Alarmni sustav za kamp

• 25 replies
  • 2997 views
*

Offline Preppy

• *
  • 3875
  • 19
  • Spol: Muški
  • Osnivač
Alarmni sustav za kamp
« u: 17 Veljača , 2015, 12:05 »
Neko vrijeme sam razmišljao kako da napravim neki jednostavan alarmni sustav oko kampa. I sad neki dan vidim imam stare detektore za dim. Znam da su jako glasni.

Kada skinem poklopac vidim detektor dima i zvučnik:

Sada, ispod detektora dima su nekakvi 3 kontakti. Ali moja ideja je da zašarafim gore nekako kvačicu za rublje koja, kad se sklopi, zatvori strujni krug i upali zvučni alarm. A oko kampa ću potegnut strunu i na kraju strune neki komadić izolatora koji će se iz kvačice izčupati kada netko u strunu zakorači  :opa:

*

antun

Odg: Alarmni sustav za kamp
« Odgovori #1 u: 17 Veljača , 2015, 15:51 »
Jooj sve buš zapalil. To ti nije klasični NC kontakt i s tim nebuš ništ postigel.A ko se ne varam to je klasični poluvodički element sličan fototranzistoru...ovisno o količini svjetla mjenja se njegova propusnost C-E ili B-E...ali možda sam u krivu, probaj
A možda je to plinski detektor, a u tom slučaju je to kapacitativni element
« Zadnja izmjena: 17 Veljača , 2015, 15:53 od antun »

*

Offline Preppy

• *
  • 3875
  • 19
  • Osnivač
« Odgovori #2 u: 17 Veljača , 2015, 16:30 »
Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi
Jooj sve buš zapalil. To ti nije klasični NC kontakt i s tim nebuš ništ postigel.A ko se ne varam to je klasični poluvodički element sličan fototranzistoru...ovisno o količini svjetla mjenja se njegova propusnost C-E ili B-E...ali možda sam u krivu, probaj
A možda je to plinski detektor, a u tom slučaju je to kapacitativni element

Mislio sam skinuti detektor i žice koje do njega idu vjerojatno samo čekau da se na njihovim krajevima zatvori krug? Mislio sam umjesto detektora dima staviti nešto što spoji krug...

*

antun

« Odgovori #3 u: 17 Veljača , 2015, 16:41 »
Znam kaj si mislio. Brobaj al nebu ti radilo.

*

Offline Preppy

• *
  • 3875
  • 19
  • Osnivač
« Odgovori #4 u: 17 Veljača , 2015, 16:54 »
Vječni optimist. Ok pokušat ću kad najdem 9V blok, negdje sam ga stavil i nemogu ga naći više  :facepalmxd:

*

Offline Gorštak

• 3279
  • 10
« Odgovori #5 u: 17 Veljača , 2015, 17:24 »
odi na kiosk 10 kn dojde ta 9v baterija .. da sprobavas ...

*

antun

« Odgovori #6 u: 17 Veljača , 2015, 17:34 »
Nije stvar u optimizmu nego u znanju. Pod moralnom i matrijalnon odgovornošću tvrdim da neće raditi, jer to što tebi aktivira alarm nije nc ili no kontakt več poluvodički element. I ako ti spojiš kontakte, a ni sam neznaš koja od tri moraš spojiti, neće ti raditi.

*

Offline Gorštak

• 3279
  • 10
« Odgovori #7 u: 17 Veljača , 2015, 17:38 »
Daj neki konstruktivan savijet, kaj da napravi  :-o .. ipak si ti Guru za te stvari

*

antun

« Odgovori #8 u: 17 Veljača , 2015, 18:18 »
Trebam vidjet elektroniku tog njegovog defektora pa bi onda eventualno mogao  nešto iskemijat. 

