Pokrivala za glavu

• 12 replies
  • 2898 views
*

Offline poljičanin

• *
  • 1709
  • 15
Pokrivala za glavu
« u: 25 Travanj , 2015, 22:17 »
Pretresli smo različite teme, ali jedva smo se dotakli ove problematike.

Što nosite na glavi u terenskim uvjetima? Zimi? Ljeti? U međuvremenu?

Ja u hladnim zimskim danima nosim kapu od flisa. Nosim je rijetko, baš kada zahladi.

Ljeti nosim boonie šešir od cordure, dvojake namjene: štiti od sunca i spriječava znoj da preko čela dospije u oči.

*

Offline Okibex

• 1023
  • 11
  • Spol: Muški
Odg: Pokrivala za glavu
« Odgovori #1 u: 26 Travanj , 2015, 00:22 »
Ja prek ljeta šiltericu ili bandanu (par kn sa ebay, 100% pamuk i lako se namoči pa na glavu za hlađenje), a zimi prvu kapu koja mi dođe pod ruku, najčešće neku vunenu od bake  \m/
Trust me, I\'m an engineer

*

Offline Gorštak

• 3279
  • 10
« Odgovori #2 u: 26 Travanj , 2015, 11:53 »

Zimi nosim vunenu crnu kapu,za ljeto ganjam nesto u stilu flat top kape ala Fidelke ali sa zastitom vrata kak su Japanci imali u ww2

Prva je model kape koji ganjam,ali da je sama kapa flat top,ne ova zaobljena ... druga slika je seljak Gorstak i njegov prvi selfie .. al se kapa vidi,slikano na Sljemenu :))

Via Tapatalk

*

Offline Preppy

• *
  • 3875
  • 19
  • Osnivač
« Odgovori #3 u: 26 Travanj , 2015, 17:34 »
Ja većinom imam neku šiltericu, a ako zbilja hladno puše i ako imam mokru glavu i konstanto po zimi imam vunenu kapicu. Imam doma neku McKinley Jungle kapu, onak šešir, ali ju nisam nikad nosil...

*

Offline poljičanin

• *
  • 1709
  • 15
« Odgovori #4 u: 26 Travanj , 2015, 19:36 »
Jako praktično pokrivalo za glavu je i marama. S krajem rata siva marama je na neki način postala zaštitni znak gardijskih brigada, u prvom redu zbog praktičnosti:

*

Offline poljičanin

• *
  • 1709
  • 15
« Odgovori #5 u: 26 Travanj , 2015, 19:42 »
Zaboravio sam napomenuti da ovaj boonie hat, kojeg sam spomenuo u prvom postu, ima UV zaštitu i određenu razinu bakteriološke zaštite (odavno je istrguta etiketa, pa vam ne mogu dati više detalja).

*

Offline poljičanin

• *
  • 1709
  • 15
« Odgovori #6 u: 26 Travanj , 2015, 20:33 »
Ovo možda ne spada u pokrivala za glavu, ali se koristi na glavi:

Umjesto znojnika za glavu (tipičnog teniskog rekvizita), najobičniji komad pamučne krpe, zamotan u usku traku i zavezan oko glave, spriječiti će curenje znoja u oči i neugodni osjećaj soli u očima.

Ali jedna improvizacija uvelike će olakšati kretanje po jakom suncu - zvizdanu (to je ono kada se kamen užari, a cvrčci započnu bjesomučnu svirku :D). Nađete kamene pločice, cca 2 cm x 3 cm x 5 mm (u hodnji kamenjarom, uvijek se nađe takvih) i zamotajte u krpu tako da s vanjske strane bude samo jedan sloj platna, još bolje ako uspijete tako da pločice budu vidljive s vanjske strane, a s unutranje, jasno, platno (ne predebelo, najviše 3 sloja).

Čemu ovo služi? Kamen, ovako tanak, je higroskopan, pa upija znoj. Sunce lako ispari površinsku vlagu , a isparavanjem oduzima toplinu kamenu i on stvarno bude hladan. Na taj način imate improvizirani hladnjak načelu.

*

Offline Gorštak

• 3279
  • 10
« Odgovori #7 u: 26 Travanj , 2015, 20:37 »
Interesantno, ali ovak me čudno gledaju ljudi, da hodam s tim potpisali bi da sam potpuno puko  :D :D :D

Nego kaj mislite jeli ovo porez na budale, ili stvarno ima neke koristi ?? Cijene ga 45 kuna u american shopu, a dobro bi mi mozda doslo kad sam celi dan na suncu, dok kosim u vikendici il bilo kaj drugo delam

Bushcraft Neck Cooling Scarf, hladni ovratnik, je jednostavan, ali iznimno učinkovit sistem hlađenja tijela. Radi na principu postupnog otpuštanja hladnoće, iz poly-kristala koji se nalaze unutar materijala.
Priprema je vrlo jednostavna, uronite ga u čistu vodu, kristali će upiti potrebnu tekućinu, ohladite ga i spreman je za dugotrajno hlađenje tijela. Tijekom nošenja, kristali polako otpuštaju hladnoću. Ovaj šal može vam dodatno hladiti tijelo i do 3 dana, nakon čega cijeli postupak ponovite i spreman je za ponovnu upotrebu.

Šal se može koristiti i u potpuno suprotnim situacijama, kada vam je potreban dugotrajan topli oblog

*

Offline poljičanin

• *
  • 1709
  • 15
« Odgovori #8 u: 26 Travanj , 2015, 21:09 »
Tu mi je foru pokazao jedan stari planinar na Velebitu prije 15 godina. Funkcionira, makar ne očekujte čuda, ali svejedno dobro dođe. Tamo gdje se o koristi neće te nitko ni vidjeti, a kamoli komentirati. Inače, vidi se samo traka oko glave.

*

Offline Okibex

• 1023
  • 11
« Odgovori #9 u: 26 Travanj , 2015, 23:09 »
@Gorštak, sumnjam da traje baš 3 dana, al par sati bi moglo. Mislim, neće on hladit poslije sat vremena isto ko i na početku, al vjerujem da lagano otpušta vlagu.
Ako hoćeš nešto da dugo zadržava vlagu i polaaako ju oslobađa, probaj (bez šale) onaj prah unutar pelena. Kad se namoči pretvori se u gel i dosta dugo drži tekućinu (moja stara miješa to u zemlju za cvijeće kad idemo negdje na par dana)

Izvor:

*

antun

« Odgovori #10 u: 27 Travanj , 2015, 06:46 »
Istoj svrsi služi i obična pamučna marama, a cijena joj je 10kn i ne drži 3dana, nego oko 20min. Maramu navlažim vodom, zamotam i svežem oko vrata. Kada imam osječaj da je prestala hladiti, razmotam je, protresem i opet ispočetka. Kada se nakon nešto vremena osuši opet je navlažim.

*

Offline Okibex

• 1023
  • 11
« Odgovori #11 u: 27 Travanj , 2015, 06:48 »
Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi
Istoj svrsi služi i obična pamučna marama, a cijena joj je 10kn i ne drži 3dana, nego oko 20min. Maramu navlažim vodom, zamotam i svežem oko vrata. Kada imam osječaj da je prestala hladiti, razmotam je, protresem i opet ispočetka. Kada se nakon nešto vremena osuši opet je navlažim.

Tak ja radim sa maramama (bandanama), samo ju svežem na glavu ko i onda "repovi" mlate po vratu i hlade vrat. Dušu dalo za skupljanje bala u 7. mjesecu  :kavica:

*

Offline ssverko13

• 766
  • 6
« Odgovori #12 u: 28 Ožujak , 2017, 18:13 »
Postoji tema o sunvanim naocalama?

Poslano sa mog Z100 koristeći Tapatalk

Gluplji seljak, veći krompir