Sjekire

• 84 replies
  • 12528 views
*

Offline Vikingr

• 766
  • 2
Sjekire
« u: 04 Veljača , 2014, 15:59 »
Sjekira, kakva i za sto? Jos jedna od onih vjecnih rasprava na koke stalno nailazimo po forumima.
Znaci rasprava je o 'domacim' i 'poznatim' sjekirama. Osobno nisam ljubitelj Weterlings i Gransfors Bruks (valjda je pravilno napisano) sjekira iz razloga sto nemam 'vremena' za njih a i jednostavno su toliko skupe da bi mi bilo zao nositi ju bilo gdje zbog onog stalnog osjecaja da cu je izgubiti ili ostetiti. Ako razmisljamo normalno, lako se da zakljuciti da je >400 kn za normlanu placu prilicno dobar izdatak. Normalno da bih volio imati jednu takvu sjekiru, ali nema sanse da cu si ju sam ikada kupiti.

Za sve ostale postoji alternativa, sjekire iz domacih kovacnica. Sigurno ste po placevima i sajmovima vidjeli vise standova sa sjekirama koje kostaju od 50 do 150 kn. Nisu sve iste kvalitete ali da se naci prilicno dobrih. Nisam jedan od onih koji ostre sjekiru do ostrine britve; ostrim sjekiru do dobre ostrine, ali nikada toliko. Smatram da je to nepotrebno, a i na trodnevne izlete ne nosim nikakve bruseve jer jako dobro pazim na ostrice (pogotovo one koje sam kupim :D ) a i dizem kapu onima koji uspiju otupit za tako kratko vrijeme. (S duznim postovanjem, ne zelim uvrijediti nikoga)

Zbog toga su 'domace' moj favorit. Nece mi biti toliko krivo ako ju ostetim ili izgubim, uvijek mogu nasad napraviti.

Sto se tice velicine, odgovara mi nesto tipa 'belt axe' upravo zato jer i sama rijec kaze, nosim ju za opasacem. Takva sjekira je korisna jer je lagana a dovoljna za usitnjavanje drva (s obzirom da je tu i preklopna pila s kojom rezem na mjeru) a i za finiji rad na drvu.

Takodjer mi odgovara i 'medium size axe' tipa Fiskars X7. Odlican omjer tezina glave sjekire i drzalice, jedino sto ne volim plasticne drzalice. Ne cine mi se pouzdanima i cini se nemoguce nasadit sjekiru kada drzalica pukne.

Dakle, moj idealni izbor ostrica bi bio sljedeci: Mora Robust, sjekira domace proizvodnje (Dalekovod VK, dobio ju prije 12 godina) i jos pokusavam nabaviti Opinel n10. Za mene je to dovoljno i zadovoljan sam time; nisam neki teski bushcraft ili outdoor genije sa 10 nozeva, 3 sjekire i 2 pile, meni vise odgovara onaj tipicni stari 'woodsman' nacin.

Toliko od mene, ne zelim da se itko uvrijedi :)

Razlog duzine posta je taj sto u zadnje vrijeme forum malo 'pauzirao' pa zelim pokrenuti tekucu raspravu, a i volim pisati :D
« Zadnja izmjena: 01 Siječanj , 1970, 01:00 od Guest »
Wake early if you want another man\'s life or land.
No lamb for the lazy wolf.
No battle\'s won in bed.

- The Havamal

*

Offline Alpinista

• 140
  • 3
Re: Sjekire
« Odgovori #1 u: 09 Veljača , 2014, 18:34 »
Citat: "Vikingr"
Takodjer mi odgovara i 'medium size axe' tipa Fiskars X7. Odlican omjer tezina glave sjekire i drzalice, jedino sto ne volim plasticne drzalice. Ne cine mi se pouzdanima i cini se nemoguce nasadit sjekiru kada drzalica pukne.

Fiskars ti koristi drške koje jesu plastične ali su pojačane fiber vlaknima. Vidio sam test na youtube, čvršće su nego metalne drške (navodno) a od drva sigurno.

Slažem se u većini tvojeg teksta, ali ima i onih za koje je sjekira dragi instrument kojeg vole. Gransfors je lijepa sjekira i to je objekat kojeg maziš i paziš. Isto kao lijep klasični nož ili slično. Moraš paziti na njega. Recimo nešto kao kada si netko kupi stari istrošeni Zippo upaljač i onda ga mazi i pazi i gleda i uživa u njemu :)
Ali cijene su paprene i opasnost postoji da jedanputa zamahneš pa štilom upališ u drvo i ode drška...

