Sljeme - Plava pećina

• 9 replies
  • 2169 views
*

Offline DF_zgb

• 145
  • 5
Sljeme - Plava pećina
« u: 21 Srpanj , 2015, 02:59 »
Evo report kratkog izleta, točnije "bježanja" od vrućine od prošlog petka.

Daklem,
u petak je bilo poprilično vruće u ZG što je zorno prikazala živa u termometru na našem balkonu
Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi

tako da smo odlučili pokupiti iz vrtića najmlađeg člana familije i odperjati na Sljeme malo se rashladiti.
Pošto je već bilo poslijepodne odluka je pala na kratak izletić do Plave pećine.

Plava pećina je ustvari rudarsko okno u podnožju Medvednice na lokaciji Pustodol kod Gračana.
Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi

Pošto je vremena bilo malo autom smo se odvezli dokle je išlo, na kraju naselja krećemo makadamom desno ( kako znak kaže "na vlastitu odgovornost" )

i ostavljamo auto na prvom "okretištu" ( točka gc14 )
Kasnije sam uvidio da smo mogli još jedno 900m dalje, do zavoja ispod vrha Lukovica, ali nisam se usudio ići dalje samo s jednim autom i malom djecom...

I tako smo nastavili dalje pješice po makadamu i ugodnom hladu

Usput radimo kratku pauzu uz autohtoni Sljemenski kokos :)

i eto nas kod zavoja - do kojeg smo mogli s autom - da sam znao kakav je put

Nastavljamo lijevo po stazi 55

koja polako prelazi u zarašteni put

i sladimo se kupinama

karta kaže da bi trebali naići na izvor "Vodica", ali nažalost izvor nije uređen
tako da ga brišem iz karte!

I dolazimo do mjesta gdje je na stijeni desno napisano

E sad, da sam se bolje pripremio ( čitaj bolje proučio vodiče i građu na net-u) znao bi da se do Plave pećine ide odmah tu desno strmo nizbrdo do potoka.
Ali kako nisam idemo dalje po stazi 55 jerbo GPS kaže da dalje ima staza prema potoku, i bi tako i eto nas na potoku

GPS kaže da se moramo vratiti uz potok pa se vraćamo

klinci uživaju jer par puta skačemo lijevo-desno preko potoka. Naime staza koja je tu prolazila je dosta uništena

GPS kaže da je Plava pećina tu negdje, u krugu 15-tak metara, i sad na scenu stupa "timski rad"!
Mlađi sin uočava znak za rudnik na drvetu

a stariji vidi i samu pećinu-rudnik

I eto nas kod Plave pećine!

Pećina-rudnik nije ništa posebno ali eto našli smo je. Nažalost nismo imali baterijsku lampu tak da neznam koliko je duboko okno.

Radimo kratku pauzu, a nizvodno s desne strane potoka vidim ostatke nekog bivšeg odmorišta

Vrijeme neumitno curi pa je krećemo natrag, ovoga puta strmo uzbrdo

Zbilja mislim strmo uzbrdo, morao sam vući klince, i izlazimo gore na stazu 55 kod onog kamena s natpisom. Usput vidim da je i na drvetu uz stazu 55 strelica prema dolje do pećine.

Vraćamo se natrag prema autu probijajući se kroz onu travu i usput berući kupine :)

Sve u svemu super izletić, malo smo se rashladili i istovremeno pronašli i obišli još jednu znamenitost PP Medvednice te dopunili kartu !

*

Offline poljičanin

• *
  • 1622
  • 15
Odg: Sljeme - Plava pećina
« Odgovori #1 u: 21 Srpanj , 2015, 07:15 »
Svaka čast na ovakvoj dinamici aktivnosti!!!

Ja sam se išao samo prošetati dva-tri sata, ali po ovoj vrućini na otvorenom suncu... nakon 200 m visinske razlike doslovno sam disao na škrge, dobro, jesam odobrao jak tempo (100 m trkom, 100 m hoda), ali samo što mi nije pozlilo. Zato još jedan ++ za vas.

*

Offline Preppy

• *
  • 3802
  • 19
  • Spol: Muški
  • Osnivač
« Odgovori #2 u: 21 Srpanj , 2015, 08:45 »
Zanimljivo. Jeli se može u taj rudnik, čudi me da nije zatvoren? Svaka čast po toj vručini da imate motivacije genut u prirodu. Ste pobrali kaj krpelja po toj visokoj travi? Mene malo brinu zmije sad u ovo doba ljeta, pogotovo uz vodu. Odkad sam videl ugrize od Šimuna Bure, od onda mi više nije svejedno kad koračim takvim terenom u takvim uvjetima  :ormar:

*

Offline DF_zgb

• 145
  • 5
« Odgovori #3 u: 21 Srpanj , 2015, 10:12 »
Nije zatvoren i možeš slobodno ući - ako želiš, mi nismo imali takvu želju :)

Ove godine još nismo sreli krpelje, a bogme niti zmije.

*

Offline DF_zgb

• 145
  • 5
« Odgovori #4 u: 21 Srpanj , 2015, 10:42 »
Ja sam se išao samo prošetati dva-tri sata, ali po ovoj vrućini na otvorenom suncu...
Dolje kod vas je za krepat, sunce + vrućine + kamenjar , nije nego za kupanje ili odmor u hladovini :)

Ovih zadnjih dana je baš vruće i nama ovdje gore je najbrže i najlakše otići do Sljemena u potrazi za osvježenjem.
( Baš zbog toga, zadnjih par izleta biram staze koje pretežno idu kroz šumu - nema vidika ali zato nije vruće )

U subotu smo pak probali brzopotezno locirati i posjetiti francuske rudnike - nažalost neuspješno.
Autom smo otišli sve do Krumpirišta, ali nažalost nekadašnje staze do rudnika su uništene a nije mi se dalo eksperimentirati i okolo pentrati gore-dolje pošto sam bio sam s djecom.

Za nedjelju smo pak izabrali HPD-ovu stazu ( ili Elvirin put ili staza 52 ) kao smjer uspona na Sljeme ali smo na pola puta morali odustati i prekinuti uspon te skrenuti na Kraljičin zdenac jer eto jedna od mlađih u ekipi nije više mogla hodati.

*

Offline poljičanin

• *
  • 1622
  • 15
« Odgovori #5 u: 21 Srpanj , 2015, 15:43 »
Nešto preuređujem po kući, pa mi nedostaje fizičke aktivnosti, zato sam se išao malo protegnuti.

*

Offline Gorštak

• 3252
  • 10
« Odgovori #6 u: 28 Srpanj , 2015, 21:12 »
Drago mi je da uzivate u ovim prekrasnim trenutcima u prirodi, na zalost ja do daljnjeg samo arbajt od 7 do 22  :facepalmxd: .. ali pratim uredno javljanja s terena, HVALA  :pivo:

*

Offline bodycount2

• *
  • 1
  • 0
« Odgovori #7 u: 29 Kolovoz , 2016, 16:53 »
Pozdrav.

relativno nedavno sam saznao za taj rudnik, dva puta ga bezuspješno tražio, pa ga pronašao, prvi puta sam, s pesima i samo s mobitelom, drugi puta i s lampom, međutim, morat će biti i treći put s gumenim čizmama jer je glavni dugački rov potopljen, međutim, lokalitet je super zanimljiv, a pred ulazom sam pronašao tri oveće sunčanice :)
u rudniku je ugodnih za rashladiti se, po mojoj procjeni 15ak stupnjeva, dok je vani bilo 30-ak ... :)

*

Offline Gorštak

• 3252
  • 10
« Odgovori #8 u: 29 Kolovoz , 2016, 22:57 »
Imas kakve slikice???

Poslano sa mog GT-I9505 koristeći Tapatalk

*

Offline poljičanin

• *
  • 1622
  • 15
« Odgovori #9 u: 30 Kolovoz , 2016, 22:34 »
Pozdrav.

relativno nedavno sam saznao za taj rudnik, dva puta ga bezuspješno tražio, pa ga pronašao, prvi puta sam, s pesima i samo s mobitelom, drugi puta i s lampom, međutim, morat će biti i treći put s gumenim čizmama jer je glavni dugački rov potopljen, međutim, lokalitet je super zanimljiv, a pred ulazom sam pronašao tri oveće sunčanice :)
u rudniku je ugodnih za rashladiti se, po mojoj procjeni 15ak stupnjeva, dok je vani bilo 30-ak ... :)

Drago nam je kada nam se netko novi priključi, pa i tebi Bodycount2, želimo dobrodošlicu.

Uz to, imamo jedan do sada uvriježen i lijep običaj, predstavljanja na temi Dobrodošao, pa te pozivam da nam se tamo malo predstaviš.

Još jednom, dobrodošao! :pivo: