Vojne porcije

• 127 replies
  • 9169 views
*

Offline Preppy

• *
  • 3909
  • 19
  • Spol: Muški
  • Osnivač
Vojne porcije
« u: 15 Prosinac , 2015, 13:21 »
Već duže vrijeme tražim neki praktični set koji nije težak, koji je mali, univerzalan. Do sada većinom nosim Zebru sa sobom. Nije mi loša, ali uzima puno mjesta i u njoj je malo teže kuhat - osim ako se želiš hraniti od variva i juhica.
Moja Trangije je dosta velika i teška, dobra ako ideš na višednevne izlete ili ako planiraš kuhat neka gurmanska jela. Ali za brzinsko skuhanje nečega, uvijek me vuklo na canteen. Budući da ne volim kuhati u aluminiju, odlučio sam se za canteencup od canteenshop-a iz SAD-a.

Usput sam si i uzeo taškicu za dnevne izlete. U nju sve stane plus još nešto hrane i pribora. Ima Molle priključak izvana pa mogu svoj nož prikopčat, odostraga ima džep, taman za pilicu.

Postolje za canteen je taman veličine da ispod stane alkoholno kuhalo od Trangije.

Također sam uzeo ovaj bottlehanger s kojim možeš objesiti bilo koju metalnu bocu nad vatru. Budući da još imam jednu inoksovu bocu, imam sada 3 posude u kojima mogu kuhati.

Jedina zamjerka što je sve made in China. Malo sam razočaran, ja mislio da je to made in USA. Kada malo točnije pogledaš nije sve baš 100% ali ja sam i dosta picajzlast kaj se toga tiče.
« Zadnja izmjena: 15 Prosinac , 2015, 20:11 od Preppy »

*

Offline zvonjola

• 609
  • 9
Odg: Inox Canteen iz Canteenshop
« Odgovori #1 u: 15 Prosinac , 2015, 14:25 »
Izgleda odlično i sigurno će dugo trajati!Koliko je bila poštarina?

*

Offline Preppy

• *
  • 3909
  • 19
  • Osnivač
« Odgovori #2 u: 15 Prosinac , 2015, 15:37 »
Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi
Izgleda odlično i sigurno će dugo trajati!Koliko je bila poštarina?

Postarina 30$, carina 144 Kuna. Imaju canteen od 50$ s taskicom u ponudi.

*

Offline poljičanin

• *
  • 1760
  • 16
« Odgovori #3 u: 15 Prosinac , 2015, 17:09 »
Da ne otvaram novu temu o vojničkim porcijama (možda ne bi bilo loše da se preimenuje tema u Vojne porcije) evo najnovijeg ruskog uratka (skinuto s ukrajinskog foruma na temu o novom projektu ruskog vojnika za 21 stoljeće - "Ratnik").

« Zadnja izmjena: 15 Prosinac , 2015, 17:11 od poljičanin »

*

Offline Preppy

• *
  • 3909
  • 19
  • Osnivač
« Odgovori #4 u: 15 Prosinac , 2015, 17:31 »
Ovo rusko izgleda kao pljoska. Znači ako si žedan moraš otvarati cijelu porciju. Baš mi se ne čini praktično.

Via Tapatalk

*

Offline poljičanin

• *
  • 1760
  • 16
« Odgovori #5 u: 15 Prosinac , 2015, 17:34 »
Iako je osjetni pomak od ovih sovjetsko/ruskih aluminijskih:

i ovog spetnazovog:

nekako mi se čini ogroman i nepraktičan.

Končarov JNA/HV je TV u boji za njega, što se tiče praktičnosti.

*

Offline Gorštak

• 3279
  • 10
Odg: Vojne porcije
« Odgovori #6 u: 15 Prosinac , 2015, 20:36 »
Ma odlican je canteen cup,ja imam onaj prvi model iz Vijetnamskog rata jos, aluminijska posuda i plasticna boca drzi se ohohooo ... kupljeno u US na vojnom otpadu

Nek te ne muci kaj je china,prvoklasna je roba kaj je je .. ne zali ni lipe videl bus na terenu kad isprobas,zadovolja  bus bil

*

Offline Gorštak

• 3279
  • 10
« Odgovori #7 u: 15 Prosinac , 2015, 20:58 »
Evo ga

Poslano sa mog GT-I9505 koristeći Tapatalk

*

Offline poljičanin

• *
  • 1760
  • 16
« Odgovori #8 u: 19 Prosinac , 2015, 23:21 »
Zanimljiv je njemački komplet za jelo, koji jedva da se promijenio u odnosu na onaj iz doba Kaisera i I.SR:

I. SR

II. SR

NVA (istočnonjemačka vojska), također nije imala potrebe nešto promijeniti na, toj njima očito dobitnoj, kombinaciji:

Kako je na samom početku spomenuto, ni vojska Zapadne Njemačke, a zadržana je ista i danas, nije pokazala nikakvu inventivnost, što je ipak čudno za Nijemce. Usporedba zapadno/istočna njemačka porcija:

