Postavljanje Hammocka i Tarpa

• 80 replies
  • 8387 views
*

Offline zvonjola

• 607
  • 9
  • Spol: Muški
Postavljanje Hammocka i Tarpa
« u: 22 Lipanj , 2015, 02:04 »
Odustao sam od overnightera dok se vrijeme ne ustabili, ali nisam mogao sjedit doma,pa otišao se malo igrat sa hammockom.

*

Offline Preppy

• *
  • 3869
  • 19
  • Osnivač
Odg: Postavljanje Hammocka i Tarpa
« Odgovori #1 u: 17 Ožujak , 2016, 16:10 »
Da ne otvaram novu temu, zanimalo bi me kakve tree-huggerse koristite i zanima me kakvi su savovi na gurtnama gdje su zasite omce.
Ima mozda tko sliku kakvu ili bi bio voljan slikati savove? Mozda si napravim tree-huggerse. Imam u planu subotu i nedjelju provesti u sumi, komotnijeg sedenja i lezanja nego u hammocku pa bi si u kampu razvuko hammock.

*

Offline zvonjola

• 607
  • 9
« Odgovori #2 u: 17 Ožujak , 2016, 16:26 »
Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi

*

Offline Preppy

• *
  • 3869
  • 19
  • Osnivač
« Odgovori #3 u: 17 Ožujak , 2016, 18:29 »
Hvala Zvone!
Totalno podcjenjujem jakost šavova, nebi nikad rekao da bi to moglo izdržat!

*

Offline Benger

• 363
  • 4
  • Družina od vješala
« Odgovori #4 u: 17 Ožujak , 2016, 20:22 »
Ja sam dao raditi huggere. Kupio 2 puta po 3 metra gurtne i zatražio da se prošiju kao kvadrat sa x-om u sredini. Znači stranice kvadrata plus dijagonale.

Što se tiče huggera nemoj da budu najlonski, već se baziraj na poliesterskima (ili kevlar koji je skuplji i manje dostupan) jer se ne rastežu za razliku od najlonskih.
Bolje visit u šumi, nego na mobitelu...

*

Offline Preppy

• *
  • 3869
  • 19
  • Osnivač
« Odgovori #5 u: 17 Ožujak , 2016, 20:28 »
Gde si kupio gurtne? Ja imam ali su najlonske.

Via Tapatalk

*

Offline Benger

• 363
  • 4
  • Družina od vješala
« Odgovori #6 u: 17 Ožujak , 2016, 21:13 »
U Konoplja d.d. u Zagrebu u Vlaškoj. Odmah sam rekao i da ih prošiju. Širina je 30 mm. Nazovi ih, reci što trebaš i oni će napraviti. Gorštak ti ih pokupi ili se dođeš u Zg pa se svi nađemo bar na pivkanu.

*

Offline Benger

• 363
  • 4
  • Družina od vješala
« Odgovori #7 u: 21 Ožujak , 2016, 00:13 »
Whoopie Sling - Priveznica izmjenjive duljine ili skraćeno P.I.Z.D. - izrađuje se uplitanjem (splicingom) šuplje upredenice dyneema užeta. Mora biti dyneema ili neka njezina inačica, jer se ne rasteže, ne pije vodu i ima ogromnu nosivost. Takve upredenice se, između ostalog, koriste umjesto sajli za vuču. Iznimno su lagane, čvrste i pouzdane.

Hammock - Viseća ležaljka iliti Viseljka iliti Vižaljka ili meni najdraže Ležalica. Pod zatvorenom petljom mislim da nije pametno Whoopie Sling provlačiti direktno kroz prošiveni dio, jer se na taj način uskraćuju opcije. Na drugoj slici je jedan od najglupljih načina vezivanja jer je perolakost dyneema užeta narušena težinom prstenova. Dobra opcija bi bila da se prije vezivanja same petlje konop za petlju provuče kroz dva prstena, zaveže se čvor, petlja se provuče kao na prvoj slici na način da prstenovi slobodno vise.

Soft Shackle - Meki Škopac - karabiner napravljen od šuplje dyneema upredenice (Liros D-pro, Samson Rope Amsteel Blue, i ostali proizvođači UHMWPE užeta).

Marlin Spike - brzootpuštajući čvor na jednom konopu, gdje je čvrsti predmet (aluminijska šipkica, komad fiberglasa, karabiner, grančica drveta) ubačen u omču i na taj način fiksiran, bez gubitka nosivosti kao kod klasičnih čvorova. Kada se želi otpustiti izvuče se šipkica, uže se povuče i čvor se otpusti. Zato se preporučaju šipkice zbog lakog vađenja bez prethodnog otpetljavanja čvora.

Strukturalni Ridgeline - Konop koji spaja dva kraja ležalice i proteže se cijelom duljinom iste. Poželjno je da je od statičkog poliesterskog konopa. Idealna duljina je 83% duljine ležalice, ali preporučam da ima mogućnost namještanja, jer se od ležalice može napraviti i viseća sjedalica u nekoliko sekundi.

Prusik čvor - zatvorena petlja omotana tri ili više puta oko drugog konopa. Kad se prihvati prstima klizi po konopu u smjeru aksijalnog opterećenja. U slučaju najmanjeg radijalnog opterećenja pod kutem hvata se za uže i trenje ne dopušta pomak. Ovo je osnovni sidreni alpinistički čvor i uz pašnjak vjerojatno najzastupljeniji.

UnderQuilt - ili Pododeja - vreća koja se vješa ispod ležalice da bi zadržavala toplinu, da ne bi vitar od ispod ladija gujscu. Kada se legne u ležalicu, taman bili u vreći za spavanje kompresija podstave vreće težinom tijela će istisnuti zrak iz podstave, koji služi kao izolator topline. Vreća ispod ležalice služi da zadrži zrak oko tijela koji je zagrijan temperaturom tijela. Ovo je potrebno na nižim temperaturama, dok se po ljetnim toplim noćima može izostaviti.

Tarp Ridgeline - Nosivi konop cerade ili šatorskog krila. Može biti provučen kroz središnje omče cerade ili ispod cerade pa je ista prebačena preko konopa. Opcije su razne, ali meni je ovo omiljeni princip vezivanja.

Eto, nadam se da su stvari sada nešto jasnije. A što se tiče vješanja, tko kaže da trebaju stabla? Ko ti brani objesit ga između dvi stine ća strše udaljene 4-5 m? Ako ti se visi, uvik se nađe načina.
« Zadnja izmjena: 21 Ožujak , 2016, 00:35 od Benger »

*

Offline Preppy

• *
  • 3869
  • 19
  • Osnivač
« Odgovori #8 u: 21 Ožujak , 2016, 16:46 »
Evo zanimljiv video o whoopie-slingovima. Za mene to uvijek bila znanstvena fantastika.

*

Offline Benger

• 363
  • 4
  • Družina od vješala
« Odgovori #9 u: 21 Ožujak , 2016, 18:48 »
Koji dio je tu SF? Izrada je mačji kašalj, a cijela stvar funkcionira na principu velikog broja prusik čvorova.

Način mu nije dobar,  jer te lišava opcija. Puno bolje je imati loop na kraju hammocka pa na njega privezati oko.

Vidim da ću morati napraviti video ili barem foto tutorial sa optimalnim načinom vezivanja, objašnjenjem principa rada varijabilnih priveznica (whoopie slings) i usporedbom sa ostalim načinima, prednostima i nedostacima.

Evo za prvu informaciju jedwn detalj. Moj ripstop hammock od 330 cm. Sa instaliranim 3mm dyneema priveznicama, ridgelineom, zatvorenim petljama na oba kraja, soft shackleom na obje petlje gurtnama i sve u vrećici teži oko 320-330 grama gdje su gurtne oko 25 grama svaka.

Više safta ovaj tjedan kad stane kiša i odem dokumentirati priču.

*

Offline Bushcraft Wolf

• 852
  • 10
« Odgovori #10 u: 21 Ožujak , 2016, 18:56 »
Ajd napravi neki tutorial...jer ja svoj vezem,ma ne znam ni ja kako...svaki put nesto drugo,nesto bezveze... Pa bi bas volio nauciti neki jednostavan nacin da ga svaki put isto vjesam...
The world is big and I want to have a good look at it before it gets dark...

*

Offline Benger

• 363
  • 4
  • Družina od vješala
« Odgovori #11 u: 21 Ožujak , 2016, 19:13 »
Slobodno ti napiši kakvi su ti krajevi hammocka i što koristiš za vezanje pa ću ti rado dati prijedlog za poboljšanje, naravno prema onome s čime raspolažeš.

Što se tiče dyneeme ispada da forsiram, ali na kraju se ipak sve svodi na to da nam oprema u ruksaku bude čim lakša, bez gubitka na sigurnosti.
« Zadnja izmjena: 21 Ožujak , 2016, 19:19 od Benger »

*

Offline Bushcraft Wolf

• 852
  • 10
« Odgovori #12 u: 21 Ožujak , 2016, 19:24 »
Imam dva ona kao sto je zvonjola dobio s gearbesta,u biti oni nemaju nista...osim na krajevima provucen komad uzeta i karabiner... Za njih sam nabavio dvije crne gurtne,od njih  cu napraviti treehuggerse...i trebam uzeti neku uzad,da provucem umjesto ovih orginala...jer ovo je kratko... To su mi za klince...a ja imam Tenth wonder kupljen od zvonjole...on ima treehuggerse s usivenim metalnim prstenovima i dosta dugacku uzad...samo ja to bezveze vezem... Onako provucem kroz prsten i samo zavezem kao na masnu(ne znam kako da objasnim),ali to nije neko rjesenje... E sad kako se hammock posteno veze,da ide brzo a da ne popusta...?

*

Offline Benger

• 363
  • 4
  • Družina od vješala
« Odgovori #13 u: 21 Ožujak , 2016, 19:43 »
Nije ti ništa prekratko samo ti još fali par sitnica da sve bude podesivo za par sekundi. Dodatna oprema koja ti treba je 6 pari prstenova za ljuljačke (u bauhausu čelični za siću para) i 2 alpinistička aluminijska karabinera koji ćeš zavezati kao marlin-spike na gurtne svog hammocka.

