Setovi za kuhanje

• 105 replies
  • 13561 views
*

Offline Vikingr

• 766
  • 2
Setovi za kuhanje
« u: 01 Siječanj , 2014, 15:11 »
Kao i kod kuce, u sumi ili u planini jednostavno ne mogu jesti nareske i pastete tri ili cetiri dana za redom a opet ne mozes ni zivit na krekerima i ko zna kakvim keksima. Nakon desetak dvodnevnih izleta mi je konzervi vise bio pun k i poceo sam traziti komplete za kuhanje.

Prvo sto mi je zapalo za oko bio je Ferrino Popote duo-set za dvoje ljudi. Jos vise me je iznenadilo da mu je cijena u Iglu Sportu (!) 100 kuna. Mislim da vam je poznato koliko se cijene u Iglu Sportu a zbog krize se cine i vece (pogotovo meni bez primanja :D )

Ali evo ga-Ferrino Popote Duo 100kn
LINK:Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi

Drugo, i ono sto sam narucio, je set za jelo nepoznatog proizvodjaca,meni dosta slican Ferrinovom setu samo sto je ovaj za jednu osobu. I da, cijena 90 kuna.
LINK:Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi

Trece, jako slican prethodnom a po sadrzaju seta isti, Highlander Festival Cookset. Najskuplji od sva tri seta (110 kuna) ali mislim da razlika od kojih 20 kuna pri kupnji nije bitna.

Sada zelim vase misljenje o ovome. Na cemu vi kuhate, koji je vas izbor "kuhinje", sto je po vasemu misljenju kvalitetna "kuhinja"?

Ispricavam se na mozda malo duzemu postu ali skratio sam koliko se moglo.

Mislim da sam sa ovim prekrsio najzavnije pravilo planinarenja (i bushcrafta) a to je da ne kupujem "budget" opremu; nesto je "budget" nesto je kvaliteta, drugacije ne mogu. Zelim probati ovaj set i kada ga dobijem sigurno cu review staviti. Do onda zelim cuti vase misljenje :)
« Zadnja izmjena: 01 Siječanj , 1970, 01:00 od Guest »
Wake early if you want another man\'s life or land.
No lamb for the lazy wolf.
No battle\'s won in bed.

- The Havamal

*

Offline vuk

• **
  • 48
  • 0
Re: Setovi za kuhanje
« Odgovori #1 u: 02 Siječanj , 2014, 08:54 »
Nije to loš pribor za tu cijenu.. :)

*

Offline Vikingr

• 766
  • 2
« Odgovori #2 u: 02 Siječanj , 2014, 12:41 »
Citat: "vuk"
Nije to loš pribor za tu cijenu.. :)
Ja ne znam jer mi je ovo prvi set pa zato pitam ostale :)
Ako netko posjeduje slican komplet, zanima me kakav je to aluminij?
No battle\'s won in bed.

- The Havamal

*

Offline merkat

• **
  • 28
  • 0
« Odgovori #3 u: 04 Siječanj , 2014, 16:33 »
Sasvim solidan komplet za povremeno kuhanje u prirodi, ima sve što ti treba, dobro je što veća posuda ima i poklopac tako da voda puno brže zakuha, osobno bih nabavio i neki manji lončić
u kojem možeš zakuhati vodu za čaj ili kavu.
Što se tiče aluminija nemaš straha, s vremenom će ti unutarnji dio posude dobiti patinu, odnosno al. će oksidirati što je dobro jer taj dio štiti hranu od možebitnog diretnog utjecaja aluminija.
Imam al. psuđe i jako sam zadovoljan, lagano je i posude ulaze jedna u drugu pa zauzima malo mijesta, jedino što je moje za više osoba i ima mali čajnik. :D

*

Online Preppy

• *
  • 3909
  • 19
  • Spol: Muški
  • Osnivač
« Odgovori #4 u: 04 Siječanj , 2014, 19:23 »
Da se pridružim temi.