Ja imam sjekiru iz Pevca, koštala je ispod 100 kuna. Mala, ali ju većinom nit ne nosim u prirodu nego uzimam nož. A cjepam drva s nožem (tj. lupam sa kladom drveta po oštrici).

CroPrepper ima Fiskars pa bi bilo lijepo da on malo veli iskustva sa svojom .

*

Offline Vikingr

• 766
  • 2
« Odgovori #2 u: 09 Veljača , 2014, 20:19 »
Znam da je Fiskars sinteticka drzalica, ali duljina i masa mi super odgovaraju. Prava sjekira srednje velicine. Ja imam Moru Robust pa ne cijepam nozem ali uvijek imam 'belt-axe' s drzalicom od ~35cm i ostricom od nekih 6-7cm. :) Prava stvarcica iako nije za teske poslove. Spada u 'super male' sjekire ali joj je plus valjkasta drzalica koja se izradi za kojih 15 minuta :)
No battle\'s won in bed.

- The Havamal

*

Offline Vikingr

• 766
  • 2
« Odgovori #3 u: 12 Veljača , 2014, 13:41 »
Evo i slike te moje sjekirice ili 'Slavonski Hawk'  :))  (mislim da su se nekada izradjivale u Dalekovodu u Vinkovcima, pa ako netko zna vise jaaaaaako bih volio da mi javi)

Ja mislim da su izradivane prema sjekirama koje su nasli na arheoloskom nalazistu na Sopotu jer mi je najslicinija staroj Rimskoj sjekiri (ne radi se o oruzju nego o alatu) Mora je tu cisto za usporedbu.

I moje 4 ostrice koje stalno nosim. Preklopna pilica, prastari 'spoon knife' ili noz za zlice, sjekirica i Mora. :) Jos i samo zelim nabaviti jedan Opinel N8 za 'u dzep' i pripremu hrane jer imam osjecaj da Morina ostrica od 3.2mm doslovno kida povrce i hranu koju rezem  :))
No battle\'s won in bed.

- The Havamal

*

Offline Preppy

• *
  • 3856
  • 19
  • Spol: Muški
  • Osnivač
« Odgovori #4 u: 14 Veljača , 2014, 12:27 »
Ova baltica je zbilja rustikalna  :D Jel to možeš nabrusiti?

*

Offline Vikingr

• 766
  • 2
« Odgovori #5 u: 14 Veljača , 2014, 14:07 »
Pa da se naostrit, nije za brijanje al cijepa sitnis ko velika :)
No battle\'s won in bed.

- The Havamal

*

Offline Preppy

• *
  • 3856
  • 19
  • Osnivač
« Odgovori #6 u: 14 Veljača , 2014, 21:03 »
Zgleda zbilja fora, moreš s tupom stranom čak sklofati šnicline  :bigg:

*

Offline Vikingr

• 766
  • 2
« Odgovori #7 u: 14 Veljača , 2014, 22:21 »
Citat: "CroPrepper"
Zgleda zbilja fora, moreš s tupom stranom čak sklofati šnicline  :bigg:

Klinove zabijati, lupat orase i jos bezbroj toga :D
Nisam bas ljubitelj onakvih zaobljenih 'cekica' ili tupih strana velicine 1.5x1.5 cm s kojima se ne mozes ni u glavu udarit :)
No battle\'s won in bed.

- The Havamal

*

Offline Vikingr

• 766
  • 2
« Odgovori #8 u: 02 Travanj , 2014, 18:49 »
SWEET MOTHER OF JESUS!  :-o   =P~
No battle\'s won in bed.

- The Havamal

*

Offline Preppy

• *
  • 3856
  • 19
  • Osnivač
« Odgovori #9 u: 02 Travanj , 2014, 20:34 »
Izgleda lijepo. Ali sumnjam da bi s njom nekaj korisnog uspel napraviti, osim da poziraš za neke cure  :smiley_emoticons_ugly-dance:

*

Offline Vikingr

• 766
  • 2
« Odgovori #10 u: 02 Travanj , 2014, 20:38 »
Ima malo siru glavu nego ostale takve sjekire pa bi se dala upotrijebiti :D
Al preeeeedobra je!
No battle\'s won in bed.

