih proizvođača na obali tijekom sezone, u protivnom za ovoliko boca možete kupiti nekoliko metara drva :grdiples:)

Jedno daleko jednostavnije rješenje, i jeftnije, ali i ograničenijih kapaciteta:

Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi

Ali i jedno jednostavno mobilno rješenje, geneijalno sa stajališta nas koji se skitamo tamo negdje, reflektor za grijanje ujedno može služiti i za toplinsku izolaciju:

*

Offline poljičanin

• *
  • 1709
  • 15
Odg: Samogradnja - solarno grijanje vode
« Odgovori #1 u: 02 Svibanj , 2016, 20:01 »
Još malo na istu temu:

Isto rješenje nešto složenije izvedbe:

A postoje i gotova rješenja na tržištu:

*

Offline Preppy

• *
  • 3875
  • 19
  • Spol: Muški
  • Osnivač
« Odgovori #2 u: 02 Svibanj , 2016, 23:14 »
Vidio sam na poljoprivrednom forumu likovi si rade solarno tako da na krov stave recimo 50 metara crne vodovodne cijevi (one savitljive alkaten il kako se zovu). Namotaju ih kao zmiju i tako griju vodu.

Via Tapatalk

*

Offline poljičanin

• *
  • 1709
  • 15
« Odgovori #3 u: 03 Svibanj , 2016, 09:39 »
Ovako nešto?

Imam poznanika koji je na krovu u cik cak, odozdo prema gore, složio okiten cijevi, a vodu vodi s vrha na bojler od 30 l (na ulaz za hladnu vodu) i time opskrbljuje toplom vodom dva apartmana, bez ikada ikave opaske gostiju na toplinu vode.
« Zadnja izmjena: 03 Svibanj , 2016, 09:46 od poljičanin »

*

Offline Preppy

• *
  • 3875
  • 19
  • Osnivač
« Odgovori #4 u: 03 Svibanj , 2016, 10:29 »
Da točno tak. Ali su oni na poljoprivrednom forumu samo bacili cijevi na krov, kao da ih vjetar donesao  :jao: Samo mi se čini 30Litara malo, kak s tim uspije obskrbit 2 apartmana????  :neznam:

*

Offline poljičanin

• *
  • 1709
  • 15
« Odgovori #5 u: 03 Svibanj , 2016, 10:44 »
Na ulaz hladne vode dolazi vruća, tako da boler uglavnom ne radi, ili samo malo dogrijava. U cijevima smo izračunali da ima oko 120 litara vode.

Cijevi su tako složene da se iz njih može isprazniti čitava voda tijekom zime, da se ne smrznu (ne bi trebale, ali za svak slučaj).

*

Offline Preppy

• *
  • 3875
  • 19
  • Osnivač
« Odgovori #6 u: 03 Svibanj , 2016, 10:47 »
Na ulaz hladne vode dolazi vruća, tako da boler uglavnom ne radi, ili samo malo dogrijava. U cijevima smo izračunali da ima oko 120 litara vode.

Cijevi su tako složene da se iz njih može isprazniti čitava voda tijekom zime, da se ne smrznu (ne bi trebale, ali za svak slučaj).

Zanimljivo. Ja planiram kolektore ugradit možda ove godine. Pa razgledavam mogućnosti, za sad nisam imao na umu radit neke du it jorself stvari, ali dobro za znati. Možda kad tad i uspijem ko pravi Zagorec svoju klet napravit pa tam nekaj takvog skemijam.

*

Offline Gorštak

• 3279
  • 10
« Odgovori #7 u: 03 Svibanj , 2016, 17:25 »
Solarni koletori su majka .. da zivim u kuci il bi slozil il bi kupil zavisi kolko bi mi se dalo zezat s time ... al definitivno odlicna stvar

Za smrzavanje se u sistem stavlja antifriz za panele pa zimi nemas frke ...