Ja koristim većinom Zebra Billy Can koji je koštao oko 20 EURa (150 kuna). Ali je zato Inox i nemaš brige radi aluminija. Moj favorit, jer obožavam kaubojski i rustikalni stil kuhanja (tronožac ili grana nad vatrom  :Camping60:

Imam i primus Mimer set. 2 Lonca i jedna tavica koja može i poslužiti kao poklopac plus plamenik za kartuše na navoj. Goli aluminij. Dobar set, ali mora predati poziciju za Zebru.

Još imam i Trangiu set, isto favorit. Koristim ga kada nisam siguran jeli će biti vatre ili ne, jer koristi alkoholno kuhalo. I u situacijama gdje nas je manje od 3, jer je dosta mali set i više za 1-2 osobe. Jedino negativno na tom setu je cijena. Sa 100 Eura, jako skup.

Anodizirani aluminij. Znači, ne prima se baš tak jako kao na čisti aluminij. Možeš ispeći jaja unutra bez da kuneš 3 dana kad čistiš. Plus, ima slatki čajnik  :D

Moj zadnji, minimalistični pribor (trangia kuhalo plus domaći držać za konzerve) za kuhanje kada idem sa konzervama na ture:

*

Offline Okibex

• 1023
  • 11
« Odgovori #5 u: 14 Veljača , 2014, 06:18 »
Meni se ok pokazala JNA porcija i još jedan lončić od 5 litara. Porcija služi za sve živo, a lončić za neki grah ili tako nešto. Ako mislim peći neko meso koje mi ne stane između 2 šnite kruha, ponesem si i jedan plastični tanjur (ne onaj jednokratni, imam malo jači, od deblje plastike koji stalno koristim).
Jedino imam problem sa čuturom iz porcije, djeluje mi jako krhko (i ostali plastični dijelovi, ali čutura nekako više).
Ne nosim set za jelo iz porcije nego nož koji već nosim i žlicu, vilica mi ne treba.
Jel još netko nosi tu JNA porciju ili sam ja tu jedini sa army kuhanjem? :hunter:
Trust me, I\'m an engineer

*

Online Preppy

• *
  • 3909
  • 19
  • Osnivač
« Odgovori #6 u: 14 Veljača , 2014, 12:24 »
Kolega ima JNA porciju ali on redovito samo ispruži da mu napunim sa hranom tak da on ne kuha u njoj. A čini mi se da je njegova plastična? nisam siguran.

*

Offline Vikingr

• 766
  • 2
« Odgovori #7 u: 14 Veljača , 2014, 15:28 »
Citat: "CroPrepper"
Kolega ima JNA porciju ali on redovito samo ispruži da mu napunim sa hranom tak da on ne kuha u njoj. A čini mi se da je njegova plastična? nisam siguran.

Imas plasticni gornji dio koji sluzi kao zdjelica i aluminijski doljni za kuhanje.

Sto se tice JNA porcije, koristim onu od starog i jako sam zadovoljan. Redovito kuhan u aluminijskoj porciji i cuturica je jako dobra-ne puca niti curi a ispala mi je par puta kao i 'salica' koja je isto super, iako je izradena od deblje plastike i cini se vise lomljiva, ali nije. Komplet za jelo sam kupio nov novcat za 20 kuna, isto dio JNA opreme ali potpuno nov :D
No battle\'s won in bed.

- The Havamal

*

Offline Alpinista

• 140
  • 3
« Odgovori #8 u: 17 Veljača , 2014, 11:00 »
Sve je to sjajno, ali kuhanje u aluminijskim posudama je otrovno  :D

*

Offline Okibex

• 1023
  • 11
« Odgovori #9 u: 17 Veljača , 2014, 13:00 »
Citat: "Alpinista"
Sve je to sjajno, ali kuhanje u aluminijskim posudama je otrovno  :D

Ma aluminij je zanemarivo otrovan. Uostalom, više aluminija uneseš u sebe iz biljki koje ga povuku u sebe iz zemlje nego dok malo skuhaš nešto.
Jedino što je mene brinulo je što se te alu posude lako zarežu ako režeš hranu unutra. Onda se nakupi hrpa bakterija u tim rezovima koji se ne mogu naročiti oprati.

*

Offline Vikingr

• 766
  • 2
« Odgovori #10 u: 17 Veljača , 2014, 14:04 »
Ja se ne bojim toliko tog 'trovanja' aluminijem, jer da je stvarno gadno povukli bi ga sa trzista. Takoder mislim da sve ovisi i o proizvodacu...
A cuj, trujem se alkoholom, boravim u zadimljenim prostorima, zderem masnu hranu tako da mislim da aluminij ne predstavlja prevelik problem...
No battle\'s won in bed.

- The Havamal

*

Offline Okibex

• 1023
  • 11
« Odgovori #11 u: 17 Veljača , 2014, 14:14 »
Citat: "Vikingr"
A cuj, trujem se alkoholom, boravim u zadimljenim prostorima, zderem masnu hranu tako da mislim da aluminij ne predstavlja prevelik problem...

Baš to, pijem, pušim, jedem ko Amer...aluminij mi je najmanji problem

*

Offline Alpinista

• 140
  • 3
« Odgovori #12 u: 17 Veljača , 2014, 14:26 »
Neću biti neki trol i ljudima se zamjerit, ali aluminij je jedan rijetki spoj ili metal koji tako ne postoji u prirodi, niti ne postoji živo biće na svijetu kojemu treba aluminij za metabolizam. A aluminij se u tjelu sedimentira i kad budeš imal oko 50 plus, lupit će te posljedice (rak, parkinzon, altsheimer itd).

Zato ga izbjegavam gdje god moguće (ne koristim dezodoranse s aluminijem, ne kuham u aluminiju, ne pijem i ne jedem hranu iz aluminija).

*

Online Preppy

• *
  • 3909
  • 19
  • Osnivač
« Odgovori #13 u: 17 Veljača , 2014, 20:07 »
Mislim da je opasnije sjedit u birtiji i napušiti se dima od tuđih cigareta nek da skuhaš 5 put mjesečno nešto u aluminijskim loncu

*

Offline Vikingr

• 766
  • 2
« Odgovori #14 u: 18 Veljača , 2014, 07:40 »
@Alpinista, sve to stoji ali postoji i neki impregnirani aluminij ali kako vec koji ima zastitni sloj od nekog drugog materijala.
@CroPrepper, o tome ja i govorim. Nekad ces skuhati u inoxu nekad u aluminiju, i to ne mora biti 4 puta tjedno, al opet
No battle\'s won in bed.

- The Havamal

*

Offline Alpinista

• 140
  • 3
« Odgovori #15 u: 22 Veljača , 2014, 21:08 »
Naravno ima aluminij svoje prednosti i to je težina. Ali ako je impregniran onda treba i gledat da ta impregnacija ne ispušta otrovne tvari kao npr teflon kod velike vrućine koja se napravi od kuhala. Sve je to tak tak. Najbolje lonac u vatru i vozi.

*

Offline vuk

• **
  • 48
  • 0
« Odgovori #16 u: 23 Veljača , 2014, 10:05 »
croprepper gdje si nabavio Zebra Billy Can,ako može link od trgovine...

*

Online Preppy

• *
  • 3909
  • 19
  • Osnivač
« Odgovori #17 u: 23 Veljača , 2014, 10:26 »
Naručio sam preko Amazon.de

_________
Poslano sa mobilnog uređaja.

*

Offline Alpinista

• 140
  • 3
« Odgovori #18 u: 28 Veljača , 2014, 10:20 »
Da, budući da u Hrvatskoj nemreš ama baš ništa kupit čovječe.

*

Online Preppy

• *
  • 3909
  • 19
  • Osnivač
« Odgovori #19 u: 28 Veljača , 2014, 10:38 »
Citat: "vuk"
croprepper gdje si nabavio Zebra Billy Can,ako može link od trgovine...

Uskoro idem u Njemačku i odlučio sam da kupim par Billy Cans jer ih u Hrvatskoj nigdje nema za kupiti. Pa ak si zainteresiran ti javim kad donesem.