*

Offline Okibex

• 1023
  • 11
« Odgovori #9 u: 17 Veljača , 2015, 22:02 »
Najbolje da ne petljaš s tim, budeš izgubio dosta živaca i vremena, a ima puno jednostavnijih stvari.
Probat ću naći nešta šta sam ja radio, al modificirano za tvoje potrebe  :goodday:

Edit: evo, to je to

Glup je video, ali sistem radi. Malo središ žice (neko kućište) i to je to. Sirenu već imaš iz detektora, samo trebaš spojit ostalo.
« Zadnja izmjena: 17 Veljača , 2015, 22:16 od Okibex »
Trust me, I\'m an engineer

*

antun

« Odgovori #10 u: 18 Veljača , 2015, 07:30 »
Ovo s folijom je debilizam. umjesto folije probuši rupe i stavi šarafe bit će ti bolji kontakt, a umjesto papira plastićnu pločicu.
« Zadnja izmjena: 18 Veljača , 2015, 07:32 od antun »

*

Offline Okibex

• 1023
  • 11
« Odgovori #11 u: 18 Veljača , 2015, 07:41 »
Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi
Ovo s folijom je debilizam. umjesto folije probuši rupe i stavi šarafe bit će ti bolji kontakt, a umjesto papira plastićnu pločicu.

Bolji kontakt i šarafi malo duže traju od folije što se tiče trenja  :fucka:

I umjesto flaksa nešto jače, možda jednu onu špagu iz sredine paracorda
Trust me, I\'m an engineer

*

antun

« Odgovori #12 u: 18 Veljača , 2015, 07:53 »
Kakvo trenje???? Žice omotane u foliju nemaju dobar kontakt, jer nisu čvrsto povezane.
Vrlo mali nivo oksidacije bakrene žice ili pomak žice mogao bi dovesti do gubljenja kontakta što bi uzrokovalo nepravilan rad uredjaja. Isto tako izvlačenjem papira il bilo čega iz kvačice moglo bi dovesti do izvlačenja folije što isto dovodi do nepravilnog rada uredjaja....
Isto tako flaks je dovoljno čvrst, a manje vidljiv oku. Spaga je uočljivija, te ju je lakše preskočit.
« Zadnja izmjena: 18 Veljača , 2015, 07:59 od antun »

*

Offline Preppy

• *
  • 3875
  • 19
  • Osnivač
« Odgovori #13 u: 18 Veljača , 2015, 09:26 »
U biti to je taj sistem. Samo meni treba nešto, kao antun već rekao, stabilnije i što neće krepat na kiši. Šarafi su dobra opcija, za njih mogu zalemat žice.

*

antun

« Odgovori #14 u: 18 Veljača , 2015, 09:35 »
S druge strane ovaj alarmni sustav je vidljiv. Pračenjem strune dolazimo do sklopa kojeg je vlo lako onesposobit. U prirodi je vrlo teško stabilizirati alarmni sustav jer ga može aktivirati bilo što, od pada granćice do bezazlene životinjice.

*

Offline Preppy

• *
  • 3875
  • 19
  • Osnivač
« Odgovori #15 u: 18 Veljača , 2015, 10:41 »
Ništa s toga. Baš sam rastavio uređaj. Ova crna kutija, od koje sam mislio da je zvučnik je u biti detektor dima a ovaj lim sa 3 kontakta je zvučnik. Nije mi jasno kako to moglo producirat tak glasni zvuk.

*

antun

« Odgovori #16 u: 18 Veljača , 2015, 10:47 »
Ppiezzo zvučnik je opaka stvar....
Dakle kako sam i rekao. To je optički detektor dima. Ima predajnik, prijemnik i reflektirajuču komoru.
Svjetlost s predajnika se lomikroz komoru do prijemnika. Kada dođe do nepravilnog loma svjetla( zbog dima) on javlja alarm.
« Zadnja izmjena: 18 Veljača , 2015, 10:52 od antun »

*

antun

« Odgovori #17 u: 18 Veljača , 2015, 11:01 »
E al mi je sad nekaj palo na pamet. Ak uredjaj ima taster na kojem piše test i ak njega stisneš ovaj počne cvilit. Onda iskoristi njegove kontakte.

*

Offline Gorštak

• 3279
  • 10
« Odgovori #18 u: 18 Veljača , 2015, 11:23 »

zemes si ova 3 komada i osiguras kamp u 3 tocke  :D

*

antun

« Odgovori #19 u: 18 Veljača , 2015, 11:46 »
Da ovo bi moglo bit dobro rješenje.
No po meni je problem što se u šumskom kampu alarm može oglasiti zbog bezazlene životinjice ili padajuče grančice. Oglašavanje alarma bi moglo privući i neželjene goste....
« Zadnja izmjena: 18 Veljača , 2015, 11:51 od antun »