Poslano sa mog GT-I9505 koristeći Tapatalk

*

Offline poljičanin

• *
  • 1709
  • 15
« Odgovori #8 u: 03 Svibanj , 2016, 20:57 »
Dakle, imam kumove koji imaju solarne kolektore već 20 godina. Dobili su ih s dobrim popustom jer su bili roba s greškom, tada su se proizvodili u splitskom Končaru. Kako ima nekliko apartmana, odlučio ih je nadopuniti s još nekoliko novih. Inače, riječ je o vrhunskom inžinjeru. I kada su mu iz nekoliko tvrtki dali ponude izračunao je da ih, uz ovakve cijene struje, mora koristiti 31 - 33 godine kako bi došao na nulu s troškovima. A njihov životni vijek je 25 godina.

Ovo s okitenskom cijevi je znatno jeftinije i zato tu ima ekonomske isplativosti (nedavno sam gledao za kupiti okitenske cijevi, oko 2 kn metar, 1/2 cola) uz manju (ali dovoljnu) učinkovitost.

*

Offline Preppy

• *
  • 3875
  • 19
  • Osnivač
« Odgovori #9 u: 03 Svibanj , 2016, 22:06 »
Ja sam računao sa se troškovi amortoziraju nakon 7 godina. Ako kolektori koštaju 1500 eur a ja trošim otprilike 200kn struje na mjesec. Hladnim danima grijem na drva pa ne trebam struje za toplu vodu. Još tome možeš kopčat kolektore na centralno i potpomagati grijanje zimom ako sunce pomaže.

Via Tapatalk

*

Offline poljičanin

• *
  • 1709
  • 15
« Odgovori #10 u: 04 Svibanj , 2016, 08:36 »
Njegovi kolektori su vezani u sustav tople vode i centralnog grijanja, na bojler od 500 l. U kolektorima je primarni sustav vode s antifrizom, koji onda grije vodu u sekundarnom sustavu vode koja se koristi kao topla voda i za grijenje.

Vrijednosti do kojih je došao su (učinkovitost kolektora x sunčani dani) / potrošnja tople vode, iz iskustva. Nakon nekolio godina mora se mijenjati i voda i antifriz iz primarnog sustava (oblačan i kišan dan, a kolektori se moraju još prekriti biljelim plahtama), a traže i čišćenje jednom u 10-tak dana ljeti (samo treba pogledati koliko će ti parkirani automobil ostati čist, skuplja se prašina i ptice ga koriste kao wc) jer se smanjuje učinkovitost i do 50%.

*

Offline poljičanin

• *
  • 1709
  • 15
« Odgovori #11 u: 04 Svibanj , 2016, 11:22 »
Zanimljivija rješenja su mi mobilni solarni grijači.

Recimo, penješ se na Sveto Brdo na Velebitu, solarni grijač je pričvršćen na vrh naprtnjače, i kada ga osvojite, najprije zadovoljite potrebe za vodom i soli koju ste izgubili vodom iz camel baka, a onda se počastite vrućom instant kavom napravljenom s vodom iz solarnog grijača (dobro, dobro, može i čaj).

*

Offline Okibex

• 1023
  • 11
« Odgovori #12 u: 05 Svibanj , 2016, 11:35 »
Zanimljivija rješenja su mi mobilni solarni grijači.

Recimo, penješ se na Sveto Brdo na Velebitu, solarni grijač je pričvršćen na vrh naprtnjače, i kada ga osvojite, najprije zadovoljite potrebe za vodom i soli koju ste izgubili vodom iz camel baka, a onda se počastite vrućom instant kavom napravljenom s vodom iz solarnog grijača (dobro, dobro, može i čaj).

OT, al moram

Vjerojatnije da bi bio topli napitak s okusom, ne pravi čaj  :ne: hvata me nostalgija za vikingom  :vikingr:  :smrc:
Trust me, I\'m an engineer

*

Offline Gorštak

• 3279
  • 10
« Odgovori #13 u: 05 Svibanj , 2016, 13:06 »
Da di je nesto viking :(

Poslano sa mog GT-I9505 koristeći Tapatalk