Work Sharp

• 17 replies
  • 1960 views
*

Offline Preppy

• *
  • 3909
  • 19
  • Spol: Muški
  • Osnivač
Work Sharp
« u: 15 Ožujak , 2016, 19:54 »
Dugo vremena me pikal taj Work Sharp i eto, kupil sam si ga. Žena me gnjavila već jedno vrijeme da nek nabrusim kuhinjske noževe, a to traje po cijelu večer. Po nožu minimalno trebam pola sata na ruke. Ribaj u kamen, ribaj , ribaj.... Prvo sam si htel kupit ovaj Lansky set sa kojim se brusi i dalje ručno ali kroz vodilice u željenom kutu. Nakon čitanja par recenzija ipak sam odustal i zabral Work Sharp.

Kao prvo, nisam ga u HR kupio jer ne vidim svrhu u tome platit 200 eura za aparat koji košta na Amazon.de 102 Eura... Tako da sam još platio 12 eurića poštarine i stiglo je za 4 dana.

Prvo prostudirao upute i pogledao DVD koji je u pakiranju bio, a onda na brušenje. Nije tako jednostavno, treba ipak malo vježbe da se nož potegne kak se spada. Svoj švicarac sam zasro, jer nisam odma potegnuo oštricu kada sam upalio stroj (desetinka sekunde) i ogulilo dosta materijala. Sad imam minimalni val u oštrici  :facepalmxd:
Da, treba se spraksirat, najbolje na nevaljanim noževima.

Za 10 minuta sam nabrusio sve kuhinjske noževe na razinu brijanja. Ja nemogu vjerovati kako je taj mali strojić efikasan. Upravo sada sam završio sa modificiranjem Kabara, oštrica je bila totalno u banani jer sam po njoj i fleksao, i brusio, i polirao. Stavio srednju traku u Worksharp, potegnuo 5 puta svaki kraj, stavio finu traku, potegnuo oko 8 puta i oštrica je toliko oštra da me sve strah u ruke uzet (ipak imam usrano veliko strahopoštovanje odkad sam si skoro prst odsjeko).

Tak da, ako netko misli nabavit si worksharp i nije siguran u njega jel se isplati, mogu zasigurno reći - isplati se!

*

Offline Gorštak

• 3279
  • 10
Odg: Work Sharp
« Odgovori #1 u: 15 Ožujak , 2016, 21:50 »
Lepa masinica nema kaj,nebum kupoval radje tebi posaljem nozeve i platim pivu da ti naostris ... al da se ima para viska uzel bi to,i susedima naplacival 10 kn brusenje ... mislim da bi brzo to otplatil

Btw prst ti je krasan ja bi bolje to zasil ccc

Poslano sa mog GT-I9505 koristeći Tapatalk

*

Offline Benger

• 363
  • 4
  • Družina od vješala
« Odgovori #2 u: 16 Ožujak , 2016, 10:01 »
Ja imam Lansky i iako je riječ o dobrom oštraču smatram Work Sharp boljim izborom. Iako je duplo skuplji, mislim da je jednostavniji, praktičniji i učinkovitiji.
Bolje visit u šumi, nego na mobitelu...

*

Offline Preppy

• *
  • 3909
  • 19
  • Osnivač
« Odgovori #3 u: 16 Ožujak , 2016, 10:04 »
Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi
Ja imam Lansky i iako je riječ o dobrom oštraču smatram Work Sharp boljim izborom. Iako je duplo skuplji, mislim da je jednostavniji, praktičniji i učinkovitiji.

Brusenje nozeva je stvar koja trazi puno iskustva (ako brusis na kamen, rucno i sve to) i jedini nacin da se izvjezbas je da brusis rucno. Ak imas worksharp onda sva ta vjestina ode u ku*** s vremenom. Mislim da je to ipak cijena koju sam voljan platit s obzirom na ustedi vremena. Tu i tam cu valjda brusit malo rucno da ostanem donekle u praksi.

