Lokacije starih gradova/utvrda ...

• 7 replies
  • 895 views
*

Offline DF_zgb

• 145
  • 5
Lokacije starih gradova/utvrda ...
« u: 24 Listopad , 2015, 02:00 »
Evo tijekom godina se skupila poprilična baza, kako sam je nazvao "Nepokretne kulturne baštine" na tlu Hrvatske i BiH.
Lokaliteti su podijeljeni u tri kategorije:
1. Arheološki lokaliteti - gradine, antički te ranokršćanski lokaliteti
2. Dvorci, utvrde, kule i kurije
3. Razne ruševine koje u principu ne spadaju pod 1. i 2. kategoriju

Trenutno su ucrtane 2004 lokacije,
pa ako nekoga zanima nema posebna lokacija i kako do nje doći nek slobodno ovdje posta upit.

Evo pregledne karte
Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi

*

Offline Gorštak

• 3250
  • 10
  • Spol: Muški
Odg: Lokacije starih gradova/utvrda ...
« Odgovori #1 u: 24 Listopad , 2015, 11:17 »
Wooow moram si ovo bolje proucit,da obidjem barem ove u okolici koje nisam ... ovo je super kolega,svaka cast

Poslano sa mog GT-I9505 koristeći Tapatalk

*

Offline poljičanin

• *
  • 1621
  • 14
« Odgovori #2 u: 25 Listopad , 2015, 06:57 »
Što se podrazumjeva pod različite ruševine (various ruins)?

*

Offline DF_zgb

• 145
  • 5
« Odgovori #3 u: 26 Listopad , 2015, 23:02 »
Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi
Što se podrazumjeva pod različite ruševine (various ruins)?

Recimo ruševine raznih crkava, kapelica ( iz ratova u zadnjih 70-tak godina ), napuštene škole, želj. stanice, samostane, srušene mostove ... i slične objekte

*

Offline poljičanin

• *
  • 1621
  • 14
« Odgovori #4 u: 26 Listopad , 2015, 23:13 »
Pitao sam samo zato što je toga oko mene velika množina, pa da mogu procjeniti o čemu se radi (koji lokalitet prikazuje pojedini simbol).

*

Offline DF_zgb

• 145
  • 5
« Odgovori #5 u: 26 Listopad , 2015, 23:56 »
"Dolje" uz obalu je najveća koncentracija arheoloških lokacija - pretpovijesne gradine, antički lokaliteti, a i kolijevka Hrvatske države ...

Kaj se tiče ruševina, nekak mi ostalo u sjećanju da ustvari ima najviše srušenih crkava i slično na području Korduna, Banije, Like - još od WWII pa na ovamo.

Ove lokacije u Istri moram malo pregledati i prekategorizirati jer većina "ruševina" bi ustvari trebale biti ucrtane kao arheološki lokaliteti jer se većinom radi o ranokršćanskim crkvicama ... ali zato postoje nove verzije karte :)

*

Offline poljičanin

• *
  • 1621
  • 14
« Odgovori #6 u: 28 Listopad , 2015, 22:42 »
Uz obalu je građevni materijal kamen, pa je prirodno da je ostalo najviše sačuvanih nalazišta.

*

Offline DF_zgb

• 145
  • 5
« Odgovori #7 u: 28 Listopad , 2015, 22:54 »
I to je jedan od razloga.

Recimo "gore" u Panonskom dijelu je puno teža situacija zbog toga što je tlo većinom pogodno za zemljoradnju pa je dosta lokacija nestalo tokom vremena uslijed obrade zamljišta ( krčenje, oranje ... ).
Znam za barem 10-tak starih utvrda i dosta rimskih logora diljem zapadne i istočne Slavonije koji su potpuno nestali s lica zemlje i nitko više nezna niti približne lokacije.