Krenimo prvo s tvojim hammockom

- Jedan namotaj gurtne oko drveta. Provučeš kraj kroz oko i stegneš oko stabla da kraj slobodno visi.
- Zakopčaš karabiner na marlin spike da ti gornji dio karabinera bude u omči, tako da se vrata karabinera daju otvoriti.
- Ubaciš 2 prstena u karabiner da slobodno vise.
- Konop koji ide od hammocka provučeš prvo kroz oba prstena, i zatim kroz samo jedan prsten da napraviš škare. Kada vučeš slobodni kraj on ide lako i tako skraćuješ liniju čime podižeš kraj hammocka. Druga strana ucvika u ringove čim dođe pod opterećenje. Ako nisi siguran zavežeš brzootpuštajući čvor kad podesiš visinu.

Za druga dva hammocka je ista priča ali obrnuto...

- U karabinere ubaciš po dva prstena
- Provučeš uže na škarice i to je to. Na slobodnom kraju opet podešavaš visinu, a drugi kraj ucvika čim dođe pod opterećenje.

Evo i video tog načina vezivanja, bez onog prvog dijela oko marlin-spikea sa karabinerom. Vodi računa da lik na videu mora paziti koje širine mu je stablo, dok načinom koji sam ti ranije opisao rješavaš taj problem:

*

Offline Preppy

• *
  • 3869
  • 19
  • Osnivač
« Odgovori #14 u: 21 Ožujak , 2016, 19:49 »
Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi
Ajd napravi neki tutorial...jer ja svoj vezem,ma ne znam ni ja kako...svaki put nesto drugo,nesto bezveze... Pa bi bas volio nauciti neki jednostavan nacin da ga svaki put isto vjesam...
Jednostavan način je ovak:

Tak sam ja prije vezao,brzo, efikasno i za po kiši, samo uzima puno mjesta u ruksaku.

Via Tapatalk

*

Offline Benger

• 363
  • 4
  • Družina od vješala
« Odgovori #15 u: 21 Ožujak , 2016, 19:51 »
I naravno, ovo je način koji ima najveću masu za nošenje. Karabineri, prstenovi, konopi... Sve to zauzima dosta mjesta i dodatno opterećuje. Sa dyneemom nema takvih problema.

Znam da me pojedinci vjerojatno uspoređuju sa nekim pojedincima sa nekog drugog foruma, ali moji napisi su plod iskustva i predstavljaju zaključke do kojih sam došao istraživanjem i isprobavanjem, i ako se konkretno sve pogleda puno jeftinije i jednostavnije bih prošao da sam odmah nabavio dyneemu i sve složio kako je složeno sad nego da sam isprobavao 100 kombinacija i ostao sa nagomilanim stvarima, za koje sad moram tražiti gdje ću ih upotrijebiti. Nije sad to neka ogromna hrpa, ali da sam mogao bez toga, mogao sam.

Jbg, na greškama se uči.

*

Offline Bushcraft Wolf

• 852
  • 10
« Odgovori #16 u: 21 Ožujak , 2016, 19:53 »
E to...hvala,lega... Ovo mi se sviđa... A sad 200-300 grama gore-dolje...nebitno...

*

Offline Benger

• 363
  • 4
  • Družina od vješala
« Odgovori #17 u: 21 Ožujak , 2016, 20:03 »
A možeš i jednostavnije vezati. Neće biti podesivo, ali eliminira užad. Jedino ćeš imati malo zajebancije sa gađanjem visine, ali 5 minuta gore-dolje.

- Gurtnu zavežeš oko drveta kako sam ti ranije opisao.
- Karabiner zavežeš kao marlin spike, isto kao u ranijem postu.
- Zakopčaš kraj hammocka za karabiner.

Umjesto karabinera možeš i komad grane provući pa na njega objesiti omču. Nemoj da bude neka trula grana. Ja za marlin koristim komade fiberglas šatorske šipke na sugestiju frenda s drugog foruma. Budeš sve vidio na tutorialu.

Zasad pogledaj ovu sliku mog prijašnjeg načina spajanja. Tu se vidi marlin spike sa karabinerom. Gurtne su 3 metra pa sam je mogao i 5 puta omotati.

*

Offline Bushcraft Wolf

• 852
  • 10
« Odgovori #18 u: 21 Ožujak , 2016, 20:08 »
I kod mene su gurtne dosta dugacke... Isprobam ja sve ovo cim se prilika ukaze...pa izaberem jedan koji mi najbolje sjedne...

*

Offline Benger

• 363
  • 4
  • Družina od vješala
« Odgovori #19 u: 22 Ožujak , 2016, 01:04 »
Ako zapneš javi pa ćemi riješiti. Samo da naglasim nešto oko prstenova, vodi računa da slobodno vise na karabineru ili petlji hammocka. Ako ih privežeš i donekle fiksiraš smanjit ćeš efikasnost cvikanja i fiksiranja podesive linije.