Održavanje posuđa na terenu

• 14 replies
  • 2850 views
*

Offline merkat

• **
  • 28
  • 0
Održavanje posuđa na terenu
« u: 04 Siječanj , 2014, 17:52 »
Kako nisam htio kvariti temu kolege Vikingr-a želim ovdje reći nešto što je bitnije od odabira seta za kuhanje a to je njegovo održavanje, naravno da je bitno što ćeš koristiti na terenu, to nikako nesmiju biti materijali koji se koriste doma npr. emajlirano ili ovo novo posuđe premazano neprijanjajućim materijalima.
Po meni je puno opasnije imati prljavo posuđe gdje se osobito po toplom vremenu mogu u vrlo kratom vremenu razviti nekakve bakterije i ugrozit naše zdravlje.

Osobno imam malu bočicu od kapi za nos gdje držim sredstvo za pranje i prepolovio sam onu  kuhinjsku spužvicu jer mi je sasvim dovoljna za izlete.  

Problem nastaje kada nema dovoljno vode za pranje, tada čekam da dođem do pozicije gdje na miru i bez straha, da ostanem bez vode, mogu oprati posuđe.
Većinom svi ti kamp setovi se sastoje od nekoliko dijelova tako da da ulaze jedan u drugi, uzeo sam onaj masni papir za pečenje i sve posude su omotane jednim slojem papira, tako da jedna posuda ako je korištena ne kontaminira drugu.

Evo želio bih čuti kako to vi riješavate na terenu?
« Zadnja izmjena: 01 Siječanj , 1970, 01:00 od Guest »

*

Offline Alpinista

• 140
  • 3
Re: Održavanje posuđa na terenu
« Odgovori #1 u: 04 Siječanj , 2014, 18:55 »
Ja se ne brinem oko bakterija jer ugrijavanjem ih uništim tak i nak. A ako mi pomanjka vode onda sa pijeskom obrišem i ok je. Samo moraš dobro splahnut inače hrusta po ustima  :D

*

Online Preppy

• *
  • 3909
  • 19
  • Spol: Muški
  • Osnivač
« Odgovori #2 u: 04 Siječanj , 2014, 19:12 »
Zanimljiva tema. Ja uvijek nosim sa sobom mali komadić metalne vune da očistim čađu ako kuham na vatri il žaru. A za čišćenje unustrašnjosti imam malu flašicu jegermeistera koja je puna čarlija i malu spužvicu.
Ako nemam puno vode onda isto uzmem pijesak (ako sam blizu potoka) i snjim zribam kruto a onda sa vodicom.

*

Offline Vikingr

• 766
  • 2
« Odgovori #3 u: 05 Siječanj , 2014, 13:25 »
Prvo bih se zahvalio merkatu na temi jer me bas ovo zanima :D

Ja uglavnom ponesem vlazne maramice (kuhinjske a ne djecje) i dobro sve to prebrisem. Kuhinjske su bolje zbog kolicine alkohola koje sadrze pa osim sto pobiju bakterije (navodno ih pobiju :D) posudje se brzo i osusi i moze se iz njega jesti u roku od minute. Djecje sadrze kozmeticke preparate koje bas ne bih volio u hrani, nisu stetni ali odvratan okus caj ima. (sredstva za omeksavanje koze, dezinfekciju, sredstva za sprecavanje infekcije i iritacije).

A isto tako znam oprati blatom, pijeskom ili vodom i pepelom. Kako je pepeo luzina, jako dobro odradi posao :)
Wake early if you want another man\'s life or land.
No lamb for the lazy wolf.
No battle\'s won in bed.

- The Havamal

*

Offline merkat

• **
  • 28
  • 0
« Odgovori #4 u: 05 Siječanj , 2014, 18:20 »
Hvala Vikingr na još jednom od načina pranja, a stalno ih imam uza sebe obzirom da često idem sa curama na izlete, te je to jedan od načina za održavanje higijene gdje nema vode na bacanje.

Vlažne maramice (natopljene aloholom i glicerinom) često koristim i kao pomoć pri paljenju vatre.

Pijesak, zemlja i lišće su neki od alternativnih metoda koje sam koristio, mada za njih treba dobra količina vode da se isperu.

