suho voće

• 14 replies
  • 2005 views
*

Offline poljičanin

• *
  • 1622
  • 15
suho voće
« u: 24 Siječanj , 2015, 22:12 »
Suho voće se dobiva tako što se odstranjuje se vlaga, ali svi hranjivi sastojci ostaju. Okus suhog voća je isti ili intenzivniji, jer je suho voće zapravo koncentrat hranjivih sastojaka, a osim toga izvrstan je izvor prirodnog šećera, također, bogato je enzimima, vitaminima i mineralima. Tako sušene grožđice sadrže kalij, sušene marelice kalij i željezo, a sušene smokve kalij, željezo, kalcij i magnezij, uz to sušeno voće sadrži balastne tvari koje poboljšavaju probavu. Osobito je važno za outdoor aktivnosti jer se ne kvari ako je pravilno osušeno i dugo ga možemo koristiti jer se lako čuva, a daleko je lakše od svježeg voća. Suho voće je energetska bomba.
« Zadnja izmjena: 01 Siječanj , 1970, 01:00 od Guest »

*

Offline poljičanin

• *
  • 1622
  • 15
Re: suho voće
« Odgovori #1 u: 24 Siječanj , 2015, 22:46 »
U višednevne avanture obavezno nosim suho voće, uglavnom domaće suhe smokve, a od kupljenih: brusnice, marelice, ananas, papaja, ponekad i grožđice ili datulje. Uz to nosim i malo bajama (badem), a ponekad i oraha. Sve to bude pomješano u jednoj plastičnoj kutiji.

Ako smo izgubili dosta tekućine tijekom kretanja, voće na odmorima potopimo u vodu i tako namočeno monzumiramo. Lakše je i za konzumaciju i za probavu.

*

Offline poljičanin

• *
  • 1622
  • 15
« Odgovori #2 u: 24 Siječanj , 2015, 22:53 »
Evo malo podataka prikupljenih po bespućima interneta:

GROŽĐICE

Od svog svježeg voća, grožđe je najbogatije ugljikohidratima, tako da kroz njega možete dobiti znatnu količinu energije.

Bogato je mnogim hranjivim tvarima. Sadrži zaštitne tvari poput resveratrola i izoflavona.

Samo određene sorte grožđa se suše čime se dobivaju grožđice, koje su još koncentriranije u svom bogatstvu različitih hranjivih sastojaka.

Kako bi poboljšali svoju krvnu sliku i povećali razinu hemoglobina u krvi, uzmite 5 grožđica crnog grožđa i 5 badema, te ih preko noći namočite u vodi. Ujutro ih pojedite.

MARELICE

Plodovi marelice sadrže znatne količine vitamina A koji je poznat kao snažan antioksidans i zaštitnik od degenerativnih poremećaja.

Sadrže i mnoge vitamine B skupine, vitamin C te minerale kalcij, fosfor i kalij.

Sve te hranjive tvari su još koncentriranije u suhim marelicama. Tako se sušenjem 100 grama marelica količina vitamina A povećava s 2600 IJ na 7000 IJ.

Suhe marelice su također veoma korisne za anemične osobe zahvaljujući njihovoj izrazito visokoj koncentraciji željeza.

SUHE ŠLJIVE

Suhe šljive su posebno bogate vitaminom A, riboflavinom i vitaminom C, te kalcijem i magnezijem.

Služe i kao prirodan laksativ pa se mogu koristiti kod slučajeva zatvora, naročito kod male djece i starijih ljudi.

DATULJE

Datulje su veoma bogate različitim vitaminima i mineralima među kojima se posebno ističu vitamin B1, B5 i folna kiselina, te kalcij, magnezij i željezo.

Taj je plod izrazito sladak (u svježem stanju sadrži 55% šećera, koji se sušenjem znatno koncentrira).

Datulje dakle predstavljaju odličan prirodan izvor energije i brzo daju snagu, bez kasnijeg pada koncentracije šećera u krvi.

*

Offline Gorštak

• 3254
  • 10
  • Spol: Muški
« Odgovori #3 u: 24 Siječanj , 2015, 23:01 »
Ja isto nosim kad idem u šetačke pohode na Medvednicu suho voće, uglavnom marelice one su mi najukusnije .. mogu pojest na silu i grožđice i datulje, al da pucam od sreće kak su fine i ne baš  :D

i marelice znam isto u vodu namočit znaju bit skoro ko svježe ubrane kak nabubre upijajuči vodu

U svakom slučaju odlična stvar za energiju, bolje od pločica onih i čokoladica

*

Offline Okibex

• 1023
  • 11
« Odgovori #4 u: 25 Siječanj , 2015, 12:29 »
Jao, datulje. Ne podnosim ih, a takva su energetska bomba da to nije normalno pa ih često imam kod sebe i dok nisam u divljini. Al su mi fuj, baš previše šećera odjednom
Trust me, I\'m an engineer

*

Offline blinddog

• *
  • 432
  • 14
  • VKV brico
« Odgovori #5 u: 25 Siječanj , 2015, 14:49 »
Obožavam suho voće, marelice, grožđice, smokve, šljive, čips od jabuke, banana čips,.....