- The Havamal

*

Offline Gorštak

• 3278
  • 10
« Odgovori #11 u: 02 Travanj , 2014, 23:12 »
a bas si viking  :smiley_emoticons_ugly-dance:  ... inace dobre baltice

*

Offline Vikingr

• 766
  • 2
« Odgovori #12 u: 19 Svibanj , 2014, 17:36 »
Vidim da je tema zamrla malo pa da ju vratim. Evo slikica nekih sikira  :vikingr:

Imao sam jednu priliku da sitnim/cijepam drva u kampu sa sjekirom slicne glave i tocno se osjeti razlika izmedu te glave i 'klasicne' sjekire. Za mene i moje standarde i zahtjeve, ovaj dizajn je odlican. Ja bih odabrao prvu ili drugu odozgo zbog toga sto su dosta na dosta dugoj drzalici, a za nekog visine skoro dva metra kao sto sam ja, taj stil je suho zlato. Ne mogu koristiti kratke sjekire pa je od 5 sjekira koje koristim 'za sumu', njih cetiri su duge od vrha ispruzenih prstiju i do lakta + 10/15 cm za glavu-znaci oko pola metra. Jedino je tesko naci glavu koja dobro ide s tom duzinom sjekire jer sve manje glave gube snagu udarca i sjecivu moc.

Prednost 'bradatih' sjekira je to da se s jnome mozes sluziti i kao 'preciznim alatom'. Uhvatis za drzalicu ispod brade i mozes guliti koru, staviti krzno (Gorstak, tvoj slucaj) i ostalo.

Sto se tice multifunkcionalnosti sjekire, tu bi dodao i kontroverzni tomahawk.

Ovo je CS Trail Hawk, najlaksi iz CS-ove ponude hawkowa.

Njegova prednost je sto se moze skinuti sa drzalice i sluziti kao zasebna ostrica pri nekim poslovima, dobro sluzi i kao klin pri podizanju bivka ukoliko zaglavis na nekom kamenjaru bez raslinja. Glavu uglavis medu dvije stijene i za oko sjekire vezes konop. Interesantna stvarcica :)
No battle\'s won in bed.

- The Havamal

*

Offline Okibex

• 1023
  • 11
« Odgovori #13 u: 19 Svibanj , 2014, 20:12 »
Kad smo već kod hawkova, do nedavno sam imao CS pipe hawk

Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi

Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi

Ima i rupu za šaraf/čavao ako je potrebno

Dušu dao za drva za roštilj i takva manja cijepanja. A bogami i za bacanje  :smiley_emoticons_ugly-dance:
Trust me, I\'m an engineer

*

Offline Vikingr

• 766
  • 2
« Odgovori #14 u: 19 Svibanj , 2014, 21:17 »
Jbt nisam nikad hawk tako vidio, izgleda prejebeno :D

Jel znas koliko su im cijene? Svida mi se taj badass look, a i multifunkcionalan je-sto je,je...
No battle\'s won in bed.

- The Havamal

*

Offline Okibex

• 1023
  • 11
« Odgovori #15 u: 19 Svibanj , 2014, 22:03 »
Ovo je CS, samo je skinut premaz i napravljen "filework" gore. Malo sam mu i skratio dršku, 10-15cm

Mislim da su u Maestralu oko 250-300kn, nisam siguran.

I još 50-100kn za neko sredstvo da se skine premaz

*

Offline Vikingr

• 766
  • 2
« Odgovori #16 u: 19 Svibanj , 2014, 22:24 »
Premaz mi se nimalo ne svida. Izgleda ko neka jeftina sjekira koju je neko kod kuce napravio. Mozda uzmem jednoga u skorijoj buducnosti. :D

You know, for throwing, chopping 'n shit.
No battle\'s won in bed.

- The Havamal

*

Offline Okibex

• 1023
  • 11
« Odgovori #17 u: 19 Svibanj , 2014, 22:45 »
Ma taj premaz na njihovim hawkovima je za...khm, da, jeftin je. Brzo se oguli  :glavauzid:

S hawkom mi je super šta ako se zaglavi u drvetu, samo skineš dršku i opališ ga  :D
Ili ga ostabiš unutra i iskoristiš ga kao klin

*

Offline Vikingr

• 766
  • 2
« Odgovori #18 u: 19 Svibanj , 2014, 23:51 »
Bolji mi je od svedskih 'zlatnih' sjekira. Pristupacniji tri puta a i karbonac je pa dere firesteel :D

Jesi vidio CS Marauder? To bi trebao biti sluzbeni noz vande placenika ovog foruma, ako ju ikada osnujemo  :vertex_Schild_Smiley_LOL1:
No battle\'s won in bed.

- The Havamal

*

Offline Okibex

• 1023
  • 11
« Odgovori #19 u: 20 Svibanj , 2014, 01:06 »
Ma natchez bowie ili trailmaster i neki hawk uz njega, čisto za look  :vertex_Schild_Smiley_LOL1:
Jer i ovaj bowie i trailmaster mogu zamijenit sjekiru bez problema