*

Offline Okibex

• 1023
  • 11
« Odgovori #5 u: 14 Veljača , 2014, 06:27 »
Ako nema baš vode previše, naišao sam na zanimljiv način pranja. To mi je pričao čovjek koji je služio na Velebitu za vrijeme rata, pa ima dosta dobrih savjeta o preživljavanju. Ali nisam siguran za ovo jel ozbiljan bio ili zaj**ava.
Dakle, nemaš previše vode...istrljaš sa pijeskom malo, (da prostite na izrazu) popišaš se unutra, i ispereš sa vodom (koliko možeš odvojit).
Naime, trik je u tome da je urin sterilan, dakle, služi isto kao i voda dok se ne kontaminira bakterijama iz okoline. Kad istrljaš pijeskom, makneš veći dio ostataka i s tom bakterija, a pišaš samo da ispereš pijesak. Onda vodom ispereš ostatke urina koji je tako kontaminiran.
Nisam ovo provjeravao i ne namjeravam, moj stil je pijesak i voda, bez dodataka. Ali ako je last resort, valjda može proći (jbg, kad Bear pije pišalinu iz kože od krepane zmije, može se valjda i duđe oprat  :- )
Trust me, I\'m an engineer

*

Offline Alpinista

• 140
  • 3
« Odgovori #6 u: 17 Veljača , 2014, 11:01 »
Ja mislim da moraš zbilja biti očajan da opereš suđe sa urinom.  :-?
Ali urin je antiseptičan tak da...

*

Offline Vikingr

• 766
  • 2
« Odgovori #7 u: 17 Veljača , 2014, 14:17 »
Citat: "Alpinista"
Ja mislim da moraš zbilja biti očajan da opereš suđe sa urinom.  :-?
Ali urin je antiseptičan tak da...

Nema svugdje na planini izvor ili kakva gusterna, a i da ima mislim da nitko od ekipe ne bi bio voljan da nosi 20 l vode nekoliko km ili da samo ode oprat posude. Stuci lisca i s njim izribas, malo polijes vodom i obrises. Voila!
Wake early if you want another man\'s life or land.
No lamb for the lazy wolf.
No battle\'s won in bed.

- The Havamal

*

Offline poljičanin

• *
  • 1756
  • 16
« Odgovori #8 u: 24 Travanj , 2014, 23:41 »
U ratu su se često koristile vrećice kojr du de umetale u porcije. Jasno, u njima se nije kuhalo. A, kao što sam već spominjao u priči o štetnom posuđu, nije dobro koristiti ni vrećice kada je u pitanju vruća hrana.

Kada se već kuha, najveći problem je  masnoća na stijenkama posude, pa kako smo već zapalili vatru, nakon jela vratimo posudu na vatru i s relativno malo vode, i bez detergenta možemo oprati posudu. Vodu ugrijemo do vrenja i masti će se odvojiti od stjenki posude i izbiti na površinu vode. Vodu izlijemo da odstranimo svu masnoću, i u prostalu vodu stavimo sode bikarbone. Sada s tom otopinom operemo posudu, vodu izlijemo i dobro osušimo suhom krpom posudu, ili je još stavimo malo na vatru (da ispare kapljice) i onda dobro obrišemo suhom krpom.

*

Offline poljičanin

• *
  • 1756
  • 16
« Odgovori #9 u: 22 Svibanj , 2014, 20:39 »
Spomenuli smo sodu kao sredstvo za dezinfekciju u prethodnom postu, a evo što još i kako s njom:

1.Napravite bio-prašak za pecivo, tako da pomiješate 2 dijela vinskog kamena, 1 dio sode bikarbone i 1 dio kukuruznog škroba. Osim u prehrani, prašak za pecivo možete koristiti i za čišćenje doma. Odličan je za uklanjanje mrlja od kave ili čaja, a ne izbjeljuje boju tkanine.

2.Sodom bikarbonom možete ugasiti male požare nastale paljenjem masnoće, drveta, tkanina, ili električnih kablova- šaku sode prospite po vatri.

3.Sodom bikarbonom možete gasiti i požare u automobilu- neće oštetiti ni mehaniku, niti elektroniku.

4.Namočite voće i povrće u otopinu sode bikarbone. Soda će omekšati vodu i bolje ga oprati. Isperite običnom vodom.

5.Očistite hladnjak i zamrzivač tako da na vlažnu krpu nanesete sodu bikarbonu i obrišete površine. Isperite običnom vodom. U hladnjaku i frizeru neće biti neugodnih mirisa, ako u njemu držite otvorenu posudicu sa sodom bikarbonom, koju je potrebno povremeno promiješati. Zamijenite je novom količinom sode svaka dva mjeseca.

6.Posude za hranu i vrčeve za piće perite u sodi i vodi.

7. Ustajali miris u termos bocama uklonit ćete otopinom sode i vode.

8. Staklene i inox posude za kavu (ne aluminijske!) perite u otopini od 3 žlice sode na litru tople vode. Dobro isperite vodom.

9. Roštilj i gradele lako ćete oprati ako po njima pospete sodu, pustite da djeluje neko vrijeme i isperete vodom.

10. Masne podove u garaži i radionici pospite sodom bikarbonom, ostavite da djeluje neko vrijeme, oribajte i isperite vodom.

11. Da biste uklonili zagorenu hranu iz lonaca, ostavite ih da se namaču u otopini sode i vode, desetak minuta prije pranja. Ili ih ručno operite vlažnom žičanom četkom i sodom bikarbonom. Jako zagorene lonce pospite debelim slojem sode, te dodajte malo vode- toliko da navlaži sodu. Ostavite preko noći i drugi dan oribajte.

12. Nehrđajuće željezo i krom lako ćete održavati sjajnim ako ih ispolirate vlažnom krpicom sa sodom bikarbonom. Isperite vodom i osušite.

13. Porculansko i stakleno posuđe perite u otopini sode i vode. Isperite vodom i osušite.

14. Da biste uklonili jake mirise hrane s ruku, navlažite ruke, snažno ih istrljajte sodom i isperite vodom.

15. Operite zube i zubno meso mokrom četkicom za zube na koju ste nanijeli sodu bikarbonu.

16. Da biste uklonili smrad iz obuće - tenisica, čizama, cipela, papuča uspite u njih sodu bikarbonu.

16. Ubode kukaca i opekotine od meduza i koprive efikasno će izliječiti pasta od vode i sode bikarbone- nanesite je direktno na ozlijeđeno područje kože.

17. Žgaravicu i refluks kiseline umirit će otopina pola žličice sode bikarbone u pola šalice vode.

18. Grgljanjem otopinom od pola žličice sode bikarbone u pola šalice vode, očistit će i osvježiti usnu šupljinu.

19. Ako se koristi kao voda za ispiranje usne šupljine, soda ublažava bol nastalu od otvorenih rana i čireva.

20. Opekotine od sunca smirit će oblog od guste paste sode i vode.

21. Ubode insekata smirit će oblog od guste paste sode i jabučnog octa.

22. Pčelinji ubod smirit će oblog od guste paste sode i vode.

23. Soda bikarbona se može koristiti kao efikasan deodorant - nanesite je pod pazuhe, uklonit će neugodan miris znoja.

24. Ako nakon večernjeg pijanstava povratite po sebi ili po kauču, navlažite tkaninu, natapkajte sodu bikarbonu i nanesite je na naještaj ili odjeću - miris će nestati.

25. Soda odbija vodu od stakla - nanesite sodu bikarbonu na vlažnu tkaninu i obrišite prozore i automobilska stakla iznutra i izvana.

26. Dodajte sodu bikarbonu u vodu u kojoj namačete grah - bit će lakše probavljiv.

27. Vremenom različite spužvice za pranje posuđa počinju zaudarati. Prokuhajte ih u vodi kojoj ste dodali sodu bikarbonu.

28. Sodom bikarbonom efikasno možete očistiti platnene torbe i kovčege. Pospite malo sode bikarbone, te četkicom utrljajte u tkaninu- zatim usisajte ostatke sode s torbe.

29. Sodom bikarbonom lako se čiste tosteri i mikrovalne pećnice. 80 g sode bikarbone, pomiješajte u pastu s 1 žličicom octa. Nanesite vlažnom spužvom na unutarnje stijenke mikrovalne. Isperite i ostavite vrata otvorena 15 minuta, da nestane miris. Ovo sredstvo uklanja mirise hrane iz mikrovalne.

30. Kad čistite perad, dodajte 1 žličicu sode bikarbone u zakipjelu vodu. Lakše ćete odvojiti perje, a meso će biti čisto i bijelo.

31. Mrlje od raznih bobica uklonite tako da navlažite to područje vodom, načinite pastu od podjednake količine vode i sode bikarbone i nježno utrljajte na mrlju.

*

antun

« Odgovori #10 u: 04 Studeni , 2014, 17:32 »
Ah održavanje rajngle i pribora za kuhanje....
Nema po meni tu neke nauke. Trudim se ne komplicirat u divljini, pa pošto uvijek palim vatru za skuhat nešto, ostane mi dosta pepela. Pomiješam pepel i sitni pijesak ag ga ima i s tim izribam rajnglu.Onda sve splahnem i to je to. Katkada još dezinficiram s octom koji je uvijek negdje u mom priboru

*

Offline Gorštak

• 3279
  • 10
« Odgovori #11 u: 04 Studeni , 2014, 17:41 »
Kaj si s octom ne zasmrdis opremu ? Makar dobra stvar je taj ocat, nisi prvi o dkog cujem da ga nosa sa sobom

*

antun

« Odgovori #12 u: 04 Studeni , 2014, 17:47 »
Boli me d...e ak zasmrdim. Osim toga mirisi su relativni...nekom smrdi nekom miriši. Ocat se u salatu stavlja prvenstveno zbog dezinfekcije, a smrdi i ti jedeš salatu...ne...
S druge strane divlje zvjeri baš ne podnose miris octa....

*

Offline poljičanin

• *
  • 1756
  • 16
Održavanje posuđa u terenskim uvjetima
« Odgovori #13 u: 21 Lipanj , 2015, 22:49 »
Jedan od najproblematinijih zahtjeva u terenskim uvjetima je čistoća, a to se posebno odnosi na čistoću posuđa - prljavo posuđe može uzrokovati probleme s probavom, koji onda uzrokuju dehidraciju, a to u oskudici vode može biti opasno i po život. Korištenje deterđenta u uvjetima oskudice vode nije dobro rješenje, to je trošenje velikih količina vode tijekom ispiranja, a to nije racionalno. Još gore, nedovoljno isprani deterđenti uzrokuju sterilnost kod muške populacije.

Prokuhavanjem vode u posudi odstraniti će se glavnina masnih naslaga, ali će posuda i dalje biti mana na dodir. U trenskim uvjetima  improviziranim deterđentom od pepela: pomješanim pepelom i vodom operemo posuđe  nakon što je u njemu uzavrela voda, a za ispiranje toga treba nam znatno manje vode nego za deterđent. Pepeo je lužnat i zbog toga se može koristiti za izradu primitivnih sapuna, ali i za izradu "lušije" ("lukšije"), tradicionalnog deterđenta: u vodi se otopi pepeo, s povrsine vode se uklone komadici uglja i ostalih nečistoća koje plutaju po površini vode; nakon što to odstoji nekoliko dana, lagano se voda izvadi, ali tako da se ne zamuti s pepelom koji se nataložio na dno; to je lušija, tradicionalni deterđent za posuđe, ali i rublje.

Za pranje posuđa može se koristiti ocat: u vodu dodamo octa i prokuhamo tu otopinu do vrenja u posudi koju želimo očistiti, samo se kasnije ispere s malo vode i gotovo.

Za pranje posuđa može se koristiti i otopina sode bikarkobe.

Može i limunov sok, ali bolje ga je popiti nego koristiti za pranje posuđa.

Ono što je najvažnije kod pranja posuđa u terenskim uvjetima je: koristi samo suho posuđe za jelo, nikada vlažno, tada je najopasnije, koncentracija preživjelih mikroorganizama je onajveća u kapljicama koje se nisu još osušile.

*

Online Preppy

• *
  • 3909
  • 19
  • Osnivač
Odg: Održavanje posuđa na terenu
« Odgovori #14 u: 22 Lipanj , 2015, 09:20 »
Spojio sam teme.