Ruksaci odabir

• 16 replies
  • 1774 views
*

Offline Loky

• **
  • 10
  • 0
  • Spol: Muški
Ruksaci odabir
« u: 10 Prosinac , 2015, 14:38 »
Lijep pozdrav!
Zanima me na sto najvise obracate pozornost pri odabiru ruksaka? Planiram se poceti ponovno baviti Buschkraftom ali zanima me
opcenito, sto prvo gledate?
Ja sam u proslosti koristio samo HV naprtnjace, ali u stvarnoj situaciji nisu se bas pokazali bog zna sto!
Dobri su za "on day" izlete na sljeme ali za ozbiljne situacije katastrofa!   
Imam problem sto ovdje u njemackoj kada udjes u ducan ima min 1000 vrsta (jos sam malo i rekao) i na kraju nemam pojma koji da odaberem!
A cijene su od 20e pa do vrtoglavih suma......

« Zadnja izmjena: 10 Prosinac , 2015, 14:40 od Loky »

*

Offline Preppy

• *
  • 3888
  • 19
  • Osnivač
Odg: Ruksaci odabir
« Odgovori #1 u: 10 Prosinac , 2015, 15:20 »
Jesi pogodio temu  :D Odabir ruksaka je pitanje ukusa. Jesi više tip za oldskul ili više military ili pak trekking?
Ja imam Salewa 30 litara (obični daypack za planinare) i Tasmanian Tiger 40(45)L vojnički za višednevne ture.

Kaj da velim? Tasmanian Tiger je super ruksak i jako jako kvalitetan. Ali ne sviđa mi se taj sistem koji ima sa pretincima, on je baš za vojnike koji imaju puno sitnarije sa sobom koju trebaš raspodjelit po pretincima. Ako nosiš stvari za bushcraft onda baš i nije praktibilan. Imaš previše pretinca, na kraju neznaš kaj da kam staviš, večina stvari je takinak prevelika za pretince pa na kraju sve nabiješ u glavni pretinac koji je prekrižen vrpcama i kopčama za vezanje opreme itd... Bi ga opet kupio? Nebi. Jeli vrijedan novce? Da. Ali nije za moju svrhu. MOLLE kopče mi ne odgovaraju jer jedine koje možeš pametno iskoristit su one bočne, a preko njih ide remen za stezanje i znači ako nešto kopčaš na njih nemožeš otvorit ruksak do kraja. Očito nisu uopće razmišljali o tome. A MOLLE panel sa prednje strane je toliko mali da neznaš nit sam kaj da vežeš za njega. Ali je užasno udoban i možeš ga nosit tjedan dana bez bolova.

Ovaj Salewa je običan ruksak, ima jedan glavni pretinac, poklopac sa 2 pretinca i jedan pretinac naprijed. I to je to, sve možeš u njega nabit i ok je.

Ako ideš na buškraft onda si uzmi jedan ruksak koji ima jedan veliki glavni pretinac i po mogućnosti MOLLE skroz oko njega da možeš vezat izvana opremu na njega.

*

Offline Gorštak

• 3279
  • 10
« Odgovori #2 u: 10 Prosinac , 2015, 20:31 »
Oldskulll :) ko dimnjacar iz Kapelskih kresova hehhe ... da ja isto imam vulgaris neki ko Preppyev 30 litarski

Poslano sa mog GT-I9505 koristeći Tapatalk

*

Offline poljičanin

• *
  • 1726
  • 15
« Odgovori #3 u: 10 Prosinac , 2015, 23:06 »
Pretpostavljam da si nosio ovu HV naprtnjaču:

... ali to je četvrt stoljeća star ratni model kojeg je trebalo napraviti u stotinama tisuća komada, a i mi smo bili zadovoljni njime u trenutku kada se pojavio.

*

Offline Loky

• **
  • 10
  • 0
« Odgovori #4 u: 11 Prosinac , 2015, 13:18 »
Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi
Pretpostavljam da si nosio ovu HV naprtnjaču:

... ali to je četvrt stoljeća star ratni model kojeg je trebalo napraviti u stotinama tisuća komada, a i mi smo bili zadovoljni njime u trenutku kada se pojavio.

Da nosio sam izmedju ostalog i to na pocetku kad sam bio fazancic! Rodjeno za unistavanje kicme :) Kasnije smo imali one zelene, vidio sam sliku negdje ovdje na forumu, netko ju je posto, oni su bili bolji puno!

Htio sam vidjeti vase prijedloge jer ja nisam koristio moderne rance, nekako sam i ja old scool i volim da vise manje nosim samo osnove sa sobom, a ostalo u prirodi " snadji se druze"  :vatrica: :smiley-vault-misc-146:

*

Offline Preppy

• *
  • 3888
  • 19
  • Osnivač
« Odgovori #5 u: 11 Prosinac , 2015, 15:37 »
A kaj mislis nositi od opreme u prirodu? Jel ces s njim i ici na prespavanja?