Jest da je šljiva otvara i najzatvorenije ali meni odgovara. Inače sam ljubitelj svih vrsta šečera i odličan mi je ovaj iz suhog voća. Obožavam ovo suho voće ubaciti u hladno mlijeko i izmiksati u shake. Ali nisam ljubitelj svježeg voća osim jabuka i banana.
CB 328CT001
BE SMART - GET PREPARED

*

Offline poljičanin

• *
  • 1622
  • 15
« Odgovori #6 u: 25 Siječanj , 2015, 15:07 »
Da, da, banana čips sam zaboravio.

U JHA SDO (suhi dnevni obrok, u HV je to CSO) je sadržavao "voćnu kocku", pomješane suhe šljive i suhe smokve i sprešane u jednu kocku, veličine kao dvije kutije od šibica, zapakirano u plastičnooj foliji s vanjskom aluminijskom folijom. Bila je jako suha i vrlo žilava, rijetki su je jeli.

*

Offline Gorštak

• 3254
  • 10
« Odgovori #7 u: 25 Siječanj , 2015, 20:04 »
Ak sljive otvaraju, jel ima nekaj da zatvara ?? tipa na terenu si, nisi bas u mogucnosti obavit potrebe .. pa se natorbas nekog voca pa si miran

*

Offline poljičanin

• *
  • 1622
  • 15
Odg: suho voće
« Odgovori #8 u: 09 Ožujak , 2015, 16:43 »
Gorstace, na terenu nemas gdje obaviti nuzdu??? :vertex_Schild_Smiley_LOL1: :facepalmxd: :D

*

Offline Gorštak

• 3254
  • 10
« Odgovori #9 u: 09 Ožujak , 2015, 16:48 »
Gledam to sa "urbanog preživljavanja" .. čope te probavne tegobe,a nisi baš u prilici pol dana provest u dežurstvu na WCu,pošto to dolazi u više navrata jelte,a moraš radit na putu si, u ubranoj "đungli" zvanoj grad itd. itd. opcija sa ljekarnama i trovanjem kemijskim sredstvima za ublažavanje tegoba me ne zanima  :D

Zato pitam za suho voće, ak ima da otvara mora bit i da zatvara :D hahahah

*

Offline Okibex

• 1023
  • 11
« Odgovori #10 u: 09 Ožujak , 2015, 20:52 »
Sušene borovnice koliko sam čuo dosta dobro rade. I normalno, dosta tekučine (čaj, voda s limunom, samo ne mlijeko)
Trust me, I\'m an engineer

*

Offline Preppy

• *
  • 3803
  • 19
  • Osnivač
« Odgovori #11 u: 10 Ožujak , 2015, 09:07 »
Gorštak probaj afričku šljivu - sušenu - kad ideš s frendicom u Gorštakove putopise  :vertex_Schild_Smiley_LOL1:  :lick:

Poljičanin kak sušiš voće, imaš ovah dehidrator ili kak se to zove? Ili na suncu onak po starinski? Ja si razmišljam nabaviti dehidrator jer može sušit svakakve namirnice koje si u prirodi onda možeš sa vrućom vodom opet pripremiti. Neznam jeli se voće unutra također može sušiti. Ovo kupljeno bi izbjegaval, pitaj boga odkud im voće i s čim je tretirano  :?:

*

Offline Gorštak

• 3254
  • 10
« Odgovori #12 u: 10 Ožujak , 2015, 13:49 »
To bus ti probal, kad idemo na Brestovac na Sljeme  :D

*

Offline poljičanin

• *
  • 1622
  • 15
« Odgovori #13 u: 10 Ožujak , 2015, 16:54 »
Samo smokve, operu se u morskoj vodi i suse na Suncu, na podlozi od trske. Svakodnevo se okrecu, a spremaju u posude s nekoliko lovorovih listova.

*

Offline Gorštak

• 3254
  • 10
« Odgovori #14 u: 10 Ožujak , 2015, 20:00 »
da nisam skuzil u cem je baza sa tim lovorom, u vise navrata sam dobil smokve u vrecici i lovor je bil medju njima :)