*

Offline Okibex

• 1023
  • 11
« Odgovori #4 u: 16 Ožujak , 2016, 10:49 »
Pazi si na špiceve, sa srednjm i grubom trakom se jaaako lako skine i špic ak ne makneš na vrijeme nož
Trust me, I\'m an engineer

*

Offline Preppy

• *
  • 3909
  • 19
  • Osnivač
« Odgovori #5 u: 16 Ožujak , 2016, 10:51 »
Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi
Pazi si na špiceve, sa srednjm i grubom trakom se jaaako lako skine i špic ak ne makneš na vrijeme nož
Skuzil sam. Jako opasno je sa santoku-stajl ostricama. Nesmes ostricu potegnut do kraja nego moras iskljuciti uredaj tako da stane rotaciju taman dok do spice dodjes inace odeeee  :D

*

Offline Gorštak

• 3279
  • 10
« Odgovori #6 u: 16 Ožujak , 2016, 13:07 »
Ak si meni skinul spicu sa "bouvija" skalpiral te bum  :vertex_Schild_Smiley_LOL1: :fucka: uvvjek sam se igral sa spicom tom kak je ostra

*

Offline likota

• **
  • 62
  • 1
« Odgovori #7 u: 16 Ožujak , 2016, 14:38 »
Imam WS Ken Onion edition i vrlo sam zadovoljan. Oštrenje je neusporedivo brže i jednostavnije nego na brusnom kamenu ili Spyderco Sharpmakeru.
Međutim, postoje 2 mane:
1. Noževi s niskim profilom propadaju kroz "guide". Ali nije strašno za osobe s iskustvom ručnog oštrenja.
2. Trakice se relativno brzo troše.

U svakom slučaju preporučujem dodatak Blade Grinder koji je odličan za ručno profiliranje i poliranje oštrica. Nedostatak je i u ovom slučaju brzo trošenje trakica.

*

Offline Benger

• 363
  • 4
  • Družina od vješala
« Odgovori #8 u: 16 Ožujak , 2016, 18:11 »
@Preppy

Čuj, što se tiče ručnog oštrenja Lansky je takoreći foolproof. Ionako nisam bio neki oštrač, a otkad imam Lansky neću ni biti. S njim malo dijete naoštri. Ipak, 10-15 min po nožu je dosta, tako da je struja definitivno ispred.

*

Offline Bushcraft Wolf

• 860
  • 10
« Odgovori #9 u: 16 Ožujak , 2016, 18:37 »
Ja sam za rucno oštrenje... Nekako mi je to gust,a i mogu svagdje ostriti,ostracima na struju si donekle.ogranicen... Namjeravam uzeti Lansky diamond...za moje potrebe i vise nego dovoljan...dosad sam tociljao na neko jeftino kamenje... Iako ovo nije losa stvar za onoga tko misli na ostrenju nesto zaraditi...
The world is big and I want to have a good look at it before it gets dark...

*

Offline Preppy

• *
  • 3909
  • 19
  • Osnivač
« Odgovori #10 u: 16 Ožujak , 2016, 19:23 »
Dobro je znati osnove brušenja bez ikakvih pomagala. Ja sam brusio prije na obični kamen. Imam 2 kamena, od grubih do 1000 i strop. Ak ideš profilirat oštricu iznova teško da buš to riješil ispod 30 minuta. Ak si na terenu neki mali kamen kao dc4 recimo, za doma nekaj konkretno. Tko ima volje i živaca sve ručno radit, svaka čast. Meni iskreno pun kufer brušenja :D

Via Tapatalk

*

Offline Benger

• 363
  • 4
  • Družina od vješala
« Odgovori #11 u: 17 Ožujak , 2016, 20:56 »
Stanky, Lansky Diamond je odličan izbor. Ja imam obični i dobro me služi tako da dijamantni ne može biti loš.

Preppy, potpuno te razumijem. Postavljanje bevela je muka tantalova.

*

Offline Bushcraft Wolf

• 860
  • 10
« Odgovori #12 u: 17 Ožujak , 2016, 21:19 »
Koristio sam lansky par puta...milina... Stvarno je otporan na idiote... A kontam uzeti dijamantni jer ide brze s njim nego s obicnim... Meni ne treba nista vise...

*

Offline Preppy

• *
  • 3909
  • 19
  • Osnivač
« Odgovori #13 u: 21 Listopad , 2016, 20:13 »
Da osvježim temu sa par novih slikica o dojmova.

Nakon puno korištenja mogu reći da Worksharp ne vrijedi te novce. Zašto?
Kao prvo, on zbilja super nabrusi oštricu i na nivo, o kojem možeš samo sanjat. U roku od 30 sekundi imaš oštricu britvu. Problem u svemu tome jest što, koji god metal sam brusio, brid izgubi oštrinu nakon prvih 2 il 3 korištenja. Neznam zašto, ali očito da taj konveks brid sekundarne oštrice i nije baš nešto. Fora je za nabrusit ono pun kufer oštrica u najkraćem vremenu, ali kvaliteta završne oštrice nije kao što sam očekivao (ili kao što je neki spešl gaj govoril na FP, po čijim recenzijama sam i uzeo taj aparatić).
Traka sa 6000 gradacijom nit ne izdrži tako dugo kako sam to očekivao po navedenoj recenziji u FPu. Već su mi sad pri kraju trakice, pa im produljujem rok što ih mažem sa silicij-karbit pastom.