*

Offline Loky

• **
  • 10
  • 0
« Odgovori #6 u: 11 Prosinac , 2015, 15:50 »
Da jasno, nije mi neka bas fora jednodnevni izleti bez spavanja!
Vidjet cu sada razmisljam sto manje opreme al opet ne pre malo pa na proljece ako ne prije, nakon dugog vremena ponovno van! :vatrica:

*

Offline poljičanin

• *
  • 1726
  • 15
« Odgovori #7 u: 11 Prosinac , 2015, 22:18 »
Sve je stvar praktičnosti/ukusa.

Evo, Cropreppu se ne sviđa mnogo pretinaca, a ja mrzim ruksake s jednim ili dva vrećasta pretinca. Onda, ako ti treba stvar koju si stavio na dno, moraš sve izvući van da bi došao do željenog predmeta. Primjer: ne očekuješ baš kišu, ali za svaki slučaj si ponio kabanicu i stavio je na dno. E, pa kiša ipak iznenadi i dok se dokopaš kabanice mokro je i ono što si morao izvaditi i ti jer dok si došao do kabanice nisi imao zaštitu od kiše.

Ali ključna stvar pri izboru naprtnjače je ergonomija pod opterećenjem. Na žalost, to možeš testirati samo u stvarnim uvjetima na duljim stazama. Tako svašta otkriješ -  da klize remeni kroz kopče za zatezanje, da dio konstrukcije žulja, da ne možeš namjestiti duljinu koja ti odgovara, da su naramenice preuske, da je ruksak prekratak, da je stražnji dio vrećast pa nemaš stabilnost pri kretanju... i još svašta nešto.

*

Offline Loky

• **
  • 10
  • 0
« Odgovori #8 u: 12 Prosinac , 2015, 00:26 »
Da jasno, ergonomija ovisi kako kome pase i o samoj konstrukciji tijela pojedine osobe pa tako nekom moze savrseno pasati odredjen ruksak a nekom ne!

Slazem se, nisu mi ovi ruksaci neki bez vanjskih djepova al opet da ih nije previse, slazem se to je uvijek bio problem, nesto trebas sa dna i onda raskopas sve da bi dosao do odredjene stvari, e sad ako je ruksak full, tada moras ponovno slagati sve jer inace ne stane il ti se odredjena stvar pocinje zabijati u ledja dok hodas!  Ima svasta al kako kome pase!  Hahah danas sam kupio jedan za 5 eura, naletio u Lidlu, bogami cak ima i zastitu od kise, materijal mi je cudan naravno made in china al je dizajn full dobar za te novce!
Jasno sa njim bi se samo usudio u ducan ici i nikuda dalje.... :smiley-vault-misc-146:

*

Offline poljičanin

• *
  • 1726
  • 15
« Odgovori #9 u: 20 Prosinac , 2015, 11:21 »
Nabasao sam na ovaj oglas, iznimno povoljno za vrhunski komad opreme! Da ne mora nabaviti zimske gume, ne bih se ni trenutka predomišljao. Toplo preporučam, nešto teža naprtnjača iznimne kvalitete. Za 400 kn naprtnajča od 65 litara Kroko:

Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi

*

Offline bartul_9

• **
  • 31
  • 1
« Odgovori #10 u: 08 Srpanj , 2018, 22:08 »
Planiram pocet kupovat opremu za neko jednodnevno, dvodnevno kampiranje i malo sam gledao po netu i nisam naletio na neku trgovinu gdje imam nekog izbora, a u ostalom neznam ni sta mi tocno treba. Imaju nekakvi planinraski ruksaci, pa za alpinizam i tako par vrsta. Nisam siguran koji bi trebao gledat za kupit jer neznam koji od njih ima pretince za sator i ostalo. Nisam siguran jel uopce trebam nosit sator ili da jednostavno spavam u vreci na zraku. Doduse nisam jos siguran ni gdje planiram ici pa neznam sta da ponesem. Uglavnom ako imate neku preporuku i ako mozete pojasnit na sta da pazim i sta bi mi bilo najbolje za pocetak slobodno pisite. Hvala.
Ride till i die.

*

Offline poljičanin

• *
  • 1726
  • 15
« Odgovori #11 u: 09 Srpanj , 2018, 14:47 »
Evo ti ovdje popis zanimljivih trgovina:

Što se tiče kupovine opreme, provrti teme o kojima smo pisali na forumu, od ruksaka, vreća, šatora, odjeće, obuće, svašata mudro smo pisali, pa i ponešto glupo, ali ono što ćeš tu naći je sukus naših iskustava, ponekad u nekoliko rečenica stanu godine planinarenja, i tisuće kuna uludo potrošenih, bolje ti je postaviti neko pitanje ovdje na Forumu, nego se zaletjeti s kupovinom opreme. Moj ti je savjet: kad ponađeš komad opreme koji ti odgovara, nemoj ga uzeti, prenoći i promisli, pa tek onda, ako ne nađeš zamjerku - kupi! Često puta trenutno oduševljenje komadom opreme -  u praksi ne bude opravdano.

