Lokacije grada Vadine i dvorca Radakovo?

• 18 replies
  • 2785 views
*

Offline DF_zgb

• 146
  • 5
Lokacije grada Vadine i dvorca Radakovo?
« u: 13 Listopad , 2015, 23:53 »
Ima koji zagorac da zna di se točno nalaze ova dva stara grada/dvorca?

Spominju se ovdje - Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi , ali niti na jednoj dostupnoj karti nisu ucrtani.

Što se tiče Vadina, najbliži opis lokacije je na karti tzzz-a - Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi s kratkim opisom:
Stari grad Vadina – spominje se već u 16. st., bio je dom plemićkih obitelji Depoczi, Bušić, Ožegović, Fodroczy te Modić i Bedeković. Danas su vidljivi samo ostaci kurije u lošem stanju.
Ali nažalost sam grad nije ucrtan u karti .

Možda su gradovi ucrtani na SMAND karti br.4 koju nažalost nemam.

Zahvaljujem na svakoj informaciji,
Davor

*

Offline Gorštak

• 3279
  • 10
  • Spol: Muški
Odg: Lokacije grada Vadine i dvorca Radakovo?
« Odgovori #1 u: 14 Listopad , 2015, 17:03 »
Bumo se raspitali ...javim

Poslano sa mog GT-I9505 koristeći Tapatalk

*

Offline DF_zgb

• 146
  • 5
« Odgovori #2 u: 14 Listopad , 2015, 23:46 »
Unaprijed fala !

*

Offline Gorštak

• 3279
  • 10
« Odgovori #3 u: 18 Listopad , 2015, 12:46 »
Nista konkretno nisam saznao

*

Offline DF_zgb

• 146
  • 5
« Odgovori #4 u: 18 Listopad , 2015, 23:31 »
Nema frke, i hvala na trudu!

Lociranje ta dva dvorca ide u ladicu " planirani jednodnevni izleti u okolici Zagreba"  :D

*

Offline poljičanin

• *
  • 1769
  • 16
« Odgovori #5 u: 19 Listopad , 2015, 00:05 »
Prokopao sam zemljovide 1:25000 i ništa, nikakva zabailježni arheološki objekt.

Jesi li pogledao na Google Earth, možda ima kakva fotografija na tim lokalitetima.

*

Offline DF_zgb

• 146
  • 5
« Odgovori #6 u: 19 Listopad , 2015, 23:57 »
Je, je, pogledao sam na GEarthu, i još na HOK 5000, KuK kartama i ništa ... ali očito jesu tamo negdje jer se spominju na više mjesta
Nema druge morati ću otići do tamo i pronaći ih :)

*

Offline Gorštak

• 3279
  • 10
« Odgovori #7 u: 25 Listopad , 2015, 11:47 »
Pitat starosjedioce nek ti kaze kojim putem ic .. nema druge svi su culi al nitko ne zna nista

Poslano sa mog GT-I9505 koristeći Tapatalk

*

Online Preppy

• *
  • 3950
  • 19
  • Osnivač
« Odgovori #8 u: 25 Listopad , 2015, 15:50 »
Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi
Ima koji zagorac da zna di se točno nalaze ova dva stara grada/dvorca?

Spominju se ovdje - Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi , ali niti na jednoj dostupnoj karti nisu ucrtani.

Što se tiče Vadina, najbliži opis lokacije je na karti tzzz-a - Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi s kratkim opisom:
Stari grad Vadina – spominje se već u 16. st., bio je dom plemićkih obitelji Depoczi, Bušić, Ožegović, Fodroczy te Modić i Bedeković. Danas su vidljivi samo ostaci kurije u lošem stanju.
Ali nažalost sam grad nije ucrtan u karti .

Možda su gradovi ucrtani na SMAND karti br.4 koju nažalost nemam.

Zahvaljujem na svakoj informaciji,
Davor

Ja imam SMAND-ovu kartu 04a. Baš gledam, Luka je sjeverno od Pojatna, Smandova 4 ide samo malo južnije od Krapine. I SMAND ne nudi neku 04b kartu (Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi), samo da 04a. Ili nešto krivo gledam?

*

Offline DF_zgb

• 146
  • 5
« Odgovori #9 u: 26 Listopad , 2015, 23:03 »
I ja imam samo 4a kartu koja ne zahvaća ciljano područje ...

Ako bude vremena sutra bum "skočio" na teren i nadam se locirao oba objekta.