Najveća mana je što držač oštrice ima udubinu po kojoj vučeš oštricu, a ta udubina je samo na jednoj strani. Znači kada dođeš sa špicom do trake već nemaš naslonjača (udubine) i špica se u većini slučajeva sjebe. Tako sam sjebao špicu na Santoku kojeg imam (srećom pa je jeftinjak iz Konzuma. Skupljiji Santoku brusim samo na ruke). Također je kontraproduktivno što šalter samo daje kontakt tak dugo kako ga ti prstom držiš. Znači nož možeš samo vuć jednom rukom.

Kao što sam rekao, super stvar za nabrusit na brzinu, ali kvaliteta brida je katastrofa.

*

Offline Bushcraft Wolf

• 860
  • 10
« Odgovori #14 u: 22 Listopad , 2016, 15:00 »
E znao sam da neces biti zadovoljan...hehehe... Ja sam ga probao par puta kod lege,šogy je kupio onaj skuplji Ken Onion edition...isto nije nesto...meni to nikako nije sjelo... Za mesara da stalno vuče nož po tome jest...ali za nas ne... Naostris nož i odes u šumu na par dana i očekujes da tih par dana bude ko britva...zar ne??

*

Offline Dario3

• *
  • 2
  • 0
« Odgovori #15 u: 13 Prosinac , 2017, 09:01 »
Pozdrav. Da ne otvaram novu temu. Ja se ne bi slozio sa ovim da ne drzi ostrinu nakon sto ga naostris. Ovisno za sto ga koristis. Ja imam ken onion i imam blade grinder. Stvar je u tome sto ne koristim sve brusne trake. Koristim 80 i koristim istroseni 220. I kozu sam narucio iz prosharpeningsupplies. Probaj se izvjezbati pa tako naostriti i ispolirati na kozu. Ljudi pretjeruju sa tim trakama nepotrebno. Dok napeglas noz na svih pet traka rezni brid je mirror finish. Odlicno npr za povrce. Ili za obrijati se. Ali nije to radni rezni brid pogotovo ne za dzepni noz ili takvu vrstu. Znaci mora se ostaviti grublji finis. Ne znam ja ljudima ostrim i za kolinje i nitko mi se nije zalio da mu se brzo zatupi. Sve je stvar prakse. Ali u jednom cu se sloziti a to je da ne vrijedi tolike pare. Pa to je obicni belt grinder samo u manjoj velicini. Stvar je samo u brusnim trakama kakve su. I to je to. Svi danasnji knifemakeri sa grinderom ostre svoje nozeve i mislim da je to najbolji nacin za naostriti i odrzavati ostrinu. Samo pogodis koja traka ti najvise pase i to je to. Naravno govorim o tome da skines onaj nastavak za kuteve. Znaci freehand sve. Upravo je narucen i blade grinder attachment na njega idu 1x18 trake tako da mogu kupovati aftermarket brusne trake. I kvalitetna koza. I to je to. Dobitna kombinacija
« Zadnja izmjena: 13 Prosinac , 2017, 09:53 od Dario3 »

*

Offline poljičanin

• *
  • 1760
  • 16
« Odgovori #16 u: 15 Prosinac , 2017, 09:41 »
Ovo, Dario, što govoriš, poslijedično ima za rezultat filozofiju o kojoj ja govorim:

na teren s 2 noža - jedan jako oštar s tankim sječivom, može i preklopni, u stvari alat za rezanje;
                         - drugi, napola tup, masivan s debelim sječivom, u stvari alat za cijepanje.

Ako dođeš u situaciju da nožem moraš cijepati cjepanice, njegova oštrina neće nešto znatnije pridonjeti cjepanju trupca, samo će se istupiti ili slomiti vrh oštrice.

Zbog toga nislim da ne postoji univerzalni nož, postoje noževi za različite namjene, a osim toga postoji još i pila, sjekira...

*

Offline rodney

• 108
  • 4
« Odgovori #17 u: 15 Prosinac , 2017, 18:28 »
Ja sam negdje čuo/pročitao da ručno brušeni noževi dulje drže oštrinu jer kad se strojno brusi, onda se oštrica zagrije i "poništi" efekt kaljenja (popusti, ili kako se već kaže  :boks:). Ne na cijelom nožu jer se cijeli ne ugrije toliko, nego samo tamo di je najtanji, gdje je zapravo i najbitnije. Naravno, pod pretpostavkom da su "jednako" naoštreni.