*

Offline bartul_9

• **
  • 31
  • 1
« Odgovori #12 u: 09 Srpanj , 2018, 16:31 »
Da tako sam i planirao. Citao sam tu i trazio da vidim sta mi treba od opreme za pocetak, nastavit cu sa citanjem i istrazivanjem pa kad nesto odlucim kupit ili ako budem imao pitanja svakako ih postavim i javim se vama.

Jel ima preporuka neke knjige koja se moze nabavit u vezi outdoor aktivnosti, nekakav prirucnik za pocetnike ili slicno?
Ride till i die.

*

Offline poljičanin

• *
  • 1726
  • 15
« Odgovori #13 u: 10 Srpanj , 2018, 14:26 »
Evo nešto literature, ako nije dovoljno, imam DVD pun materijala pa plati kavu na Rivi (ne mora nužno, može i na periferiji u MOL-a ili City-ja):

*

Offline bartul_9

• **
  • 31
  • 1
« Odgovori #14 u: 10 Srpanj , 2018, 17:39 »
E hvala, bas cu procitat ovih par stiva pa javim kako ide.. Za kavu se dogovrimo, sada radim na brodu u Dubrovniku, nema me do kraja 10og mjeseca.
Ride till i die.

*

Offline Gorštak

• 3279
  • 10
« Odgovori #15 u: 15 Srpanj , 2018, 13:58 »
Planiram pocet kupovat opremu za neko jednodnevno, dvodnevno kampiranje i malo sam gledao po netu i nisam naletio na neku trgovinu gdje imam nekog izbora, a u ostalom neznam ni sta mi tocno treba. Imaju nekakvi planinraski ruksaci, pa za alpinizam i tako par vrsta. Nisam siguran koji bi trebao gledat za kupit jer neznam koji od njih ima pretince za sator i ostalo. Nisam siguran jel uopce trebam nosit sator ili da jednostavno spavam u vreci na zraku. Doduse nisam jos siguran ni gdje planiram ici pa neznam sta da ponesem. Uglavnom ako imate neku preporuku i ako mozete pojasnit na sta da pazim i sta bi mi bilo najbolje za pocetak slobodno pisite. Hvala.

Već par dana lovim vremena da sjednem za komp i da otipkam koju "pametnu" .. za početak svih početaka po meni najvažnije da si investiraš u dobru obuću, da nađeš neke dobre gojze koje tebi odgovaraju, ja sam konkretno kupio Alpinine Tundrice full kožne (zahtjevaju dosta održavanja u obliku mazanja i čišćenja) ali naviknuo sam na to .. bile su na 50 % sniženju nekih 500-600 kn kolko me pamčenje služi .. a dalje buš polako, zavisi kaj te interesira ?? Jel bum bushcraftal po šumi ili misliš osvajat vrhove ?? Tu krečeš u odabir oprema, ajmo reć mi smo tu više manje za hedonističko uživanje u prirodi, kampanje, zezanje, kuhanje itd. a manje za planinarenje govorim za dobru većinu aktivnih forumaša  :D :D

Kad to odlučiš, dal te zanima bushcraft ili čisto planinarenje .. onda se bacašna sakupljanje opreme, i prvo pravilo je da opremu skupljaš godinama, nema smisla sve pokupovat od jednom, jel su ti u tom trenutku ko oči malog dijeteta u dučanu sa slatkišima sve bi pokupovao i sve ti treba ...

Smatraj da 70-80% stvari možeš nać u Dechatlonu sad su ga i u Splitu otvorili, a imaju stvarno pristupačne cijene

Tipa hammock kupiš za 79 kn, ja sam ga dobil od dragog mi prijatelja tu sa foruma na poklon, i nema mu mane ...
Ruksake također možeš tamo pogledat, obleku, štapove, itd.

*

Offline bartul_9

• **
  • 31
  • 1
« Odgovori #16 u: 16 Srpanj , 2018, 09:54 »
E da, za pocetak svakako gojzerice kupim jer bez njih stvarno nemogu nigdje , pa cak ni na neki kratki izlet na neko obliznje brdo, one su mi svakako prioritet.

Ne planiram kupit sve od puta jer nemam ni toliko novaca, a i bilo bi mi glupo sad nakupovat hrpu opreme, a neznam se sa polovicom koristit i neznam cemu sluzi.

Kupio bih par osnovnih stvari, nebi bacao lovu na nesto sto mi sad odmah nije neophodno.

Vise bi se fokusirao na planinarenje jer me to oduvjek privlacilo, al nisu iskljuceni ni poneki izleti u neku sumu ili nesto slicno, ne treba to uvjek bit planina.

Interesira me i ovaj busbcraft i svakako bi volio naucit neke bitne stvari iz toga. Do prije par dana nisam ni cuo za bushcraft, dok nisam dosao na forum, tako da sam ono, totalni noob.
Ride till i die.