Boja odjeće

• 1 replies
  • 1252 views
*

Offline poljičanin

• *
  • 1760
  • 16
Boja odjeće
« u: 26 Rujan , 2015, 22:36 »
Ovo je tema naizgled glupa i benigna, ali može biti vrlo važna.

Vidim fotografije po forumima, i vidi se kako svi (makar ogroma većina) koristimo tamne, pastelne boje odjeće, zelenu, sivu, najčešće djelove vojne odore, lovačku opremu i sl.

Kod vojske i lovaca zelena boja ili prikrivni design imaju debele razloge jer se nastoje prilagoditi okolini i razbiti obrise ljudske figure, kod outdoor aktivnosti to može biti kontraprodukrivno. U slučaju nesreće ostati ćete utopljeni u okolinu, što može biti razlog što vas ekipa za spašavanje neće na vrijeme primijetiti.

Čuvene zrakoplovne jakne "spitfajerice", popularne prije 20-tak godina, imale su vanjsku stranu u boji (crno, modro, zeleno, prikrivno) i unutarnju narančaste boje. U slučaju pada pilot bi okretao jaknu na unutarnju stranu kako bi bio vidljiv i kontrastan u odnosu na okolinu.

Dakle, bilo bi dobro nositi u prirodu odjeću one boje koja će u danom prstoru/vremenu/okolišu biti najuočljivija.

Dopunsko rješenje je nošenje flourescentnih prsluka, ali tako vučete balast, možda ne prevelik,ali ipak balast.

Dobra je stvar što često planinarska oprema ima ubačene reflektirajuće detalje, tako kada sam u planini najčešće sam u zelenim brzosušećim hlačama koje imaju reflektirajuće detalje po njima. Ista je stvar i s ruksacima.

*

Offline Gorštak

• 3279
  • 10
  • Spol: Muški
Odg: Boja odjeće
« Odgovori #1 u: 04 Listopad , 2015, 21:06 »
Meni u ruksaku je pod obavezno reflektirajuci prsluk stvarno nema nikakvu masu,a o zauzimanju mjesta da ni ne govorimo minimum minimuma ... Sta se tice odabira boja meni je malo glupavo bit saren,pa biram neke od gore navedenih boja,a priznajem i da volim militari uzorke

Via Tapatalk