Noževi,sjekire i pile (update)

• 30 replies
  • 5499 views
*

antun

Odg: Noževi,sjekire i pile (update)
« Odgovori #20 u: 28 Lipanj , 2015, 20:14 »
Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi
Tako je u priobalju. No ovdje kod nas na kontinentu je šuma prepuna otpalih grana. Baciš ih na vatru, ona izgore, dobiš žar i  napraviš roštilj. Samo kada kod kuće radim roštilj imam predhodno napiljena drva, jer samo tako stanu u njega. I to je samo kod kuće.

Poslano sa mog ALCATEL ONE TOUCH 6030X koristeći Tapatalk

Poslano sa mog ALCATEL ONE TOUCH 6030X koristeći Tapatalk

*

Offline DF_zgb

• 146
  • 5
« Odgovori #21 u: 29 Lipanj , 2015, 02:02 »
Slažem se s Gorštakom da je ovo "vječna rasprava oko opreme", ali bi još dodao da je to više sukob dvije filozofije:
1. Nosim sve živo jer eto može mi se desiti to to i to ... dok sam na terenu
i
2. Nosim samo najosnovnije

Osobno sam pristalica druge opcije jer ne vidim smisla o nošenju hrpe "bespotrebne" opreme.
Mišljenje sam da danas ljudi pretjeruju s tzv. oprezom ( da ne kažem strahom ) i gubi se osnovni smisao odlaska u prirodu, a to je uživanje u samoj prirodi i boravku u njoj.

Možda bi bilo dobro da otvorimo novu temu o tome što mislite da je ( i zašto je ) najosnovnija oprema za boravak u prirodi?

*

mariobab

« Odgovori #22 u: 29 Lipanj , 2015, 09:19 »
Ja se  ne mogu načuditi šta sve čovjek može pročitati ovdje, pa zašto ne bih i ja rekao svoja iskustva.
Toliko sam se napilio na ruke da od pila jedino priznajem motorku, ručnu pilu uzimam samo ako

a) trebam ravan rez -štila, drške, i sl., oblikujem krošnju.
 b) želim srušiti lijep primjerak drveta koji ne pripada meni, pa da me susjedi ne čuju ( za luk, npr)

Sve te pile koje ljudi nose su za rezanje sitnih grana i upravo to im je i namjena, uredno i čisto otpiliti granu kod rezidbe ili oblikovanja, nikakvo rezanje drva za loženje. Još nisam vidio niti jednog niti na youtube-u niti na susretima da nosi pravu pilu za taj posao, vjerojatno bi bedasto i izgledalo. To što si netko nešto zamašta ne znači da je tome stvarno tako, pa tako i u vezi tih pilica. Husqvarne, Fiskarsi, Stihl, ove, one, sve sam ih vidio na susretima polomljenih vrhova, i iskrivljenog lista, ljudi jednostavno ne prihvaćaju da im je namjena sasvim druga i da ne znaju s njima raditi.

Isto kao što ne znaju raditi s mačetama i sjekirama, pa pričaju da im je 5 cm granu lakše prepiliti, nego presjeći. Može biti nekome, ali ako takvu granu ne presječeš s maksimalno dva udarca( ovisno o vrsti, suhoći), onda nešto definitivno pogrešno radite. A i toga sam se nagledao, ne znaju ljudi niti kako, pod kojim kutom, niti gdje zasjeći pa se muče i ozljeđuju. Odskaču sjekire i mačete po prstima, lete drva po čelu, vele, alat ne valja.
Pa ćemo kupiti skupli i sjajniji. Uložite u znanje, jeftinije je.

Poljičanin, zaista je zajebano raslinje na obali i otocima i tko ne zna namučiti će se i oštetiti alat, nije sjekira za to, ali niti pila nije za veći posao poput krčenja, zato je kosir dolje još uvijek raširen alat. Gumeno uporište u zemlji, koje to i nije, se zaobiđe stvaranjem čvrste točke pridržavanjem na vrhu. Iako je rad na takvom terenu i sa takvim raslinjem frustrirajući...

Ja sam bio u šumi i palio vatru.

« Odgovori #23 u: 29 Lipanj , 2015, 15:23 »
 :btt:

*

Offline poljičanin

• *
  • 1769
  • 16
« Odgovori #24 u: 29 Lipanj , 2015, 23:40 »
Iskreno,ovo je po meni diskusija u kojoj svatko drži svoju stranu i ne vidim svađu.

Mariobabe, namjerno sam spomenuo suhi smrič jer sam se prije nekoliko dana bavio s njim, alat kojim sam ga sjekao je bio upravo kosir. Puca, lista se po žilama, nisam mu mogao nikako zgodno prići jer nisam želio sjeći grane kako bih ga čitavog vukao odjednom, a samo deblo je bilo poprilično avangardnog izgleda, nisam ga mogao zbog stjena odsjecati ukoso tako da mi zemlja stvara reakciju nego sam ga pokušao odsjeći poprečno, a onda se samo kosir odbijao od smriča. Napokon, pilom za željezo je pao za dva minuta, a prije toga sam izgubio 15 min bez rezultata. Jedan kolega je samo komentirao da je lako sad s pilom kad sam ga izmorio kosirom.

A moj kosir je stari kovački rad, moj omiljeni alat, svaki put kad ga uzmem u ruke poželim ga spremiti u regal, ali tako je to dobar komad alata da ga se ne mogu odreći. Inače, imam 5 kosira i jednu kosiricu. I od djetinjsta nešto s njim lomim.

*

Offline Preppy

• *
  • 3950
  • 19
  • Spol: Muški
  • Osnivač
« Odgovori #25 u: 30 Lipanj , 2015, 12:19 »
Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi
Iskreno,ovo je po meni diskusija u kojoj svatko drži svoju stranu i ne vidim svađu.

Mariobabe, namjerno sam spomenuo suhi smrič jer sam se prije nekoliko dana bavio s njim, alat kojim sam ga sjekao je bio upravo kosir. Puca, lista se po žilama, nisam mu mogao nikako zgodno prići jer nisam želio sjeći grane kako bih ga čitavog vukao odjednom, a samo deblo je bilo poprilično avangardnog izgleda, nisam ga mogao zbog stjena odsjecati ukoso tako da mi zemlja stvara reakciju nego sam ga pokušao odsjeći poprečno, a onda se samo kosir odbijao od smriča. Napokon, pilom za željezo je pao za dva minuta, a prije toga sam izgubio 15 min bez rezultata. Jedan kolega je samo komentirao da je lako sad s pilom kad sam ga izmorio kosirom.

A moj kosir je stari kovački rad, moj omiljeni alat, svaki put kad ga uzmem u ruke poželim ga spremiti u regal, ali tako je to dobar komad alata da ga se ne mogu odreći. Inače, imam 5 kosira i jednu kosiricu. I od djetinjsta nešto s njim lomim.

Za svaku vegetaciju covjecanstvo je oduvijek imalo svoj alat. Kako je u tropskim sumama neizbjezna maceta, tako je u nekim krajevima kosir ili vinjak kako to mi zovemo. Ja npr s macetom nebi znao sta da radim ovdje. Jednostavno mi ne odgovara za te poslove. Meni sjekira izbor broj 1 za okvirno skoro sve radove. Druga stvar je krcenje prostora i te stvari.
Ali za to nebi koristio nit macetu nit kosir/vinjak, nego flaksericu sa odgovarajucim nozom  :D

*

Offline Preppy

• *
  • 3950
  • 19
  • Osnivač
« Odgovori #26 u: 15 Rujan , 2015, 09:49 »
Nabavil sam si preklopnu pilu iz LIDL-a. Uskoro cu usporediti sa Laplanderom da vidim kako se drzi. Bas me zanima usporedba 20 EUR - 3 EUR  :streber:

*

Offline Juray

• **
  • 28
  • 3
« Odgovori #27 u: 15 Rujan , 2015, 18:08 »
Ja imam onu fiskarsovu sa ine i ovu preklopnu iz lidla.Iako je fiskarsovu manji puno lakše pilim sa njom,ima bolji grip i sve,ova iz lidla je nekak nespretna.

*

Offline Gorštak

• 3279
  • 10
« Odgovori #28 u: 15 Rujan , 2015, 22:08 »
Ja sam ganjal tu lidlovu al ih nije bilo ... Peh

Via Tapatalk

*

Offline Juray

• **