Idealna sjekira

• 5 replies
  • 1218 views
*

Offline Gorštak

• 3279
  • 10
  • Spol: Muški
Idealna sjekira
« u: 28 Veljača , 2016, 14:24 »

Idealna sjekira

Sjekira u odnosu na ostale oštre alate namijenjene radu s drvetom ima najveću transformativnu moć. Iako bi se u nekim specifičnim parametrima za pilu moglo govoriti kao o ravnopravnom konkurentu, uzevši u obzir uniplanarnu mehaniku pile i podložnost zakazivanju, sjekira ipak ostaje superiorni alat onda kada je potrebno obraditi veće količine drveta, kompleksnijom-multiplanarnom mehanikom. U odnosu na mačetu, primjerice, Nwuba i Kaul (1987.) u svojem radu pokazuju kako će sjekira težine glave 1.54 kg i duljine drške od 73 cm biti učinkovitija od mačete (duljina 63 cm, težina 0.9 kg) za 27.33%. Test je mjerio količinu odstranjenog drveta iz debla, izraženo u cm3/min (sjekira 505 cm3/min, mačeta 367 cm3/min). Ako bi se pri izboru između velikog broja različitih dimenzija i težina sjekira trebalo ograničiti samo na jednu, onda bi se svakako trebalo uzeti u obzir neke činjenice iz odličnog rada Rudolfsa Drillisa “Folk norms and biomechanics”. Naime, on je 1935. godine proučio 521 sjekiru farmera Iz Latvije te ustanovio kako je prosječna sjekira bila težine glave 1.4 kg (2% prosječne težine korisnika-70 kg) te duljine drške 60 cm (35% prosječne visine korisnika-171 cm). Prosječna učinkovitost sjekira je iznosila 84%, što znači da će pri uloženih 1000J za zamah i udarac sjekirom, prilikom sraza s drvetom biti dostupno 840J. Za usporedbu, obična cijev ima učinkovitost od 25%. Nadalje, biomehaničkom analizom 10 profesionalnih drvosječa, Drillis je utvrdio kako je najbolji rezultat postignut sa sjekirom od 65 cm duljine drške i težine glave 1.5 kg. Nešto dulja i teža sjekira od one koju su odabirali farmeri objašnjava se korpulentnijom građom drvosječa u odnosu na prosječne ljude. Treba istaknuti kako M. Kochanski i R. Mears također ističu slične dimenzije kao najbolji izbor svestrane sjekire.
Vodeći se isključivo fiziološkim parametrima tijekom rada, Corrigan i ostali (1980) pokazuju kako je sjekira nešto lakše glave učinkovitija od gore spomenutih težina. U eksperimentu su korištene 4 sjekire iste duljine drške (92 cm) sa različitim težinama glave (0.85, 1.59, 2.18 i 3.62 kg). Dobiveni rezultati ukazuju da je najlakša sjekira ujedno i najučinkovitija (težina glave najlakše sjekire je 0.8 kg, međutim, drška je znatno dulja od poželjne i teži 600 grama. Ako bi se skratila za 30-ak cm i izgubljena težina drške pridodala glavi, glava bi vjerojatno težila oko 1 kg. Ukupna težina od 1.4 kg ostala bi nepromijenjena)

Rezultati Corrigana i ostalih (1980). Vidljivo je kako je najlakša sjekira ujedno i najučinkovitija. Navedene težine predstavljaju ukupnu težinu sjekire.

Zaključno, zanimljivo je spomenuti i “pučku” mjeru za duljinu drške koja predstavlja udaljenost od pazuha do vrha prstiju. Istu mjeru koristi i Kochanski. Na prikazu ispod Drillis pokazuje nekoliko mjera u odnosu na tijelo korisnika sjekire.

Drillis (1963).

Literatura:
 Corrigan, D.L.,  Foley, V. &  Widule C. J. (1980). Axe use efficiency A work theory explanation of an historical trend. Ergonomics. Volume 24, Issue 2, 1981.
Drillis, R.J. (1963). Folk Norms and Biomechanics. Human Factors: The Journal of the Human Factors and Ergonomics Society October 1963 vol. 5 no. 5 427-441.
Nwuba,E.I.U. & Kaul,R.N. (1987). Energy requirements of hand tools for wood cutting.Journal of Agricultural Engineering Research.Volume 36, Issue 3, March 1987, Pages 207–215.

preuzeto sa: Habilis snalaženje u prirodi

*

Offline Preppy

• *
  • 3888
  • 19
  • Osnivač
Odg: Idealna sjekira
« Odgovori #1 u: 28 Veljača , 2016, 14:32 »
Idem u podrum vidjet jel je moja u idealnoj duljini  :D

*

Offline Benger

• 363
  • 4
  • Družina od vješala
« Odgovori #2 u: 28 Veljača , 2016, 19:20 »
Što je ovo na slici? Nešto slično mi je frend lovac pokazivao da je kupio u Replikartu. Najviše mu je zbog ovog unutarnjeg zuba za paranje kože divljači ili kore drveta.

Je li to GB? Gorštak, znam da si me na onoj cugi pitao šta mislim o njima, ali ti nisam znao reći jer je nisam imao priliku koristiti. Ako je ovo sa slike GB, onda garant valja, jer se svaki lovac (a znam ih dosta) kune u nju.
Bolje visit u šumi, nego na mobitelu...

*

Offline Gorštak

• 3279
  • 10
« Odgovori #3 u: 28 Veljača , 2016, 23:11 »
Da da, na prvoj slici je Gransfors Bruksica  :thumbs:

*

Offline Benger

• 363
  • 4
  • Družina od vješala
« Odgovori #4 u: 28 Veljača , 2016, 23:39 »
I jel dobra?
Bolje visit u šumi, nego na mobitelu...

*

Offline Gorštak

• 3279
  • 10
« Odgovori #5 u: 29 Veljača , 2016, 14:46 »
Je,ali je i skupa ... koristio sam u vise navrata od Preppya Bruksicu milina za radit sa njom ... ali osobno nebi dao trenutno te pare za nju,posluzi mi dobro i neka jeftinija

Poslano sa mog GT-I9505 koristeći Tapatalk