*

Offline poljičanin

• *
  • 1769
  • 16
« Odgovori #10 u: 26 Listopad , 2015, 23:13 »
Puno sreće u potrazi! :pivo:

*

Offline DF_zgb

• 146
  • 5
« Odgovori #11 u: 28 Listopad , 2015, 00:42 »
Zvijezde se poklopile tako da sam uspio zbrisati u zigorje na malu vožnju po bregima.
Istina krenuo sam tek iza 14h pa je bilo malo jurnjave kroz grad...

Uglavnom prvi cilj je bio lociranje "dvorca Radakovo".
Kako nisam imao nikakvih detalja o samom objektu ili približnoj lokaciji pala je odluka da se odvezem do naselja Radakovo i ondje naiđem na domaće ljude i pitam za lokaciju.

I bi tako... ruta do Radakova išla je smjerom Kupljenovo - izletište Dva potoka - Radakovo.
U Dva potoka sam mislio popiti kavicu i pitati za dvorac međutim izletište je bilo zatvoreno.

Nastavio vožnju dalje do centra Radakova gdje sam kod škole naišao na dvije gospođe koje, istina nisu nikad čula za neki dvorac u Radakovu, ali su znale za lokaciju franjevačkog samostana/utvrde (Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi) - tu lokaciju domaći danas zovu križ.
Istina to nije dvorac ali je najbliža fortifikacija i uglavnom pala je odluka da posjetim tu lokaciju lokalnog naziva "križ".

Vraćam se 650m nazad i skrećem s glavne ceste Ž2215 lijevo na lokalnu cestu
Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi

700m pratim cestu do kraja asfalta i krećem desno po makadamu u brdo

i nakon nekih 250m stajem kod prve kuće i pitam za dalje

Srećom baš sam na prvom mjestu jer ljudi vele da je križ tu gore na brdu - niti 5 minuta hoda !
Parkiram auto i krećem do križa i zbilja nakon par minuta eto ga

baš kako su ljubazne gospođe opisale: "križ s klupicama"

a podno križa ploča s opisom lokacije

Ok, ovdje je vjerojatno u 16 stoljeću bio franjevački samostan koji je sigurno bio utvrđen, ali ostaje pitanje da li je to lokacija koja se spominje kao dvorac Radakovo??
Mislim ne bi bilo prvi puta da jedna te ista lokacija kroz vrijeme poprimi više naziva, ali za sada ne mogu potvrditi da se radi o lokaciji dvorca Radakovo...

Bilo kako bilo vrijeme je da krenema dalje prema lokaciji starog grada Vadine...
Vraćam se nazad cestom do naselja Luke - Žeinci i skretanja prema zaselku Petki gdje bi trebao biti stari grad Vadina.

U Že(j)incima, nakon okretišta ZET-a skrećem lijevo na sporednu cestu i prvog čovjeka na cesti pitam za Vadinu. Srećom gospodin je općinski vijećnik i dobro zna gdje je stari grad te potvrđuje da se nalazi u zaselku Petki. Bilo je zgodno što je gospodin bio posebno sretan što se netko zanima za stari grad :)

Vozim dalje do zaselka Petki i kod druge treće kuće stajem kod ljudi kaj nekaj delaju u dvorišću. Pitam za stari grad Vadinu i kaže gospodin: "da tu je iza, jedna stara zgrada kojoj je on jedan od  suvlasnika" !, i još me pita jel sam ja iz turističke zajednice.
Zadržimo se par minuta u ugodnom razgovoru i ja mu ispričam kratku povijest grada. Bio je ugodno iznenađen da se radi o gradu koji se spominje već oko 1500-te godine.

Do današnjeg dana sačuvala se samo jedna zgrada
nažalost lijevi dio je pregrađen, ali to je danak korištenja. Ipak bolje i to nego ništa, barem zgrada nije skroz propala.
Pitam, onako usput, jel vidio da netko prolazio i tražio grad, i kaže gospodin: "nitko nikad, vi ste prvi" i opet pitanje: "jel sam ja iz turističke zajednice" ...

Nažalost kao i vrlo često u lijepoj našoj,
nigdje nikakve ploče, informacije, znaka ... ništa ... tako da zbilja morate biti manijak da pronađete grad ili njegove ostatke...
Ostaje nada da će jednom netko arheološki obraditi lokaciju i eventualno turistički promovirati lokalitet.

I tako, locirana je i druga lokacija... vrijeme otprilike 16:30, znači imam još sat - sat i pol danjeg svjetla ... pa je šteta krenuti odmah natrag za Zagreb ...

Pada odluka da se odvezem, onak poprek, po karti 7,5km do dvorca Vižovlje i snimim koju fotku za kartu.

