Insekti

• 53 replies
  • 7634 views
*

Offline Gorštak

• 3279
  • 10
  • Spol: Muški
Odg: Insekti
« Odgovori #20 u: 29 Lipanj , 2016, 23:41 »
Hvala Polji opet naucio nesto novo ... sad mi jos samo reci neki po tebi dobar komercijalni preparat da si isprobao i da zadovoljava tvoje potrebe

Oni Autan se nisu pokazali neki,barem meni

Poslano sa mog GT-I9505 koristeći Tapatalk

*

Offline poljičanin

• *
  • 1760
  • 16
« Odgovori #21 u: 10 Srpanj , 2016, 13:52 »
Istina, Autan se nije nešto proslavio, ali često pomaže i samosugestija, pa nanošenjem Autana bar nam je psihološki lakše.

Opet, obično smo subjektivni i od tih sredstava očekujemo nemoguće.  Možda nam pomažu i 80%, ali mi vidimo samo onih 20%.

U posljednje vrijeme nisam imao neki rat s insektima, pa ti ne mogu ništa osobito ni preporučiti.

Nego, vratimo se mi na onih 20% uboda od kojih nas neko zaštitno sredstvo nije sačuvalo.

Za saniranje uboda, osobito od komaraca, imam dobro iskustvo sa Synopen masti. Vaša iskustva? Nešto drugo?

*

Offline Lakeman

• 888
  • 0
« Odgovori #22 u: 10 Srpanj , 2016, 14:02 »
Synopen. Odličan!
"The More You Know, The Less You Carry"  - Mors Kochanski

*

Offline poljičanin

• *
  • 1760
  • 16
« Odgovori #23 u: 10 Srpanj , 2016, 15:19 »
1. Što je Synopen@ mast iza što se koristi?

Djelatna tvar Synopen@ masti je kloropiramin. To je antihistaminik jakog djelovanja. Antihistaminici sprječavaju vezanje histamina za histaminske receptore tako što se sami vežu za receptor. Na taj način se sprječavaju učinci histamina, supstance koja se stvara u tijelu, a koja je sudjeluje u nastanku alergijskih reakcija. Onemogućavajući djelovanje histamina, antihistaminici

pomažu u olakšanju alergijskih simptoma. Synopen@ mast se upotrebljava kod uboda insekata i svrbeža. Synopen® mast, smiruje, odnosno uklanja svrbež već 5-10 minuta nakon primjene te ima lokalno anestetsko djelovanje.

2. Prije nego što počnete upotrebljavati Synopen@ mast

Nemojte upotrebljavati Synopen® mast:

-   ako ste preosjetljivi na kloropiramin ili neki od sastojaka SYNOPEN@ masti (vidi poglavlje 6. Dodatne informacije; Što Synopen@ mast sadržava ),
 -   ako je koža inficirana i vlaži.

Budite oprezni sa Synopen@ masti: tijekom trudnoće i dojenja (primjenjuje samo ako je nužno, u malim količinama i što kraće).

3. Kako upotrebljavati Synopen@ mast?

Synopen® mast se u tankom sloju nanosi i utrljava u oboljeli dio kože dva ili tri puta na dan.

Nakon nanošenja masti oprati ruke!

Synopen® mast se ne smije rabiti na velikim površinama kože.

Ukoliko se simptomi uz uporabu Synopen masti pogoršavaju ili ukoliko se ne ublaže tijekom 3 dana primjene lijeka, potrebno je konzultirati lij ečnika.

Ako upotrijebite više Synopen® masti nego što ste trebali: Predoziranje Synopen@ mašću nije zapažene.

U slučaju bilo kakvih nejasnoća ili pitanja u vezi s primjenom Synopen® masti, obratite se svom liječniku ili ljekarniku.

4. Moguće nuspojave

Kao i svi drugi lijekovi i Synopen® mast može izazvati nuspojave.

Pri primjeni Synopen@ masti moguća je fotoosjetljivost (osjetljivost kože pri izlaganju suncu) te rijetko reakcije preosjetljivosti, posebice kožne ( npr. osip).

Ako primijetite bilo koju nuspoj avu, potrebno je obavijestiti liječnika ili ljekarnika.

5. Kako čuvati Synopen@ mast?

Synopen® mast morate čuvati izvan dohvata i pogleda djece!