Današnje Bundeswehr:

« Zadnja izmjena: 20 Prosinac , 2015, 18:56 od poljičanin »

*

Offline DF_zgb

• 146
  • 5
« Odgovori #9 u: 20 Prosinac , 2015, 16:30 »
Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi
Zanimljiva je njemački komplet za jelo, koji jedva da se promijenio u odnosu na onaj iz doba Kaisera i I.SR:

E kad švabo nešto napravi to traje vječno :)

*

Offline Preppy

• *
  • 3909
  • 19
  • Osnivač
« Odgovori #10 u: 20 Prosinac , 2015, 19:35 »
Zanimljiva je njemački komplet za jelo, koji jedva da se promijenio u odnosu na onaj iz doba Kaisera i I.SR:

Bogme jeste. Helsinkipop sa YouTube stalno koristi te porcije. On ih naziva "nazi messkit" haha.

Via Tapatalk

*

Offline poljičanin

• *
  • 1760
  • 16
« Odgovori #11 u: 20 Prosinac , 2015, 21:34 »
Za švedsku porciju drže da je među najboljima.

Pored glavne zdjele tu je još i poklopac/tanjur, alkoholno kuhalo s poklopcem, boca alkohola i navlaka za zaštitu od vjetra.

Postoje dva modela M1940 od nehrđajućeg čelika i M1944 od aluminija (toliko o tradicionalizmu u vosci). Prije je boca za alkohol izgledala kao mali metalni kanistar za gorivo, ali je kasnije zamijenjena ovom plastičnom bocom.

*

Offline Gorštak

• 3279
  • 10
« Odgovori #12 u: 21 Prosinac , 2015, 09:37 »
U principu sve su na isti bazu,ocito se pokazalo dobrim pa svi drze te modele tj na tu shemu

Poslano sa mog GT-I9505 koristeći Tapatalk

*

Offline blinddog

• *
  • 437
  • 14
  • VKV brico
« Odgovori #13 u: 21 Prosinac , 2015, 09:49 »

Danilo Stojković
Film - Ko to tamo peva

:bravo:
CB 328CT001
BE SMART - GET PREPARED

*

Offline Gorštak

• 3279
  • 10
« Odgovori #14 u: 21 Prosinac , 2015, 10:07 »
Die beste,die beste

*

Offline Preppy

• *
  • 3909
  • 19
  • Osnivač
« Odgovori #15 u: 21 Prosinac , 2015, 12:30 »
Danas sam probao kako je kuhati na alkoholnom kuhalu sa tom pathfinder canteencup. Nisam zadovoljan, ocito nije napravljeno za alkoholna kuhanja, moral budem malo modificirati sistem.

U ove 4 rupe cu staviti sarafe i matice s kojima cu moci regulirat visinu lonceka na stalku. Trenutno sa alkoholnim kuhalom plamen se gusi nemoze razviti svoju cijelu jakost da zakuha vodu.

Plamen nema mjesta, pa izbija sa strane

Nakon sto sam stavio limitator na kuhalo, plamen je lijepsi i vise ucinkovit:

*

Offline poljičanin

• *
  • 1760
  • 16
« Odgovori #16 u: 21 Prosinac , 2015, 16:56 »
Croprepper, ja mislim da si ti krivo okrenuo lim za kuhanje! :vertex_Schild_Smiley_LOL1:

Pogledaj ovu sliku:

Ta 4 povišenja nisu postolje za posudu, nego nogice na kojima stoji postolje, donje rupice služe za dovod zraka, nema logike da se toplina prenosi preko nekakvog lima na posudu, to bi bili preveliki toplinski gubitci, nego plamen toplinu prenosi izravno na dno posude u kojoj se kuha.

Pogledaj kako konusno dno posude ulazi u taj lim do zaglavljivanja na idealnoj visini.
« Zadnja izmjena: 21 Prosinac , 2015, 16:58 od poljičanin »

*

Offline zvonjola

• 609
  • 9
« Odgovori #17 u: 21 Prosinac , 2015, 18:00 »
Dobro je okrenuto!Ova iz canteen shopa i ova švedska nisu iste.

*

Offline Preppy

• *
  • 3909
  • 19
  • Osnivač
« Odgovori #18 u: 21 Prosinac , 2015, 21:34 »
Nisam krivo okrenuo, ovo se zbilja tako koristi,kako je zvone već rekao. I preko google plus mi ljudi predlažu švedski kit zvan: snuskburken. Ima ovdje rivju Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi
Ima čak i inoks verziju.

Via Tapatalk

*

Offline poljičanin

• *
  • 1760
  • 16
« Odgovori #19 u: 21 Prosinac , 2015, 23:49 »
U principu sve su na isti bazu,ocito se pokazalo dobrim pa svi drze te modele tj na tu shemu

Ima i drugačijih rješenja, Francuzi, aluminj:

i još jedan sličan komplet, britanskog porijekla, također aluminij: