Zemljovidi

• 36 replies
  • 6194 views
*

Offline poljičanin

• *
  • 1760
  • 16
Zemljovidi
« u: 19 Srpanj , 2015, 11:25 »
Možda je ovo bilo već na forumu, ali ne mogu pronaći:

Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi

US zemljovidi, ne pokriva baš RH, ali uvijek se nešto može pronaći.

Zemljovidi 1:50 000:

Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi

*

Offline Bushcraft Wolf

• 860
  • 10
  • Spol: Muški
Odg: Zemljovidi
« Odgovori #1 u: 19 Srpanj , 2015, 13:03 »
Imam ja topo karte hrvatske...1:25000 i 1:50000...tako nesto... Pa kad komp popravim...uploadam negdje pa da si skine tko hoce...ja sebi isprintam podrucje gdje idem...vise iz zafrkancije,nego sto mi stvarno treba...
The world is big and I want to have a good look at it before it gets dark...

*

Offline poljičanin

• *
  • 1760
  • 16
« Odgovori #2 u: 19 Srpanj , 2015, 13:46 »
Ovdje možete pronaći još zemljovida u omjeru 1:50 000, 1:100 000 i 1:200 000.

*

Offline poljičanin

• *
  • 1760
  • 16
« Odgovori #3 u: 19 Srpanj , 2015, 14:19 »
Svakom ko planinari dogodi se sliedeće:

Dođeš na vrh nekog brda, oko tebe predivan pogled i neke planine u daljini. Ništa lakše, uzmeš kompas i zemljovid, uzmeš azimut i vidiš koji je vrh u pitanju. Ali joj! zemljovid pokriva nekoliko km oko nas, i baš tih planina nema na zemljovidu. Osim toga, uz toliku zbrku vrhova jedan iza drugog...    ...što sad?

Odgovor krije moderna tehnologija :D.

Za sve koji imaju Android mobitele i sl. platforme: instalirajte besplatnu aplikaciju "Peak Scanner" s Marketa.

Kako bi radila, mora biti uključen GPS. Postavljanjem nekog vrha u križ končanice (i po azimutu, i po elevaciji) aplikacija će vam reći o kojem vrhu se radi i kolika je zračna udaljenost do njega.

Uživajte!

*

Offline DF_zgb

• 146
  • 5
« Odgovori #4 u: 21 Srpanj , 2015, 03:28 »
Ja po defaultu uvijek nosim GPS s vektorskom kartom, a ako se radi o zahtjevnijem terenu koji mi je nepoznat ( Velebit ... ) još u uređaj stavim i TK25 + HOK 5000 + ortofoto ... nek se najde.
Isto tako uvijek se raspitam kod poznatih planinara kakvo je stanje na terenu na koji idemo!

Naravno uvijek nosimo i papirnate karte, i to ili SMAND-ice ili GSS karte.
Naime, uvijek se može desiti da GPS iz nekog razloga krepa, a imamo i bolji pregled terena na papirnatoj karti nego na 3" zaslonu gps-a.

SMAND-ove karte nisu baš geometrijski točne ali zato imaju ucrtane sve važnije planinarske objekte i topografske objekte tipa izvori, vidikovci, toponimi itd...
GSS-ove karte su točnije ali je tek mali dio HR pokriven :(

One stare vojne karte ( TK25/50 ) više ne koristim jer su skroz zastarjele, većina je zadnji put reambulirana tamo 70-tih godina prošlog tisućljeća tako da nisu baš nešto.
Naravno brda, vrhovi, rijeke i slično se nisu pomaknuli ali putevi više nemaju veze sa stanjem na terenu, osim toga te vojne karte nemaju ucrtane planinarima zanimljive/korisne informacije jer im to nije niti bila prvotna namjena.

*

Offline Gorštak

• 3279
  • 10
« Odgovori #5 u: 28 Srpanj , 2015, 21:17 »
DF ovo kad spominjes ove kratice je ko da slusam SF  :D gledam te ko master Yodu, ja totalni lajbek za to

*

Offline DF_zgb

• 146
  • 5
« Odgovori #6 u: 29 Srpanj , 2015, 00:34 »
Sry Gorštak, povremeno se zaboravim  :)

Evo objašnjenja kratica:
TK 25 --> TK je kratica od Topografska karta, a 25 je oznaka mjerila, u ovom slučaju 1:25000 što bi značilo da 1mm na karti odgovara udaljenosti od 25m na terenu. Isto tako postoje karte mjerila 1:50000 - TK50, 1:100000 - TK100 i 1:200000 - TK200.

HOK 5000 --> Hrvatska osnovna karta mjerila 1:5000, to je osnovna službena državna karta i izrađuje se u mjerilu 1:5000

Ortofoto ( Digitalni ortofoto - DOF ) --> Geometrijski točne avio ili satelitske snimke. Snimanje se vrši s posebnim avionima s digitalnim mjernim kamerama ili iz satelita.
Mjerilo ovisi o namjeni karte.

*

Offline Gorštak

• 3279
  • 10
« Odgovori #7 u: 01 Kolovoz , 2015, 17:33 »
Tenks sad je puno jasnije  :thumbs: ...

*

Offline poljičanin

• *
  • 1760
  • 16
« Odgovori #8 u: 01 Kolovoz , 2015, 23:21 »
DF_zgb:
Citat:
One stare vojne karte ( TK25/50 ) više ne koristim jer su skroz zastarjele, većina je zadnji put reambulirana tamo 70-tih godina prošlog tisućljeća tako da nisu baš nešto.
Naravno brda, vrhovi, rijeke i slično se nisu pomaknuli ali putevi više nemaju veze sa stanjem na terenu, osim toga te vojne karte nemaju ucrtane planinarima zanimljive/korisne informacije jer im to nije niti bila prvotna namjena.

Istina, te staze su dobrim djelom zarasle i zapuštene, ali u kamenjaru to znači da se, bez obzira na stanje vegetacije, tu ipak može proći. Kada promašiš put, a to je na kršu jako jednostavno, takva zapuštena staza može puno značiti (meni jednom na Biokovu, možda i život).

Nisam uspoređivao TK 25 od JNA s DTK 25 od DGU, jesu li reambulacijom samo dodani novi objekti u prostoru, pa su ostale sve te stare staze i oputine na zemljovidu, ili je brisano ono što više nije aktivno.

Inače, slažem se, za planinarenje su bolji specijalizirani planinarski zemljovidi jer imaju ucrtane planinarske staze i objekte.

*

Offline DF_zgb

• 146
  • 5
« Odgovori #9 u: 01 Listopad , 2015, 20:46 »
Kod planiranja izleta zgodno je imati na raspolaganju raznolike izvore podataka ,
pa evo usporedbe raznih "karata" s obzirom na ulazne podatke.

Za primjer sam uzeo područje Imotskog radi zanimljivog digitalnog modela terena, posebno Crvenog i Modrog jezera.

"Čista" vektorska karta koja se sastoji od linija + površina + točaka + digitalni model terena

JNA TK25 karta podvučena ispod vektorske karte

Satelitska snimka podvučena ispod vektorske karte

Posebno je efektno vidjeti TK25 ili satelitsku snimku preklopljenu preko digitalnog modela terena :)

*

Offline poljičanin

• *
  • 1760
  • 16
« Odgovori #10 u: 03 Listopad , 2015, 07:43 »
Najbolje rezultate koje sam vidio dobiju se kada se preko satelitske snimke prevuče sadržaj topografske karte bez obojanih zona. Problem takve karte je u nepreciznosti preklapanja slojeva. Naime, kada se napravi satelitski snimak, on odgovara stvarnoj slici samo u točki okomice, dok se greška prenosi i osobito dolazi do izražaja po rubovima slike. Zbog toga, što je slika udaljenija od točke okomice, pogreška je veća. Tako se zna dogoditi da je na rubovima slike greška od nekoliko metara. U Slavoniji je ta greška zanemariva, ali na kršu ta greška može biti ogromna (dva metra na zemljovidu mogu biti 50 m u prostoru ako je riječ o strmoj litici).

*

Offline DF_zgb

• 146
  • 5
« Odgovori #11 u: 03 Listopad , 2015, 12:45 »
Ovo što si rekao je istina, ali to vrijedi samo za sirove/neobrađene snimke ili (laički) fotografije. 
Snimke/fotografije mogu biti snimljene mobitelom, fotoaparatom, mjernim terestričkim ili avio kamerama ili satelitom, princip je isti ali je kvaliteta i namjena takvih snimaka drugačija.

Za potrebe kartografije takve snimke se moraju obraditi - ortorektificirati.

Da sad ne idem previše u tehničke detalje evo samo definicije ortorektifikacija:
Ortorektifikacija je postupak obrade fotografije koji uključuje uklanjanje geometrijskih netočnosti zbog perspektive, utjecaja reljefa, leće fotoaparata i sl., kao i uklanjanje razlika u svjetlini i osobinama boja pojedinih fotograma (pojedinačnih avionskih snimaka).

Time se bavi grana geodezija poznata kao fotogrametrija.

Za krajnje korisnike je bitno da su ortorektificirani snimci položajno i geometrijski točni,
evo primjer Omiša

*

Offline poljičanin

• *
  • 1760
  • 16
« Odgovori #12 u: 03 Listopad , 2015, 21:52 »
He, he, vidi se moja kuća, a i maslinik!   :smiley_emoticons_ugly-dance: :smiley_emoticons_ugly-dance: :smiley_emoticons_ugly-dance:

DF_zgb, je li ti to struka? Kako sam uglavnom orjentiran na pomorske zemljovide po prirodi posla i Mercatorove projekcije, a tamo se nešto ne rabe satelitske snimke, zanimljivo mi je uvijek naučiti nešto novo. Za postupak ortorektifikacije još nisam čuo, znaš li načelno kako se vrši? Pretpostavljam da se uzimaju referentne točke na fotografiji i s obzirom na poziciju i visinu točke fotografiju softverski zakrivljuju dok ne stane čitava u stvarnu projekciju reljefa?
« Zadnja izmjena: 03 Listopad , 2015, 22:11 od poljičanin »

*

Offline DF_zgb

• 146
  • 5
« Odgovori #13 u: 04 Listopad , 2015, 23:53 »
Je, geodezija mi je struka, samo kaj se zadnjih 13-tak godina bavim gps kartografijom - izradom vektorskih karata za gps uređaje...

Izrada ortofota je poprilično zahtjevan proces koji bi teško opisao u par rečenica.

*

Offline DF_zgb

• 146
  • 5
« Odgovori #14 u: 27 Listopad , 2015, 00:43 »
Nakon dugo vremena sam odlučio isprobati i napraviti rastersku kartu cijele HR na temelju JNA TK 25 karata (znanih kao specijalke) za Magellane :)
Država koja je napravila te karte nema otišla je u ropotarnicu povijesti prije skoro 25 godina pa valjda nije problem...

Iako su podaci u tim rasterskim kartama stari otprilike 40-50 godina, planine, vrhovi i ostali topografski objekti nisu se promijenili, osim možda nazivlja, tako da karte ipak mogu služiti kao dodatni izvor podataka na terenu pogotovo u kombinaciji s modernom 3D rutabilnom vektorskom kartom.

Pregledna karta

Sama karta zauzima oko 7.3Gb i podijeljena je u 58 listova ( od 221 do 676 ).
Razloga je više:
- brža procesiranje i izrada same karte
- uređaji brže rade s manjim kartama
- opcija korištenja samo određenih listova koji pokrivaju ciljano područje ( cijelu karte imate na računalu a u gps stavljate samo one listove koje vam trebaju )

Osnovna prednost u odnosu na recimo mobilne aplikacije tipa Orux je ta što karte možete pregledavati na računalu, a u kombinaciji s vektorskom kartom možete kartu pregledavati u 3D pošto vektorska karta sadrži i precizan digitalni model terena.

Ovo je posebno zanimljivo, recimo to lijepo, tehnički manje potkovanim korisnicima koji nemogu vizualizirati konfiguraciju terena samo na temelju slojnica.
A i ne treba zanemariti određeni WOOW efekt gledanja karte u tri dimenzije :)

Naravno moguće je pregledavati i karte u full-hybrid modu - vektore preko rastera

Osobno to mi je najdraža kombinacija pošto spaja najbolje od oba svijeta :)

*

Offline poljičanin

• *
  • 1760
  • 16
« Odgovori #15 u: 27 Listopad , 2015, 15:45 »
Fenomenalno! Ja sam malo eksperimenirao s ovim preklapajući TK25 s GoogleEarth-om, ali nisam bio zadovoljan jer mi se znalo dogoditi da more ima brijegove visine 100 m, a da su mi neki otoci visine 100 m došli na razinu mora, na rubovima zemljovida.

*

Offline poljičanin

• *
  • 1760
  • 16
« Odgovori #16 u: 27 Listopad , 2015, 19:11 »
Na ovim stranicama sam nabasao kako se to radi, ali puno zanimljivija mi je glavna ideja ovog foruma iz susjedstva:

Odnosno:

*

Offline DF_zgb

• 146
  • 5
« Odgovori #17 u: 27 Listopad , 2015, 22:52 »
Problem s GE-om je kaj mjestimično ima pomake u snimkama, a i DEM je vjerojatno manje kvalitete ( vjerojatno nešto kao SRTM ) pošto pokriva cijelu zemaljsku kuglu.

*

Offline Preppy

• *
  • 3918
  • 19
  • Osnivač
« Odgovori #18 u: 28 Listopad , 2015, 09:29 »
Stvarno zanimljivo, ja isto koristim GE, ali jos nisam sprobavao preklapanje nekakvih layera. Nit neznam kak to ide. DF koji to softver koristis na kompu za kombinacije vektorskih s topografskim kartama?

*

Offline poljičanin

• *
  • 1760
  • 16
« Odgovori #19 u: 28 Listopad , 2015, 21:55 »
Evo, na ovoj prije popstavljenoj adresi ti je objašnjenje: