Zdravsteni problemi tijekom outdoor aktivnosti

• 17 replies
  • 1870 views
*

Offline poljičanin

• *
  • 1709
  • 15
Zdravsteni problemi tijekom outdoor aktivnosti
« u: 30 Ožujak , 2015, 20:28 »
Zdravsteni problemi tijekom outdoor aktivnosti mogu nam dugo pripremani užitak u prirodi pretvoriti u ružnu uspomenu, a da ne spominjemo novac i vrijeme uloženo u pripemu.

To se u prvom redu odnosi na vodu koja nije ispravna. Sve osim vode možemo nositi sa sobom, ali vodu samo u ograničenim količinama, pa smo prisiljeni uzimati vodu iz prirode. A tu se uvijek mogu generirati različiti problemi, uobičajeno je to proljev.

Proljev je česta smetnja i uglavnom nije opasan po zdravlje. Mnogi dobiju proljev jednom do dva put godišnje, uglavnom ne traje više od 2 do 3 dana. Proljev obično spontano prolazi, no može se pojaviti opasna komplikacija – dehidracija. Dehidracija nastaje kada tijelo izgubi previše tekućine, a na dehidraciju mogu upućivati:

smanjeno mokrenje
    plakanje bez suza
    suha usta
    nervoza i pospanost
    upale oči
    udubljena fontanela
    suha i hladna koža

Cilj je što prije nadomjestiti tekućinu, soli i minerale izgubljene proljevom. Sokovi, gazirana i sportska pića nemaju pravi omjer potrebnih tvari pa ih nemojte konzumirati kod proljeva. Za sprječavanje dehidracije koristi se posebna rehidracijsku otopinu (ORS) koja sadrži uravnoteženu kombinaciju vode, soli, šećera, kalija i drugih elemenata.

Rehidracijska otopina (ORS) se daje ovisno o tjelesnoj težini i stupnju dehidracije, u manjim količinama, ali često. Rehidromiks se primjenjuje kod rehidracije, u prevenciji dehidracije i održavanju hidracije (paziti na uputstva s lijekom).

Ako se proljev dogodi, dobro je imati i lijekove koji se izdaju bez recepta, a koji spriječavaju proljev, kao što je Linex forte.

I toplo preporučujem veliko pakiranje vlažnih maramica.

(dakle, tekst je pisan na temelju vlastitog neugodnog iskustva :smrc:)

*

Online Preppy

• *
  • 3872
  • 19
  • Spol: Muški
  • Osnivač
Odg: Zdravsteni problemi tijekom outdoor aktivnosti
« Odgovori #1 u: 31 Ožujak , 2015, 10:03 »
Korištenjem netretirane vode (prokuhane ili tabletama pripremljene) riskiraš i da se zaraziš parazitima. Pogotovo ako uzimaš vodu iz potoka. U današnje vrijeme još uvijek postoje ljudi koji spoje septičku u potok. Infekcija s gadnim parazitima ili amebama i bit češ trajni gost na zaraznoj u Zagrebu.

Vlažne maramice su sa mnom svaki puta  :D

*

Offline zvonjola

• 607
  • 9
« Odgovori #2 u: 31 Ožujak , 2015, 12:22 »
Kad smo kod proljeva :D ja sam si dodao tablu karbomed tableta u prvu pomoć(26 kn za 30 tableta).Stavio još dvije asepsolete maramice za dezinfekciju ruku prije diranja rana.U Lidlu ima jako jeftino gel za dezinfekciju ruku (6 kn) i vlažne maramice (3kn).

*

Offline poljičanin

• *
  • 1709
  • 15
« Odgovori #3 u: 31 Ožujak , 2015, 19:31 »
Da, da, zaboravio sam medicinski ugljen, popio sam 30 tableta.

Koristim uvijek i Plivasept blue (Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi) za dezinfekciju ruku, domaći proizvod koji kvalitetom odskače od ovih sredstava dostupnim u trgovinama.

*

Offline Gorštak

• 3279
  • 10
« Odgovori #4 u: 31 Ožujak , 2015, 20:42 »
Dobro je znat ovo za proljev, nisam ništa ugural u PP, morat ću se pozabavit time ..

A za dezinfekciju ruku koristim sredstvo od Ecolaba "skinman soft N" ... koriste ih po bolnicama za dezinfekciju ruku nakon pranja prije kirurških zahvata, tak da sam siguran kaj se tiće dezinfekcije  :D

*

Offline zvonjola

• 607
  • 9
« Odgovori #5 u: 31 Ožujak , 2015, 20:52 »
Mislim da su svi ti gelovi na istoj bazi, samo drugi miris.

*

Offline poljičanin

• *
  • 1709
  • 15
« Odgovori #6 u: 31 Ožujak , 2015, 21:36 »
I ovaj Plivin preparat se koristi za dezinfekciju prije kirurških operacija (vidi link).

*

Offline Gorštak

• 3279
  • 10
« Odgovori #7 u: 01 Travanj , 2015, 12:54 »
Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi
Mislim da su svi ti gelovi na istoj bazi, samo drugi miris.

ovo kaj sam ja stavil, i Polji miriši na čisti alkohol .. nema aromatiziranog mirisa

Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi
I ovaj Plivin preparat se koristi za dezinfekciju prije kirurških operacija (vidi link).

je sječam se i tog, nekad su od Plive uzimali .. isti vrag skoro  :thumbs:

Može koja više o medicinskom ugljenu ??

*

Offline zvonjola

• 607
  • 9
« Odgovori #8 u: 01 Travanj , 2015, 13:38 »
Evo nešto s kutije!

*

Offline Gorštak

• 3279
  • 10
« Odgovori #9 u: 01 Travanj , 2015, 14:00 »
Hvala, nista u prvu ljekarnu, nek se nađe .. makar bolje da ne trebalo  :-o

*

Online Preppy

• *
  • 3872
  • 19
  • Osnivač
« Odgovori #10 u: 01 Travanj , 2015, 16:54 »
Ak nečeš dobit proljev, barem možeš  s ugljen-tabletama naložit lijepo roštilj  :thumbs:

*

Offline poljičanin

• *
  • 1709
  • 15
« Odgovori #11 u: 24 Svibanj , 2015, 23:06 »
Oštar nož je odlična stvar osim ako ne testirate njegovu oštrinu na svom prstu.

Rana mi nije bila velika, ali sam otkidao komad kože površine 1 cm četvorni tako da je ostao visiti na jednom djelu. Kako je to bilo sa strane vrha jagodice, flasteri su mi stalno otpadali. ada je prestala curiti krv, iskoristio sam sredstvo koje su obilato koristili i doktori u Vijetnamskom ratu:

Superbrzo ili cijanoakrilatno ljepilo.

Za 20 sekundi svi problemi rješeni i nema više problema s otpadanjem flastera.

*

Offline Gorštak

• 3279
  • 10
« Odgovori #12 u: 25 Svibanj , 2015, 23:57 »
Nekak si nebi bas ljepilo na zivu ranu ili porezotinu metal ... ne znam mozda sam to ja,ne zvuci mi pametno ne radi sterilnosti vise radi zatvaranja rane i sprecavanja normalnog zacjeljivanja ... ja imam par komada elasticnih gumenih rukavica,neki dan si kolega komad jagodice isto zrezal nebi zaustavil krvarenje za nis,ja mu lepo zamotal prst  na tanko,odrezal prst s rukavice i taj ficlek navuko na ozlijedjeni prst,dole bandaziral flasterom u roli da se ne odmata ... kaze opce se nebi sjetil tog,i u velike mu pomoglo da dalje obavlja posao s tim ozlijedjenim prstom ko da i nije

Via Tapatalk

*

Offline Okibex

• 1023
  • 11
« Odgovori #13 u: 28 Svibanj , 2015, 15:04 »
Nekak si nebi bas ljepilo na zivu ranu ili porezotinu metal ... ne znam mozda sam to ja,ne zvuci mi pametno ne radi sterilnosti vise radi zatvaranja rane i sprecavanja normalnog zacjeljivanja ... ja imam par komada elasticnih gumenih rukavica,neki dan si kolega komad jagodice isto zrezal nebi zaustavil krvarenje za nis,ja mu lepo zamotal prst  na tanko,odrezal prst s rukavice i taj ficlek navuko na ozlijedjeni prst,dole bandaziral flasterom u roli da se ne odmata ... kaze opce se nebi sjetil tog,i u velike mu pomoglo da dalje obavlja posao s tim ozlijedjenim prstom ko da i nije

Via Tapatalk

Ovo što je napisao polji za vijetnamske doktore...superljepilo su koristili u Vijetnamskom ratu za przo krpanje vojnika dok ne dođu do (bilo kakvog oblika) bolnice. Mislim da bi tako trebalo koristit i u današnje vrijeme, samo za brzo zatvorit ranu i spriječit krvarenje i kasnije stisnit zube i maknut ljepilo pa sanirat ranu kako treba.

A ovo sa prstima od rukavica je stari kuharski trik ako se porežu, a znamo da bi na**bali ako ih nađu u kuhinji s običnim flasterom  :vertex_Schild_Smiley_LOL1:
Trust me, I\'m an engineer

*

Online blinddog

• *
  • 436
  • 14
  • VKV brico
« Odgovori #14 u: 28 Svibanj , 2015, 15:07 »
A koliko bi tek nahebali da jedeš ćevape i nađeš flaster onako fino pečen.....

CB 328CT001
BE SMART - GET PREPARED

*

Online Antun

• 319
  • 4
« Odgovori #15 u: 19 Siječanj , 2018, 15:17 »
Kaj je u vjetnamskom ratu bilo super ljepila? :zbunjen:
Bogami je...sad sam na Wiki našel :fucka:
« Zadnja izmjena: 19 Siječanj , 2018, 15:26 od šumarak »
Moj mi je psihijatar rekao da vi ne postojite. Imam dobre ideje, al mi ne dozvoljava da ih ostvarim.

*

Offline Gorštak

• 3279
  • 10
« Odgovori #16 u: 19 Siječanj , 2018, 17:36 »
Nema mi logike to sa super ljepilom ... kao iza znak otrov i zapaljivo cini mi se,i to na otvorenu ranu metat

Poslano sa mog SM-G920F koristeći Tapatalk

*

Online Preppy

• *
  • 3872
  • 19
  • Osnivač
« Odgovori #17 u: 19 Siječanj , 2018, 17:39 »
Je bolje malo otrovanje nego sepsa od infekcije rane