Čuvajte je pri temperaturi do 25 °C.

Synopen@ mast »se ne smije upotrijebiti nakon isteka roka valjanosti, navedenog na pakiranju.

6, Dodatne informacije

Što Synopen® mast sadržava?

1 g Synopen@ masti sadržava 10 mg kloropiraminklorida.

U Synopen@ masti su sadržane i sljedeće pomoćne tvari: palmitatna kiselina, stearatna kiselina, parafin, tvrdi, vosak, bijeli, metilparahídroksíbenzoat, propilparahidroksibenzoat, oksikínolin sulfat, glicerol, trietanolainin, natrijev laurilsulfat, etilenglikolmonostearat, stearilni alkohol, amonijev hidroksid, miris: Chemoderm 839, voda pročišćena.

Kako Synopen@ mast izgleda i sadržaj pakovanja?

Synopen@ mast je bijele boje i ugodnog mirisa.

Synopen® mast dostupna je u pakovanju od jedne aluminijske tube, u kutiji, koja sadrži 20 g masti.

Način i mjesto izdavanja lijeka:

Bez recepta, u ljekarni i specijaliziranim prodavaonicama za promet na malo lijekovima i medicinskim proizvodima.

Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi

*

Offline obarbar

• **
  • 44
  • 0
« Odgovori #24 u: 07 Studeni , 2016, 20:44 »
Taj synopen ja uvijek imam kod kuce i mogu reci da djeluje inace mene kada ubode osa mjesto uboda natekne ko balon ali kada namazem synopenom nista mi nebude niti poxrveni niti natekne

Poslano sa mog LG-H525n koristeći Tapatalk

*

Offline loser

• **
  • 72
  • 0
« Odgovori #25 u: 08 Studeni , 2016, 09:02 »
Kod uboda kukaca mogu preporučiti trputac. Tinktura se vrlo lako doma napravi, dugo traje a djeluje prilično dobro, samo se treba primjeniti neposredno nakon uboda.

*

Offline Lakeman

• 888
  • 0
« Odgovori #26 u: 08 Studeni , 2016, 09:58 »
ja koristim repelent narukvice.
Jedna drzi 72 sata i širi se prostorom od cca 25m2 oko onoga koji ju nosi. Tako da je bilo situacija gdje sam ja koristio jednu i kad ekipno sjedimo i jedemo ili nesto, zasticena je cijela grupa.
Nema mirisa. (Ima neki miris ali nije los).

Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi
"The More You Know, The Less You Carry"  - Mors Kochanski

*

Offline obarbar

• **
  • 44
  • 0
« Odgovori #27 u: 08 Studeni , 2016, 10:12 »
Kod uboda kukaca mogu preporučiti trputac. Tinktura se vrlo lako doma napravi, dugo traje a djeluje prilično dobro, samo se treba primjeniti neposredno nakon uboda.
Moze recept za pravljenje tinture

Poslano sa mog LG-H525n koristeći Tapatalk

*

Offline loser

• **
  • 72
  • 0
« Odgovori #28 u: 08 Studeni , 2016, 23:25 »
Ubereš dovoljno lišća trputca, možeš ga ostaviti nekoliko sati da malo uvene, isjeckaš ga na sitne komadiće i staviš u staklenku. Ja obično koristim one od 0,7 l. ( od zimnice). Napuniš je oko 3 cm od vrha, bez jakog pritiskanja. Na to naliješ neki jaki alkohol tako da obavezno sve prekrije - ja koristim "malo jaču" domaću lozu.   Zatvoriš staklenku i staviš je na tamno mjesto barem 6 tjedana a poželjno je i više. Kada odlučiš da je dosta procijediš kroz fino plastično sito ili gazu i spremiš na tamno mjesto bez velikih temperaturnih ekstrema. Kod uboda insekata čim prije staviti oblog obilno natopljen tinkturom. Pomaže i kod manjih rana, ogrebotina, čireva i sl.

*

Offline poljičanin

• *
  • 1760
  • 16
« Odgovori #29 u: 25 Veljača , 2017, 22:10 »
Danas su neki moji prijatelji završili na hitnoj, jer je njihova kći sjela na klupu preko koje su prolazili borovi prelci, u mraku ih nije vidjela. Jadnoj curici izbili su plikovi i sve je to oteklo, nije nimalo bezopasno, a mene natjeralo da se malo oglasim na forumu s ovim nametnikom.

Borov prelac je naš primorski gadan nametnik, a zapravo - vrsta leptira. Najčešće ga percipiramo kao dlakave gusjenice koje se kreću u kolonama dugim i po nekoliko desetaka metar, ili kao paučinaste nakupine na borovim granama promjera do 15-tak cm (to su im gnijezda) a to je zapravo samo razvojni oblik ovog ružnog leptira.

Spomenuta gnijezda na borovim granama radi leptir, potom se iz njih se izlegu gusjenice, koje se, u  ovo doba godine (veljača/ožujak/travanj) onda spuštaju na tlo i u kolonama gmižu po tlu prije nego što će se zakukuljiti. Gusjenice se potom zakopaju u rahlu zemlju i opet pretvore u leptira koji će ponovno zagaditi borove...

Kad se na proljeće gusjenice izlegu zajednički ispredu (njih više stotina) među granama drveća veliki zapredak. Danju se u njemu zaklanjaju a noću odlaze brstiti lišće u dugačkoj koloni. U zoru se vraćaju u svoje sklonište. Kad narastu obilaze okolo i danju. Ove paklene gusjenice mogu ostati u gnijezdu i po nekoliko godina dok ne dočekaju povoljne klimatske prilike, a kada je taj uvjet zadovoljen,  krenu silaziti sa borova i onda se vuku po tlu kao komadi užeta u kolonama.

Ne samo što je štetočina jer gusjenice obrste borove iglice, te tako bor ostaje bez lišća koje mu je neophodno za život, nego, zbog toga što gusjenice imaju razvijenu obranu od predatora pomoću iglica na sebi, ljudima mogu uzrokovati gadne probleme.

Gusjenice su sive i po cijelom tijelu imaju duge, otrovne i lomljive dlačice. Zapravo svaka dlačica je neka vrsta lako-lomljive bočice s otrovom. U šumi u kojoj ima gusjenica zrak je pun dlačica od kojih se upali koža i sluznica usta, nosa i očiju, dakle, nije riječ o alergijskoj reakciji već da se radi o otrovnoj supstanci koju sadrže. Osim toga, dlačice su i jaki alergeni pa kod osjetljivih  ljudi mogu izazvati i vrlo jake alergične reakcije pa čak i anafilatičku reakciju. Reakciju može izazvati i mrtva, ne samo živa gusjenica. Osobiti problem može biti dlačica koja se zabije u oko, kod masovnije pojave (više dlaka u oku) može doći i do slijepila.

*

Offline ssverko13

• 766
  • 6
« Odgovori #30 u: 26 Veljača , 2017, 11:49 »
Zajebanoo.. Zima je zakon. Skoro pa i nrma insekata :)

Poslano sa mog Z100 koristeći Tapatalk

Gluplji seljak, veći krompir

*

Offline poljičanin

• *
  • 1760
  • 16
« Odgovori #31 u: 02 Ožujak , 2017, 14:11 »
Jučer sam pilao nekakve borove, bili su puni gnijezda borovog prelca. Čitavu noč sam se svrbio po rukama i nogama, nisam odspavao ni 2 h.

*

Offline poljičanin

• *
  • 1760
  • 16
« Odgovori #32 u: 30 Lipanj , 2017, 00:30 »
NAJEZDA OPASNIH KUKACA

Umjesto komaraca ovo ljeto napadaju nas obadi!

Samo zahvaljujući brzoj intervenciji djelatnika Zavoda za hitnu medicinsku pomoć Osječko-baranjske županije sredovječni je muškarac spašen nakon uboda kukca u glavu. Ovaj primjer, nažalost, nije izoliran, a Osječani su s pravom u strahu. Ubode komaraca ovog su ljeta, možemo to slobodno reći, zamijenili ubodi obada!

- U mojoj tvrtci ima ih jako mnogo. Okolo je zeleni prostor i oni se zavlače gdje god stignu. Gotovo da ne možemo na miru pojesti užinu, jer lete oko glave i ima ih posvuda. Realno, nije nas strah uboda, ali nikad ne možemo znati kakva se reakcija može pojaviti nakon uboda - ispričao je radnik iz jednog poduzeća na Zelenom polju, no njegov primjer nije jedini. Obade srećemo u svim dijelovima grada, a iako težih slučajeva, izuzev onog na početku teksta nije bilo, valja biti na oprezu. Poznato je to i doc. dr. sc. Višnji Prus, voditeljici Zavoda za reumatologiju, kliničku imunologiju i alergologiju, koja kaže da ubod nije uvijek bezazlen. Naime, uglavnom je to reakcija lokalnog karaktera nakon čega pomaže oblog, odnosno antialergijska krema, ili antihistaminik protiv alergije.

- Dođe li pak do općih simptoma poput oticanja, gušenja, pada tlaka, tada treba kontaktirati prvog liječnika, odnosno Hitnu pomoć. U ovo vrijeme nije na odmet uz sebe uvijek nositi mobitel kako bi se poziv liječniku, odnosno Hitnoj pomoći, mogao ostvariti - upozorava dr. Prus, dodajući da su, osim građana, najugroženiji ribiči, planinari i ostali građani koji često borave u prirodi. Dodajmo tomu da Osječani svjedoče i da obade zamjećuju i na gradskim ulicama. To ne čudi, jer je riječ o kukcu kojeg mame određeni mirisi i boje.

- Kad borave u prirodi, građani ne bi trebali odijevati široku odjeću u koju se kukac može zavući. Isto tako, privlače ih žarke boje, uporaba parfema i dezodoransa, a onaj tko jede u prirodi treba voditi računa da posude drži zatvorene - upozorava dr. Prus, dodajući da se ne preporuča mahanje rukama, hodanje bosih nogu po travi, posebice djetelini, a valja biti na oprezu i u vožnji. Tako savjetuje držanje prozora na automobilima zatvorenima te komarnike na prozorima kako ne bi, ne samo obad nego i kakav drugi kukac, ušao u zatvoren prostor.

*

Offline blinddog

• *
  • 437
  • 14
  • VKV brico
« Odgovori #33 u: 30 Lipanj , 2017, 08:05 »
Kažu da su obadi pratioci konja i krava. Kako kod mene u Slavoniji ima sve manje stoke a obada sve više, čini se da je gornja tvrdnja netočna.
Ja svako večer sjedim u dvorištu i cugam ladno pivce. I tjeram obade a ima ih čudo jedno! Neki budu veći od stršljena, po 3-3,5 cm u dužinu. Kad ti preleti preko glave dobiješ upalu pluća od mahanja krilima.
CB 328CT001
BE SMART - GET PREPARED

*

Online Preppy

• *
  • 3910
  • 19
  • Osnivač
« Odgovori #34 u: 30 Lipanj , 2017, 09:12 »
Kad ti preleti preko glave dobiješ upalu pluća od mahanja krilima.

:rofl2: :rofl2: :rofl2:
Ja sam ovo ljeto vidio samo 2 do 3 komada. Nisam znao da je njihov ubod tako opasan. Mene nekoliko puta siknuo, boli ko sam vrag. Vecinom ih vidim u garazama kako se nabijaju u prozor i nemogu van.
Kad malo vise razmislim, nekak mi se ciniju ko da su zrasli. Jebote neki dan na prozoru bio obad velicine skoro kao moj palac. Jel su mutirali il kaj  :-o

*

Offline rodney

• 108
  • 4
« Odgovori #35 u: 30 Lipanj , 2017, 18:07 »
Čime ih hraniš?

*

Offline poljičanin

• *
  • 1760
  • 16
« Odgovori #36 u: 24 Srpanj , 2017, 20:08 »
Opasni insekt napao Balkan: Ako ga pokušate otjerati, otrovat će vas

Ne samo što nam ovoga ljeta opekline prijete od pretjeranog izlaganja suncu već ih je moguće zadobiti i tijekom noći dok se sjedi uz svjetlost svjetiljke.

Naime, kada sunce zađe opekline se mogu javiti uslijed toksina insekta paederus koji svoje žrtve napada isključivo dok sjede pod nekom svjetlošću.

Pune ambulante

Ove godine velika najezda insekta “pederus pederus” (paederus) zabilježena je u susjednoj Srbiji gdje je veliki broj građana potražio liječničku pomoć.

– Ove godine dermatološke ordinacije pune su pacijenata koji su zadobili opekline od tog insekta. Svakodnevno bi bar 10 posto pacijenta došlo zbog alergije koja je nastala od toksina tog insekta – kazala je za Blic dr. Gorana Isailović, dermatovenerologinja. Objašnjava kako su ljudi uglavnom zbunjeni i da svi do jednog prvo pomisle da je riječ o herpesu jer kukac ne bode i samim tim ne ostavlja trag uboda. To je i razlog što se ne posumnja da je za sve odgovoran insekt. Na mjestu gdje taj insekt ispusti toksin, kako objašnjava dr. Isailović, nastaje crvenilo, a najčešće stradaju ruke, vrat, noge, lice, dio oko oka.

– To mjesto onda počinje peckati, kao kada se opečete o žar cigarete. Nastaje prava opeklina koja je neugodna, ali nestaje brzo. Nakon sedam dana sve se povlači. Obično se koriste preparati koji lokalno smiruju upalu. Međutim, dok liječenje traje treba se sklanjati sa sunca kako mrlja, koja ipak ostaje, ne bi postala još izraženija – savjetuje dr. Isailović.

Nalik mravu

Riječ je o kukcu iz skupine kornjaša, nalik mravu, narančaste boje, s kojim su 2003. imali problema u Slavoniji gdje su se deseci građana javili liječniku zbog kožnih reakcija. Kukac se pojavio oko stambenih zgrada u raslinju, a najezdu su spriječili uklanjanjem raslinja i dezinfekcijom stanova.

Odgovor na pitanje ima li tog opasnog kukca u Hercegovini, potražili smo kod ravnatelja Veterinarske stanice Mostar Dinka Borasa.

Prema njegovim riječima, za sada na terenu nije vidio tog insekta te nije bilo poziva ni pritužbi građana. Međutim, kako Boras kaže, nije isključeno da se neće pojaviti te da će u tom slučaju javnost biti obaviještena. U kontaktu s čovjekom kukac nije agresivan, tj. ne bode kao, primjerice, pčele, ose i stršljeni.

No, ako ga čovjek prignječi, dok je na koži ispusti tekućinu koja sadrži toksičnu supstanciju koja izaziva oštećenje s crvenilom i plikovima veličine od centimetra do dječjeg dlana. Liječi se kortikosteroidnim kremama te prolazi za nekoliko dana bez posljedica.

Taj kukac voli vlažna staništa pa se pretpostavlja da je upravo velika vrućina dovela do većeg broja napada na ljude. Ako se ponegdje jače namnoži, može se provesti zaštita repelentskim sprejevima, mrežama na prozorima i dezinsekcijom. Ako dođe na kožu, ne smije ga se gnječiti rukom, već otresti, a kožu na kojoj je kukac bio oprati vodom i sapunom.

Podcrtanog se ne sijećam.
« Zadnja izmjena: 24 Srpanj , 2017, 20:23 od poljičanin »

*

Offline poljičanin

• *
  • 1760
  • 16
« Odgovori #37 u: 07 Kolovoz , 2017, 17:05 »
Smrt u Bosni od poslijedica uboda stršljena.

*

Offline poljičanin

• *
  • 1760
  • 16
« Odgovori #38 u: 08 Listopad , 2018, 23:53 »
Imam problema s golemim gnijezdom stršljena. Nalazi se u jednoj jako staroj baraci, u čijem drugom dijelu držim drva. Danas sam, ništa ne misleći, pri slaganju bacio nekoliko cjepanica na pregradni zid, a nakon toga sam začuo jako zujanje. Kad sam pogledao vani, razvio se veliki roj, gruba procjena preko 100 komada, na nekih 1,5 m od mene i samo sam se privinuo blizu zemlje i tako čekao nekih 10 min dok se nisu smirili.

Gnijezdo je promjera, koliko mogu vidjeti, 70 - 80 cm.

Imate li kakvo iskustvo s uništavanjem gnijezda stršljena, neki prijedlog?

*

Online Preppy

• *
  • 3910
  • 19
  • Osnivač
« Odgovori #39 u: 09 Listopad , 2018, 00:29 »
Moj prijedlog nemoj ići niti blizu. Nazovi vatrogasce ili pitaj njih tko to rješava.

Via Tapatalk