GPS vodi

po bregima

u jednom trenu nestaje asfalta, ali vjerujem karti i nakon par kilometara eto me natrag na asfaltu pred Vižovljem

usput stajem i fotkam ( za kartu ) crkvu MB Strmečke

i pogled od crkve prek groblja na brege

Krećem dalje, prolazim kraj škole

i uskoro eto me do dvorca Vižovlje

Dvorac je u vrlo dobrom stanju a i okoliš je uređen.

Mala sjenica

i ribnjak ispred dvorca.

Nažalost opet nikakve ploče/panoa/znaka :(

Kratko se zadržavam i u sumrak palim preko Velikog Trgovišća za Zagreb.

Sve u svemu bilo je super,
neočekivano brzo i jednostavno sam locirao obje lokacije koje sam tražio ( Radakovo i Vadina ), a gps me suvereno vodio poprek po bregima do Vižovlja i dvorca!
Šteta što nisam ranije krenuo pa bi se mogao dulje zadržavati u razgovorima s domaćim ljudima...

Jedino ostaje gorak okus u ustima zbog toga što se - opet - vidjela nebriga države za našu kulturnu baštinu, ali to je tema za neku drugu raspravu ...

Trag cijele vožnje na karti

*

Online Preppy

• *
  • 3950
  • 19
  • Osnivač
« Odgovori #12 u: 28 Listopad , 2015, 09:37 »
Zanimljiva avantura. Mene to jako zanima, tak stari lokaliteti i povjest oko toga. Jako mi se svidja ovaj dvorac, uvijek padnem u mastu i razmisljam kak su prije tu ljudi zivjeli. Ali boga ti, dobro su zivjeli (oni sa parama, kao i danas  :D).
Ti to izvidas i radis kartu iz interesa ili radi posla? Ako je radi posla, imas zbilja zanimljiv posao

*

Offline poljičanin

• *
  • 1769
  • 16
« Odgovori #13 u: 28 Listopad , 2015, 21:54 »
DF, ti si heroj ovog foruma!

Aktivan, satalno na terenu, znalac, otkrivač novih svjetova kojeg ništa ne može zaustaviti, entuzijast! :pivo:

Svaka čast. Ovaj je forum prepun izvrsnih ljudi za koje bi mi bilo dragao upoznati ih napokon uživo, a Ti, DF, si tu u vrhu. Hajde ljudi, smislite Vi neko okupljanje, moje nije upalilo.

*

Offline DF_zgb

• 146
  • 5
« Odgovori #14 u: 28 Listopad , 2015, 23:03 »
Mene to jako zanima, tak stari lokaliteti i povjest oko toga.

Srećom kod nas ima dosta knjiga s tematikom starih dvoraca u HR,
jedna dobra za početak ti je - Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi

*

Online Preppy

• *
  • 3950
  • 19
  • Osnivač
« Odgovori #15 u: 29 Listopad , 2015, 09:55 »
Mene to jako zanima, tak stari lokaliteti i povjest oko toga.

Srećom kod nas ima dosta knjiga s tematikom starih dvoraca u HR,
jedna dobra za početak ti je - Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi

Puno hvala  :friends: Gdje bi mogel nabaviti tu knjigu u pravom izdanju? Ako je izdana 1920. godine, tesko da je nadjem.. Mrzim citanje na kompu  :smrc: Ima zanimljivih stvari, cak i gradove u blizini. Mislim da bi bilo vrijedno snimit neki serijal za moj YT kanal o tome  :D

*

Offline DF_zgb

• 146
  • 5
« Odgovori #16 u: 29 Listopad , 2015, 14:00 »
Prije jedno dvije godine kupio reizdanje u Zagrebu na trgu, e sad neznam točno koja knjižara ... možda ona di je bio nekad Singer, kod Praške.
Uglavnom viđao sam ju i u drugim knjižarama.

*

Offline DF_zgb

• 146
  • 5
« Odgovori #17 u: 05 Studeni , 2015, 13:30 »
Evo zgodan link na fotke kurija i dvoraca u Zagorju - Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi

*

Online Preppy

• *
  • 3950
  • 19
  • Osnivač
« Odgovori #18 u: 06 Studeni , 2015, 09:00 »
Nabavio sam si tablet pa sad mogu citati na tabletu. Zanimljiva knjiga, nazalost su slike dosta lose pa se ne vidi (nemozes ni bolje ocekivat od 100 godina stare knjige). Nasao sam o Krapini zanimljivih stvari, mozda prejdem malo na stari grad.

Evo zgodan link na fotke kurija i dvoraca u Zagorju - Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi

Spremljeno  :D
« Zadnja izmjena: 06 Studeni , 2015, 09:02 od Preppy »